aA
Australijos aukščiausios instancijos teismas penktadienį nusprendė paviešinti karalienės Elžbietos II ir jos atstovo susirašinėjimą, kuris atskleistų, ką ji žinojo ir ar apskritai žinojo apie Australijos vyriausybės atleidimą 1975 metais.
Karalienė Elžbieta II
Karalienė Elžbieta II
© Scanpix

Aukščiausiojo Teismo sprendimas priimtas šešių teisėjų balsais, „prieš“ balsavus vienam teisėjui. Paskelbti karalienės laiškus prašė Monašo universiteto istorikė Dženi Hocking, bet žemesnės instancijos teismai neleido to padaryti, nusprendę, jog daugiau kaip 200 britų monarchės ir generalgubernatoriaus sero Džono Kero laiškų, parašytų prieš jam atleidžiant ministro pirmininko Gougho Whitlamo vyriausybę, yra asmeniniai, o ne valstybės įrašai.

Vienintelis per istoriją Australijos išrinktos vyriausybės atleidimas britų monarcho nurodymu išprovokavo krizę, paskatinusią raginimus Australijai nutraukti savo konstitucinius ryšius su Didžiąja Britanija ir įkurti respubliką su Australijos prezidentu. Taip pat lieka įtarimų dėl Jungtinių Valstijų CŽV sąmokslo.

G. Whitlamo biografė J. Hocking sakė, jog tikisi tuos 211 laiškų Australijos nacionaliniame archyve Kanberoje perskaityti kitą savaitę, kai bus panaikintos dėl koronaviruso pandemijos įvestos karantino priemonės.

Jos teigimu, absurdiška tokių svarbių pareigūnų Australijos valdymo sistemoje susirašinėjimą laikyti asmeniniu ir konfidencialiu.

„Tai, kad jie gali būti laikomi asmeniniais, atvirai kalbant, yra įžeidimas bendrai visai mūsų žvalgybai: jie kalbasi ne apie lenktynes ir korgius“, – naujienų agentūrai AP sakė J. Hocking, paminėdama 94 metų karalienės domėjimąsi žirgų lenktynėmis ir korgių veislės šunimis.

Pasak jos, problemiška „ne vien tai, kad jie gan keistai buvo apibūdinti kaip asmeniniai, bet ir tai, kad jiems taikytas embargas, nustatytas karalienės įnoriu“.

J. Kerras atleido G. Whitlamo vyriausybę ir ministro pirmininko poste pakeitė jį opozicijos lyderiu Malcolmu Fraseriu, taip siekdamas išspręsti mėnesį trukusią aklavietę parlamente. Po kelių savaičių M. Fraserio koalicija laimėjo rinkimus.

Archyvas šią korespondenciją, vadinamą Rūmų laiškais, saugo nuo 1978-ųjų. Kaip valstybės įrašai jie turėtų būti paskelbti praėjus 31 metams nuo jų parašymo.

Pagal Bakingamo rūmų ir generalgubernatoriaus oficialiosios rezidencijos – Vyriausybės rūmų – susitarimą, sudarytą likus keliems mėnesiams iki J. Kerro atsistatydinimo 1978 metais, laiškai, apimantys trejus audringus Australijos politikos metus, turi likti įslaptinti iki 2027-ųjų. Tačiau pagal susitarimą suvereno ir generalgubernatoriaus asmeniniai sekretoriai 2027 metais galėtų vetuoti šių laiškų paskelbimą neribotam laikui.

Federalinio teismo teisėjas sutiko su Archyvo argumentu, kad šie laiškai yra asmeniniai ir konfidencialūs, o apeliacinis teismas pritarė šiam sprendimui.

Bakingamo rūmai atmetė ankstesnius AP prašymus pakomentuoti šią bylą ir kol kas neatsakė į penktadienį pateiktą naują prašymą. Vyriausybės rūmai pareiškime nurodė, kad už laiškus ir jų paskelbimą yra atsakingas Archyvas.

J. Hocking nuo 2016 metų kovoja už galimybę pamatyti J. Kerro karalienei per tuometinį jos asmeninį sekretorių Martiną Charterisą (Martiną Čarterisą) parašytus laiškus.

Britų karališkoji šeima garsėja savo privatumo ir pokalbių konfidencialumo saugojimu. Šeima labai stengėsi išlaikyti paslaptyje karalienės sūnaus ir įpėdinio princo Čarlzo laiškus analogiškoje Britanijos byloje, kurią teismai svarstė penkerius metus.

2015 metais britų Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad 27 Charleso memorandumus britų vyriausybės ministrams galima viešinti nepaisant tvirtinimų, kad jų paskelbimas gali pakenkti tam, kaip visuomenė įsivaizduoja būsimojo karaliaus politinį neutralumą.

Daug metų atkakliai vykdyti žurnalistų ir istorikų tyrimai sudėliojo atsakymus į daugelį klausimų dėl to, kaip ir kodėl buvo atleista G. Whitlamo vyriausybė ir kas už to stovėjo.

J. Kerras, kuris mirė 1991 metais, savo atsiminimuose atmetė žiniasklaidos spėliones, jog CŽV nurodė atleisti G. Whitlamą dėl nuogąstavimų, kad jo vyriausybė uždarys itin slaptą JAV žvalgybos objektą, vis dar esantį Pain Gape Australijos Šiaurės Teritorijoje.

