„Visa šeima liūdi sužinojusi, kokie sudėtingi pastarieji keleri metai buvo Harry ir Meghan. Iškeltos problemos, ypač dėl rasės, kelia nerimą“, – sakoma rūmų pranešime, išplatintame karalienės vardu.

„Nors kai kurie prisiminimai gali skirtis, į juos žiūrima labai rimtai ir šeima juos nagrinės privačiai. Harry, Meghan ir Archie visada bus labai mylimi šeimos nariai“, – priduriama pranešime.

Karalienė Elizabeth II ir princas Harry bei Meghan Markle

Jungtinės Karalystės monarchė Elizabeth II antradienį taip pat surengė skubias konsultacijas dėl Bakingamo rūmus ištikusios krizės, išprovokuotos princo Harry ir jo žmonos šokiruojančio interviu, sulaukusio didžiulio atgarsio visame pasaulyje, pranešė vietos žiniasklaida.

Sasekso kunigaikščių interviu JAV pokalbių laidų vedėjai Oprah Winfrey, kuriame kalbėta apie savižudiškas mintis, giminaitį rasistą ir tradicijų supančiotą sosto įpėdinį, yra atviriausias ir išsamiausias pasakojimas apie karališkosios šeimos vidaus reikalus nuo 1995 metais Harry motinos princesės Dianos duoto interviu, kuriame ji papasakojo apie savo byrančią santuoką.

39 metų Meghan, kurios tėvas yra baltasis, o motina – juodaodė, sakė, jog buvo visiškai nepasiruošusi gyvenimui karališkojoje šeimoje.

Anot Harry žmonos, ji nesulaukė pagalbos, kai ją ištiko psichikos sveikatos krizė, be to, sužinojo, jog būta oficialaus susirūpinimo dėl jos dar negimusio kūdikio odos spalvos.

„Aš... tiesiog nebenorėjau gyventi. Ir tai buvo labai aiški, reali ir bauginanti pastovi mintis“, – sakė ji O. Winfrey.

Meghan papasakojo, jog karališkojoje šeimoje nerimauta, ar labai tamsi bus jos pirmagimio oda. Anot jos, Harry jai atskleidė, jog dar prieš poros pirmagimio gimimą 2019 metų gegužės 6 dieną būta pokalbių apie Archie išvaizdą.

Tiek Harry, tiek Meghan atsisakė įvardyti apie tai kalbėjusį karališkosios šeimos narį, tačiau O. Winfrey pirmadienį pareiškė, jog princas jai pasakęs, kad 94 metų karalienė ir jos 99 metų sutuoktinis princas Philipas tikrai nėra tie asmenys, kurie būtų galėję taip aptarinėti mažylio išvaizdą.

Tyrimų bendrovės „YouGov“ atliktos apklausos, kurioje dalyvavo 4 656 žmonės, rezultatai rodo, kad beveik trečdalis (32 proc.) apklaustųjų mano, jog su pora elgtasi nesąžiningai, tačiau toks pat skaičius žmonių pateikė priešingą atsakymą.

Daugiau apie rūmus purtančią krizę galite skaityti čia.

„Kvailas klausimas“

Harry ir Meghan pareiškimai atkreipė pasaulio dėmesį į vieną garsiausių Britanijos šeimų.

Bandyta įtraukti ir ministrą pirmininką Borisą Johnsoną, kuris ir pats yra kaltintas rasizmu.

Tačiau jis atsisakė komentuoti, nors pasigirdo politinių raginimų atlikti nuodugnų tyrimą, be to, pasisakė Baltieji rūmai ir buvusi JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton.

Karališkąją šeimą apėmusi krizė daug kam priminė viešą Harry tėvų santuokos žlugimą.

Harry motina princesė Diana bendradarbiavo Andrew Mortonui rašant itin atvirą jos biografiją, pasirodžiusią 1992 metais, o 1995-aisiais davė sensacingą interviu BBC televizijai.

