aA
Kartą kilo labai įdomi diskusija: kam reikalingos ovacijos, ar jos reikalingos, kokios trukmės jos turėtų būti ir, apskritai, ar reikia jomis kankinti atlikėjus? Išanalizavus šia temą paaiškėjo, kad esama dviejų skirtingų nuomonių, kurios abi savaip teisingos. Tad kaip turėtų būti iš tiesų?
© Corbis
„Jei tai nėra premjera ar kokia ryški iš užsienio atvažiavusi žvaigždė, prieš kurią lietuviai nori pasirodyti, kad moka ploti, dažniausiai plojimai būna tokie skysti“, - apgailestavo muzikologė Jūratė Katinaitė. Anot pašnekovės, kol atlikėjas yra scenoje, dar girdisi aplodismentai, tačiau vos nusileidžia scenos uždanga, plojimų nebesigirdi.

Pasak J. Katinaitės, koncertų salėse žmonės yra labai šykštūs ir mūsiški aplodismentai neprilygsta vakarietiškiems. „Ne dėlto, kad ten žmonės apsimestų ar kitaip reaguotų, ar būtų daugiau išmanantys, jie tiesiog negaili įvertinimo. Juk artistai dirba „kruviną“ darbą, kol parengia programą“, - išdėstė muzikologė.

Vakaruose po eilinio spektaklio nieko nestebina 15-30 minučių trunkančios ovacijos. „Ten viskas daug šventiškiau ir ekspresyviau vyksta“, - mano J. Katinaitė. Palyginus su operos spektakliais užsienyje, lietuvaičių plojimai yra labai vargani.

„Man tie visi „bravo“ šūkavimai ir tie visi kvietinėjimai yra nesuprantami. Aš dažnai vaikštau į filharmoniją ir kitur vykstančius panašius renginius ir kai ten užsitęsia visokie plojimai, biso kvietimai, tada aš einu pasiimti palto“, - visiškai priešingą poziciją išdėstė įvairių koncertų lankytoja Elvyra.

Pašnekovė mano, kad galbūt toks poelgis nėra itin mandagus, bet nemato reikalo 15 minučių klausytis tų nesibaigiančių plojimų. „Menininkai yra jautrios sielos, tačiau manau, kad grodami jie pavargsta, todėl juos reikia palikti ramybėje“, - motyvavo koncertų lankytoja.

Anot žiūrovės, jei žmonės ploja, vadinasi, jie nori išprovokuoti atlikėją dar vienam bisui, todėl tie begaliniai plojimai tampa nepagarba ir taip po koncerto pavargusiam atlikėjui. „Tas lankstymasis 100 kartų, tos gėlės, plojimai... ką tam atlikėjui daryti, jis jau vieną kartą nusilenkė, tai jam gal pradėti nusirenginėti?“ , - juokavo Elvyra.

J. Katinaitė pastebėjo, kad lietuviai turi kitą ryškų polinkį – ploti ten, kur nereikia. „Pavyzdžiui, mūsų auditorija mėgsta ploti tarp simfonijos dalių“, - apie keistą lietuvaičių polinkį ploti ne vietoje, ir ne laiku pasakojo muzikologė.

Dar vienas nepopuliarus gestas – gėlės. „Jei nesi atlikėjo draugas, giminaitis ar artisto studentas, tada atnešti gėlių nėra reikalo. Dovanoti gėles po spektaklio ar koncerto žmonės nelabai pratę“, - konstatavo J. Katinaitė.

„Man patinka, kai atlikėjui gėles dovanoja, apskritai, mūsų visuomenėje jų per mažai, bet nesuprantu, kam jie kabarojasi ant senos, norėdami jas įteikti. Manau, tai didžiausia nepagarba atlikėjui. Būk malonus ir iš apačios tą gėlytę atiduok“, - dėstė koncertų lankytoja, mananti, kad toks gėlių teikimas tėra noras susilyginti su pačiu atlikėju.

Muzikologė pastebėjo dar vieną įdomų dalyką: itin skiriasi kuklesnė filharmonijos publika nuo prabangios Kongresų rūmų publikos, kuri yra turtingesnė, tačiau mažiau išmano, kaip reikėtų elgtis koncertų metu. Pietuose, ypač ten, kur žmonės garsėja savo temperamentu ir veržliu charakteriu, žmonės nesidrovi reikšti savo emocijų. Jeigu jiems kas nors nepatinka, tada jie švilpia, skleidžia visokius garsus. „Lietuvoje nesvarbu, ar kas nors susimaus, ar viskas bus atlikta puikiai, ovacijos bus labai saikingos, išgirsti kokį „bravo“ yra tikra retenybė“, - savo nuomonę išsakė J. Katinaitė.

