Sakoma, kad Lietuva yra dainuojantis kraštas. Šią mintį patvirtina ir tai, kad UNESCO mūsų tradicinę „Šokių ir dainų šventę“ įtraukė į saugotinų pasaulio kultūros paveldo objektų ir kultūros reiškinių sąrašą. Kas ketveri metai į didžiausią ir svarbiausią šalies sceną sostinės Vingio parke renkasi visi neabejingi muzikai ir šokiui.
Choras
© Corbis/Scanpix
Kad atlikėjų gausa tebestebintume pasaulį ir pateisintume UNESCO pasirinkimą, organizatoriai, sudarydami repertuarą, prisimena visus mėgėjiškus muzikinius kolektyvus ir kviečia aktyviai dalyvauti. Deja, pastarųjų gretos kasmet mažėja. Ypač sparčiai nyksta mėgėjiški vyrų chorai. Rūpesčiais ir džiaugsmais su savaitraščio „Laikas“ skaitytojais sutiko pasidalyti vyrų choro „Varpas“ prezidentas Bronius Rėza.

Naujiena, dėl kurios susitikome su choro prezidentu, pasiekė mus iš Vokietijos. Prieš porą savaičių Saksonijos žemėse koncertavusiems Lietuvos vyrams santūrieji vokiečiai negailėjo ovacijų ir padėkų. O lietuviai dar kartą įsitikino, jog vis dar gali atstovauti mūsų šaliai užsienyje ir garsinti jos vardą ne prasčiau nei profesionalūs kolektyvai.

Pernai „Varpo“ choras šventė penkiasdešimties metų jubiliejų. Graži sukaktis. Per tą laiką koncertavote įvairiose pasaulio šalyse. Gal tik Afrikoje nebuvote?

Taip. Teko daug kur pabuvoti. Deja, visos tolimos ir įsimintinos kelionės liko praeityje. Paradoksas, bet atėjus nepriklausomybės metui pasijutome niekam nereikalingi. Tik sau.

Kalbu ne vien apie chorą. Mes esame. Net išvažiuojame už Lietuvos ribų. Kiti chorai vos egzistuoja arba jau išnyko, liko tik vardai ir įrašai radijuje bei televizijoje.

Pradedate liūdna gaida. Gal verčiau prisiminkime pastarąją kelionę į Vokietiją, kurios įspūdžiai turbūt greitai neišblės.

Jei ne ten gyvenančių lietuvių parama, vargu ar būtume nuvažiavę. Tokios kelionės kainuoja keliolika tūkstančių litų. Kolektyvui, kurio niekas nefinansuoja ir neremia, sunku savo lėšomis apmokėti visas išlaidas. Ilga kelionė (įveikėme 4000 km) – irgi išbandymas.

Juk dauguma choristų jau garbaus amžiaus. Aš dainuoju keturiasdešimt šeštus metus, kiti, kaip Vytautas Jarulaitis, – nuo pirmųjų metų, kai susibūrė choras.

Tačiau rūpesčiai ir nepatogumai, palyginti su malonumu, kurį patyrėme galėdami dainuoti tolimoje Saksonijoje – niekis. Visi koncertai, išskyrus vieną, kai uždainavome Brėmeno miesto aikštėje, vyko Oberlangeno katalikų bažnyčiose. Per mišias atlikome Leo Delibo „Messe Breve“, po jų prasidėjo iš anksto skelbtas valandos koncertas. Beveik visi dalyvavusieji mišiose liko bažnyčioje. Dainavome puikios akustikos sakralinėje erdvėje.

Nuo pirmų kūrinių pajutome ypatingą ryšį su klausytojais. Šis ryšys sukuria bendrą dvasinį lauką, kai norisi atiduoti visas jėgas ir sielos galias. Ypač įspūdingai nuskambėjo „Lietuva brangi“. Nors žiūrovai nesuprato teksto, klausėsi labai įdėmiai. Matyt, jiems persidavė mus lydėjusių žmonų nuotaika. Ne viena klausytoja braukė ašaras, o juk šis kūrinys jų girdėtas ne vieną kartą.