Tame interviu Diana sakė, kad ir ji, ir princas Charlesas buvo neištikimi, kad jis netinkamas būti karaliumi ir kad ji turėjo problemų dėl savęs žalojimo ir bulimijos.

Meghan tėvas Thomas Markle'as, nepalaikantis su dukra artimų ryšių, gynė karališkąją šeimą ir išreiškė viltį, kad komentaras apie vaiko odos spalvą buvo „tiesiog koks nors kvailas klausimas“.

„Tai galėjo būti labai paprasta: kas nors galėjo užduoti kvailą klausimą, o ne būti visiškas rasistas“, – britų televizijai ITV sakė jis.

Milijonai peržiūrų

Daugiau kaip 17 mln. žiūrovų sekmadienio vakarą stebėjo dvi valandas trukusį Harry ir Meghan interviu O. Winfrey per JAV televiziją CBS.

Daugiau kaip 11 mln. žmonių vėliau jį žiūrėjo per britų ITV, pranešė ši televizija.

Pernai pora pasitraukė iš karališkosios šeimos gyvenimo ir dabar gyvena Kalifornijoje su mažu sūneliu Archie. Šią vasarą jiems turi gimti antras vaikas, duktė.

36 metų Harry yra pripažinęs, kad jo motinos žūtis 1997-aisiais per automobilio katastrofą Paryžiuje, jai bandant pabėgti nuo paparacų, paveikė jo psichinę sveikatą ir požiūrį į žiniasklaidą.

Jis ir jo 39 metų žmona kaltino laikraščius rasiniais stereotipais, ypač lyginant su pateikiama informacija apie Harry brolienę Kate, kuri yra baltoji.

Pasaulinis poveikis?

Jų komentarai apie karališkųjų asmenų gyvenimo suvaržymus ir pareiškimai apie tvirtas nuostatas turi platesnio masto padarinių pačiai monarchijai ir jos vaidmeniui XXI amžiuje.

Televizijos „Breakfast TV“ vedėjas Piersas Morganas, apkaltinęs Meghan išsigalvojimu, antradienį paliko savo laidą, nes priežiūros institucija dėl jo komentarų gavo daugiau kaip 41 tūkst. skundų.

O. Winfrey CBS nurodė, kad rasistinį klausimą uždavė ne karalienė ir ne jos sutuoktinis princas Philipas.

Tačiau tai vis tiek gali pakenkti monarchei – 54 valstybių, daugiausia buvusių britų kolonijų, įskaitant šalis Afrikoje, apimančios Tautų Sandraugos vadovei.

Valdant Elizabeth II, masinė imigracija pakeitė Britaniją ir šalyje daugėja žmonių, vadinančių save britais-azijiečiais, juodaisiais britais, ar esančių mišrios rasės.

Nors spauda ir komentatoriai reiškė pasipiktinimą dėl pareiškimų apie rasizmą karališkojoje šeimoje, viena maišytos rasės moteris naujienų agentūrai AFP Londono pietuose esančiame Brikstono rajone sakė, kad „iš tiesų nenustebo“.

„Džiaugiuosi, kad buvo pasakyta tiesa, ir galvoju, kad prireikė daug laiko“, – sakė Rroutes vardu prisistačiusi moteris.

Kitas Brikstono gyventojas sakė, kad Meghan komentarai akcentuoja neišspręstus rasizmo klausimus Britanijoje ir visame Vakarų pasaulyje.

"[Donaldas] Trumpas, „Brexitas“,... visa, kas buvo, galbūt, kaip žmonės galvojo, nematoma... Visa tai visuomet buvo, o dabar parodoma“, – sakė Davidas Perry.

Pats Harry anksčiau yra sulaukęs kaltinimų dėl rasistinio įžeidimo buvusiam karo tarnybos kolegai ir buvo nufotografuotas viename karnavalo vakarėlyje vilkintis nacių uniformą.

Tačiau jis sakė, kad Meghan paskatino jį spręsti šią problemą, ir dabar jis remia rasizmo stabdymo projektus.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės