aA
Praėjusią savaitę muzikos atlikėjus ir leidėjus pasiekė atlyginimas už pernai Lietuvoje transliuotą jų muziką. Lyginant su praėjusiais metais, bendra atlyginimo suma išaugo 1,6 karto ir šiemet siekia 7 mln. 38 tūkst. Lt, praneša atlyginimą surenkanti ir išmokanti Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA.
Egidijus Dragūnas
© Organizatorių archyvas

Lietuvos atlikėjams ir muzikos leidėjams atiteko didesnė pusė šio atlyginimo – iš viso 3,82 mln. Lt. Likusi suma bus išmokėta užsienio atlikėjams ir leidėjams, kurių muzika buvo naudojama Lietuvoje.

Suma tarp atlikėjų ir leidėjų buvo paskirstyta beveik po lygiai – atlikėjams atiteko 3,43 mln. Lt, o leidėjams – 3,6 mln. Lt. Šį lėšų pasiskirstymą lemia atlikėjų ir leidėjų tarpusavio sutartys. Be to, neretai tas pats muzikantas yra ir savo muzikos atlikėjas, ir leidėjas.

Daugiausia atlyginimo surinkta iš TV ir radijo stočių

Didžiausią atlyginimo dalį AGATA surinko iš muzikos transliuotojų (televizijos ir radijo stočių) ir retransliuotojų – iš viso 2,8 mln. Lt.

Už viešą muzikos įrašų paskelbimą (grojant muzikos įrašus maitinimo ir apgyvendinimo įstaigose, taip pat viešuose renginiuose ir kitur – bet ne už gyvą muzikos atlikimą) šiemet surinkta ir paskirstyta 2,1 mln. Lt.

Ypač ženkliai padidėjo atlyginimas, surenkamas už garso ir vaizdo laikmenų atgaminimą asmeniniais tikslais. Šiemet paskirstyta 2,1 mln. Lt – daugiau nei šešis kartus daugiau lyginant su pernai metais. Šis atlyginimas išaugo po to, kai buvo atnaujintas iki tol laikmečio nebeatitikęs autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas. Į įstatymą buvo įtraukta, jog kompensacinis atlyginimas autoriams ir atlikėjams yra mokamas ne tik už technologiškai pasenusių laikmenų (pvz. kompaktinių diskų, garso kasečių), bet ir už šiuo metu naudojamų laikmenų (atminties kortelių, mobiliųjų telefonų su turinio įrašymo funkcija ir kt.) pirkimą.

Padidėjo ir atlyginimas, surinktas už muzikos naudojimą interneto šaltiniuose. Pernai, kai buvo pradėtas rinkti, jis siekė 7,9 tūkst. Šiemet – jau 18,2 tūkst.

„Šie pinigai mums, atlikėjams, reikalingi kaip oras.“

Praėjusią savaitę atlyginimas už jų muzikos naudojimą jau pasiekė muzikantus.

„Gavau 900 Lt. Šį atlyginimą įvardyčiau kaip naudingą. Gal nusipirksiu ką nors studijai“, – sakė vis populiarėjančio elektroninės muzikos dueto „Golden Parazyth“ narys Giedrius Širka.

Pirmuoju savo atlyginimu džiaugėsi ir šiemet AGATA nare tapusi atlikėja Gjan: „Labai smagu, kad darai tai kas patinka ir dar už tai gauti atlyginimą.“

Gavęs atlyginimą ypač dėkingas buvo senosios Lietuvos estrados atlikėjas Aleksas Lemanas: „Už 50 scenoje praleistų metų gaunu 574 Lt Sodros pensijėlės, tad AGATA išmokami pinigai mums, atlikėjams, yra reikalingi kaip žuvims vanduo, kaip žmonėms oras“, – neslėpė jis.

Nuo 2001 m. AGATA nariu esantis dainininkas supranta, kad pinigai neateina savaime, todėl dėkoja ir asociacijos darbuotojams už tai, kad jie atlyginimą surenka ir paskirsto.

