Paslaptingoji buto šokėja Sakurako išmoko pažaboti vidinius demonus (4)

2017 liepos mėn. 1 d. 16:20
Buto teatro Okarukas spektaklis Hereafter
Laura Vansevičienė
Amsterdamo ir Paryžiaus scenoje įsitvirtinusi šiuolaikinio meno kūrėja, buto šokio teatro „Okarukas“ įkūrėja Inga Cholmogorova, žinoma kūrybiniu slapyvardžiu Sakurako, pamažu grįžta į Lietuvą.

Ne vieną dešimtmetį vadavęs Lietuvą, laisve džiaugėsi neilgai (7)

2017 birželio mėn. 23 d. 09:19
Algirdas Julius Greimas ir Juozas Baltušis (1979)
Šeimos archyvas
Didžiulės, išsamios dvitomės monografijos „Algirdas Julius Greimas: asmuo ir idėjos“ pirmoji dalis – ant knygos sudarytojo filosofo Arūno Sverdiolo stalo. „Šią knygą laikome kertiniu, pačiu svarbiausiu 2017-ųjų, – A. J. Greimo metų, – akcentu“, – sako jis.

Bendruomenė, kurią nuo sovietų persekiojimo apgynė Katalikų bažnyčia (10)

2017 birželio mėn. 19 d. 08:16
Reformacijos sąjūdis, kurio 500 metų jubiliejų šiemet minime, paskatino visuomenės modernizaciją, užpildė kūrybos lauką naujomis idėjomis. Jo iškeltos asmenybės padarė nenuginčijamą įtaką Lietuvos kultūrai: Martynas Mažvydas, Kristijonas Donelaitis, Vydūnas... Tačiau apie žmones, padėjusius protestantų bendruomenėms išgyventi per XX amžiau negandas, kol kas žinome itin mažai. Sovietų pasėti nuodingi daigai dar tebeduoda savo vaisius.

Geriausios Lietuvos aktorės gyvenime nestigo lemtingų posūkių: atleidimo meldė net tėvas (5)

2017 balandžio mėn. 25 d. 07:57
Valentinas Krulikovskis ir Jevgenija Gladij spektaklyje Septynios gražuolės
Dmitrijus Matvejevas
Ukrainietė Jevgenija Gladij, sukūrusi Varvaros Samsikovos vaidmenį spektaklyje „Ledas“, tapo geriausia 2016 metų Lietuvos aktore. Pirmąkart „Auksinių scenos kryžių“ istorijoje laureate paskelbta scenos menininkė iš Lietuvos rusų dramos teatro. Šis spektaklis aktorei reikšmingas ir kita kuo: per premjerą Jevgenija pajuto, kaip joje pirmą kartą suspurdo nauja gyvybė.

„Paskutinė šeima“: lenkų kino triumfas „Kino pavasaryje“ (2)

2017 balandžio mėn. 9 d. 21:19
Kadras iš filmo Paskutinė šeima
Organizatorių archyvas
Nepamirštamas „Šių dienų Apokalipsės“, „Taksisto“ ir kitų filmų įspūdis skatino jauną lenkų režisierių Janą P. Matuszynskį (g. 1984) siekti – nei mažiau, nei daugiau – kino klasikos aukštumų. Ir tai jam pavyko – pilnametražis vaidybinis debiutas „Paskutinė šeima“ prilygsta žymiausių pasaulio režisierių darbams.

N. Šepetys: esame tylinčios, prisitaikiusios, išlikti mėginusios Lietuvos palikuonys (3)

2017 kovo mėn. 9 d. 12:53
Kovo 23-26 dienomis šalies viešnios teisėmis Lietuva dalyvaus kasmetinėje Leipcigo knygų mugėje. Tai antrasis mūsų šalies kūrybinių pajėgų prisistatymas Vokietijoje – po ypač sėkmingo pasirodymo 2002 metų Frankfurto knygų mugėje vėl skelbiame žinią „Pasakojimas tęsiasi / Fortsetzung folgt“ ir Leipcigo publikai pristatome net 26 lietuvių autorių Vokietijoje išleistas knygas.

