aA
Tik sekmadienį Varėnos miškuose nutilo orą kiaurai skrodžiantys ambientiniai dronai. Ant samanų paklotės liko tik šešėliai visą savaitgalį čia stovėjusių ašramų, palapinių, tipių ir kitų laikinų prieglobsčių. Miškas sugrįžo į savo esmą, bet magija liko laukti kitų metų, kitos „Yagos“.
Varėnos miškus įsiūbavo „Yaga“
© Lempa photo


Apie „Yaga gathering“ sunku kalbėti racionaliai, labiausiai norisi tiesiog užrašyti visus jos lankytojų vienas kitam pasakytus šiltus žodžius ir susižavėjimo šūksnius. Kas lankosi šiame festivalyje ne pirmus metus, žino, kad niekur kitur Lietuvoje nerasi tokios ypatingos publikos, kuri pati nuaudė tą orą, kuriuo kvėpavau visą savaitgalį.

Švariausias festivalis Lietuvoje

Šiais metais festivalį jungė kosminė pokyčių ir virsmų tema. Renginį, pavadintą „Shapeshifting“, užplūdo fėjos, skrybėlėti džentelmenai, ragų karūnomis pasipuošusios nimfos. „O žinai, kartą aš „Yagoje“ mačiau elfu apsirengusį žmogų. Kitąmet ir vėl. Paskui dar kartą. Dabar esu įsitikinęs, kad tai greičiausiai ir buvo elfas“, – juokavo spontaniškai sutiktas nepažįstamasis.

Bet svarbiausia yra tai, kad kaukės tik pakeitė pavidalus, žmonių nuoširdumas ir atvirumas liko. „Yaga gathering“ jau seniai garsėja, kaip vienas mandagiausių ir švariausių renginių Lietuvoje. Greičiausiai taip yra dėl to, kad visi žino, ko susirinkę, beveik nėra žmonių, atvažiavusių tik šiaip sau. Nerašytos susibūrimo taisyklės paprastos – mylėti žmones (nesvarbu, pažįstami jie, ar dar tik tokiais taps), mylėti gamtą, palikti rūpesčius namie.

Itin sąmoningi renginio svečiai palengvina organizatorių darbą. Tiek miške, tiek prie scenų nebuvo matyti šiukšlių. Net mažiausią nukritusį popierėlį kas nors tuoj pat pakeldavo ir išmesdavo. Renginys, kaip ir praėjusiais metais, siūlė naudotis depozitiniais firminiais bokalais, tokiu būdu mažindamas taršą plastiku. Ekologija – vienas pagrindinių principų „Yagoje“ ir ši pusė išpildyta tikrai stipriai. Pasigedau tik atskirų šiukšliadėžių depozitinei tarai. Kad nereikėtų maišyti šiukšlių, kai kurie tiesiog kaupė tarą maišeliuose šalia palapinių ir išsivežė iš festivalio teritorijos patys.

Kosminių erdvių ilgesys arba ką man davė chill scena

Daugelis į „Yagą“ susirenka ne dėl muzikos. Labiau – dėl galimybės pagyventi bendruomenėje, kurioje jautiesi suprastas. Bet melomanai čia taip pat randa, ką veikti. Kasmet festivalis pristato rimtai suręstą muzikinę programą. Šiemet „Yaga“ užkūrė keturias scenas – main, chill, concept ir forest. Žanrų įvairovė „Yagoje“ vis dar savotiška naujiena. Toks sąstatas psy trance muzikos gerbėjų kieme gyvuoja tik antrus metus.

