aA
Ypatingą miesto aurą kuriantys ir turistų gausą pranašaujantys gatvės muzikantai Klaipėdoje - vis dar retenybė. Judriose senamiesčio vietose dažniau sutiksime muzikuojančių kepurę atkišusių pinigų kaulytojų ar savo meninius sugebėjimus demonstruojančių psichikos ligonių.
© ELTA
Nė vienas šalies miestas nėra priėmęs įstatymo dėl šios veiklos legalizavimo ar uždraudimo. Vis dėlto valdininkai mano, jog gatvės muzikantai privalėtų turėti kasos aparatus ir gatvėje „mušti“ čekius.

Gavo pusšimtį eurų

Vietiniai gyventojai retai gatvėje grojančiuosius pamalonina pinigais. Todėl iš įvairių kraštų suplaukę muzikantai viltingai akis kreipia į atvykėlius. Ausies nerėžianti gyvai atliekama muzika gatvėje sukuria ypatingą miesto atmosferą ir taip vilioja užsieniečius.

Tačiau uostamiestis dar nepasiruošęs neišvengiamai gatvės muzikantų, be kurių neįsivaizduojami Europos didmiesčių centrai, invazijai. Čia jie kol kas - egzotiška retenybė.

Gatvėje grojančių žmonių, dažnai stebinančių savo profesionalumu, vertu didžiųjų scenų, apstu visuose didžiuosiuose Europos miestuose. Vienos pėsčiųjų bulvare kas keli šimtai metrų skamba džiazas, klasika, rokas, folkloras, vienišo smuiko ar gitaros melodijos ir net lietuviškos „Kaimo vakaruškos“. Teko matyti, kaip per kelias valandas mūsų tautiečiai į smuiko futliarą „prigrojo“ pusšimtį eurų. Jokių leidimų ir kasos aparatų jų niekas nereikalavo.

Į gatvę - su birbyne

Dažnai su folkloro ansambliu po Europą važinėjantis klaipėdietis savivaldybės Muzikos centro darbuotojas Vaidotas Macijauskas pasakojo, kad visuose didžiuosiuose Europos miestuose galioja ta pati tvarka: norint groti gatvėje, reikia užsiregistruoti vietinės savivaldos įstaigoje. Muzikantui duodamas nemokamas leidimas, kurioje vietoje, kokiomis valandomis jis gali groti. Taip siekiama palaikyti gatvėse tvarką ir kontroliuoti grojančiuosius.

V.Macijauskas sakė, jog iš smalsumo teko pagroti Prahoje. Leidimo groti nei jis, nei kolegos neturėjo. Tačiau vos tik pradėjus muzikuoti, prisistatydavo policija ir prašydavo leidimo. Nuėję į kitą vietą, muzikantai vėl sulaukė pareigūnų vizito ir perspėjimą, kad jei ir toliau gros be leidimo, turės mokėti labai didelę baudą.

Mažesniuose miestukuose niekas jokių leidimų apskritai nereikalauja. Tačiau ten ir gatvės muzikantų beveik nėra. Pasak V.Macijausko, gatvės muzikantai buriasi didmiesčiuose, labiausiai turistų lankomose vietose. Pašnekovas tvirtino, kad grojančiųjų gatvėje profesionalumas - aukščiausio lygio. Tokie retai aplanko net Klaipėdos koncertų sales.

V.Macijausko teigimu, labiausiai turistus traukia egzotiški instrumentai. Klaipėdiečiai Prahoje grodavo kanklėmis, birbynėmis. Klaipėdietis prisimena, jog per dvi valandas uždirbo gerą pasisėdėjimą visai kompanijai Prahos alaus bare.

Vertina egzotiką

Prie Klaipėdos muzikinio teatro akordeonu grojančio Aleksandro rusiškas melodijas labiausiai vertina užsieniečiai. Į septynerius metus toje pačioje vietoje muzikuojančio garbaus amžiaus vyro metalinę skardinę jie negaili įmesti pinigų. Čia pat, pakėlę rankas, jie bando šokti įsivaizduojamus rusiškus šokius. Per septynerių metų muzikavimo stažą iš pono Aleksandro kažkas kelis kartus reikalavo leidimo groti.

Klaipėdoje ir Palangoje pastaraisiais metais itin išpopuliarėjo Pietų Amerikos muzikantai, grojantys lumzdeliais, gitaromis ir turintys aplink aktyviai triūsiančias, kompaktinius diskus ir kasetes pardavinėjančias lietuviškai kalbančias vadybininkes. Palangoje, Vytauto ir J.Basanavičiaus gatvių sankryžoje muzikuojantis bolivietis nebuvo kalbus.

Jis nesidalino paslaptimi, kodėl kiekvieną vasarą jį taip traukia į Palangą. Tik prasitarė, kad šaltuoju sezonu savo šalyje dirba vadybininku. Jo kompaktinis diskas kainuoja 30 Lt. Norinčiųjų pirkti netrūksta.

Būdas užsidirbti

Prie Palangos bažnyčios smuiku grojanti Gabrielė atvyko iš Šiaulių. Pasak jos palydovės, septynerius metus smuiko specialybę studijuojanti mergaitė pati norėjo išbandyti save grodama gatvėje. Be to, toks muzikavimas jai ir būdas neprarasti įgūdžių, savotiškos repeticijos.

Vis dėlto daugumai Palangos ir Klaipėdos gatvėse grojančių muzikantų - tai būdas užsidirbti pinigų. Kalbama, kad kai kuriems jų per dieną į futliarus prikrenta ir tūkstantis litų. Tačiau dažniausiai eiliniai gatvės muzikantai uždirba 20, 30 Lt. Visi tikina, jog Lietuvoje reikia didelės drąsos, norint išeiti į gatvę ir žmonėms parodyti, ką sugebi.

Reketuoja praeivius

Klaipėdos valdininkams, regis, nerūpi, kas vyksta gatvėje. Visų gerai žinomas gatvės gitaristas Anatolijus, skelbiantis dieviškąsias tiesas, netrukdomas groja ir rėkia kur nori. Ant Biržos tilto sutūpę paaugliai savaitgaliais įžūliai reketuoja praeivius, už muziką imituojantį gitaros brazdinimą prašydami pinigų. Niekas iš jų neprašo leidimų ir sugebėjimą groti patvirtinančių dokumentų.

O štai neseniai vykusios Jūros šventės metu šalia Biržos tilto netoli amatų mugės, žaviai pučiamaisiais muzikavę jaunuoliai iš Vilniaus, beje, Čiurlionio meno mokyklos auklėtiniai, buvo nemandagiai nuvyti. Vienas šventės organizatorių iš vyrukų pareikalavo leidimo groti. Be to, pareiškė, jog muzikantai groja blogai ir tuo nepatenkinti žmonės.

Tačiau aplink susibūrę praeiviai, mugės prekeiviai tikino, kad jiems labai patinka uždegantis vilniečių muzikavimas. „Galėtų būti daugiau tokių gatvės muzikantų, šventė būtų smagesnė“, - sakė jie.

Leidžia ir draudžia

Tai, kas vyksta uostamiesčio gatvėse, pavesta kontroliuoti savivaldybės Kultūros skyriui. Pagal miesto tarybos priimtą įstatymą leidimus privalo turėti renginių - koncertų, spektaklių, švenčių, mugių, akcijų - organizatoriai. Pasak Kultūros skyriaus vedėjos Nijolės Laužikienės, iki šiolei dėl grojimo gatvėje niekas nėra kreipęsis.

Mūsų miesto įstatymai nereglamentuoja muzikavimo gatvėje. Nėra nei leidimo, nei neleidimo groti viešoje vietoje. Jeigu muzikantai trikdo viešąją tvarką, juos privalėtų drausminti policija.

Sostinės savivaldybės Tvarkos palaikymo ir priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė Virginija Juodkienė „Klaipėdai“ sakė, kad grojimas Vilniaus gatvėse nėra baustinas reiškinys, tačiau kartu ir draudžiamas. Jeigu kas užfiksuotų, jog žmogus už muzikavimą gauna pinigų - būtų prasižengimas. Nes pagal Lietuvos įstatymus pinigus imantis žmogus privalo turėti kasos aparatą.

Ir gatvėje grojantis muzikantas privalo turėti leidimą teikti savo paslaugą. Tačiau jis gali tvirtinti, kad pinigų neprašo, jam žmonės patys aukoja. Tuomet, pasak Vilniaus savivaldybės darbuotojos, jis turėtų būti juridiškai įforminęs kokią nors labdaros gavimo organizaciją.

Vis dėlto sostinė bent teoriškai turi gatvės muzikantų kontrolės įrankį. Muzikantai, kurių gana tiršta Vilniaus Pilies gatvėje, Gedimino prospekte, gali gauti leidimus groti seniūnijoje. Tuomet jų veikla bus traktuojama kaip paslaugų teikimas viešoje vietoje, už ką imami pinigai.