R. Adomaitis: meilės romanas su teatru ir kinu (18)

2017 vasario mėn. 26 d. 16:05
Ši knyga galėjo neturėti jokio pavadinimo – veidas jos viršelyje iškart pasakytų, apie ką ji parašyta. Nes kino ir teatro aktorių Regimantą Adomaitį žino visi. 80 metų sukaktį sausį atšventęs scenos menininkas Vilniaus knygų mugėje susitiko su skaitytojais ir pristatė teatrologės Daivos Šabasevičienės knygą „Smėlio pilys. Regimantas Adomaitis: vaidmenys, tekstai, laiškai“.

Kompozitorius G. Kuprevičius pašiurpo įsiklausęs į politikų balsus: norėjau stvertis butelio (118)

2017 vasario mėn. 25 d. 19:35
Kompozitorius Giedrius Kuprevičius parengė specialią radijo laidą, skirtą Lietuvos politikų kalbėjimui. „Labai svarbu, kas sėdi aukštose kėdėse ir kaip jie kalba. Iš kalbos gali suprasti, kokią valdžią išsirinkome“, – apie tai jis prabilo per Vilniaus knygų mugės „Muzikos salėje“ vykusią diskusiją „Ar nužudyta klasikinė muzika?“.

„Nuo lietaus pažliugęs takas... Betgi čia – vaikelio kapas!..“ Vaikų poeziją ištiko mirtis? mėgėjiškos poezijos pavyzdžiai – perskaityti būtina (47)

2017 vasario mėn. 24 d. 19:02
Kodėl vaikų knygų lentynoje taip maža poezijos knygų? Kodėl lietuvių poezija vaikams vegetuoja? Kodėl nesusidarė tokios poezijos mokykla? – į šiuos klausimus mėginta atsakyti per Vilniaus knygų mugėje vykusį pokalbį.

Prie Nacionalinės premijos laureato knygos atsiradimo prisidėjo ir miręs dailininkas (10)

2017 vasario mėn. 22 d. 18:48
Kai Lietuvos ambasadoje Paryžiuje buvo pristatomas rašytojo Valdo Papievio romanas „Odilė, arba Oro uostų vienatvė“, keturioms neramioms meniškoms sieloms kilo mintis sukurti 10-15 egzempliorių rankų darbo knygą su V. Papievio tekstais. Svarstytė taip: dailininkas Eugenijus Varkulevičius ją iliustruos, paryžietė menininkė Rima Puniškaitė – įriš, „aprengs“ viršeliais, o dizainerė Milda Kairaitienė pasirūpins spausdinimo reikalais.

Daug vilčių teikiantis režisierius: nemanykite, kad visą gyvenimą kursiu tik tokius filmus (3)

2017 vasario mėn. 21 d. 17:02
Kadras iš filmo Šventasis
Organizatorių archyvas
XXII tarptautinio Vilniaus kino festivalio „Kino pavasaris“ šūkis „Nauji vėjai“ geriausiai apibūdina šiųmetę nacionalinių filmų programą: daug debiutų, kino kalbos paieškų. Tarp tokių filmų – ir Andriaus Blaževičius pilnametražis debiutas „Šventasis“.

Velniškas D. Ibelhauptaitės išmėginimas: būsite ne juokais šokiruoti

2017 vasario mėn. 11 d. 16:05
Dešimties metų sukaktį pasitinkantis teatras Vilniaus City Opera (VCO) žiūrovams rengia nepaprastą muzikinę dovaną – kitą savaitę penkis vakarus iš eilės Vilniaus kongresų rūmuose bus rodoma Charles'io Gounod opera „Faustas“. Repeticijos vaizdai leidžia daryti prielaidą – žiūrovas bus nejuokais šokiruotas.