1985 metų Holivudo dramoje apie šnipus „The Falcon and the Snowman“ CŽV sąmokslas nušalinti G. Whitlamą paskatina nusivylusį civilinės gynybos kontraktininką, kurį suvaidino Seanas Pennas, parduoti JAV saugumo paslapčių Sovietų Sąjungai.

Australų roko grupė „Midnight Oil“ savo protesto dainoje „Power and the Passion“ taip pat kaltino „dėdę Semą“ dėl G. Whitlamo nušalinimo.

Organizacija „Australian Republic Movement“, agituojanti už tai, kad britų monarchą Australijos valstybės vadovo vietoje pakeistų australų prezidentas, sveikino Aukštojo Teismo sprendimą, kurį pavadino pergale Australijos suverenitetui.

„Šie laiškai pateikia itin svarbų istorinį kontekstą dėl vieno labiausiai destabilizuojamų ir kontroversiškiausių Australijos politikos istorijos skyrių“, – sakė organizacijos vadovas Peteris FitzSimonsas.

Organizacijos „Australian Monarchist League“ pirmininkas Philipas Benwellas, siekiantis, kad britų monarchė liktų Australijos valstybės vadove, prieš Aukštojo Teismo sprendimą perspėjo, kad minimų laiškų paviešinimas sukeltų konstitucinę krizę, „jei paaiškėtų karalienės asmeninė nuomonė“.

Po Teismo sprendimo jis sakė, kad laiškų atskleidimas sustiprins Australijos ryšius su monarchija.

„Tai parodys, jog karalienė padarė viską, ką galėjo, kad apsaugotų žmonių interesus“, – sakė Ph. Benwellas.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Ne apie visas karališkos šeimos taisykles kalbama garsiai: neįprasti draudimai, keisti įpročiai vonioje, prievolė pasisverti (12)

Būti karališkosios šeimos nariu nėra lengva. Negana to, kad esi visada stebimas, taip pat turi...

UFC žvaigždė Chabibas Nurmagomedovas išgyvena skaudžią netektį: šoko ištiktas kovotojas pasidalino jautria žinute (15)

Dar praėjusią savaitę žiniasklaidos kanalais išplatinta liūdna žinia apie Abdulmanapo...

Buvę sutuoktiniai Johnny Deppas ir Amber Heard į teismą atvyko užsimaskavę, posėdyje abiejų advokatai švaistėsi rimtais kaltinimais (9)

Antradienį Londono aukštajame teisme prasidėjo bulvariniam laikraščiui „The Sun“ iškeltos...

Garsiosios seserys Bella ir Gigi Hadid už milijonus įsigijo po butą Niujorke: kuri įsikūrė jaukiau? (21)

Dvi garsios seserys, Bella ir Gigi Hadid įsikūrė nuosavuose būstuose Niujorko mieste.

Tamsios paslaptys, supančios Annos Nicole Smith mirtį: keistas jos ir sūnaus žūčių ryšys, konspiracijos teorijos ir kova dėl milijonų (5)

Modelis ir aktorė Anna Nicole Smith buvo tikra pramoginės žiniasklaidos sensacija. Net ir...

Top naujienos

Juodojo verslo schema: įtakingo verslininko įmonė Lietuvai jau kainavo beveik 2 milijonus eurų (69)

1,7 mln. eurų. Tiek Lietuvai jau kainavo bankrutuojančios UAB „Ūrus ir Ko” verslas. Šios...

Didinant NPD priimtas ir kitas pakeitimas: baiminamasi, kad Lietuva virs Laukiniais Vakarais (32)

Spręsdamas dėl NPD didinimo, Seimas birželį priėmė ir Teisėkūros pagrindų ir Mokesčių...

JAV oficialiai traukiasi iš PSO papildyta (88)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas antradienį oficialiai pradėjo savo šalies pasitraukimo iš...

Studentų laukia didelė naujovė: galės pasirinkti studijuoti namie ar universitete (25)

Įvedus karantiną aukštųjų mokyklų darbas persikėlė į nuotolinę erdvę, o studentams ir...

Įsigiję tokį būstą, neišvengsite nuostolių: kas praneša apie papildomas išlaidas (3)

Būsto pirkimas kiekvienai šeimai yra džiaugsmingas įvykis, tačiau neatlikus namų darbų,...

Bruno Macaes

„Didžioji pauzė“ dėl karantino buvo ekonominė revoliucija – tikras išsigelbėjimas

Prasidėjus pandemijai vyriausybės sustabdė visą pasaulį – todėl mūsų santykiai su ekonomika...

Patyrę daržininkai išdavė paslaptis, kaip pagausinti daržovių derlių (9)

Šiais laikais nestinga derlių gausinančių priemonių – subalansuotų trąšų kompleksų,...

Italijoje „Lazio“ žvaigždė iš nevilties suleido dantis varžovui į ranką

Pralaimėjimai priveda prie desperatiškų veiksmų. „Lazio“ saugas Patricas antradienį buvo...

Didžiausias pasaulyje pensijų fondas per silpniausią ketvirtį prarado 165 mlrd. JAV dolerių (29)

Didžiausias pasaulyje pensijų fondas pranešė apie rekordinius nuostolius, patirtus per...

Teismą pasiekė pirmasis verslo skundas dėl karantino draudimų (6)

Verslo atstovai trečiadienį teismui pateikė skundą dėl karantino metu įvestų draudimų teikti...

|Maža didelių žinių kaina