Maironio žodžiams ir melodijai nėra abejingų. Kad ir kur būtume, esame lietuviai ir dėl Tėvynės visada labiausiai skaudu.

Minėjote, kad vienoje Oberlangeno bažnyčioje vietoj pamokslo kunigas parapijiečiams pasakojo apie Lietuvą, sudėtingą jos istoriją. Turbūt ne vienas vokietis šią informaciją išgirdo pirmą kartą. O inteligentiškus ir pasitempusius „Varpo“ vyrus galima vadinti Lietuvos kultūros ambasadoriais.

Tikrai jautėme didelę atsakomybę. Pirmą viešnagės dieną, po koncerto, mūsų garbei burmistras surengė vakaronę. Susirinko garbingiausi miestelio žmonės. Tokio nuoširdaus dėmesio ir vaišingumo tikrai nesitikėjome. Mes atsilyginome dainomis. Kitą rytą kaimynystėje gyvenantieji sakė seniai girdėję taip gražiai dainuojant ir nepyko dėl iki išnaktų užsitęsusios šventės.

Kitą dieną nuvykome prie Šiaurės jūros, aplankėme frizų kraštą prie Olandijos, grožėjomės jūra, vėjinėmis jėgainėmis.

Kokiame mieste dar koncertavote?

Antrasis koncertas vyko Auricho bažnyčioje, kuri taip pat buvo perpildyta klausytojų. Susirinkusius nustebinome kai Franco Šuberto „Ave, Marija“ atlikome kartu su vokiečių dainininke. Koncerto metu klausytojai negailėjo aplodismentų.

Žvelgiant į vyrus, kurie dešimtmečiais po darbo dienos skuba į repeticijas, o savaitgaliais į koncertus, norisi paklausti, kuo ypatingas toks laisvalaikio leidimas, kuo patraukia chorinis dainavimas?

Sunku nusakyti keliais žodžiais. Chore dainuoja įvairiausių profesijų žmonės: inžinieriai, architektai, ekonomistai, gydytojai, geologai, mokslo darbuotojai. Beveik visi baigę aukštąjį mokslą. Repeticijos, į kurias renkamės savo noru, mums teikia ypatingą sielos atgaivą. Esame bendraminčiai, tuo viskas pasakyta. Labiausiai kolektyvą išbando ir suburia, kaip sakoma – cementuoja, koncertinės kelionės. Deja, dabar net Lietuvoje sunku kur nors pajudėti. Patys turime samdyti autobusą, tai dažniausiai būna pernelyg brangu.

Tarp keturiasdešimt penkių choristų nemažai pensininkų, o rasti rėmėjų nėra paprasta. Kita vertus, kai matai, kokie renginiai ir atlikėjai, vadinamosios popmuzikos atstovai, gauna pinigų pasirodymams ir kokie jiems mokami honorarai, peršasi išvada, kad yra dosnių rėmėjų. Tik darosi neramu matant, kaip formuojasi vartotojiškas popmuzika besižavinčio jaunimo požiūris, neskatinantis nei mąstyti, nei puoselėti tautos muzikinių tradicijų. Skaudu, kad niekam tai nerūpi.

Tačiau Lietuvoje daug profesionalių, aukšto meninio lygio chorų. Jie pelno laurus tarptautiniuose festivaliuose ir yra vertinami čia.

Tai puiku. Bet juose dainuoja muzikinį išsilavinimą turintys žmonės. Profesionalūs chorai yra valstybės finansuojami, turi gerus vadovus, gaunančius algą. Mėgėjų dainavimas kitoks nei profesionalų, sakyčiau, nuoširdesnis, o klausytojui juk svarbu patirtas dvasinis išgyvenimas. Manau, esame mėgėjai, netausojantys savęs, ir kiekviename koncerte atveriantys sielą.

Jei ne dešimtmečiais repeticijas lankančių žmonių entuziazmas, meilė dainai, pasiaukojimas, Lietuvoje neegzistuotų nė vieno mėgėjiško choro.

Taigi vis dar atstovaujate mūsų šalies choriniam menui. Tai didelis dabartinio ilgamečio choro meno vadovo Petro Puošiūno nuopelnas.