„Žmonės dirba sunkų darbą mūsų uždainuotus pinigus mums „išmušinėdami“. Sėkmės ir sveikatos jiems“, – linkėjo A. Lemanas.

Padidėjęs bendras atlyginimas nereiškia, kad išaugo kiekvieno atlikėjo atlyginimas

Nors bendras atlikėjams ir muzikos leidėjams išmokėtas atlyginimas šiemet ženkliai išaugo, tai nereiškia, kad būtinai padidėjo ir kiekvieno atlikėjo gautas atlyginimas.

Konkrečiam atlikėjui ar muzikos leidėjui išmokėtas atlyginimo dydis priklauso nuo to, kaip dažnai ir kur jo muzika buvo naudojama būtent per praėjusius metus. Jei atlikėjas tapo nebe toks populiarus, arba jo įrašus mažiau grojo daugiausia atlyginimo išmokančios komercinės televizijos ar radijo stotys, gali būti, jog jo gauta suma šiemet bus mažesnė.

„Tačiau tai, kad ženkliai išaugo bendra visiems atlikėjams išmokėta suma yra labai džiuginantis rezultatas. Jis rodo, kad bendra muzikos naudojimo situacija Lietuvoje gerėja: vis daugiau verslo subjektų muziką naudoja sąžiningai, o muzikos atlikėjai ir leidėjai gauna didesnį atlyginimą, kurį gali investuoti į naujus muzikos įrašus“, – džiaugėsi AGATA direktorė A. Masalskytė.

Atlyginimo surinkimas – visus metus besitęsiantis darbas

Muzikos atlikėjų ir leidėjų teisę į atlyginimą už jų muzikos naudojimą komerciniams tikslams numato Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas. Nuo pat įkūrimo 1999 m. Lietuvos atlikėjus ir muzikos įrašų gamintojus vienijanti Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA šį atlyginimą surenka ir paskirsto.

Atlyginimo surinkimas ir paskirstymas – kruopštus, visus metus besitęsiantis darbas.

Muzikos naudotojai (radijo stotys, televizijos, viešos vietos, komerciniais tikslais naudojančios muziką) perka iš AGATA licenciją, kad savo versle muziką galėtų naudoti legaliai. Kiekvieno verslo subjekto sumokamas atlyginimo dydis yra skirtingas. Kalbant apie radijo stotis ir televizijas, jis priklauso nuo iš reklamos gaunamų pajamų, todėl didžiausią atlyginimą gauna tie atlikėjai, kurių muzika dažniausiai skamba komercinėse radijo stotyse ir televizijose.

Kalbant apie prekybos centrus, kavines, grožio salonus ir kitas viešas vietas, jų atlikėjams sumokamas atlyginimas priklauso nuo verslo pobūdžio bei patalpų ploto.

Muzikos naudotojai, AGATA'i teikia informaciją apie tai, kokią muziką naudoja. Pavyzdžiui, radijo stotys pateikia savo transliuojamos muzikos grojaraščius, o televizijos nurodo, kokią muziką ir kiek laiko (sekundžių tikslumu) naudojo savo laidose.

Pagal šiuos duomenis skaičiuojama, kiek kartų ir kiek minučių skambėjo konkretus įrašas bei kokia yra konkreti kiekvieno naudotojo grojaraščio minutės kaina. Turint šią informaciją, apskaičiuojamas konkrečiam įrašui tenkantis atlyginimas.

Už įrašą priklausantis atlyginimas paskirstomas po lygiai atlikėjams ir įrašų gamintojams, jei nėra susitarta kitaip.

Asociacija, remdamasi sutartimis su analogiškomis užsienio asociacijomis, surenka ir paskirsto atlyginimą ir užsienio atlikėjams, kurių muzika buvo naudojama Lietuvoje.

