aA
Visame pasaulyje domimasi ir žavimasi britų karališkąja šeima. Monarchija klesti - kaip skelbia „BBC News“, tik mažiau nei penktadalis Jungtinės Karalystės gyventojų norėtų šią valdymo formą panaikinti. Monarchija šioje šalyje turi itin gilias tradicijas, o iš to kilo ir daugeliui sunkiai suprantamos šios šeimos narių etiketo bei aprangos taisyklės. Ar žinojote, jog po 18 val. vykstančiuose renginiuose Elžbieta II nesipuošia skrybelėmis, patalpose karališkieji asmenys negali nusirengti paltų, o delninukes šios šeimos moterys nešiojasi toli gražu ne tik daiktams susidėti?
Karalienė Elžbieta II
Karalienė Elžbieta II
© Zuma Press / Scanpix

Pasak žurnalisto, apžvalgininko Tomo Sykeso, karališkosios šeimos nariai yra didžiausios garsenybės. Negana to, jie paiso daugelio tradicijų, kurios, pripažinkime, atrodo keistos, bet dėl to – dar įdomesnės paprastiems žmonėms. Tai ypač pasakytina apie drabužius, jų stilių.

Štai kelios įdomiausios taisyklės, apibrėžiančios karališkosios šeimos asmenų drabužių vilkėjimą.

Kada karalienė nusiima skrybėlę

Per daugelį metų soste karalienė Elžbieta nufotografuota su daugybe dailių skrybėlių. Atrodytų, ji turi silpnybę dailiems galvos apdangalams, tačiau už to slypi kur kas daugiau aspektų.

Britų etiketo konsultavimo įstaigos „The English Manner“ specialistė Diana Mather aiškino: „Iki 20 a. šešto dešimtmečio retai galėjai pamatyti moterį be galvos apdangalo, nes buvo nepadoru rodyti plaukus viešoje vietoje.“ Norite tikėkite, norite ne, tačiau karalienė Elžbieta laikui bėgant pasikeitė – pasak D. Mather, skrybėlės dabar dėvimos tik per oficialesnes progas.

Monarchijos moterys
Monarchijos moterys
© Scanpix

Bet jei karalienė dėvėtų skrybėlę po šeštos valandos vakaro (net per oficialius renginius), ji pavirstų moliūgu. Na, iš tiesų nepavirstų, tačiau po 18 val. damos nedėvi skrybėlių patalpose, nes šiuo laiku damos persirengia vakarines sukneles, pasipuošia diademomis ir šeimos brangenybėmis, paaiškino etiketo žinovas Grantas Harroldas.

Diademas gali segėti ne visos damos

Ko reikia, norint pasipuošti diadema? Sutuoktuvių žiedo. Diademomis gali puoštis tik ištekėjusios arba karališkajai šeimai priklausančios moterys. Karalienė Elžbieta dienomis dėvi pašėlusio ryškumo skrybėlaites, bet jos diademos nėra mačiusios dienos šviesos. „Diademomis ir spindinčiais deimantais dienos metu nesipuošiama“, – sakė D. Mather.

Kaip aiškina G. Harroldas, „diadema buvo ištekėjusios moters statuso ženklas, ji rodė, kad moteris užimta ir neieško vyro. Džentelmenui diadema aiškiai rodė, kad nevalia rodyti dėmesio šiai damai.“

Net Kate Middleton teko palūkėti, kol ištekės už princo Williamo ir taps kunigaikštiene Catherine, kad galėtų pasidabinti šiuo aksesuaru. Pirmą kartą ji pasipuošė diadema savo vestuvių dieną.

Jokių batų su platforma

Kaip rašoma „Vanity Fair“, K. Middleton nėra avėjusi batų su platforma karalienės akivaizdoje, bent jau sprendžiant iš fotografuotų šaltinių. Kodėl karalienei nepatinka patogus apavas? Tiesiog, kaip žino visos karališkosios šeimos moterys, karalienei nepatinka bateliai, basutės su platforma. Na, juk visi kažko nemėgstame.

Tiesa, per atostogas su princu Williamu (kai karalienės Elžbietos nėra šalia) K. Moddleton ne kartą matyta avinti basutes su platforma.

Kelnės

Dieną karališkosios šeimos damos vilki sukneles arba mūvi kelnes prie palaidinės ar ilgo megztinio. Vyrai vilki polo marškinėlius, sportinius švarkus, mūvi maskuojamosios spalvos kelnes.

