Kantri muzikos entuziastai surengė Vilniuje antrą bluegrass muzikos festivalį, kuriame dalyvavo daug gerų atlikėjų ne tik iš Europos, bet ir iš kantri tėvynės JAV. Visai kito žanro – akademinio avangardo – korifėjus Steve Reich puikiu koncertu užbaigė šių metų Gaidos festivalį.
Kai pernai buvo paskelbta, kad Vilniuje įvyks bluegrass festivalis, tai atrodė, švelniai tariant, keistai. Juk Lietuvoje tiek nedaug žmonių domisi kantri muzika, o bluegrass – tai gana specifinis, nekomercinis kantri stilius.

Visgi pernai nedidelis festivalis įvyko, net atkreipė į save EWOB (European World of Bluegrass) asociacijos bei ECMA (European Country Music Association) dėmesį, o šiemet jis pateikė kantri mėgėjams jau solidesnę programą.

Bluegrass atsirado praėjusio amžiaus viduryje, kai puikus dainininkas ir mandolinininkas Bill Monroe ir jo grupė The Bluegrass Boys pademonstravo, kaip naujai ir techniškai galima atlikti Amerikos styginių liaudies ansamblių muziką. Grupėje grojęs bandžos virtuozas Earl Scruggs išpopuliarino originalią „trijų pirštų“ grojimo techniką.

Nuo „Bill Monroe & The Bluegrass Boys“ laikų nusistovėjo standartinė bluegrass grupių sudėtis – mandolina, bandža, akustinė gitara, smuikas, kontrabosas, kartais – dobro (akustinė gitara su metaliniu rezonatoriumi). Tradicinis bluegrass grojamas tik akustiniais instrumentais, be mušamųjų. Tai – gana sudėtinga, geros grojimo technikos reikalaujanti muzika, dažnai ją atliekant yra improvizuojama, kas suartina bluegrass su džiazu.

„2006 Vilnius Bluegrass“ festivalis vyko lapkričio 17-18 dienomis Vilniaus rotušėje. Graži vieta ir iškilminga aplinka suteikia renginiui tam tikro solidumo, bet vėl teko įsitikinti, kad akustinės didžiosios rotušės salės savybės vargu ar leidžia rengti ten geros garso kokybės koncertus. Didelis skliautas ir netinkama salės forma dainų žodžius pavertė beveik neiššifruojamais, o muzikos skambesys stokojo akustiniams instrumentams reikalingo skaidrumo.

Festivalio programoje buvo net kelios iš geriausių Europos bluegrass grupių – tradiciškai stiprūs čekai „Country Coctail Bluegrass Band“, įdomi bulgarų dainininkė Lilly Drumeva, olandų ir čekų bendras projektas „Dennis Schut & Blue Roses“.

Tačiau festivalio pažiba buvo du mandolinininkai iš JAV – Jesse Brock, grojęs su Lilly Drumevos grupe „Lilly of the West“ ir Andy Owens, atvykęs į Vilnių su puikia čekų grupe „Druha Trava“.

Pirmadienį, lapkričio 20 d., daug kam teko spręsti sudėtingą dilemą – vykti į Rygą į Nicko Cave‘o koncertą ar likti Vilniuje ir išgirsti vieną ryškiausių ir originaliausių XX amžiaus pabaigos kompozitorių Steve Reich.

Garbaus amžiaus, neseniai septyniasdešimties sulaukęs muzikantas pristatė Vilniuje programą, sudarytą iš kone žymiausių jo kūrinių.

Pirmoje koncerto dalyje skambėjo 1971 metų kompozicijos „Drumming“ pirma dalis ir 1973-ų „Music for Mallet Instruments, Voices, and Organ“, antroje – dažnai geriausiu Steve Reicho kūriniu vadinamas „Music for 18 Musicians“, sukurtas 1976.

Kompozitoriui talkino jo ilgamečiai bendražygiai iš grupės Steve Reich and Musicians ir moterų vokalinis kvartetas Synergy Vocals. Vilniaus publikai buvo pateikta speciali programa, kitose jubiliejui skirto turo koncertuose buvo atliekami „Music for 18 Musicians“ ir „Daniel Variations“.

Steve Reich pasirodymas pateisino visus lūkesčius – puiki programa, nepriekaištingas atlikimas, maloni ir draugiška atmosfera. Publika net apmirus klausėsi neįtikėtinai šviesios ir lengvos, bet tuo pat metu veržlios ir griežtos Reicho muzikos.

Pirmą „Drumming“ dalį atlieka keturi perkusininkai dviem vienodai suderintais keturių bongo būgnelių komplektais. Pastovaus ir greitėjančių bei lėtėjančių ritmų išsiskyrimai, sutapimai ir persipynimai sukelia labai savotišką efektą ir hipnotizuojančiai veikia klausytojus.

