Būrys žinomų šalies dainininkų, „Bix“, Povilas Meškėla ir „Rojaus Tūzai“, Andrius Mamontovas bei legendinė grupė „Antis“. Visi jie atlikdami Sąjūdžio himnais tapusius hitus penktadienio vakarą Katedros aikštėje vainikavo Sąjūdžio jubiliejaus šventes.
Linas Adomaitis ir Eurika Masytė
Susirinkę į Katedros aikštę arba koncertą žiūrėję per Lietuvos televiziją išgirdo „Palaimink Dieve mus“, „Pabudome ir kelkimės“, „Baltas paukštis“ ir kitas puikiai žinomas dainas. Eurika Masytė legendinę dainą „Laisvė“ atliko drauge su vienu „Dainų dainelės“ laureatų, Ovidijus Vyšniauskas dainavo kartu su Auguste, Rosita Čiviilytė - su Mantu.

Žiūrovai taip pat išvydo Veroniką Povilionienę, Vytautą Juozapaitį, Gytį Paškevičių, Eveliną Anusauskaitę, Donatą Montvydą, chorą „Sounds in G“. Pertraukose tarp dainų eiles skaitė žinomi aktoriai.

Antrojoje koncerto dalyje duoklę Sajūdžiui atidavė „Bix“, Povilas Meškėla ir „Rojaus Tūzai“, Andrius Mamontovas bei „Antis“. Iš skrendančio malūnsparnio į žmonių minią pažiro gėlės.

DELFI pasidomėjo, ką dainuoti Sąjūdžiui reiškia žinomiems atlikėjams ir ką jie šiandien mano apie Sąjūdį bei jo padovanotą laisvę.

Evelina Anusauskaitė:

R.Čivilytės koncertas
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

„Man apskritai bet kurią gražią muziką patinka dainuoti. Man nėra didelio skirtumo, ar tai yra laisvės daina. Yra toks mažas per kūną einantis šiurpuliukas, kad dainuoju kadaise tokias buvusias prasmingas ir daug žmonėms lėmusias dainas.

Gražiausia man laisvės daina – E. Masytės „Laisvė“. Beje, tai buvo pirma daina, su kuria Katedros aikštėje prieš keletą metų išėjau į sceną. Tai buvo pirmasis didysis debiutas. Mums Sąjūdis – susiklosčiusios dabartinės aplinkybės laisvai, nepriklausomai gyventi, kalbėti savo kalba“.

Rosita Čivilytė:

„Be abejonės, šiandien ir dainų tematika kitokia, ir atitinkama nuotaika. Galbūt netgi jautiesi šiek tiek suvaržytas, nepaisant to, kad dainuoji apie laisvę. Bet tai normalus jaudulys, tiesiog reikalinga kitokia nuotaika, ne tokia, kaip įprasta jaustis savo solinių koncertų ar kitų pasirodymų metu.

Lietuvos vėliava
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Savo laisvės dainos neturiu - gal dar esu ne laisva...

Sąjūdį prisimenu kaip didžiulę įtampą tarp savo pažįstamų. Šeimyna reagavo kažkaip ypatingai. Be abejo, aš tai jaučiau. Visi tie pasikeitimai, be abejo, negali nevirpinti, nejaudinti, nepriversti susimąstyti, kad vyksta kažkas ypatingo. Tas, kas surišta su laisve, visada būna ypatinga, ypač tada, kai ją dar reikia atkovoti. Tai labai labai jautru.

Ranką pridėjusi prie širdies myliu savo Lietuvą ir noriu, kad joje viskas vyktų dorai ir beveik tobulai, tačiau tuo, ką matau dabar, tenka labai nusivilti. Aš ne to tikėjausi. Atgavę laisvę mes pavirtome kažkokiais beždžionautojais. Aš prarandu lietuvio veidą, tautiškumą. Mes taip išsibarstėme, kaip kokie beždžioniukai žiūrime, kaip reikia gyventi Europoje, pamiršdami ir neatrasdami savo tradicijų.

Tai labai jaudina ir, rodos, kad su laiku mūsų tauta taip ir subyrės. Gal dėl koncertų, kažkokių žmonių bus galima išlaikyti Lietuvos veidą. Vis tik ne tokį, kokią dabar matau. Ir dėl to labai labai liūdna“.

Eurika Masytė:

„Ar tinka mano tyla?“, - taip E. Masytė reagavo į klausimą, kelintą kartą koncerte dainavo „Laisvę“.

Saulius Urbonavičius „Samas“
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Pirmą kartą „Laisvę“ sudainavau 1988 m. - prieš 20 metų. Tada jokios politikos nebuvo – tai buvo susiję su Justinu Marcinkevičiumi, su tuo, kad beprotiškai esu patriotė. Man labai svarbu kaimas, aplinka, kurioje gyvenu. Tiesiog tokios šaknys. Sąjūdyje mačiau žmones, kurie jau pradėjo pro truputėlį – sunkiai, bet veržtis.

Girdėjau ir tėčio pasakojimus per Romo Kalantos deginimąsi, kai jis ėjo vienoje barikadų pusėje, o mama ėjo kitoje.

Dažniausiai šią dainą lydi labai stipri, nuoširdi emocija. Žmonės dažniausiai tam ir ateina, kad išgirstų tuos dalykus, jie jaučia tai, ką aš ir dainuoju. Tai yra tiesioginis rezonansas, susiklausymas. Manau, kad ta reakcija visada labai sujaudina.

Kiek dar dainuosiu „Laisvę“? Kadangi aš ją vieną gerai moku, manau, dabar nebijos manęs kviesti, nes žinos, kad aš nesuklysiu“.

Saulius Urbonavičius-Samas:

„Kai groji, nėra kada įsijautinėti, sėdėti kaip senukams prie arbatos ir plepėti, kaip anksčiau buvo gerai ir dabar viskas blogai. Mes nesame tokie. Su muzikantais palyginome tik sceną ir aparatūrą – kokia buvo tada, ir kokia yra dabar. Reiškia, gyvenimas gerėja.

Linas Adomaitis ir Eurika Masytė
E.Bartulio nuotr.

Jeigu pažvelgsime giliau, nesinori postringauti. Buvo labai geras laikas, tada tikrai buvo didelis pakilimas, vienybės jausmas, roko maršai – kažkas, sujudindavęs visus šalies miestus. Visi žmonės nuoširdžiai tą priimdavo. Dabar visuomenė visiškai susidėliojusi į lentynėles – yra vartotojiški dalykai, kuo paprasčiau, kuo mažiau galvoti, o mūsų muzika vis dėlto keldavo klausimus. Ir dabar kelia – ji nė kiek nepasenusi, juk lygiai tos pačios bėdos ir tos pačios žmogiškos silpnybės, stiprybės. Jos amžinos.

Manau, ateina laikas naujam, kitokiam - vidiniam Sąjūdžiui. Išorinį mes padarėme. Visuomenė gerokai apipuvusi, netgi vagis drąsiai eina gatve ir dar lenda į televizijos ekranus, nieko nebijo. Reiškia, visuomenėje yra bėda.

Tų laikų pamiršti negali – tai tavo gyvenimo dalis, tu ją prisimeni. Aš laimingas, kad gimiau tuo laiku, kad teko su vėliavomis pražygiuoti. Buvo geras laikas, bet dabar sėdėti ir sakyti, kaip blogai, o anksčiau buvo geriau... Dabar irgi yra gerai, o kažką daryti, dėl kažko kovoti yra visuomet.

Mylimiausios laisvės dainos neturiu – tokių dalykų niekada nemėgau, Lietuvos vardą keliose dainose naudoju, bet kitaip – daugiau iš pilietinės pozicijos, pavyzdžiui, „Lietuvis lietuviui vagis“ arba „Šalom, Lietuva“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Po netikėtos „The Cranberries“ vokalistės mirties jos muzikos pardavimai pakilo 900 tūkst. procentų, prakalbo grupės nariai (17)

Po pasaulį pasklidus žiniai apie Londone netikėtai mirusią grupės „ The Cranberries “...

„X Faktoriuje“ išgarsėjusios Cheri debiutiniame R&B mini albume – archyviniai įrašai, kaip pamėgdžiojama Britney Spears

Viktorija Vyšniauskaitė, urban muzikos scenoje žinoma Cheri slapyvardžiu, pristato savo debiutinį...

Eurika Masytė papasakojo, kaip prieš 30 metų buvo sukurta legendinė „Laisvė“ (72)

„Suprantama, kad kiekviena naujai susikūrusi partija, judėjimas „Laisvę" savinosi, norėjo...

Naują muzikinį klipą pristatę Monique ir Mantas Stonkus nustebino netikėtais įvaizdžiais: atskleidėme tikrąjį šou pasaulio veidą (29)

Penktadienio popietę aktorius Mantas Stonkus ir atlikėja Monika Pundziūtė-Monique pristatė...

Chadas Channingas ir grupė „The Nirvana Experience“ kviečia švęsti „Nirvana“ 30-metį (1)

Muzikos pasaulis šiemet mini grupės „Nirvana“ 30-metų sukaktį. 1988 m. kovo 19 d. įvyko...

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1194)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (174)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (38)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (7)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (18)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (10)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (566)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (30)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...