Tiesa, sunku įsivaizduoti karalienę, mūvinčią džinsus. O kaip kitos karališkosios šeimos narės? Pasak D. Mather, natūralu, jei vedžiodama šunis kunigaikštienė mūvės džinsus. Būna ir daugiau progų džinsams.

Džinsinio audinio drabužiai nėra draudžiami

Veikiausiai nepamatysite karališkosios šeimos narių, nuo galvos iki kojų apsitaisiusių džinsiniais drabužiais, o džinsus jie kartais mūvi, ir ne tik vedžiodami šunis.

Kate Middleton yra ne kartą pastebėta mūvinti tamsius džinsus ar net ryškius džinsus, o prie jų avinti sportinius batelius. Princas Williamas kartais irgi nevengia džinsų.

Kate Middleton
Kate Middleton
© Zuma Press / Scanpix

Princas Harry nevengia džinsų taip pat. Nors jo žmoną Meghan Markle stipriai kritikavo už tai, kad per „Invictus“ žaidynes Toronte mūvėjo džinsus su įplyšimais, džinsinio audinio drabužiai karališkiesiems nariams nėra draudžiami. Tai įrodė ir princas Williamas su Catherine – į rodeo Kalgaryje abu atėjo su džinsais.

Karališkosios šeimos nariams nebūna per daug spalvų

Daugeliui atrodo, kad karalienė turi vilkėti konservatyvaus stiliaus drabužius. Daugeliu atveju tai tiesa. O kaip paaiškinti labai ryškių spalvų drabužius, oficialiomis progomis neretai vilkimus karalienės Elžbietos II? Ši monarchė neabejotinai yra vilkėjusi visų egzistuojančių spalvų drabužius, o iš to dažnai net gimsta internetiniai memai.

Monarchės biografas Robertas Hardmanas teigė „The Telegraph“ – nors karalienė Elžbieta II vertina kuklumą, kartą ji paminėjo: „Negaliu vilkėti smėlio spalvos kostiumėlio, nes niekas nežinos, kas aš esu.“

Jos marti Sophie, Vesekso grafienė, pasakojo dokumentiniame filme „Karalienė“: „Nepamirškite – kai ji kur nors pasirodo, susirenka didžiulės minios žmonių. Žmonės norėtų pasakyti, kad matė pro šalį pravažiuojančią karalienę. Jai reikia būti pastebimai, kad žmogus galėtų teigti: „Mačiau karalienę.“ Princesė Eugenie tame pačiame filme teigė: „Jos stilius unikalus – elegantiškas, klasikinis, be to, ji visada vilki ryškiaspalvius drabužius.“

Karalienė Elžbieta II
Karalienė Elžbieta II
© AFP / Scanpix

Paiso manikiūro nurodymų

Jos didenybei karalienei Elžbietai II patinka ryškios spalvos. O ar esate atkreipę dėmesį į jos nagus? Pasak nagų laką gaminančios įmonės „Essie“ atstovės, karalienės Elžbietos plaukų stilistė dar 1989 m. atsiuntė laišką su prašymu atsiųsti nagų laką „Ballet Slippers“ – tai natūralaus nagų atspalvio lakas, vienintelis, kuriuo karalienė lakuoja nagus. Kaip matyti iš nuotraukų po 1989 m., karalienė liko ištikima manikiūrui su natūralia nagų spalva.

Meghan Markle
Meghan Markle
© AFP / Scanpix

Ne tik karalienė vengia ryškių spalvų nagų – tiek K. Middleton, tiek M. Markle nagai visada būna nulakuoti perregima ar natūralia lako spalva. Niekas nežino, ar karalienė yra davusi nurodymą dėl natūralios spalvos nagų lako, ar neoficialiai pasiūliusi – damos tvirtai laikosi šio principo.

Kas mūvi trumpus šortus?


Trumpus šortus tradiciškai mūvi berniukai iš birtų karališkosios šeimos. Galbūt daugeliui keistai atrodo princas George'as, mūvintis trumpus šortus, kojines iki kelių ir vilkintis megztinį. Karališkosios šeimos vaikai viešumoje visada privalo vilkėti formalius drabužius. Atrodo keista?

Pasak etiketo žinovo G. Harroldo, anksčiau viskas buvo dar keisčiau. Pasirodo, tradicija atsirado 16 a., kai berniukus iki 8 m. ar net ilgiau rengdavo suknelėmis. Jis pridūrė: „Laimė, 19 a. pabaigoje – 20 a. pradžioje atsirado šortų tradicija. Karališkoji šeima iki šiol paiso šios tradicijos.“

Princas George'as ir šeimos šuo Lupo
Princas George'as ir šeimos šuo Lupo
© Reuters / Scanpix

Pėdkelnių mūvėjimas

Žurnale „Women‘s Wear Daily“ rašoma, jog moteriškų pėdkelnių pardavimai žymiai padidėjo, kai pasirodė nuotraukų, kuriose K. Middleton jas mūvi. Po karališkųjų vestuvių „Selfridges“ pardavimai padidėjo 46 proc., „Wolford“ – 130 proc., „Falke“ – 250 proc., o „Asda“ – net 500 proc.

Pasak „Harper‘s Bazaar“, karalienė reikalauja, kad šeimos narės ir viešnios oficialiuose renginiuose mūvėtų pėdkelnes net neatsižvelgiant į orų sąlygas.

Įdomus faktas - Meghan Markle nepaiso šio nurodymo, ji nemūvėjo pėdkelnių net kai buvo paskelbta apie jos ir princo Harry sužadėtuves.

Etiketo patarėjo Jo Bryanto teigimu, „manoma, kad nuogos kojos atrodo pernelyg kasdieniškai, ypač prieš puošnių drabužių“. Vis tik M. Markle į šį karališkojo etiketo punktą dažnai numodavo ranka – ją ne kartą buvo galima išvysti nuogomis kojomis.

Delninukė – ir sutartiniams ženklams perduoti

Dauguma britų karališkosios šeimos moterų, pradedant pačia karaliene Elžbieta, baigiant princese Eugenie ir kitomis, dažniausiai pasirodo viešumoje, nešdamosi delninukes. Ši rankinė nebūtų itin funkcionali eilinių moterų kasdienai, bet kilmingoms damoms ji atlieka ne vieną funkciją.

Anya Hindmarch, savo pačios vardo prabangių rankinių kompanijos įkūrėja, pasakojo apie princesės Dianos pasirinkimus: „Mes sukūrėme tai, ką ji vadino „iškirptės rankinėmis“, – nedideles satino delninukes, kuriomis ji prisidengdavo iškirptę, lipdama iš automobilio.“

Delninukės turi ir kitokių paskirčių. Pasak etiketo ekspertės Mykos Meier, K. Middleton laiko delninukę priešais save abiem rankomis, kad išvengtų rankos paspaudimo. Kai nori, ji gali laikyti delninukę viena ranka, tačiau niekada nepasikiša jo po pažastimi, nededa ant stalo. O ką daryti, jei nėra kur padėti delninukės? Ji turi pasidėti ją ant kėdės, už nugaros.

Karalienė Elžbieta savo delninuke netgi duoda sutartus signalus. Britų karališkosios šeimos istorikas Hugo Vickersas aiškino leidiniui „People“: „Vertėtų sunerimti, jei, jums bendraujant su karaliene, pastebėtumėte, kad ji perima delninukę iš vienos rankos į kitą, nes tokiu būdu karalienė duoda ženklą, kad nori, jog jos palyda nutraukų pokalbį.“

Paltų nevalia nusivilkti net viduje

2018 m. vasarį princas Williamas ir Kate Middleton dalyvavo keturių dienų ture po Skandinavijos šalis. K. Middleton įvaizdžius žiniasklaida liaupsino, vis tik vienas faktas daugelį suglumino.

Leidinys „Glamour“ rašė – kai Kembridžo kunigaikščiai susitiko su Norvegijos princu Haakonu ir princese Mette Marit pietų, Kate tik prasagstė savo slyvų spalvos „Dolce & Gabbana“ paltą. Šalta akivaizdžiai nebuvo – norvegų karališkoji pora viršutinius drabužius nusivilko.

2017 m. „Harper's Bazaar“ spalio numeryje rašyta, jog kai K. Middleton atvyksta į renginį su paltu, ji jo nenusivelka. Tai dar viena etiketo taisyklė karališkosios šeimos moterims – netinkama nusivilkti kokį nors drabužį viešoje vietoje.

Karališkosios šeimos moterų šukuosenų etiketas

Žurnale „Australian Vogue“ rašoma, kad birtų karališkosios šeimos moterų plaukai turi būti natūralių atspalvių (pavyzdžiui, apie rožines sruogas negali būti nė kalbos). Šukuosenos taip pat turi būti nepretenzingos, plaukus galima sukelti arba būti palaidais, svarbiausia paisyti natūralumo, tvarkingo stiliaus.

Paminėtinas Meghan Markle mėgstamas kuodas – jis išsiskyrė ją iš visų karališkosios šeimos moterų, tačiau nebuvo tiek netvarkingas, kad papiktintų karalienę.