Kiekvienam melomanui savo žanro erdvė mieliausia, bet man šiemet (kaip ir praėjusiais metais) stipriausia pasirodė chill scena. Atvykusi penktadienio vakare spėjau išgirsti patį programos piką, Stellardrone pseudonimu pasivadinusio Edgaro Žakevičiaus viltingą kosminę odisėją ir po to sekusį norvegų duetą Circular. Pastarųjų programa harmoningai įvedė į naktį šiek tiek tamsesniu atmosferiniu skambesiu. Būtent šie momentai chill scenoje labiausiai priartino prie tos džiaugsmingos kitų pasaulių euforijos, kuri buvo justi praeitiemet scenoje pasirodžius Ulrich Schnauss.

Kita diena buvo ne ką prastesnė. Nors nuotaiką šiek tiek užgniaužė lietus (būtent šiam festivaliui geras oras yra tiesiog būtinas), net ir kaulus tirpdanti vėsa nesugadino grad_u, Ohrwert ir Vainqueur pasirodymų, tamsesnių, gilesnių ir drėgnesnių, nei penktadieniniai.

Concept – nesibaigiančių perversmų erdvė

Besąlygiška meilė chill scenai sutrukdė įsigilinti į tai, ką šiemet siūlė kitos. Vis dėlto, spėjau ne kartą aplankyti ir praeitų metų favoritę – concept erdvę, kur be muzikantų darbavosi ir performeriai, atskleidę dar daugiau užslėptų šios kosminės teritorijos sluoksnių. Daugelis atlikėjų, Electron Emitter rezidentai, performansų meistras Arma Agharta, Dubonautik (praeitais metais muzikos ir poezijos sinteze pataikęs tiesiai į širdį), Jaroška ir kiti jau buvo ne kartą girdėti, bet tai nė kiek nesumažino malonumo klausyti ir vėl. Šių žmonių kūrybiškumas kaskart atsiskleidžia vis kita forma.

Norą iššokti susikaupusią energiją main scenoje pajutau tik sekmadienį. Jau po visų paskaitų, konceptualių potyrių, eksperimentų ir chill‘o ramybės. Akivaizdu, kad saulė įkrovė ir „yagiečių“ saulės baterijas. Šokom taip, lyg rytojus niekada neišauštų, iš inercijos pamiršę, kad oficiali programa čia turėjo baigtis dar paryčiais. Bet kam rūpi, kai tokia nuotaika?

Efemeriški „Yagos“ miestai

Saulės nutviekstas smaragdinis main stage miestelis, kažkuo priminė miražą dykumoje. Panašiai efemeriškos buvo ir kitos „Yagos“ erdvės. Čia besilankantys supranta, dekoracijos ir šviesos – neatskiriama susibūrimo dalis. Šiemet jos tarsi sustingo svarbiame virsme ir kartais suabejodavai, ar tai, ką matai – tikra? Švytintis main stage miestas, susiliejantis su įkaitusiu oru, į dangų nutaikytas concept erdvėlaivis, laukiantis starto, ir vėjyje spragsinčios spalvotos chill scenos juostelės, kuriančios erdvę iš tarpų – visa sukurta taip, lyg spustelėjus mygtuką imtų ir įvyktų, užbaigtų savo ciklą.

Ar toks erdvės išpildymas pavyko (ne tik įvyko), objektyviai atsakyti sunku. Man pasirodė, kad praeitų metų sumanymai buvo arčiau gamtos, pagrindinės „Yaga“ gentainių vertybės, festivalio ryšys su erdve buvo glaudžiau išpildytas. Senbuviai greičiausiai tam pritars, naujakuriai iki kitų metų mintimis vis grįš į būtent tokią, besikeičiančiomis formomis išpildytą „Yagą“. Gal „Shapeshifting“ – tai užduotis ne tik susibūrimo dalyviams, bet ir pačiam renginiui, kuris taip pat kasmet virsta į kažką kita? Tai pamatysime sugrįžę į Varėnos miškus tik kitąmet, o kol kas lieka palinkėti visiems „yagiečiams“ sėkmingai grįžti į savo formas, kurios po kiekvienos „Yagos“ greičiausiai šiek tiek pakinta. Į gera.

