aA
Praėjusią savaitę Baltijos šalis atakavo aštunto dešimtmečio glitter ir poproko veteranų brigada „The Sweet“, Suzie Quatro ir „Smokie“, o Rygoje šėlo pankų senelis Iggy Popas su sėbrais iš pirmos jo grupės „The Stooges“. Baltiško roko savaitgalį Kaune surengė grupė „Mountainside“, o Vilniuje drauge su lietuviška grupe „ARTrio“ koncertavo džiazo ir world music atlikėja Sainkho Namtchylak.
Dovydas Bluvšteinas
Praėjus vos kelioms savaitėms po Nicko Cave‘o koncerto, gruodžio 5 dieną, Rygos arenoje siautėjo dar labiau „prieštaringos reputacijos“ roko dainininkas Iggy Popas. Šis pasirodymas buvo ypatingas tuo, kad Iggy atvyko su savo senąja grupe „The Stooges“, kuri gyvavo nuo 1967 iki 1973 metų. Jau kurį laiką senukai retsykiais pagroja kartu, o kitų metų pradžioje net žada išleisti naują albumą po rekordinės 34 metų pertraukos.

Naujus įrašus prodiusavo vienas geriausių pasaulio roko prodiuserių Steve Albini, todėl jo pasirodymo bent jau aš nekantriai laukiu.

Rygoje koncertavo beveik originali „The Stooges“ sudėtis su broliais Ron (gitara) ir Scott (būgnai) Ashetonais bei žinomu bosiniu gitaristu iš grupės „Minutemen“ Mike‘u Wattu, kuris pakeitė mirusį Dave‘ą Alexanderą.

Kaip ir tikėjausi, jie grojo vien seną „The Stooges“ repertuarą: „1969“, „TV Eye“, „No Fun“, „Raw Power“ ir, žinoma, nemirtingą „I Wanna Be Your Dog“. „Lust for Life“, „Nightclubbing“ ir sultingąją „Candy“ Iggy pasitaupė soliniams koncertams.

Iggy Popas scenoje atrodė toks pats energingas kaip ir daugiau nei prieš dešimtmetį, kai teko matyti jo koncertą. Susidarė įspūdis, kad jis nelabai geros nuotaikos, bet tai, matyt, galima paaiškinti tuo, kad salė buvo tik perpus užpildyta.

Koncerto pradžioje Iggy didvyriškai nėrė nuo scenos į minią, bet įsitikinęs, kad jos tankis nėra pakankamas, daugiau tokių bandymų nebedarė. Užtat mes turėjom galimybę stebėti Jo Didenybę Rokenrolą kelių metrų atstumu.

Skirtingai nuo Nicko Cave‘o koncerto, į Iggy Popą atvyko labai mažai žiūrovų iš Lietuvos, kas akivaizdžiai parodo vietinio roko istorijos supratimo specifiką – Nick‘o Cave‘o „Bad Seeds“ laimėjo prieš Iggy Popą su „Stooges“ santykiu maždaug 50:1, o pagal bendrą lankomumą – maždaug dvigubai.

Tiesa, pareiškusių norą dykai gauti bilietus į koncertą Lietuvoje buvo per pusantro tūkstančio, taigi bandau save paguosti prielaida, kad tai tik ekonominė problema.

Ketvirtadienį, gruodžio 7 dieną, Vilniuje koncertavo trys aštunto dešimtmečio glitter ir poproko grupės iš Didžiosios Britanijos: „The Sweet“, Suzie Quatro ir „Smokie“. Visi jie atskirai jau ne kartą grojo Lietuvoje, ir, atrodytų, publika jų jau turėjo atsikąsti.

Bet komerciškai patraukli pakuotė „trys prekės už vieną kainą“ priviliojo į „Siemens areną“ per 10.000 žiūrovų.

Panašios artistų pakuotės yra sudaromos gana dažnai ir kartais atrodo pakankamai patraukliai ar bent įpareigojančiai, kaip, pavyzdžiui, prieš keletą metų rokenrolo penkiasdešimtmečio proga surengtos bendros Chuck Berry, Jerry Lee Lewis ir Little Richard gastrolės. Kitos, kai sujungiamos sunkiai parsiduodančių po vieną grupių pajėgos – tarkim, „Woodstocko“ festivalio dalyvių „Ten Years After“, „Canned Heat“ ir „Iron Butterfly“ – kiek įtartiniau.

