aA
Jie kilę iš kultūros ir menų metropolio Reino-Vestfalijos žemėje. Jie prisigėrę istorijos dulkių, dabarties elektronų ir šiuolaikinės kultūros vibracijų. Jie stebi Reino rėvas ir vaikšto dar romėnų civilizacijos nužymėtomis teritorijomis. Jie 60 metų akylai saugo ir tobulina prašmatnią savo reputaciją, būdami atviri visų epochų ir stilių muzikai bei mokėdami atpažinti už tradicijos ribų slypinčias aktualijas. Jie – muzikantai iš Kelno arba Vakarų Vokietijos Radijo (WDR) simfoninis orkestras. Jų koncertas Vilniuje – prabangiausias Lietuvos nacionalinės filharmonijos šio sezono projektas, kurio materializacija įvyks spalio 2 d., antradienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.
Bychkov Semyon
Bychkov Semyon
Simfoninių radijo orkestrų tradicijas puoselėjantis Vakarų Vokietijos Radijo (WDR) Kelno simfoninis orkestras puikuojasi nenuginčijamo avangardinės muzikos eksperto reputacija, kartu brangindamas klasikinį didžiųjų Vokietijos orkestrų paveldą ir ryšius su muzikinio pasaulio įžymybėmis: kompozitoriais, dirigentais bei solistais. Šis kolektyvas aktyviai plėtoja įvairiakryptę muzikos kampaniją.

Nuolatinis radijo ir televizijos eteris, koncertinė platforma, įrašų studija bei pasauliniai turnė įpareigoja jį siekti aukščiausių atlikimo standartų.

Seniausi partnerystės saitai orkestrą sieja su vokiečių autoriais Karlheinzu Stockhausenu, Hansu Werneriu Henze ir Wolfgangu Rihmu, ne mažiau uoliai bendradarbiauta ir su tokiais XX a. muzikos titanais kaip György Ligeti, Luigi Nono, Luciano Berio, Krzysztofas Pendereckis, Toru Takemitsu, Iannis Xenakis, Johnas Cage’as, Steve’as Reichas, Alfredas Schnittke, Mauricio Kagelis ar Igoris Stravinskis. Tokiu būdu orkestras nuolat tobulino ypatingą stilistinį ir techninį lankstumą.

Išskirtinę jo reputaciją, profesionalumą ir įspūdingą istoriją formavo tiek garsiausi pasaulio dirigentai, tiek pagrindiniai orkestro vadovai. Dabartinis – Semionas Byčkovas šį kolektyvą valdo nuo 1997 m. Apie nepaprastą S. Byčkovo talentą byloja faktas, kad net nebaigęs bakalauro studijų (jas teko nutraukti) 1973 m. jis laimėjo S. Rachmaninovo dirigentų konkursą ir buvo pakviestas diriguoti Leningrado filharmonijoje (deja, koncertas taip ir neįvyko).

S. Byčkovas neapdairiai kritikavo sovietų politiką ir 1974 m. jam teko skubiai išvykti iš šalies. Emigravęs į JAV, po kelerių metų jis jau dirigavo Mičigano „Grand Rapids Symphony“ orkestrui ir tuo pat metu – Niujorko „Buffalo“ filharmonijos simfoniniam kolektyvui.

Kaip kviestinis dirigentas jis aktyviai bendradarbiavo ir su kitais garsiais orkestrais: Berlyno ir Niujorko filharmonijų, Amsterdamo „Concertgebouw“. Intensyviai migruodamas per žymiausias pasaulio sales, jis greitai patraukė muzikinės visuomenės dėmesį.

Kritikai gėrėjosi instinktyviu jo dirigavimu, atkakliu grūmimusi su muzikinėmis struktūromis ir nepaprastu gebėjimu sukelti empatiškas orkestro reakcijas. 1989 m. S. Byčkovas pradeda itin aktyvią karjerą Europoje ir galiausiai tampa WDR Kelno simfoninio orkestro vadovu.

Pirmoje koncerto dalyje orkestras suteikia retą galimybę palyginti dvi, tuo pačiu metu sukurtas, tačiau skirtingas idėjas ir aspiracijas pagavusias kompozicijas: Richardo Strausso simfoninę poemą „Linksmosios Tilio Ulenšpygelio išdaigos“ ir Antonno Dvorako Antrąjį koncertą violončelei. Jį atliks dvidešimt šešerių prancūzas Gautier Capuconas, kuriam kritikai negaili pagyrų.

Antai „Gramophone“ rašo, kad jis „violončele griežia valdingai ir racionaliai, nors šias savybes įgyja tik kur kas vyresni muzikantai. Jo sąlyčio lengvumas ir stryko mostų grynumas žavi patys savaime, tačiau, derinami su neįsivaizduojamai švelniu garsu aukštame registre, tiesiog užgniaužia kvapą.“ Šiandien G. Capuconas koncertuoja kaip solistas, nuolat grieždamas su garsiais pasaulio orkestrais: Filadelfijos, Monte Karlo, Paryžiaus, Nacionaliniu Prancūzijos ir Nacionaliniu BBC simfoniniais, Europos ir Škotijos kameriniais, Romos Šv. Cecilijos.