Smuiko garsenybė S. Krylovas vis dažniau suka į Rusiją, bet – tik dėl muzikos (25)

2017 vasario mėn. 10 d. 19:45
Kai skamba Antonio Vivaldi muzika, pasimiršta visi šiokiadienio rūpesčiai, stabteli pradėti darbai. Šįkart A. Vivaldi susieja ir du išskirtinius muzikos gyvenimo įvykius, kurių centre – pasaulinio garso smuikininkas Sergejus Krylovas ir Lietuvos kamerinis orkestras.

Vilniaus valdžia atsitraukti neketina: paminklą J. Basanavičiui rinksis iš meno ekspertus papiktinusių idėjų papildyta meno ekspertų pareiškimu (86)

2017 sausio mėn. 19 d. 22:31
Vilniaus savivaldybė pristatė 16 projektų, kurie dalyvauja dr. Jono Basanavičiaus įamžinimo konkurse. Išvydę skulptorių pasiūlymus, meno ekspertai viešai kreipėsi į jo rengėjus, kviesdami pripažinti, kad konkursas nenusisekė – menininkų darbai ne pagerbtų, o suniekintų patriarcho atminimą. Merija atkerta, kad konkursas vyks toliau ir bus išrinktas geriausias variantas paminklui.

M. Ivaškevičius apie filmą „Amžinai kartu“: geriausias režisūros debiutas ir geriausias moters vaidmuo (7)

2017 sausio mėn. 7 d. 12:23
Režisierės Linos Lužytės pilnametražis vaidybinis filmas „Amžinai kartu“ – kasdienio šeimos gyvenimo trileris. Be jokių papildomų efektų, gražmenų, tačiau intensyvus, jaudinantis natūralia aktorių vaidyba ir lietuviškam kinui neįprastais vaizdais.

Praskaidrino kasdienybę: paskutiniai meno pasaulio įvykiai – kaip ant delno

2017 sausio mėn. 3 d. 20:17
Gruodžio kultūros pjūvis
DELFI fotomontažas
Gruodis – darbų, sumanymų, minčių, lydėjusių ir kamavusių ištisus metus, apibendrinimo laikas. Toks „paradokso slenkstis“, nuo kurio žvelgiame atgal, kad po to būtų aiškiau ir lengviau eiti į priekį... Ai, iš tiesų nė velnio mes ten nežiūrim – kiekviena nauja diena iškrenta kaip kazino skaičius, nulemiantis naują įvykių, džiaugsmų ir rūpesčių seką.

„Metų“ bomba: su kuo valgytas Juozas Baltušis (756)

2017 sausio mėn. 2 d. 09:28
Juozas Baltušis
Lietuvos literatūros ir meno archyvo nuotr.
Nesutarimai su žmona aktore Monika Mironaite, dažni skundai dėl negalavimo ir nuovargio ir nepaprastai įdomūs svarstymai apie sovietmečio kultūros asmenybes, gyvenimo aktualijas, santvarkos negeroves – visa tai atsiskleidžia neprilygstamo pasakotojo ir nevienareikšmiškai vertinamo rašytojo Juozo Baltušio (1909–1991) dienoraščiuose, kuriuos publikuoja Lietuvos rašytojų sąjungos mėnraštis „Metai“ (2016 m. 11 ir 12 nr.). Rašytojas buvo uždraudęs juos viešinti 25 metus po savo mirties.

Lietuvės kasdienybė: garsiausios Amerikos muzikos žvaigždės, „Grammy“ ir Niujorkas (4)

2016 gruodžio mėn. 29 d. 09:26
Su aktore, dainininke ir prodiusere Glenn Close
Asmeninio albumo nuotr.
„Susitikusi drauges mieliau kalbu apie muziką, o ne apie vaikinus. Esu laiminga, kad nesiekiau pianistės karjeros, o pasirinkau atlikėjų vadybininkės kelią. Muzika yra mano tapatybė“, – DELFI teigė garsioje Niujorko kompanijoje „Park Avenue Artists“ dirbanti Ina Marija Ubaitė.

