Ilgiausiai Jungtinę Karalystę valdžiusi monarchė, mirusi rugsėjo 8 dieną sulaukusi 96 metų, soste praleidusi 70 metų, ilsisi sostinės Vestminsterio salėje prieš pirmadienio valstybines laidotuves Vestminsterio abatijoje.

Po ilgo laukimo įvairiomis oro sąlygomis į didžiulę viduramžišką salę trečiadienį buvo įleisti pirmieji gedėtojai po to, kai karstas paskutinį kartą iškeliavo iš Bakingamo rūmų per iškilmingą procesiją, kurią stebėjo dešimtys tūkstančių žmonių.

Ketvirtadienis yra pirmoji pilna diena, kai karalienės Elžbietos II karstas guli Vestminsterio salėje. Tai yra paskutinė galimybė asmeniškai atsisveikinti su valdove, kuri žavėjo pasaulį savo nepalaužiamu pareigos jausmu.

Karstas, uždengtas karališkąja vėliava su Britų imperijos karūna, rutuliu ir skeptru, buvo iškeltas aukštai ant pakylos, o kiekviename jo kampe mirgėjo aukštos žvakės.

Karstą nuolat saugo ceremonijų uniformomis vilkintys kareiviai.

Naktį vienas sargybinis nualpo ir šis epizodas parodė, kiek daug jėgų gali pareikalauti budėjimas.

Penkių kilometrų eilė

Daugelis žmonių sustodavo ir prieš karstą nusilenkdavo arba pagarbiai pritūpdavo, kiti persižegnodavo arba nusiimdavo skrybėles.

Kai kurie meldėsi prie karsto arba šluostėsi ašaras servetėlėmis. Kai kurie atsivežė savo kūdikius vežimėliuose. Vyresnio amžiaus kareiviai sustojo ir paskutinį kartą atidavė pagarbą savo buvusiai vyriausiajai kariuomenės vadei.

50 metų buhalterė Sue Harvey buvo viena iš tų, kuri praeidama pro karstą apsipylė ašaromis.

„Viduje buvo labai tylu, ramu ir neįtikėtinai emocionalu. Daug žmonių braukė ašaras, bet tvyrojo visiška tyla. Tai buvo tokia pagarba“, pasakojo ji naujienų agentūrai AFP.

„Norėjau įsitikinti, kad tikrai ją pamatysiu, nesvarbu, kokia ilga bus eilė, nes niekada jos nebuvau sutikusi, kai ji buvo gyva“, – sakė moteris.

40 metų menininkė Nina norėjo atsidėkoti Elžbietai II už jos gyvenimą, per kurį ji negailėdama jėgų tarnavo šaliai.

„Šioje vietoje neįmanoma pabėgti nuo to, kas ji buvo. Aš labai susijaudinau – ir ne aš viena“, – sakė ji.

Trečiadienio vakarą palei Temzės upės pakrantę nusidriekė beveik penkių kilometrų ilgio eilė, o gedintieji drąsiai sutiko laukti kelias valandas, kad galėtų pamatyti velionę monarchę.

Karalius Karolis III

Karalius Charlesas III – vyriausias karalienės Elžbietos II sūnus – jo broliai ir seserys bei jo paties sūnūs, princai Williamas ir Harry ėjo kruopščiai surežisuotu 75 žingsnių per minutę žingsniu paskui lafetą.

Iškilminga eisena per vėliavomis išpuoštą Londono centrą buvo 11 dienų trunkančio nacionalinio gedulo, kuris baigsis laidotuvėmis, dalis.

Per karalienės laidotuves šimtai pasaulio lyderių ir monarchų susirinks į istorinę Vestminsterio abatiją pačioje Britanijos sostinės širdyje.

Tarp patvirtinusiųjų, kad dalyvaus laidotuvėse - JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas), Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) ir Japonijos imperatorius Naruhito (Naruhitas).

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją