aA
Pagal piratinio turinio suvartojimą Lietuva užima 2 vietą tarp visų ES šalių, skelbia bendrijos intelektinės nuosavybės tarnybos (EUIPO) ataskaita. Deja, nelegaliai autorių teisėmis saugomą turinį platinančios svetainės vis dar yra žingsniu priekyje. Blokuotų svetainių vietoje randasi jų kopijos, o autorių teisių turėtojams tenka sunki įrodinėjimo našta, kuri užtrunka ir reikalauja nemažai žmogiškųjų resursų. Šias problemas siūloma spręsti tobulinant įstatymus.
Piratavimas
Piratavimas
© Shutterstock

Trečiadienį pirmą kartą prie vieno stalo Seime susirinkę kūrėjai, autorių teisių gynėjai ir politikai aptarė naujas ir kol kas drąsiausias priemones kovoje prieš piratavimą ir intelektinio turinio vagystes. Įgyvendinus pokyčius, nelegaliai autorių teisėmis saugomą turinį platinančių svetainių lauktų nauji veiklos ribojimai, rašoma pranešime spaudai.

Į pirmąjį rudens sesijos Kultūros komiteto posėdį susirinko kino festivalių rengėjai, autorių teises bei gretutines teises atstovaujančios asociacijos, telekomunikacijų bendrovės, televizijos kanalai, filmų platintojai ir kiti kūrybinių industrijų atstovai. Tai yra pirmas kartas, kai dėl kovos su nelegalaus turinio platinimu susivienijo tiek daug skirtingų sričių atstovų.

Toks sprendimas pasirinktas dėl šalyje lig šiol egzistuojančios tolerancijos nelegaliai autorių teisėmis saugomą turinį platinančioms svetainėms ir jų atstovų įžūliems veiksmams.

Pasak audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos AVAKA vadovo Dariaus Vaitiekūno, esame tokioje situacijoje, kuomet Lietuvos radijo ir televizijos komisijos, teismo sprendimu, blokuotos organizacijos akivaizdžiai veikia viešojoje erdvėje, o juos sustabdyti turime tiek ribotus išteklius, tiek procedūras.

„Neseniai buvo atskleista, kad liūdnai pagarsėjusi svetainė „Filmai.in“ galimai neteisėtai rinko vartotojų mokėjimo kortelių duomenis. Kitas tyrimas atskleidė, jog jie samdo šimtus vertėjų, už kurių paslaugas nėra mokami mokesčiai. Tai iliustruoja situacijos absurdiškumą, todėl norime keisti procedūras, kurios leistų imtis papildomų, dar griežtesnių priemonių tokių svetainių atžvilgiu “, – sako Darius Vaitiekūnas, asociacijos AVAKA direktorius.

Parlamento Kultūros komitete buvo aptarti turinio blokavimo sistemos trūkumai. Šiuo metu pastebėjus nelegaliai platinamus filmus, knygas, muzikos ar kitus kūrinius, kreiptis į tokią svetainę turi teisę tik autorių teisių turėtojai. Dar daugiau, būtent besikreipiančiam tenka prievolė kontaktuoti su nelegalaus turinio platintojais, o šiems neįvykdžius teisėtų reikalavimų, autorinių teisių turėtojai gali kreiptis į Lietuvos radijo ir televizijos komisiją (LRTK) su prašymu tokią svetainę blokuoti.

Pasak kūrėjų bei jų atstovų, kol kas teisinis reguliavimas Lietuvoje yra labiau patogus piratams, o ne legalaus turinio kūrėjams ir platintojams. Tai sukelia skirtingas konkurencines galimybes tarp teisėtai rinkoje veikiančių ir nusikalstamą veiką vykdančių subjektų.

2019 metų spalį LRTK įpareigojo interneto tiekėjus blokuoti 73 piratines svetaines, tačiau, dėl ilgo proceso, nuolat randasi naujos ar veidrodinės šių svetainių kopijos. Nutarta, jog privalu spartinti procesus, išplečiant subjektų, turinčių teisę kreiptis į LRTK su prašymu įvertinti ir nurodyti blokuoti vieną ar kitą svetainę, ratą.
„Pirkdami filmo teises mes investuojame. Kai filmas atsiduria nelegalaus turinio platformose, visų pirma krenta to filmo vertė (tam tikri filmai yra skirti tik didžiajam ekranui), su itin nekokybišku vertimu iškraipomas jo turinys, galiausiai – mes patiriame finansinius nuostolius. Piratavimas tiesiogiai liečia tiek autorius, tiek kino sklaidos atstovus, nepriklausomai nuo atstovų įsigytų teisių rūšies (pvz., filmų rodymo kino teatruose ar virtualiojoje erdvėje). Todėl svarbu situaciją matyti plačiau, ir suprasti, kad sklaidos atstovai, galėdami apie nelegalų turininį pranešti patys, nepaisant turimų teisių apimties, sutrumpintų prevencinius procesus“, – pasakoja kino festivalio „Kino pavasaris“ vykdomoji direktorė Agnesta Filatovė.

„Iš darbo su populiariu filmu „Parazitas” patirties žinome, kad užtikus filmą nelegaliai patalpintą dvylikoje svetainių, net su profesionalų, advokatų kontoros „Sorainen“, pagalba, visas teisinis procesas užtruko du mėnesius. Tai yra per ilgas laiko tarpas, siekiant užkirsti kelią nelegalaus turinio žaibiškam plitimui“, – priduria A. Filatovė.

Nepaisant to, kad lietuviams pasiekiama vis daugiau legaliai filmus platinančių platformų, piratavimo mastai Lietuvoje mažėja vangiai. 2018 metais Lietuvos interneto vartotojas prieiga prie piratinio turinio pasinaudojo vidutiniškai 26 kartus per mėnesį, kai tuo tarpu Suomijoje – 4 kartus. Europos vidurkį piratavimo mastais Lietuva viršija tris kartus.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
1.6250

Šviežutėliame The Kid Laroi albume skamba draugystės rezultatas su Justinu Bieberiu

Dar šį mėnesį kartu su Justinu Bieberiu išleidęs hitą „Stay“ septyniolikmetis australas The...

Žilvinui Žvaguliui – 56-eri: žmona Irena Starošaitė šia proga įteikė ypatingą dovaną (47)

Šeštadienį, liepos 24-tąją, savo gimtadienį švenčia atlikėjas Žilvinas Žvagulis . Kaip ir...

Bilietai į Andriaus Mamontovo koncertą Valdovų rūmuose buvo iššluoti: „Midsummer“ uždaryme – ir žinomi žmonės (36)

Regis, ką tik prasidėjęs „ Midsummer Vilnius “ jau turi atsisveikinti su sostinės gyventojais...

Atlaisvinus koronaviruso ribojimus, Jungtinėje Karalystėje surengtas pirmasis festivalis

Tūkstančiai žmonių suplūdo į rytinėje Anglijoje rengiamą „Latitude“ muzikos festivalį...

Savaitgalį Lukiškių kalėjimo scenoje – „Timid Kooky“, „EGOMAŠINA“ ir Sauliaus Petreikio albumų pristatymai

Nauja Lukiškių kalėjimo versija nemažina tempo ir šią savaitę siūlo šventę kokybiškos...

Top naujienos

Prabilo apie grėsmes laukiant dar daugiau emigrantų: nereikia meluoti žmonėms, kad tai saugu (102)

Į Lietuvą per pasienį su Baltarusija patenkantiems nelegalių migrantų skaičiams ir toliau...

Iš klaidų greitai besimokantis Rapšys nepasidavė emocijoms, debiutantė Teterevkova plaukė lyg paskutinį kartą specialiai Delfi iš Tokijo (14)

„Po vakar tokios dienos, pagal tai, kaip plaukiau, buvo didelė apgalvojimų naktis, kaip kas turi...

Nausėdos ir valdančiųjų kare Skvernelis stojo į Šimonytės pusę: puikiai žinau, ką ji dabar jaučia (693)

Po to, kai prezidentas Gitanas Nausėda apibendrindamas antruosius savo kadencijos metus pažėrė...

Gentvilas apie pokyčius vairuotojams: tikslas – išprašyti dyzelinius automobilius iš mūsų autoparko (516)

Aplinkos ministerijai ruošia daugybę pokyčių automobilių turėtojams – svarstomi ne tik nauji...

Atsitiesęs Danas Rapšys atplaukė į pusfinalį Tokijuje, kitame etape – ir Teterevkova (25)

Po nesėkmingo starto Tokijo olimpinių žaidynių 400 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje, perpus...

Karbauskis: akivaizdu, kad migrantų krizei spręsti mums jau reikia pagalbos (176)

Šešėlinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) vyriausybė nusprendė kreiptis...

Pirmą kartą istorijoje Vatikanas paviešino savo turtus

Likus kelioms dienoms iki didelio atgarsio sulaukusio teismo proceso dėl investicijos Londone...

SAM inicijuojant naują vakcinavimo kampaniją ekspertai kategoriški: nelaikykite žmonių kvailiais (574)

Atskiriems politikams vis pasisakant apie vakcinavimo politiką ir skiepų atsisakančią visuomenęs...

Latvių žvaigždėms žaidynės baigėsi per vieną dieną

Tokijo olimpinės žaidynės itin nesėkmingai susiklostė dviem kaimyninės Latvijos sporto...

Europa imasi griežtos strategijos: vis daugiau veiklų – tik pasiskiepijusiems ar turintiems neigiamą testą (212)

Atėnuose „Covid-19“ vakcina jums padės patekti į barą. Prahoje ji gali jums laimėti...