„Į kuodą susukti plaukai buvo pasirinkti, nes tai karališkajam protokolui neprieštaraujanti, bet tuo pačiu šiuolaikiška šukuosena“, – M. Markle plaukų stilistas George Northwoodas pasakojo leidiniui „British Vogue“ apie jos vestuvių dienos šukuoseną.

Pasak jo, „mes visada norėjome rafinuoto netobulumo – toks jos stilius“. Plaukų kuoduką pamėgusi ne tik Meghan – kartais ir K. Midlleton galima pamatyti į kuodą susuktais plaukais.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(70 žmonių įvertino)
4.7714

Mirė garsus rusų atlikėjas, kompozitorius Aleksandras Gradskis (17)

Šeštadienio naktį mirė garsus atlikėjas ir kompozitorius Aleksandras Gradskis. Rusų muzikos...

Patyliukais praturtėti siekusi Anastasija Voločkova skaudžiai nudegė: papuolė į telefoninio sukčiaus spąstus (36)

Anastasija Voločkova tapo sukčių auka. Jie iš moters apgaule išviliojo keletą milijonų...

Pirmą kartą paviešintas slapto karališkosios šeimos seifo, kuriame saugomas ir princo Philipo testamentas, turinys (2)

Ketvirtadienį paaiškėjo, kad anapilin iškeliavusio princo Philipo testamentas saugomas Londone...

Paparacių pričiupta Holivudo aktorė Geena Davis – neatpažįstama: „Oskaro“ laureatė gatve žingsniavo basomis (31)

Praėjusį savaitgalį Los Andžele pastebėta viešumoje retai bepasirodanti Geena Davis. Tiesa,...

Serialo „Moderni šeima“ žvaigždė sielvartauja daręsis plastines operacijas: psichinis sutrikimas griovė karjerą

Aktorius Reidas Ewingas labiausiai išgarsėjo vaidmeniu televizijos seriale „ Moderni šeima “...

Top naujienos

Sostinė gerokai lenkia kitus miestus – atlyginimų augimą kitais metais „suvalgys“ beprotiškai kylančios kainos (9)

95 eurais į rankas – tiek augo vidutinė alga trečią ketvirtį Lietuvoje. Didžiausios algos buvo...

Keičiami principai, kaip didinamos pensijos: ar stažas tikrai turės mažiau įtakos (32)

Be didesnių diskusijų visuomenėje priimti siūlymai, kuriais keičiami principai, kaip didinamos...

D+Vytautė Merkytė

Priklausomybė nuo alkoholio taip užvaldė Erikos gyvenimą, kad ji vos netapo prostitute: už „padūkimą“ nepažįstamasis pasiūlė pinigų ir brendžio (1)

Sulaukusi 29 metų Erika nuėjo į kazino. Ne todėl, kad norėjo žaisti azartinius žaidimus, o...

NATO ir EK vadovų susitikime – Nausėdos perspėjimas: Lukašenkos režimas nesiliaus testuoti Vakarų pasaulio vienybę papildyta (159)

Į Vilnių sekmadienį atvyko NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas ir Europos...

Įsigyti NT nori taip, kad net rizikuoja prarasti pinigus: butus vėl perka iš brėžinių, netgi be statybos leidimo (80)

Pirkti ar nepirkti būstą „iš brėžinių“ – šiais laikais dažnai net nebelieka pasirinkimo,...

Kauno rajone automobilis „Audi“ rėžėsi į medį, vairuotojas žuvo (1)

Sekmadienį Kauno rajone automobilio nesuvaldęs vairuotojas žuvo .

Mirė garsus rusų atlikėjas, kompozitorius Aleksandras Gradskis (17)

Šeštadienio naktį mirė garsus atlikėjas ir kompozitorius Aleksandras Gradskis. Rusų muzikos...

COVID-19 protrūkis mažame miestelyje parodė, kaip galėtų baigtis pandemija (26)

Tai turėjo būti vasariška šventė. Tūkstančiai pramogautojų Liepos 4-ąją susirinko į...

Minsko oro uostas: pirmadienį į Iraką išskris dar du lėktuvai su migrantais (18)

Vėlų šeštadienio vakarą oro bendrovė „Iraqi Airways“ iš Baltarusijos į Erbilį...

Mirtinas Valančiūno ginklas, kurio rinktinėje jis nė neišsitraukia: kodėl? (30)

Jonas Valančiūnas NBA rungtynėse vieną po kito smeigia keturis tritaškius iš eilės ir pagal...