Reikalaudami dar šioje LR Seimo sesijoje priimti Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pakeitimus, kurie įpareigotų interneto tiekėjus blokuoti nelegaliai kūrinius platinančias svetaines, susirinkusieji pasirašė simbolinę peticiją, kurią įteikė LR Kultūros ministerijos atstovams. Būtent nuo šios ministerijos priklauso ar 2018 metų LR Seimo pavasario sesija spės priimti, šį, beveik 2 metus rengtą įstatymą.

Tarp peticiją pasirašiusių buvo ir legendinis kompozitorius Teisutis Makačinas, prodiuseris ir kompozitorius Gediminas Zujus, kompozitorius Vytautas Bikus, muzikos vadybininkas Martynas Tyla, dainininkas Aleksandras Makejevas, grafikė Birutė Zokaitytė, kino kūrėjų bei platintojų atstovai.

Autoriai ir jų teises saugančios asociacijos nerimauja, kad įstatymo priėmimas, nors ir numatytas šioje Seimo sesijoje, įmanomas tik sutelkus visų įstatymą rengiančių šalių pajėgas konstruktyviam darbui. Pasak AGATA vadovės Agnės Begetės, autorių ir gretutines teises ginantis įstatymas šiuo metu yra šlifuojamas Kultūros ministerijoje.

„Tikimės greitų derinimo procedūrų kelyje iki Seimo, nes dėl šio įstatymo reikalingumo sutaria visi – nuo teisių turėtojų iki interneto paslaugų teikėjų, kurie nori aktyviai savo vartotojams pasiūlyti legalų turinį“, – sako ji.

Renginio organizatorių duomenimis, šiandien kūrinius Lietuvos žmonėms nelegaliai platina per 350 svetainių, kurių pajamos viršija 15 mln. eurų per metus ir yra neapmokestintos. Taigi žala daroma ne tik autoriams, bet ir valstybei. Renginio metu šį skaičių simbolizavo didžiulis pinigų maišas, ant kurio ilsėjosi ir viską stebėjo iniciatyvą palaikančios kampanijos „Biški“ vagis nebūna“ veikėjas Erikas.

Lietuvos įstatymai ir teisėsauga gana griežtai baudžia už materialaus turto vagystes, tačiau intelektinė nuosavybė mūsų šalyje įstatymais vis dar nėra deramai saugoma. Dar 2016 m. rugsėjį buvo pradėti rengti Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pakeitimai, įpareigojantys blokuoti neteisėtai kūrinius platinančias svetaines. Šio įstatymo projekto tikslas – sukurti galimybę kūrėjams efektyviai ginti savo teises internetinėje erdvėje. Teisių turėtojai galėtų kreiptis į valstybinę instituciją – Lietuvos radijo ir televizijos komisiją – su prašymu interneto paslaugų teikėjams blokuoti piratines interneto svetaines, kuriose be kūrėjų sutikimo talpinami jų darbai.

„Jeigu internetą palygintume su greitkeliu, šiuo įstatymo projektu siekiama nustatyti kelio ženklus, kuriais vadovaujantis tuo greitkeliu važinėjame, mat šiuo metu jame nėra jokių taisyklių“, – pasakojo AGATA vadovė.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (11)