„Laimėdamas Pulitzerio premiją už „The Little Match Girl Passion", vieną iš pačių originaliausių ir jaudinančių pastarųjų metų partitūrų, D. Langas – anuometinis postminimalizmo „enfant terrible" – įtvirtino savo kaip Amerikos muzikos meistro reputaciją", – rašė žurnalas „The New Yorker".

Šiais metais 60 metų sulaukęs garsusis Niujorko kompozitorius D. Langas yra vienas dažniausiai atliekamų Amerikos kompozitorių. Ilgą laiką jis buvo labiausiai žinomas kaip kultinės Niujorkio grupės „Bang on a Can" ir to paties pavadinimo festivalio vienas įkūrėjų ir meno vadovų, tačiau 2013 m. pasirodžius ekranuose Paolo Sorrentino filmui „Didis grožis" („La grande belezza"), o dar labiau – 2016 m. to paties režisieriaus filmui „Jaunystė" („Youth" / "La giovinezza"), už kurio garso takelį D. Langas gavo „Oskarą" ir „Auksinį gaublį", jo muzika susidomėjo net ir tie, kurie paprastai ne itin seka šiuolaikinės muzikos gyvenimą. D. Lango muzika šiandien visame pasaulyje skamba ne tik aktualiosios muzikos scenose, bet ir prestižiniuose klasikinės muzikos koncertuose kaip puošmena ar programos intriga.

Davidas Langas

Davidas Langas (g. 1957) apibūdinamas kaip aistringas, produktyvus ir daugiaplanis kūrėjas. Jis yra giliai įleidęs šaknis į klasikinės muzikos tradiciją ir tuo pat metu pasišventęs muzikai, kuri nesileidžia įdedama į „stalčiukus". Jis nuolat ieško naujų formų: ar tai būtų ryšys su roko muzika, ar savotiškas Viduramžių muzikos dvasios atgaivinimas. Daugelis D. Lango kūrinių panašūs vienas į kitą tik vizijos ir struktūros skaidrumu.

Jis kuria daug ir labai įvairios muzikos: operas, kūrinius orkestrui, kameriniams ansambliams ir solistams. Kartais tai – nerimastinga ir net grėsminga muzika, kartais – nežemiški, hipnotizuojantys opusai, tačiau jo kūriniai visuomet nepaprastai veikia emocijas. Nemažai Lango kūrinių tarsi siekia išplėsti muzikinio virtuoziškumo sąvoką – apgaulingai paprastos pjesės gali būti velniškai sudėtingos atlikti ir reikalauja iš atlikėjų nepaprastos koncentracijos.

Todėl ypatingą dėmesį vertėtų atkreipti į garsiojo ansamblio „Theatre of Voices" pasirodymą spalio 30 d. Šv. Kotrynos bažnyčioje. Neabejotina, kad dalyvaujant šio ansamblio įkūrėjui, įžymiam atlikėjui ir dirigentui Paului Hillieriui, kultinis Davido Lango kūrinys „Little Match Girl Passion" skambės būtent taip, kaip firmos „Harmonia Mundi" išleistoje plokštelėje, 2010 m. pelniusioje atlikėjams ir kompozitoriui „Grammy" apdovanojimą. Tad Vilniuje bus unikali proga autentiškai išgirsti šį Viduramžių dvasiai artimą kūrinį, atliekamą šio veikalo iniciatorių ir pasaulinės premjeros atlikėjų – „Theatre of Voices" ir paties Paulo Hillierio, apie kurį „New York Times" rašė: „Viskas, prie ko prisiliečia Paulas Hillieris, tampa choro muzikos auksu." Šiame koncerte taip pat skambės Davido Lango kūrinys „Ark Luggage" sopranui ir styginiams bei Arvo Pӓrto muzika.

Davidas Langas

Kitas pasaulinę sėkmę D. Langui atnešęs kūrinys taps festivalio „Gaida" atidarymo koncerto puošmena spalio 21 d. Nacionalinėje filharmonijoje. Tai „Simple Song #3" – daugelį apdovanojimų ir nominacijų pelniusio garsiojo italų režisieriaus Paolo Sorrentino filmo „Jaunystė" („Youth" / "La giovinezza") garso takelio dalis. Šiame koncerte skambės dar trys D. Lango kūriniai, tarp jų – „Concerto (world to come)" violončelei ir orkestrui, kurį atliks violončelės virtuozas Gavriel Lipkind iš Izraelio, prieš keletą metų pakerėjęs Lietuvos publiką Philipo Glasso koncertu violončelei ir orkestui „Naqoyqatsi".

D. Lango muzikinio „portreto" proga į Lietuvą pirmą kartą atvyks vienas žymiausių JAV mušamųjų instrumentų ansamblių „So Percussion", kuris lapkričio 3 d. Nacionalinėje filharmonijoje atliks garsiuosius Steve Reicho opusus bei specialiai jam sukurtą D. Lango kūrinį, o lapkričio 4 d. su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru atliks šiam ansambliui skirtą vieną naujausių D. Lango kūrinių – koncertą „Man Made", kurį yra groję tokie orkestrai kaip BBC simfoninis ir Los Andželo filharmonijos orkestras su garsiuoju Gustavo Dudameliu. O Sinsinačio simfoninio orkestro užsakymu D. Lango sukurtą opusą „Mountain" spalio 27 d. Kongresų rūmuose grieš Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras ir garsus olandų dirigentas Jurjen Hempel.

„Daugelis Lietuvoje žino apie kitos JAV garsenybės Philipo Glasso sąsajas su Lietuva ir kad jo šeima kilo iš žydų išeivių iš Lietuvos, nors pats P. Glassas apie tai nelabai kalba. Tačiau mažai kas žino, jog dar labiau susijusios su mūsų šalimi yra Davido Lango šaknys – jo seneliai gyveno Lietuvoje, o jo 91 metų amžiaus tėvas dar dabar sūnui apie tai primena ir pasakoja. Tai D. Langui svarbu ir jis neretai užsimena apie tai, – sako „Vilniaus festivalių" vadovas Remigijus Merkelys. „Rengdami šią išskirtinę D. Lango muzikos programą, norime pažymėti pasaulinio garso kompozitoriaus, kurio šaknys Lietuvoje, 60 metų sukaktį ir pristatyti plataus pripažinimo sulaukusius jo kūrinius".

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją