aA
Mike'o Skinnerio (Maiko Skinerio), lyg ir tipiško Didžiosios Britanijos didmiesčio jaunuolio, dar žinomo pseudonimu „The Streets“, 2002 m. debiutinis albumas, tik keturiasdešimt minučių trunkantis keturiolikos trumpų autentiškų gatvės istorijų rinkinys „Original Pirate Material” tapo vienu svarbiausių įvykių britų pop muzikoje tais metais.
© Matrix/ Scanpix
Mike'as „The Streets“ Skinneris prieš porą mėnesių pristatė naują, jau antrą, albumą, pavadinimu „A Grand Don‘t Come for Free“. Apie jį vėl kalba visa šalis – klausytojai, žurnalistai, muzikos profesionalai ir net literatūros profesoriai. Daug triukšmo dėl nieko? Pirma reikia išklausyti visą išmone ir faktais paremtą istoriją...

Pagrindinis veikėjas: gyzeris („geezer“) - tipiškas dvidešimtmetis britų jaunuolis, atstovaujantis „užmirštųjų“ klasę.

Vieta: šiuolaikinio didmiesčio priemiesčiai, Didžioji Britanija.

Laikas: XX a. pabaiga – XXI a. pradžia.

Istorija#1:

Ne viskas pavyksta taip lengvai (A Grand Don‘t Come for Free)

Mike'as Skinneris, jaunausias iš keturių atžalų, gimė ir užaugo dviejų londoniečių šeimoje Vidurio Anglijos didmiestyje Birmingeme. Apie jo vaikystę ir paauglystę jokių ypatingų žinių ar sensacingų faktų neturima, išskyrus tai, kad jį kankino ir vis dar kankina epilepsijos priepoliai. Dėl šios ligos vaikas buvo pasmerktas sąlyginei vienatvei, bet dėl to muzika tapo geriausia jo drauge. Mike‘as vienąkart visai rimtai prisipažino, kad tuomet be muzikos tikriausiai būtų išprotėjęs.

Devyniolikos, visų atkalbinėjamas, bet savo merginos įtikintas jis išvyko ieškoti laimės į Australiją. Gyvenimas egzotiškai patrauklioje didžiausioje pasaulyje saloje nebuvo labai lengvas ir linksmas, todėl mergina po metų Mike‘ą apdairiai iškeitė į kitą. Suvedžiotas ir apgautas jaunasis britų gyzeris dar kurį laiką pasitrynė Sidnėjaus autsaiderių pasaulyje bei permąstė savo požiūrį į gyvenimą, merginas ir mėgstamą muziką. O po to grįžo į gimtąją šalį, kur kas mažesnę ir atšiauresnę salą kitame pasaulio gale, iš Birmingemo persikėlė gyventi į Londoną ir... pradėjo viską iš naujo.

Faktas: Mike‘o tėvas kažkada rado ir į policijos nuovadą atnešė nesprogusią bombą. Septyniasdešimt penkerių britas dar ir dabar visiems noriai pasakoja šį neįtikėtiną nuotykį. Gal tai buvo pirma Mike‘o išgirsta sukrečianti, bet tuo pačiu įkvėpianti „gatvės“ istorija?

Istorija#2:

Stumtelkim reikalus į priekį (Let's Push Things Forward)

Mike‘as „The Streets“ Skinneris kurti pradėjo penkiolikos, kovodamas su savo paaugliška vienatve. Bet praėjo dar šiek tiek laiko, kol šis gyzeris savyje sukaupė daugiau unikalios gyvenimiškos patirties, pakankamai istorijų, kurias galėtų tik jam būdinga maniera, paties žodžiais tariant, išspajuti.

1990-ųjų pabaigoje, po šiokių tokių klajonių tolimuose kraštuose laimės beieškant, grįžimo Anglijon ir persikėlimo į išprotėjusį Londoną, Mike‘as bandė įkurti leidybinę įrašų firmą, o ir visais kitais įmanomais būdais stengėsi išleisti namuose primityviomis sąlygomis sukurtą muzikinę produkciją, siuntinėdamas ją įvairiems leidėjams, tuo pačiu dirbdamas pačius prasčiausius darbus greito maisto užeigose ir restoranuose.

Mike‘o pirmoji ir pagrindinė įtaka buvo hiphopo muzika bei kultūra, vėliau jo dėmesį patraukė ir house bei jungle. Todėl visai nekeista, kad kaip pagrindą savo istorijų pasakojimui Mike‘as pasirinko taip vadinamą british garage – grynai britišką šokių muzikos hibridą, sėkmingai sukryžminusį amerikietiško vokalino house, dar vadinamo garage, melodingumą, drum and bass ritmiką ir hiphopo repavimą. Ir nors teigia šios muzikos nepažįstąs, „The Streets“ naujame albume akivaizdi dar ir Britiško roko tradicijų įtaka.

2000-ų pabaigoje Mike‘ą pagaliau aplankė sėkmė – bene garsiausia british garage leidybinė firma „Locked On“ išleido ne tik pirmą, bet dar ir sėkmės susilaukusį singlą „Has It Come to This?”. Singlas pasiekė Didžiosios Britanijos Top 20 ir paruošė dirvą unikaliam 2002 m. debiutui – albumui „Original Pirate Material”.

Faktai: Mike‘as Skinneris neturi jokio formalaus muzikinio išsilavinimo. Abiejų jo albumų tekstai ir muzika visai primityvūs ir tarpusavy nedera klasikine šių žodžių prasme. Nepaisant to, „The Streets“ yra vienas originaliausių ir sėkmingiausių praėjusių dviejų metų muzikinių projektų Didžiojoje Britanijoje, nes jau seniai muzikinė kūryba nebuvo tokia tikra, tokia jaunatviškai ekspresyvi, taip gerai nederėjo su vieta ir laikmečiu.

Istorija#3:

Silpnieji tampa herojais (Weak Become Heroes)

Analizuojant „The Streets“ populiarumo priežastis būtų galima nueiti labai toli. Kai kas jau spėjo Mike‘o rupią gatvės poeziją palyginti su literatūros klasikų Fiodoro Dostojevskio ir Samuelio Pepiso dienoraščio formos proza... Bet gal nereiktų kapstyti taip giliai? „Keep it on a street level!“, - kaip pasakytų pats Mike‘as.

Keletas dalykų tikrai akivaizdu – Mike‘as „The Streets“ Skinneris labai natūralus ir tikras, tipiškas, bet tuo pačiu ir visiškai unikalus, ironiškas ir komiškas, bet kai reikia - velniškai rimtas, sąžiningas, o dėl to labai įtaigus. Jis tiesiog idealiai vaizduoja, tokio profesoriaus Johno Sutherlando (Džono Saterlando) žodžiais tariant, jauną, bet be perspektyvų, gudrų, bet neišsilavinusį, piktą, bet neaišku, dėl ko, maištingą, bet apolitišką, neaiškiai reiškiantį mintį, bet labai ekspresyvų britą gyzerį – tą vaikiną, klaidžiojantį XX a. pabaigos – XXI a. pradžios Britanijos didmiesčio kasdienybės gatvėmis. Kebabai, alus, žolė, televizijos serialai, kompiuteriniai žaidimai, futbolas, laukiniai vakarėliai, merginos ir dažniausiai nelabai vykę santykiai su jomis - „Sex, Drugs 'n' On The Dole“...

Kita vertus, akivaizdu, kad Mike‘as - ne toks nevykėlis, kaip tas jo istorijų „pagrindinis veikėjas“. Jis kažkur visai šalia, ir panašu, kad bent truputį „aukščiau“ viso to. Ir jis gali papasakoti ne vieną istoriją.

Faktai: du metai – du komerciškai sėkmingi ir jau kultiniais laikomi albumai. Pelnytas prestižinis jaunų bei novatoriškų atlikėjų „Mercury“ apdovanojimas ir dar daug kitų. Buvusiam greito maisto užeigų darbuotojui dvidešimt ketverių Mike‘ui Skinner‘iui jau siūloma pradėti ir karjerą Holivude, nes jis – „personažas“ pats iš savęs. „A Grand Don‘t Come for Free“ - ne viskas gaunasi taip lengvai? Gal ir ne lengvai, bet gan greitai. Svarbiausia žinoti gerų istorijų ir... mokėti jas papasakoti. Oi!

* * *

We were just standin there mindin our own
And it went on and on
We all smile we all sing
The weak become heroes then the stairs align
We all sing we all sing all sing

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Karolina Meschino pristatė pirmąjį savo vaizdo klipą: šios dainos dėka ji susipažino su Remiu (41)

„Story“ jau išėjo! Šios dainos dėka mes su Remiu susipažinome. Ačiū, kad esi ir kad...

Žmogus ir jo violončelė – sėkmės istorija

20 m. Edis Adamsas žino, kas yra gyvenimas gatvėje, alkis, skurdas ir prievarta. Laimė, muzika...

Festivalis „Granatos Live“ pristato hiphopo scenos atlikėjus (3)

Jau ne pirmus metus Lietuvos liaudies buities muziejuje vykstantis muzikos festivalis „ Granatos...

„Vasaros terasa“ atvėrė vartus 14-tą kartą: susirinkusius džiugino Beatrich

Kalendorinei vasarai dar neprasidėjus, ketvirtadienio vakarą įvyko Vilniaus vasaros simboliu...

Po 12 metų su nauju albumu grįžę „The Cinematic Orchestra“ surengė vienintelį koncertą Baltijos šalyse (4)

Sunku buvo išmatuoti melomanų džiaugsmą išgirdus, kad gegužę į Vilnių atvyksta legendiniai...

Top naujienos

Kubilius apie Nausėdos dalyvavimą rinkimuose: Karbauskis buvo teisus papildyta Nausėdos štabo komentaru (336)

Šeštadienį konservatorius Andrius Kubilius savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje...

Išvykusi į komandiruotę, vilnietė neįtarė, kas dedasi jos bute: dabar sunku pažiūrėti kaimynams į akis (32)

Kartais nelaimės ištinka pačiu netinkamiausiu metu – tai gali įrodyti vilnietės Linos istorija....

Nausėda atkirto į Šimonytės štabo vadovo klausimus Šimonytės štabo vadovas kreipėsi į VRK (17)

Į Prezidento postą kandidatuojantis Gitanas Nausėda atsakė į Tėvynės sąjungos-Lietuvos...

Gediminas Jaunius. Geresnės „Eurovizijos“ ateities Lietuvos atlikėjams nebus, jei neišsklaidysime TV atrankų praeities šešėlių (64)

„Eurovizijos“ sezonas Lietuvai pasibaigė, deja, šįsyk nesėkmingai, į finalą nepatekome....

Politologas: Zelenskis priėmė vienintelį įmanomą logišką sprendimą (33)

Parlamentą paleidžiantis naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siekia jam...

„Valstiečių“ klausimų kandidatams į prezidentus sąrašas - be galimybės išsisukti (44)

„Valstiečiai“ paviešino sąrašą klausimų, į kuriuos laukia atsakymų iš kandidatų į...

Specialistai imasi už galvų: daugelis lietuvių klysta dėl jau šį sekmadienį įvyksiančių rinkimų (29)

Gegužės pabaigoje Europos Sąjungos piliečiai rinks vieną svarbiausių Bendrijos institucijų –...

Su žemėmis sumaišytą Madonnos pasirodymą pamatyti nusprendęs Stano nustebo: patalpintame įraše pastebėjo apgavystę (2)

Pasibaigus „ Eurovizijai “, kalbos apie ją vis dar netyla. Dėmesio centre atsidūrė ne tik...

Gyvai / Krepšinio zona. LKL sostų karai ir Eurolygos finišas

Pirmadienį 14 val. DELFI TV laidoje „ Krepšinio zona “ – pokalbis su komentatoriumi Vaidu...

Niekas statybose nebenori dirbti už 700 eurų: darbo rankų jau ieško visur tik ne Lietuvoje (179)

Jaunimas nenori eiti dirbti į statybas, todėl yra pastebima, kad vis labiau trūksta darbo jėgos,...