Panašiai minimalistiškai skambėjo ir „Music for Mallet Instruments, Voices, and Organ“, tik būgnelius čia pakeitė marimbos ir prisidėjo elektroniniai vargonai ir trys vokalistės. Antros dalies „Music for 18 Musicians“ pakerėjo ne tik specifine Steve Reicho ritmika, bet ir garsų turtingumu. Greta gausybės perkusijos instrumentų (3 marimbos, 2 ksilofonai ir vibrafonas) vienu metu buvo grojama keturiais elektriniais pianinais, dviem paprastais arba bosiniais klarnetais, smuiku ir violončele.

Visa tai dar papildė keturi „Synergy Vocals“ balsai, kurie skambėjo panašiai kaip medinės fleitos ar skudučiai.

Atkreipė dėmesį, kad vokalistės, klarnetininkai ir styginiais grojantys muzikantai labai aktyviai naudojo įvairias grojimo per mikrofonus technikas – artinimą ir tolinimą, svyravimą ir panašiai, dėl ko muzika tapo dar spalvingesne ir subtilesne. Grupės perkusininkai sužavėjo gebėjimu palaipsniui ar staiga keisti ritmą ir nepasiklysti sudėtingoje ritmų pynėje.

„Steve Reich and Musicians“ koncertą Vilniuje reikėtų vertinti kaip išskirtinį jau vien dėl to, kad mums koncertavo vienas geriausių šiuo metu gyvenančių pasaulyje kompozitorių su aukščiausio lygio muzikantų grupe. O koncertas buvo puikus, todėl nekyla abejonių, kad tai – istorinis įvykis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvos šimtmečio proga – įsimintina dovana Airijos ir Anglijos lietuviams (4)

Nors dar tik sausio pabaiga, lietuviai tiek Lietuvoje, tiek ir užsienyje nekantriai laukia...

M.A.M.A 2017 intriga: grupė „Skamp" sugrįžta, kartu su jais – ir britų atlikėjai (6)

Sausio 26 dieną Kauno „Žalgirio" arenoje – ypatingai laukiami Lietuvos muzikos apdovanojimai...

Tviterio karaliumi pramintas atlikėjas Jamesas Bluntas pasidalijo keletu patarimų: būkite tiesmuki (1)

Vos prisijungęs prie socialinio tinklo „Twitter" , į Lietuvoje pavasarį atvyksiantis atlikėjas...

Garsiausios „The Cranberries“ dainos „Zombie“ atsiradimo istorija: ikvėpė skaudi tragedija (4)

„Ši daina yra mūsų šauksmas prieš žmogaus nežmogiškumą kitam žmogui, prieš...

Vidas Bareikis pradeda šimto koncertų turą per Lietuvą „#VB100“ (7)

2017 metų pabaigoje anšlaginiuose koncertuose Vilniuje ir Klaipėdoje pristatęs jau ketvirtąjį...

Top naujienos

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (433)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (356)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

JAV vyriausybė – uždaryta papildyta (36)

JAV federalinės valdžios darbas po vidurnakčio vietos laiku yra oficialiai stabdomas, šalies...

Žala: viename posūkyje nušokom į vietinio ūkininko tvorą (16)

13-ajame Dakaro ralio etape iš San Chuano į Kordobą automobilių įskaitos lenktynininkams reikėjo...

Atrado būdą, kuo pakeisti beskonius parduotuvių pomidorus: procesui tereikia trijų ingredientų ir kantrybės išlaukti (12)

Su šeima Vilnių į atokų vienkiemį iškeitusi Ieva Šidlaitė sakosi čia radusi ne tik ramybę,...

Visa tiesa apie viešbučių siekį atsisakyti lentelių su užrašu „netrukdyti“

Itin populiarus viešbučiuose taikomas principas, kai ant kambario durų užkabinama lentelė su...

Naktinis reidas Vilniuje: girtus vairuotojus gaudė ir policija, ir pareigingi piliečiai (73)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį reidą surengę Vilniaus kelių policijos pareigūnai vėl...

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos (453)

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Los Andžele skrajojęs Sabonis pasižymėjo galingu dėjimu ir dvigubu dubliu (5)

Po ilgosios pertraukos įsibėgėjęs Domantas Sabonis buvo vienas geriausių Indianos „Pacers“...

Šaltis smogs kaip reikiant: –15 laipsnių bus ne riba (43)

Žiemos gerbėjai gali džiūgauti, nes sniegu ir žiemišku šaltuku dar kurį laiką tikrai...