Naujos premijos laureatė: jaunam žmogui tai – optimistinė žinia

2016 gruodžio mėn. 18 d. 20:41
„Nurengti“ stalą, lyg drabužį „nuvilkti“ jo esminę paskirtį... Įgyvendinusi tokią meninę idėją, jaunoji skulptorė Ona Juciūtė tapo konkursinės parodos „Seklus, greitas ir dar neįvardintas. JCDecaux premija“ laureate.

Lapkričio koziriai vaizdų ir garsų karuselėje

2016 gruodžio mėn. 4 d. 21:15
Staigiai prabildėjęs lapkritis pasižymėjo ne tik permainingais orais, lietumi, snygiais ir kitais žiemos pranašais, bet ir kultūros renginių gausa. Tradiciškai vienu svarbiausių mėnesio įvykių tampa kino forumas „Scanorama“. Šiemet keturių Lietuvos miestų sinefilams jis vėl padovanojo intriguojamų filmų ir susitikimų su jų kūrėjais.

Gandai apie naująją lietuvių animaciją atskrieja iš užsienio (5)

2016 lapkričio mėn. 21 d. 12:45
Filmo Running Lights personažai
"PetPunk" iliustr.
„PetPunk“ studijos įkūrėjas Gediminas Šiaulys lapkritį dalyvavo skaitmeninių menų festivalyje „Playgrounds“ Amsterdame, į kurį susirinko animatoriai, 3D vizualiųjų efektų, žaidimų, vaizdo ir grafikos kūrėjai iš viso pasaulio. Festivalio šūkis – „Įsivaizduok viską“ (Imagine Everything).

Kino režisierė G. Žickytė: kuriu apie tai, ko bijau

2016 lapkričio mėn. 8 d. 17:47
Giedrė Žickytė
Asmeninio albumo nuotr.
Lapkričio 8 dieną Europos šalių kino forume „Scanorama“ įvyks lietuvių kino režisierės Giedrės Žickytės ir jos kolegės iš Čilės Maites Alberdi trumpametražio dokumentinio filmo „Aš čia tik svečias“ nacionalinė premjera.

Prancūziška „Scanoramos“ intriga: daug žvaigždžių ir kąsnelis kanibalizmo

2016 lapkričio mėn. 7 d. 15:46
Kadras iš filmo Seklūs vandenys
"Scanorama" nuotr.
Lapkričio 7-osios vakarą Europos šalių kino forumas „Scanorama“ savo žiūrovams pasiūlys tikros kinematografinės atgaivos. Programoje „Kertant Europą“ bus rodomas Kanų festivalyje apdovanotas prancūzų režisieriaus Bruno Dumont‘o filmas „Seklūs vandenys“.

„Scanoramos“ programą netikėtai papildė dar vienas laureatas

2016 lapkričio mėn. 1 d. 20:53
Kadras iš filmo Dialogas su Josefu
Filmo kūrėjų nuotr.
Čekijoje pasibaigęs Jihlavos tarptautinis dokumentinių filmų festivalis įvertino „Scanoramos“ kino forumo lietuvišką premjerą: Paryžiuje gyvenančios vilnietės, kino debiutantės Elžbietos Josadės filmas „Dialogas su Josefu“, vos pradėjęs tarptautinę kelionę, pelnė festivalio žiuri Specialųjį paminėjimą.

A. Špilevojaus debiutas: sunkiausios pamokos – išgyvenimo

2016 spalio mėn. 17 d. 16:00
Aleksandras Špilevojus spektaklyje Kodas: Hamletas
D. Matvejevo nuotr.
Lietuvos rusų dramos teatro (LRDT) aktoriaus Aleksandro Špilevojaus režisūrinis debiutas – roko spektaklis pagal jo paties sukurtą pjesę „Neišmoktos pamokos“. Autorius, Salomėjos Nėries gimnazijos teatro mokytojas, rašė apie skaudžias (iš)gyvenimo pamokas, kurių mokyklos jaunuolių niekas nemoko. Pjesė jau įtraukta į geriausių šiuolaikinių scenos kūrinių sąrašą. Ji kitąmet taip pat bus statoma LRDT.