Trečios, pavyzdžiui, aštunto dešimtmečio disko žvaigždės arba „San Remo“ festivalio dalyvių komandos - visai prastai.

Britų poproko komandą, manau, galima priskirti antrajai kategorijai. Visas tris grupes vienija bendras laikotarpis ir panaši auditorija. Visus hitus jiems sukūrė garsi popdainų autorių pora Mike Chapman ir Nicky Chinn, o jų albumus leido bendro vadybininko Mickie Most leidykla „RAK“. Skirtingai nuo daugelio panašių „pomirtinių“ grupių čia matėme tikrą Suzie Quatro ir pagrindinį originalios „The Sweet“ sudėties gitaristą Andy Scott.

Suzie Quatro ir „The Sweet“ programos skambėjo pakenčiamai, tik „The Sweet“ vyručiams, likusiems be vokalisto, išdainuoti buvo sunkiau nei Suzie. Nors ir jai, nepaisant visai geros fizinės formos, šiek tiek pritrūkdavo balso.

Vis tik su labai retom išimtim britų ir amerikiečių pop ir rock muzikantai išlaiko padorų muzikavimo lygį, net tokiose atvirai pasipinigavimui skirtose kelionėse.

Apie koncertą užbaigusios grupės „Smokie“ pasirodymą nieko jums pranešti negaliu – sveikata brangiau.

Nesiginčysiu – ir „Iggy & The Stooges“, ir britų pakuotės koncertai yra panašaus pobūdžio. Senstantys muzikantai keliauja per pasaulį grodami prisiekusiems gerbėjams ir tiems, kas anksčiau negalėjo išgirsti. Skirtumai yra tik keli.

Pirmas – „The Stooges“ pripažinti viena svarbiausių ir originaliausių roko istorijos grupių, o britai buvo konjunktūriniais, dirbtiniais projektais net geriausiais savo laikais. Antra – Iggy nuo „The Stooges“ laikų spėjo daug ką nuveikti, o poprokeriai dešimtmečiais tik kartoja senus hitus. Ir trečia – „Iggy & The Stooges“ yra „Iggy & The Stooges“, o ne samdyti muzikantai po paveldėta iškaba.

Gruodžio 8-ąją, penktadienį, Kauno klube „Los Patrankos“ pagrindiniai laikinosios sostinės alternatyvaus roko scenos animatoriai grupė „Mountainside“ surengė ketvirtą mini festivalį „MountainRock“ ir tuo pačiu atšventė savo veiklos dešimtmetį. Kaip ir priklauso per gimtadienį, renginyje dalyvavo grupės „giminės ir draugai“: Kauno gotai „XESS“, Šiaulių britrokeriai „Brainers“, Vilniaus alternatyvaus roko grupė „IR“ bei dvi stiprios grupės iš Latvijos – „Mary Jane“ ir „Soundarcade“.

Gerai organizuotas ir įgarsintas festivalis parodė, kad Baltijos rokas stiprėja ir profesionalėja. Visos grupės paliko labai neblogą įspūdį – groja techniškai, skamba neblogai ir atrodo vis geriau. Tik kad žiūrovų į tokį neblogą renginį galėjo ateiti daugiau.

Vilniaus filharmonijoje paskutiniais metais retai vyksta džiazo ar improvizacinės muzikos koncertai, todėl buvo ypač smagu sekmadienį, gruodžio 10 dieną, čia išgirsti originalią tuvių kilmės avangardinę dainininkę Sainkho Namtchylak su jauna Lietuvos grupe „The New ARTrio“.

Sainkho Namtchylak daug kartų dalyvavo festivalyje „Vilnius Jazz“, o dabar sugrįžo tam, kad parengtų bendrą projektą „The Trip, or Inner Emigration“ su Lietuvos muzikantais.

„Kelionės“ siužetas – tai dialogas tarp dviejų labai skirtingų moteriškų balsų. Vienas yra vyresnis ir gilesnis, tarsi skleidžiantis amžių išmintį, o kitas – nekantrus, spinduliuojantis jaunatvišką gyvenimo geismą. Pokalbis su ilgesniais monologais vyksta vaizdžių, išraiškingų garso efektų fone, kuriuos sukuria elektroniniu būdu transformuoti originalūs perkusijos instrumentai ir neįprastai naudojamas akordeonas.

Pasaulio muzikos elementai padarė Sainkcho ir „ARTrio“ „vidinę emigraciją“ panašią į kelionę po pasaulį (Tibetas–Japonija–Sibiras–Kaukazas–bevardis didmiestis). Nepaisant kiek iš konteksto iškritusio Sainkcho poetinio fragmento, tai buvo labai malonus koncertas, labai tinkamas ramiam sekmadienio vakarui.

Norėtųsi, kad garsios vokalistės ir įdomios lietuviškos grupės bendradarbiavimas neapsiribotų vien šiuo pasirodymu.

Dovydas Bluvšteinas,
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

20-ajį gimtadienį grupė „Kitava“ švenčia su nauju vaizdo klipu

Vasaros ankstyvas rytas, rasa, saulė, vanduo, miškai, pievos, absoliutus pozityvas, muzikinė...

Nauja Justino Jaručio dainos „Savęs“ versija suskambo taip, kaip skamba vasara (2)

Elektroninės muzikos duetas „Black Water“ pristato naują vasarišką kolaboraciją – Justino...

Publikos numylėtiniai „The Roop“ surengs koncertą VDU Botanikos sode (3)

Rugpjūčio 18 d. savo koncertą Kaune surengs viena populiariausių metų grupių „ The Roop “....

Saulius Prūsaitis pristato odę 2021 metų vasaros karščiams: aš perkaitau! (5)

Saulius Prūsaitis pristato odę 2021 metų vasaros karščiams, per dvi dienas spontaniškai...

Naujoje renginių vietoje Nidoje šią savaitę koncertus surengs Giedrė, FC Baseball ir Alina Orlova

Nidoje neseniai duris atvėrusioje naujoje muzikos ir renginių erdvėje – „Line Up Nida“, šią...

Top naujienos

Maskoliūnas aiškiai įvardijo, kas dar kiša koją Lietuvos rinktinei (42)

Po trijų sėkmingų testų prieš olimpinį atrankos turnyrą Kaune, kuris prasidės kitą savaitę,...

Po Nausėdos patarėjo išėjimo pas mitinguotojus – griežtas vertinimas: gali būti aukų (663)

Po to, kai praėjusią savaitę prezidento Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Povilas...

Po audringų dienų – atokvėpis: sinoptikai pateikė prognozę, koks laukia savaitgalis (7)

Šiandien Lietuvos orus vėl lems žemesnio slėgio laukas. Po šviesesnio ir sausesnio ryto,...

Po „Pfizer“ ir „Moderna“ triumfo – nusivylimas Vokietijoje: tai didelė staigmena (285)

Spartus „ Pfizer Inc.“ ir „ Moderna Inc.“ vakcinų kūrimas ir ypatingas veiksmingumas...

Neatrasta Europos šalis: čia dar nėra gausybės turistų, tačiau rasite įspūdingą gamtą, laisvus paplūdimius ir puikų maistą (64)

Albanijoje dar nėra gausybės turistų, didžiulių viešbučių tinklų ir perpildytų paplūdimių,...

Testai baigėsi: Lietuvos rinktinė dar kartą sutriuškino Dominikos Respublikos krepšininkus (152)

Pasirengimą olimpiniam atrankos turnyrui Kaune Lietuvos rinktinė baigė trečia pergale iš eilės....

Perspėja, kad atostogos gali apkarsti: apie ką dažniausiai nepagalvoja gyventojai, palikdami savo namus (13)

Prasidėjus atostogų sezonui, reikėtų pasirūpinti ne tik savo laisvalaikiu, bet ir namais. Antraip...

Severija Tarailienė | D+

Susapnavote intymų sapną apie pažįstamus žmones? Ką apie tai pasakytų Jungas, Freudas ir Perlsas

Prabudote ir pamenate sapną , kuriame patyrėte intymų ryšį su savo kolega ar neseniai sutiktu...

Savo žvaigždės sulaukę kroatai įveikė Puerto Riką, paskutinis vokiečių testas atšauktas dėl COVID-19

Prieš olimpinį atrankos turnyrą Splite Kroatijos nacionalinė ekipa dar kartą 72:66 (22:18, 24:9,...