Surinktas atlyginimas teisių turėtojams paskirstomas už praėjusius metus, t. y. Šiemet atlyginimas mokėtas už muzikos naudojimą 2012 m.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ pristatė kalėdinį vaizdo klipą: paslėpė ir svarbią žinutę (5)

Muzikinė grupė„Antikvariniai Kašpirovskio dantys" dalinasi nauju vaizdo klipu. Šįkart – tai...

Pristatydami kalėdinę dainą Iglė ir Tadas praveria savo namų duris (4)

Iglė ir Tadas pristato naują dainą „Du lašai“, kuri savo nuotaika – labai kalėdinė. „Ši...

Surengusi kalėdinį koncertą Erica Jennings dalį lėšų perves įmonėms, kurios pasodins daugiau medžių Lietuvoje (4)

Šeštadienį (gruodžio 7 d.) Kongresų rūmuose Vilniuje Erica Jennings surengė pirmąjį iš...

Klaipėdoje nugriaudėjęs Marijono Mikutavičiaus „Ore“ – muzikos, technologijų ir beribės fantazijos šou (9)

Penktadienio vakarą Klaipėdos „Švyturio“ arenoje startavo Marijono Mikutavičiaus didysis metų...

Muzikantai pasirodė Avicii atminimui skirtame koncerte Stokholme (1)

Tokie dainininkai kaip amerikiečių muzikantas Aloe Blacc ir britų atlikėja Rita Ora...

Top naujienos

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ smunka, ir jau matyti, kas juos pakeis (621)

Partijų reitingai atskleidžia, kad toliau pirmauja Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys...

Banko tikrinimai šeimą paliko be pinigų: mes nebeturime iš ko gyventi (162)

„Mes nebeturime iš ko gyventi“, – štai toks sakinys nuskambėjo iš DELFI skaitytojos...

Mirtinas virusas pasiekė svarbiausią Lenkijos kiaulienos regioną (19)

Mirtinas kiaulių virusas, siaubiantis pasaulinę mėsos pramonę, pasiekė svarbiausią kiaulienos...

Bendroje spaudos konferencijoje Zelenskis įvardijo sąlygas, kurioms niekada nepritars nusivylęs susitikimo rezultatais, ugnies nutraukimas – iki 2019 m. pabaigos (414)

„Liko daug neišspręstų klausimų. Tai, kad mums iš viso pavyko atblokuoti šį dialogą, vertinu...

Dvikovoje su vienais iš NBA lyderių – dar vienas įspūdingas Sabonio rekordas (18)

Už Atlanto stebinti nenustoja Domantas Sabonis . Lietuvos rinktinės puolėjas pasiekė naują...

Gydytojų verdiktas, kas vaikams geriau: pasivaikščiojimas prie greitkelio ar sėdėjimas namie (13)

Nieko nestebina Suomijoje žiemą lauke vežimėliuose miegantys vaikai . Buvimas lauke yra...

Tritaškius smaigstęs Valančiūnas surinko dvigubą dublį, „Grizzlies“ įveikė NBA vicečempionus (6)

Net ir išnaudotas pražangų limitas nesutrukdė Jonui Valančiūnui pasižymėti dvigubu dubliu, o...

Putinui sakant kalbą, Zelenskis nesulaikė šypsenos Zelenskis: susitarti su Putinu labai sunku (13)

Per spaudos konferenciją, surengtą po Normandijos formato susitikimo, Rusijos prezidentas...

Sunki senjorų padėtis bado akis: neužmirškite, ponai Lietuvos valdantieji, kad netrukus jūs užimsite jų vietą (5)

Ak, tie senoliai! Kokie jie šaunuoliai! Tokius žodžius kartais tenka išgirsti žiniasklaidoje, kai...

Su buvusia žmona viešumoje vėl pasirodęs Viktoras Uspaskich jausmų jai dar nelaidoja: niekada nesakyk niekada (61)

Į Juozo Statkevičiaus kolekcijos pristatymą rinkosi ne tik mados, pramogų, bet ir verslo bei...