Dainininkė GiedRé: mums taip sekasi viską suš...ti! (8)

2016 spalio mėn. 16 d. 12:50
GiedRé
Solenn Bos nuotr.
Lietuvoje gimusią, Paryžiuje gyvenančią dainininkę Giedrę Barauskaitę prancūzai vadina „Žiedre“. Tačiau mūsų ausiai neįprasta tartis nėmaž netrukdo 31 metų merginai garsėti Prancūzijoje, Belgijoje, Šveicarijoje ir Kanadoje, visur, kur kalbama ar suprantama prancūzų kalba.

B. Mar: man teatras šventas, kaip kunigui mišios (3)

2016 spalio mėn. 13 d. 18:30
Birutė Mar spektaklyje Unė
D. Matvejevo nuotr.
Birutės Mar spektaklis, sukurtas Uršulės Babickaitės-Graičiūnienės (Unės Baye, 1897–1961) dienoraščių motyvais – ne tik apie negailestingą ir magišką teatro pasaulį. Tai dokumentinis šios ryškios praėjusio šimtmečio lietuvių teatro primadonos pristatymas.

Į kūrybos kelią aktorių išlydėjo dėstytojo spyris (2)

2016 spalio mėn. 10 d. 21:04
Spektaklyje Timonas
D. Matvejevo nuotr.
Aktorius Mantas Zemleckas kartu su režisiere Kamile Gudmonaite prieš penkerius su puse metų sukūrė šeimos duetą „Kamanių šilelį“. Po pirmos premjeros iškart pasiskirstė vaidmenimis, ji bus režisierė, jis – aktorius. Paskui abu dirbo teatro scenoje – Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) statė „Sapną“ ir „Timoną“. Ne daug kas žino, kad kūrybinį kelią jie pradėjo neįgaliųjų „Naujajame teatre“, kurį įkūrė ir kuriame režisuoja Laima Zemleckienė.

Savąjį Paryžių atidaręs J. Budraitis: didžiausias gyvenimo malonumas buvo amžinas slampinėjimas (11)

2016 spalio mėn. 6 d. 20:22
Spalio 6 dieną Vytauto Kasiulio dailės muziejuje atidaryta aktoriaus, fotografo ir diplomato Juozo Budraičio paroda „Mano Paryžius“. Ką fotografavęs Paryžiuje, tebuvo tik emocinė išraiška, slankiojimas, dairymasis ir batų padų trynimas į grindinį. Įsijautęs į Klošaro vaidmenį, ieškojo miesto dvasios. „Nebūčiau nustebęs, jei kas nors man tada į ranką būtų įspraudęs pinigą“, – prajuokino aktorius.

Lietuvių režisierės filmas rodys deramą pavyzdį pirmųjų vyrų žmonoms (12)

2016 spalio mėn. 5 d. 12:05
Iš dešinės: Jadvyga Tūbelienė, Sofija Smetonienė, Antanas Smetona
Lietuvos centrinio valstybės archyvo nuotr.
Dokumentinis filmas „Seserys Chodakauskaitės. Lietuvos byla“ primins sovietų metais tyčia nutylėtas iškilias asmenybes – seseris Sofiją ir Jadvygą Chodakauskaites, tarpukario Lietuvos lyderių Antano Smetonos ir Juozo Tūbelio žmonas. Filmo režisierė, TV, kino ir teatro kūrėja Ramunė Kudzmanaitė ketina atskleisti neprilygstamą seserų laikyseną XX amžiaus karų, kataklizmų, perversmų, laisvės ir emigracijos laikotarpiu.