Taip pat entuziastingai jis atlieka ir kamerinę muziką, bendradarbiaudamas su tokiomis įžymybėmis kaip Martha Argerich, Danielis Barenboimas, Jurijus Bašmetas, Michailas Pletniovas, Vadimas Repinas, Jean-Yvesas Thibaudet ir daugelis kitų. Violončelininkas griežia 1701 m. Metteo Goffrilerio padirbtu instrumentu.

WDR Kelno simfoninis orkestras koncertą Vilniuje pabaigs pasaulyje populiaria Jeano Sibelijaus Penktąja simfonija. Kompozitoriaus 50-asis gimtadienis (1915) Suomijoje tapo nacionaline švente, kurios metu kaip tik ir buvo atlikta ši kompozicija.

Tai skaidrus ir pozityvus kūrinys – radikalus antipodas kitiems, rūstiems ir tragiškiems to meto autoriaus kūriniams. „Penktoji simfonija nenumaldomai skambėjo mano mintyse, kai per televizorių stebėjau pirmąjį astronautų žingsnį mėnulyje.

Vėliau paaiškėjo, kad BBC panaudojo būtent šį kūrinį muzikiniam fonui. Nuo to laiko, skambant šiai simfonijai, mano vaizduotė keliauja vis tolyn laiku ir erdve: į planetų gimimą ir žlugimą, į tolimas galaktikas“ – 1978 m. rašė muzikologas Erikas Tawaststjerna.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Grupės „Rammstein“ gastrolių koncertą Lietuvoje pradės pianisčių duetas „Abélard“

Mūsų šalyje ypač laukiama grupė „Rammstein“ Vilnių sudrebins jau gegužės 22-ąją...

Vido Bareikio dešimtmečio turo pradžia: išparduoti bilietai ir pagyros socialinėje erdvėje

Šiais metais savo muzikinį dešimtmetį švenčiantis, ir ta proga turą per Lietuvą rengiantis...

Ironvytas pristatė intriguojantį vaizdo klipą: viena jo versija bus patalpinta pornografinėje svetainėje (1)

Ironvytas ir atlikėjas Dallasas pristatė vaizdo klipą dainai „Mano norai“. Jame galima...

Ironvytas naująjį vaizdo klipą pristatė apsuptas garsių draugų ir striptizo šokėjų (1)

Ketvirtadienį viename iš Kaune esančių striptizo klubų Ironvytas pristatė savo naująjį...

Didžiausiame Vaido Baumilos karjeros koncerte – laužas scenoje, ašaros akyse ir šėlstanti minia gerbėjų

Penktadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje pagaliau išsipildė didžiausia Vaido Baumilos...

Top naujienos

Po įžūlaus Putino pasirodymo – įtakingų pareigūnų žinutė: naujo rusų puolimo gali nebūti

Arešto orderis nesustabdė Vladimiro Putino nuo kelionių. Iš okupuoto Krymo – į okupuotą...

Kremliaus žiniasklaida jau įvertino Benkunską (3)

Vilniaus meru išrinktas politikas, kuris yra pavadinęs Maskvos namus „šnipų tašku“, rašo...

Po išduoto arešto orderio Putinas Europoje sulaukė užtarėjo (10)

Serbijos prezidentas Aleksandaras Vučičius pareiškė, kad Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT)...

Skeptiškai vertina kalbas apie konservatorių nesėkmę: supraskim, ko siekia ši partija (6)

Nors nemažai partijų skelbia laimėjusios Savivaldybių tarybų ir merų rinkimus, lyderystės...

Su Xi Jinpingu susitikęs Putinas: šiek tiek pavydime (3)

Pirmadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas priėmė Kinijos lyderį Xi Jinpingą. Kremliaus...

Pranas Šarpnickis

Lietuvis generolas, už kurio galvą buvo pažadėta tūkstančiai aukso rublių: kaip jam pavyko suburti kariuomenę ir dėl ko jo bijojo tiek savi, tiek svetimi (4)

Povilas Plechavičius iki 1918 m. lapkričio 15 d. buvo niekam nežinomas carinės armijos...

Karas Ukrainoje. Prieš Xi Jinpingo vizitą Maskvoje – aiški žinia iš Ukrainos analitikai: Rusijos vadovybė – neviltyje (1)

Pirmadienį , kovo 20 d., Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai pasirašys Ukrainos...

Dėl fone nuskambėjusių žodžių – sumaištis tarp Putiną lydėjusių asmenų (3)

Vaizdo įraše, kuriame užfiksuotas neva atsitiktinis Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir...

Varėnoje fiksuotas paukščių gripas aplink laikymo vietą nustatytos apsaugos zonos

Praėjusios savaitės pabaigoje, Varėnos r. sav., Matuizų sen., Urkionių k., esančiame nedideliame...

Pasirašyti dokumentai, apie kuriuos nežinojo net Vyriausybė: Anušauską savi kaltina slapta nusileidus vokiečiams (7)

Naujas ginčas dėl aistras keliančios vokiečių brigados – konservatoriai kaltina savo ministrą...