aA
Kartą, man beriedant Vilniaus gatvėmis ir besiklausant vienos populiarios radijo stoties, išgirdau tokią frazę: „Mes darome intelektualųjį hiphopą ir dėl to išsiskiriame iš kitų“. Žodžiu, vos neapsim**** iš juoko... Nedaug betrūko.
Ypač, kai tai girdi iš žmogaus, kuris jau seniai nelaiko mikrofono savo rankose, o užsiima biznio ir kitais nuobodžiais reikalais. Tai buvo senas mano pažįstamas, kuris savo laiku tikrai grojo hiphopą kartu su savo kolega.

Noriu prisikabinti ne dėl to, jog kažkas kažkur kažką pasakė, juk visi kartais nusišnekam. O aš kartais po „pjankių“ apskritai nieko neatsimenu, net iš kur atsirado mėlynė po akim... Noriu prisikabinti dėl to, jog tai girdžiu jau ne iš pirmo veikėjo ir ne iš pirmų lūpų. Pastebėjau, kad darosi madinga, kai atlikėjai nori užsikabinti sau nevertas ir bereikšmes etiketes. Kai esi nereikšmingas, bandai save sureikšminti, ir mane tai pradeda šiek tiek erzinti, todėl ir panagrinėsime šį klausimą.

Visų pirma – kas yra tas intelektas? Atsakę į tai, galėsime atsakyti ir į tai, kas yra intelektualusis hiphopas. Galų gale, ką mes norime tuo pasakyti? Ar tik ne tai, jog kiti kuria „neintelektualų hiphopą“? Tai kokį tada?!..

Iš karto galiu drąsiai pareikšti, jog vieno ir taisyklingo apibrėžimo čia nėra ir negali būti, nes intelekto sąvoka yra neapibrėžiama. Dažniausiai intelektu laikomas (pacituosiu D. Vekslerio mintį): „Individo sugebėjimas mąstyti ir adekvačiai elgtis aplinkoje“. Tačiau intelektą mes suvokiame skirtingai, nes visi esame skirtingo intelekto ir galų gale mentaliteto.

Ar būtų teisinga ir moralu lyginti, tarkime, kosminės stoties astrofiziko intelektą su geriausio pasaulyje disko metiko intelektu. Jau nešnekant apie gatvės kultūros atstovus, kurie privalo turėti bent jau minimalų IQ, kad suregztų elementarų tekstuką. Jeigu esi baigęs „univerą“, tai dar nereiškia, kad turi teisę save vadinti intelektualu.

Šiais laikais kiekvienas „balvonas“ gali turėti popierių su aukščiausiais balais, ypač mūsų Lietuvėlėje. Ne veltui švietimo sistemoje bandomos įvairios reformos, kurioms aš asmeniškai iš dalies nepritariu, nes yra deklaruojama, jog studentai per lengvai gauna diplomus, todėl reikia juos apmokestinti dar labiau. Ar nejuokinga?.. Tačiau tai galėtų būti atskira tema, taigi grįšime prie „intelektualiojo hiphopo“.

Prisipažinsiu atvirai, dar nesu baigęs jokios aukštosios mokymosi įstaigos, nors mokausi jau aštuntus metus ir spėjau pakeisti tris universitetus. Man tai skaudi tema, tačiau aktuali. Studijuoju ir planuoju studijuoti dar labai ilgai. Ne dėl to, kad mane gali išmesti iš universiteto, nes nerandu laiko paskaitoms ir sesijoms.

Ir tikrai ne dėl to, jog studijuoju, kad žūtbūt gaučiau diplomą. Priežastis ta, jog man patinka studijuoti, patinka pačiam ilgai ir nuobodžiai rašyti darbus, o ne pirkti ar „pūstis iš net‘o“. Patinka skaityti literatūrą įvairiomis temomis, nors kartais tai ir neliečia konkrečios mano specialybės – istorijos.

Deja, laiko tiek, kiek norėčiau, tam negaliu skirti. Niekada savęs nelaikiau ir nemanau, kad kada nors išdrįsčiau laikyti save intelektualu. Tai per daug atsakingas žodis, kuris tave pastato į tam tikrą žmonių grupę, kuri gyvena mokslu ir vardan mokslo.

Ar nors vienas iš jūsų gerbiamų „intelektualių hiphoperių“ skaitote Nyčę, domitės impresionizmu ir tuo, kiek darbų per savo gyvenimą pardavė Van Gogas, ar tyrinėjate Homero „Iliadą“ ir „Odisėją“, kurios yra graikų, vadinasi, ir Europos kultūros biblija, ar bent žinote, kad Žemė sukasi aplink Saule, o ne Saulė aplink Žemę?

O jei net nežinote, kada įvyko Žalgirio mušis (kas labai tikėtina), tai apie kokį IQ mes čia kalbame? Gal kuris nors norite susivaržyti bet kuriais klausimais su Kastetu (G&G Sindikatas) ir palyginti IQ? Nors jis savęs niekada nelaikė intelektualu, tačiau šio vardo vertas. O ar jo tekstuose tai atsispindi? Tikrai ne tiek, kiek galėtų. Ir tai žavi.

Hiphopas – tai meno išraiškos forma. Menas paišyti, menas girdėti ir valdyti garsus, menas valdyti savo kūną ir menas valdyti žodį. Mes kuriame, o ne deklaruojame vienokią ar kitokią hiphopo formą. Tai daro tik kvailiai, kurie patys nesupranta, ką daro. Be abejones, repo tekstai, ypač šiais laikais, turi būti įdomūs ir prasmingi.

Dabar ne 95-ieji, kai užtekdavo pasakyti „viskas tavo bosui“ arba „čia yra mano kiemas“. Laikai keičiasi, žmonių intelektas taip pat mutuoja, evoliucionuoja, ir tai normalus, akivaizdus reiškinys. Jei tu rašai ne apie „kales, babkes ar klubus“ (apie ginklus jau niekas nerašo, visi per daug gerai gyvena. Tai jau nebeaktualu), tai nereiškia, jog tu esi kitoks ir darai kitokį hiphopą.

Tu esi toje pačioje sistemoje ir toje pačioje kultūroje, tik skirtingu laiku ir skirtingoje vietoje. „Oldschool‘e“ mažai tekstų filosofinėmis ir panašiomis temomis. Bet jie gyvi, tikri ir svarbiausia, kad aktualūs tuo laikotarpiu. Šiais laikais visi „atsipūtę“, neturi problemų, todėl pradeda jas kurti patys. Dažnai nusivažiuodami į lankas ir neturėdami supratimo apie praeitį, dabartį ir galų gale – ateitį. Hiphopas buvo, yra ir bus gatvės kultūra.

Žemai lenkiu galvą prieš intelektualus, kurie kuria tokias laidas kaip „Be pykčio“ ir pan., tačiau su hiphopu tai turi mažai ką bendro. Nebent iš meninės ar kultūrinės pusės. Brangieji „intelektualūs hiphoperiai“, nemaišykite kūrybos su intelektu. Juolab kai jūsų IQ greičiausiai ne didesnis, nei vidutinio jūsų amžiaus Lietuvos gyventojo.

Būkite kuo daugiau apsišvietę, apsiskaitę, filosofuokite, stenkitės rašyti kuo mažiau „kiaurų“ ir banalių tekstų. Tai yra labai sveikintina ir pagirtina. Bet tai vis tiek bus ne „intelektualusis hiphopas“, o geriausiu atveju – tiesiog hiphopas. Kad išsiskirtum, nereikia ieškoti skambių frazių, užtenka tiesiog kurti skambius kūrinius.

Beje, Van Gogas nutapė daugiau nei tūkstantį drobių, tačiau jam tebesant gyvam buvo parduotas tik vienas darbas už 400 frankų. Tai rodo, jog ne IQ lemia kūrinių genialumą, o visai kitos nežemiškos jėgos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dėl gaisro sukeltos ekstremalios situacijos Alytuje perkeliamas „Pikaso“ koncertas (1)

Šį penktadienį, spalio 25 d. Alytaus kultūros ir komunikacijos centre turėjęs įvykti...

Garsūs Lietuvos kūrėjai įsiamžino siaubo trilogijoje

Antradienio vakarą į kino teatrą „Pasaka” susirinkę garsūs Lietuvos muzikos ir kino pasaulio...

Jurijus Veklenko pradėjo koncertinį turą, koncertuose pasirodys ir ypatingas svečias (1)

Startavo pirmasis Jurijaus Veklenko koncertinio turo pasirodymas. Žinomas atlikėjas koncertus...

Grupė „ba.“ pradeda turą po Lietuvą – sugros paskutinius koncertus šiemet (4)

„Su visa grupe ir komanda esame labai užsivedę sudraskyt. Šie koncertai mums – paskutiniai...

Kristina Ivanova pristatė naujus grupės „Kristal“ įvaizdžius: užsakovai gali rinktis ne tik programą, bet ir kaip mes atrodysime (7)

Joms nesvarbu, kaip jas vadina - „Kristal“ ar ex „ Magnit “, svabu tai, jog scenoje merginos...

Top naujienos

Vladimiras Pozneris: kodėl Stalino Vakarai tik bijojo, o Putino – nekenčia paskelbė diagnozę ir žiniasklaidai, ir politikai (96)

„Vakaruose požiūris į Staliną (šis, mano supratimu, už Putiną daug baisesnis politikas) buvo...

Paguglino ir pakraupo: keliais žingsniais – lengvai pasiekiamos asmeninės nuotraukos ir dokumentai (89)

Noras dalytis su kitais savo įspūdžiais internete atsiliepimų forma gali jums padaryti meškos...

Alytaus meras: atsibudusios tarnybėlės puolė persekioti nemokamai vežusius ugniagesiams maistą paramos fonde jau 40 tūkst. eurų (49)

Alytaus meras Nerijaus Cesiulis savo feisbuko paskyroj parašė, kad, nors gaisras dar rusena,...

Gyvai / DELFI Premjera. Kaip Agnė Jagelavičiūtė spėja kurti sėkmingą verslą, būti mama ir dar rasti laiko sau? (31)

Trečiadienį 10:10 val. laidos DELFI Premjera viešnia - su naujienomis ateinanti garsiausia...

Įvertino gaisro Alytuje likvidavimo darbus: gesinimas negalėjo būti greitesnis (67)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento ( PAGD ) direktoriaus pavaduotojas Mindaugas...

Nepasitikėjimo egzaminą išlaikęs Pranckietis: spaudimas ten visada būdavo (248)

Nepasitikėjimo egzaminą Seime išlaikęs parlamento vadovas Viktoras Pranckietis sako, kad, jeigu...

Turkijos ir Rusijos pavyzdžiai siunčia pavojingą žinią – teritorijų grobimas duoda vaisių (31)

Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano teritorijų užgrobimas Sirijoje, visai kaip ir jo kolegos...

Pirėjuje liejosi kraujas: užpulti „Bayern“ sirgaliai, futbolininkai davė originalų atsaką

Mažiausiai penkiems Miuncheno „Bayern“ ekipos aistruoliams prireikė medikų pagalbos po to,...

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (544)

Spalio 18 dieną, t. y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Paskelbė pradinę Vilniaus centrinio pašto pardavimo kainą (31)

Trečiadienį „Lietuvos paštas “, parduodantis trijų didžiųjų Lietuvos miestų centrinius...