Tačiau kad gautum tokį leidimą, būtina juridiškai užregistruoti savo veiklos rūšį ir gauti patentą tai paslaugai teikti. Tada vienas kvadratinis metras vienai dienai muzikantui kainuotų du litus. Pareigūnė negalėjo pasakyti, kiek yra su leidimais Vilniaus senamiestyje grojančių muzikantų.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Lilas ir Innomine“ koncerte gerbėjai nebetelpa: pirmų dviejų aukštų neužteks, atidarome trečiąjį (3)

Šįryt „Lilas ir Innomine“ paskelbė, kad paskutinis grupės koncertas kovo 7 d. Kauno...

DELFI Premjera. Mantas Jankavičius pristato dainą ir siunčia linkėjimus: šiemet nusprendžiau visus pradžiuginti

Įsibėgėjus prieškalėdiniam šurmuliui, kūrybingomis naujienomis garsėjantis dainininkas Mantas...

Pasaulinę šlovę pelnęs niujorkiečių duetas „Sofi Tukker“ pristato naują vaizdo klipą „Purple Hat“

Pasaulinę šlovę pelnęs niujorkiečių duetas „Sofi Tukker“ pristato naują vaizdo klipą...

„Eurovizijos“ laimėtojas Salvadoras Sobralis koncertuosiantis Trakų pilyje: nekantrauju sugrįžti į Jūsų šalį (3)

Lietuvos koncertų lankytojų širdis užkariavęs portugalų dainininkas Salvadoras Sobralis vasarą...

Pristatydamas debiutinę savo dainą Antturi: ten būsiu visai kitoks, nei žiūrovai buvo įpratę matyti (1)

Praėjusiais metais muzikiniame TV šou „X Faktorius“ sužibėjęs ir antrąją vietą superfinale...

Top naujienos

Laikai, kai alkoholis liejosi laisvai: tarsi tradicija girtuoklystė ėjo iš kartos į kartą

„Kaip upė prasideda nuo upokšnio, taip ir girtavimas prasideda nuo taurelės. Žmogus pasidaro...

Nužudyto centrinio banko pareigūno perspėjimas buvo lemtingas SEB (57)

Ne visi pinigų plovimo skandalai vienodi. Kai pasaulis sužinojo, kad milijardai nešvarių pinigų...

Naujasis siūlymas dėl bankų apmokestinimo kelia klausimų: ne tik padidins kainas, bet ir prieštarauja Konstitucijai (259)

„Mes turime vieną milijardą eurų, kurių kažkas tiesiog nemoka. Tol, kol šie mokesčiai nėra...

Žiema trumpam atsitraukia, grįžta rudeniški orai (7)

Penktadienį dangumi plauks stori pilki kritulių debesys. Naktį ir rytą šlapias sniegas...

Kartu 53 taškus mėgėjų lygoje „suvertę“ Lavrinovičiai: vakar mama bažnyčioje buvo (20)

Sostinės krepšinio lygoje („GEALAN–SKL“) užtikrintą pergalę pasiekė „Sporto namai“...

Jurgita Barišauskienė

Kai žiemos šventės tampa beskonės, o masinis kalėdinis šurmulys tik erzina (5)

Žiemos švenčių laikotarpis dažnam žmogui tampa ne tik linksmybių, bet ir įvairių išbandymų...

Naujausios ir ilgiausiai rašytos Andriaus Užkalnio knygos pristatymo nepraleido ir žinomi bičiuliai: taps dar vienu bestseleriu (148)

Ketvirtadienio pavakarę sostinėje žinomas publicistas ir žurnalistas Andrius Užkalnis...

Šios frazės gali sugriauti bet kokius santykius (10)

Būtina visą laiką sekti, ką kalbame. Neretai artimieji girdi iš mūsų skaudžias frazes, o...

„Google“ ne juokais susirūpino saugumu: kaip sužinoti ar jūsų slaptažodis nėra pavogtas (6)

„ Google “ neseniai išleido 79-ą „ Chrome “ versiją, kurioje buvo patobulinta...

Kurtinaičio kariauna nutraukė pralaimėjimų seriją – nuskriaudė Giedraičio ALBA komandą (4)

Rimo Kurtinaičio treniruojami krepšininkai lipa iš nesėkmių liūno. Maskvos srities „Chimki“...