Petras puikiai diriguoja. Bet jis turi dar vieną talentą, labai svarbų choro vadovui – aranžuoja kūrinius. Kai choro vadovas gali aranžuoti, gerokai lengviau sudaryti choro repertuarą. P. Puošiūno stažas „Varpe“ – jau trisdešimt šešti metai.

Ar papildo choro gretas jaunimas?

Deja, kol kas sunku prisišaukti naujų žmonių, galinčių ir norinčių dainuoti. Jaunimas pernelyg užsiėmęs. Kopiant karjeros laiptais laisvo laiko lieka ne kažin kiek. Kita vertus, kol už kultūrą atsakingi žmonės bus abejingi mėgėjiškiems chorams, sunku tikėtis, kad norintieji veržtųsi. Daug kur kreipėmės dėl paramos, bet tik atsimušėme į sieną.

Vis dėlto pokalbį baigiame liūdnoka gaida.

Deja, tokia šiandienos realybė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tavis Melody pasivadinęs Tadas Vilčinskas pristato 100-mečiui skirtą dainą: mes visi užaugom stipresni (5)

Dainų autorius ir atlikėjas Tavis Melody (Tadas Vilčinskas) gerbėjams pristato naują savo...

Paskelbta festivalio „Radistai Village 2018“ data (1)

Radistai Jonas Nainys ir Rolandas Mackevičius praneša: didžiausias elektroninės muzikos festivalis...

Ambicingiausią projektą pristatančios „Naktinės Personos“: einame viena koja su pasauliu (11)

„Naktinės Personos“ muzikos mylėtojams paruošė koncertinį turą, kurio pavadinimas...

Nauji „Happyendless“ kūriniai į vieną albumą netilpo – vasarį pristatys net du (2)

Penki metai tylos, tiek pat metų intensyvaus darbo. Scenoje ilgai nesirodęs vienas populiariausių...

Po netikėtos „The Cranberries“ vokalistės mirties jos muzikos pardavimai pakilo 900 tūkst. procentų, prakalbo grupės nariai (25)

Po pasaulį pasklidus žiniai apie Londone netikėtai mirusią grupės „ The Cranberries “...

Top naujienos

Skaičiuoklė: paskaičiuokite, kiek pensijos gausite pagal naują tvarką (508)

Nuo sausio 1 d. įsigaliojo naujos redakcijos Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas....

Būkite atsargūs – čekius registruoti kviečia ne tik Mokesčių inspekcija (35)

Valstybinės mokesčių inspekcijos ( VMI ) organizuojama pirkimo kvitų loterija , atrodo, turi...

Už 0,3 g kanapių pateko į areštinę ir prarado darbą (22)

LNK dalyvis Tadas teigia, kad rugpjūčio mėnesį jį sulaikė policijos pareigūnai, kurie jo...

Landsbergis inicijuoja naują Seimo komisiją: skelbiami klausimai Skverneliui papildyta Karbauskio komentaru (423)

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius...

Už uždarų teismo durų „MG Baltic“ bylinėjasi su VMI dėl milijonų eurų (20)

Trečiadienį Vilniaus apygardos administraciniame teisme nagrinėjama koncerno „ MG Baltic “ ir...

STT sulaikė įmonės „Dzūkijos vandenys“ direktorių (18)

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Kauno valdybos pareigūnai pirmadienį sulaikė Alytaus miesto...

Etikos sargai tirs Karbauskio elgesį (61)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) nusprendė pradėti tyrimą dėl...

Laukia atsakymo, ar „Pienas LT“ turės grąžinti milijoninę paramą (1)

Lietuvoje laukiama Europos Sąjungos tarnybos (OLAF) išvadų, po kurių paaiškės, ar visa „...

Dėl degalų kainų augimo kreiptasi į Konkurencijos tarybą (55)

Nuo šių metų padidėjo akcizas dyzelinui, dėl to pabrango kai kurios kuro rūšys. Aiškinamasi,...

DELFI premjera. Eleonora Sebrova pristato pirmą solinį vaizdo klipą: reikėjo daug drąsos tam, ką dabar darau interviu (10)

Vieną malonų prancūzišką rytą su Eleonora užsisakėme kavos žavioje „Armani“ kavinėje...