Lietuviškas charakteris ir kultūros trūkumas – pagrindines tokio elgesio priežastis įvardijo muzikologė. „Dar nedaug dešimtmečių mes vaikštome į tas filharmonijas palyginus su vakarų kultūromis. Tai paprasčiausiai įgūdžių ir tradicijų nebuvimas“, - teigė muzikologė.

Pasak J. Katinaitės, tokia publikos reakcija būdinga ne tik klasikinės muzikos koncertų publikai, bet ir televizijos laidose dalyvaujantiems žmonėms.

Užsienyje netgi samdomi klakeriai (specialiai emocijoms reikšti, dažniausiai norint nušvilpti spektaklį, samdomi žmonės – DELFI), kuriems už specialių emocijų reiškimą tam tikrų renginių metu mokami pinigai. Muzikologė patikino, kad Lietuvoje tokių žmonių tikrai nėra, nes filharmonijai ar teatrams tai būtų per didelė prabanga.

O kas per reiškinys yra ovacijos, kaip plojimai matosi, tačiau joks garsas nesklinda? „Pasitausojimas, toks lakuotų poniučių manierizmas, kurios susirenka į koncertus gražiai apsitaisę ir nemato reikalo daužyti tuos delnus iki raudonumo, - dėstė muzikologė. – Kartais iš tiesų visas teatras ploja, o to garso ne kažin kiek“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Jessica Shy ir Rokas Jančiauskas pristato nostalgišką kūrinį „Stadionai”

„OpenPlay” įrašų kompanija pristato naujausią Jessica Shy ir Rokas kūrinį „Stadionai”....

Dainotas Varnas dainos „Tavo kasos“ klipe užkodavo asmenišką žinutę (2)

Naujo albumo pristatymo koncertams besirengiantis jaunasis talentas Dainotas Varnas pristato...

Gabrielius Vagelis pristato naują dainą ir vaizdo klipą: kelias valandas išgulėti šaltame vandenyje nėra taip paprasta (5)

Į Lietuvą užsukusi „bobų vasara“ atnešė ir muzikinių naujienų – atlikėjas Gabrielius...

90-ųjų megahitai atgims su balsingais atlikėjais ir komiku Mantu Bartuševičiumi (4)

Devyniasdešimtieji su trenksmu grįžta į madą ir metų pabaigoje atgims spalvingame muzikos šou...

Gretos Thunberg kalbą pavertė sunkiojo metalo kūriniu

Jei kartais iš aktyvizmo nieko neišeitų , švedų klimato aktyvistė Greta Thunberg galėtų...

Top naujienos

Andrius Navickas – apie tai, kaip konservatoriai rengiasi perimti valdžią į savo rankas (1)

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai ( TS – LKD ) šiuo metu išgyvena naują...

Palygino Grybauskaitės ir Nausėdos prezidentavimo pradžią: skirtumai akivaizdūs (305)

Vienas kėlė įtampą, kitas ją malšina – taip Gitano Nausėdos ir Dalios Grybauskaitės...

Balsavimas dėl Seimo vadovo Pranckiečio atstatydinimo žlugo (849)

Seimas antradienio vakarą per neeilinį posėdį balsavo dėl galimybės Viktorui Pranckiečiui...

Rekordinė šiluma tęsis: temperatūra sieks 20 laipsnių, tačiau pravartu nepamiršti ir skėčio (11)

Šiandien orai Lietuvoje vėl keičiasi. Sausasis anticiklonas traukiasi į rytus, o iš...

Vilniuje „Mercedes“ susidūrė su greitosios pagalbos automobiliu, medikės išvežtos į ligoninę nukentėjo ir greitosios vairuotojas (19)

Antradienio vakarą, apie 22 val., Vilniuje, Ukmergės g., ties parduotuve „Topo Centras“,...

Dramatiškai išplėštos lygiosios su Švedija garantavo ispanams vietą Europos čempionate

2020 metų Europos futbolo čempionate vietą užsitikrino Ispanijos rinktinė. Atrankos rungtynėse...

Griūvančio namo Kaune gyventojai širsta – darbai neprasideda, o už komunalines paslaugas moka (100)

Praėjo beveik trys mėnesiai nuo dienos, kuomet Kaune dėl įtrūkusių sienų buvo evakuoti vienos...

Venckienės laukiantis „Drąsos kelias“ ruošiasi Seimo rinkimams: parduoda turtą, kad turėtų tam lėšų (481)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiajam Teismui atmetus Neringos Venckienės advokatų...

„Išleiskite mane“: laidotuvėse dalyvavę žmonės liko priblokšti, išgirdę velionio balsą (54)

„Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“ – taip galima pavadinti Shay Bradley įrašytą...