Festivalio akimirkos:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Atšaukiamas netradicinis Džordanos Butkutės koncertas sostinėje (28)

Birželio 1-ąją, šeštadienį, sostinėje turėjęs įvykti Džordanos Butkutės koncertas...

„Karklė 2019“ paplūdimio zonoje organizatoriai žada išpildyti šokių muzikos gerbėjų svajones

Rugpjūčio 15 d. startuosiantis festivalis „ Karklė 2019“ išduoda, kaip atrodys paplūdimio...

Premjera. Naują dainą pristatantis „Daddy Was A Milkman“: ji kiek kitokia, nei dauguma kitų (1)

„ Daddy Was A Milkman “ pristato naują dainą, pretenduojančią tapti 2019-ųjų vasaros naktų...

Festivalyje „Sveika, Neringa!“ – nemokamas Andriaus Mamontovo koncertas (1)

Jau trečią vasaros sezoną pajūryje Neringos savivaldybė kvies pradėti didžiausio nemokamo...

Koncertų serijoje „Pažaislio muzika“ – „Daddy Was A Milkman“ ir Erica Jennings

Didžiausias Baltijos šalių koncertų rengėjas „Live Nation Lietuva“ skelbia naują nepaprastų...

Top naujienos

STT pradėtas korupcijos tyrimas atskleidė šokiruojančius verslininko pomėgius: prašau, tik neišduokite

Specialiųjų tyrimų tarnyboje ( STT ) pradėtas tyrimas dėl galimo kyšininkavimo, papirkimo ir...

Du benzingalviai leidosi į unikalią kelionę: „Passat-Krokodilu“ važiuoja iš Kinijos į Austriją užsuko ir į Lietuvą (2)

Daugelis išgirdęs pasiūlymą į, pavyzdžiui, už 1000 kilometrų esančią šalį keliauti...

Gyvai / Mūšis dėl bilieto į LKL finalą: „Rytas“ – „Neptūnas“ Galdikas išvarytas iš aikštės (132)

Penktadienio vakarą Vilniuje vykstančiose antrose „Betsafe-LKL“ pusfinalio serijos iki dviejų...

„Spausk Gazą!“: lietuvis žiedinėse lenktynėse pristatė dar nematytą modelį

Nemuno žiede startavo Lietuvos žiedinių lenktynių sezonas. Tarp jau įprastų BMW , „ Honda...

Prancūzijoje nugriaudėjo sprogimas, yra sužeistųjų papildyta (18)

Prancūzijos Liono miesto centre penktadienį nugriaudėjo sprogimas , pranešė vietos žiniasklaida.

Kaip keliauja Lietuvos vidurinioji klasė: nesarmata čiupti ir paskutinės minutės pasiūlymus (43)

Ekonomistai kalba, kad ateinanti krizė bus kitokia, tačiau gyventojai nekreipia dėmesio į kalbas...

Specialistas ryžosi karjeros avantiūrai: metė puikiai apmokamą darbą, kad galėtų siekti pokyčių švietime

Beveik dešimtmetį Kęstutis Mačiulaitis sparčiai kopė karjeros laiptais, dirbo puikiai apmokamą...

Paskutinės antrojo turo tendencijos: kurį iš dviejų pasirinks akivaizdžiai pavargę rinkėjai (208)

Pasirinkimą balsuojant, anot profesorės Ainės Ramonaitės, daugiau gali nulemti pasikalbėjimai su...

Po Kaliningrado žingsnio – aiški ekspertų žinia Lietuvai: tai yra didysis signalas (307)

Kaliningrado srityje trečiadienį prasidėjo suplanuotas 3 dienų izoliuoto elektros sistemos darbo...

Leonidas Bershidsky: šie rinkimai Lenkijai gali būti lemtingi (2)

Didžiojoje Europos Sąjungos dalyje šios savaitės Europos Parlamento rinkimai – mažai...