Gegužę Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT) pristatys paskutinę šio sezono premjerą – spektaklį „Žalia pievelė“. Jis kuriamas pagal šiuo metu uždaromos Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbuotojų ir Visagino gyventojų pasakojimus.
Ekskursija Ignalinos AE
© Mindaugas Klusas

Tai bus pirmasis LNDT dokumentinio teatro bandymas, kai scenoje pasirodo ne aktoriai, o pasakojamas istorijas išgyvenę žmonės.

Pirmoji spektaklio „Žalia pievelė“ premjera įvyks gegužės 9 dieną Visagino kultūros centre, o gegužės 19-21 dienomis ją išvys sostinės publika LNDT Mažojoje salėje.

Visagino miesto (tada – Sniečkus) ir atominės jėgainės statytojams, į šį nuostabų gamtos kampelį aštuntojo dešimtmečio viduryje atpūstiems ideologinių, politinių ir ekonominių vėjų, viskas įvyko pirmą kartą: pirmas darbas, pirma meilė, pirmi vaikai.

Spektaklio "Žalia pievelė" kūrybinė grupė
Spektaklio "Žalia pievelė" kūrybinė grupė
© Mindaugas Klusas

Iki šiol čia gyvena 43 tautybių žmonės, suvažiavę iš skirtingų buvusios Sovietų Sąjungos vietų. Dabar jiems tenka ardyti tai, kas buvo sukurta, kol iš elektrinės liks tik „žalia pievelė“. Tad psichologinių virsmų tiesiog negalėjo nepastebėti teatro kūrėjai.

„Žalios pievelės“ kūrimo procesas prasidėjo prieš dvejus metus nuo atvirų kūrybinių dirbtuvių. Siekta atkreipti dėmesį į šio regiono – „salos“ – savastį ir sumažinti jo atskirtį nuo Lietuvos.

Spektaklio "Žalia pievelė" spaudos konferencija
Spektaklio "Žalia pievelė" spaudos konferencija
© Mindaugas Klusas

Spektaklio kūrėjai – Rimantas Ribačiauskas, Jonas Tertelis, vokiečių menininkė Kristina Werner ir Kristina Savickienė – kvietė visus norinčius. Pasiliko tik tie, kuriems procesas buvo įdomus. Deja, vyriausieji, vadinamosios pirmos kartos Visagino gyventojai spektaklyje dalyvauti nepanoro. Jiems miesto „aukso amžius“ jau baigėsi, o apie dabartį buvo linkę patylėti.

Ekskursijos po IAE įspūdžių pasisėmusiems žurnalistams „Žalios pievelės“ sumanytojas, vienas koncepcijos ir teksto autorių R. Ribačiauskas teigė, kad Visaginas susiduria su ekonominėmis ir demografinėmis problemomis, o jo įvaizdis Lietuvoje – dažnai neigiamas.

„Kai kalbama apie elektrinę, sunku atskirti faktus nuo pramanų. Tačiau svarbiausia mums buvo visaginiečio situacija, psichologinė būsena, kai uždarinėji tai, ką savo rankomis statei“, – sakė R. Ribačiauskas.

Kristina Savickienė, Kristina Werner, Rimantas Ribačiauskas
Kristina Savickienė, Kristina Werner, Rimantas Ribačiauskas
© Mindaugas Klusas

Pasak K. Savickienės, juos labiausia įkvėpė galimybė geriau pažinti šalies istoriją, pamatyti jos tautinį margumą ir kaip unikaliai visaginiečių patirtys atskleidžia kitų Lietuvos miestų savitumą.

Spektaklio režisierius J. Tertelis pabrėžė, jog Visagino fenomenas jį sudomino ir tuo, kad nepaisant kultūrų susidūrimo, nuostabiame gamtos prieglobstyje buvo kuriamas „bendras projektas“, statoma pati galingiausia atominė jėgainė.

„Man norėjosi suprasti, ką apskritai reiškia būti šioje vietoje. Siekėme atrasti asmeninį tikrą santykį su spektaklio dalyviais, miestu, elektrine. Ir svarbiausias uždavinys, kurį sau nubrėžėme, – išlaikyti tikrą, nesurežisuotą dokumentiškumą. Norisi, kad labiau pažintume vieni kitus, o ne kurtume mitus“, – teigė J. Tertelis.

Jonas Tertelis
Jonas Tertelis
© Mindaugas Klusas

Astravo temos spektaklio kūrėjai teigė neliesiantys. „Pagrindinis dėmuo – žmogus. Pagal tai, koks jis čia, galime įsivaizduoti, kas vyksta už sienos. Kai labiau pasidomėjau elektrinių statyba, veikimo principais, dėl Astravo tapo kiek ramiau: stato ne dėl to, kad sprogtų“, – pabrėžė J. Tertelis.

Spektaklio scenografei Paulei Bocullaitei Visaginas atsiskleidė kaip savitos koncepcijos miestas, turėjęs ambicingų užmojų, daug atvirų erdvių, o ankštuose daugiabučiuose virė atominės elektrinės statytojų asmeniniai gyvenimai. Todėl į spektaklio scenovaizdį dailininkė ketinanti perkelti mažytes, išskirtines, egzotiškas miesto detales, kurios subtiliai žymi jo aurą.

Paulė Bocullaitė
Paulė Bocullaitė
© Mindaugas Klusas

„Žalios pievelės“ scenoje pasirodys dešimt žmonių. Iš Ignalinos kilusi IAE Pasiruošimo remontui ir užtikrinimo skyriaus specialistė Violeta Janavičienė po studijų Vilniuje su vyru į Visaginą atvažiavo 1994 metais, patarta mamos. Abu įsidarbino atominėje ir nė karto nepasigailėjo čia apsigyvenę.

V. Janavičienė reiškė apmaudą, kad jėgainė uždaroma, jauni žmonės išsilaksto kas kur. „Tai apskritai visos Lietuvos bėda. Daugelis žmonių morališkai neatlaikė permainų“, – sakė spektaklio dalyvė.

Violeta Janavičienė
Violeta Janavičienė
© Mindaugas Klusas

IT specialistas ir klounas Dmitrijus Marčenka – trečios kartos Visagino gyventojas. Jo tėvai atvažiavo iš Pripetės aštuntojo dešimtmečio pabaigoje. Černobylio jėgainės specialistus viliojo geresnės gyvenimo sąlygos ir miesto perspektyvos.

Dmitrijus Marčenka
Dmitrijus Marčenka
© Mindaugas Klusas

„Mano tėvai matė, kaip buvo statomi jų nauji namai. Manau, jie pasirinko teisingai, žinant, kas 1986-aisiais atsitiko Pripetėje“, – sakė D. Marčenka.

Moksleivės Auksės Zvicevičiūtės seneliai 1976 metais atvažiavo statyti miesto. Senelis dirbo geodezininku, tėtis – statybininku. Jiems elektrinės uždarymas – taip pat skaudi tema.

Auksė Zvicevičiūtė
Auksė Zvicevičiūtė
© Mindaugas Klusas

IAE Pirkimų ir sutarčių skyriaus teisininkė Edita Spudytė elektrinėje dirba nuo 2010 metų. „Vaikystėje atominės bijodavau, mane gąsdindavo jos sirenos. Tas garsas man priminė veikiantį dulkių siurblį“, – pasakojo IAE darbuotoja.

Spektaklio kūrėjai ją ir kitus kolegas atrado mėgėjų teatre „Gyvenimas gražus“. „Įdomu ir malonu, kad atvykusieji iš kitų miestų eilinių žmonių istorijose įžvelgė meno apraiškų ir sukūrė įdomų projektą – įdomų net mums patiems“, – pabrėžė E. Spudytė.

Edita Spudytė
Edita Spudytė
© Mindaugas Klusas

„Mano vardas Marija. Gyvenu Visagine. Dalyvauju šiame projekte. Nedirbu ir tuo nesididžiuoju. Iš pradžių netikėjau, kad kam nors gali būti įdomus Visaginas, jo gyventojai. Abejojau, ar žiūrovams visa tai patiks. Dabar matau, kad tai rimta“, – apsupta gausios žurnalistų grupės nusijuokė Sankt Peterburgo valstybinio kultūros instituto absolventė Marija Lajenko.

Marija Lajenko
Marija Lajenko
© Mindaugas Klusas

Taip pat spektaklyje dalyvauja Aleksandras Jermolajevas, Gerdas Baltušis, Vladimiras Medvedevas, Olga Solovjova. Savo mintimis dalysis Europos Komisijai IAE klausimais patarinėjusi nepriklausoma energetikos konsultantė Helene Ryding.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kaune įvyks industrinės kultūros festivalis „Area“ (5)

Šį penktadienį, rugsėjo 29 d., Kaune prasidės visą savaitgalį truksiantis industrinės muzikos...

Premjerą pristatanti režisierė K. Gudmonaitė: išgirstu žmonių reakcijas „Ir taip kuria moteris?“ (2)

Kas yra moteriškumas? Ar būti moterimi – tai atitikti tam tikrą moters visuotinai suprantamą...

Tenoras K. Chanevas: jūsų „Don Karlas“ - rimtas išbandymas kiekvienam (1)

Bulgarų solistas Kamenas Chanevas daugiau kaip po metų pertraukos vėl dainuos LNOBT spektaklyje...

Pasaulinę turizmo dieną Nacionalinė filharmonija kviečia apžiūrėti J. Basanavičiaus skulptūrą

Rugsėjo 27-ąją minima Pasaulinė turizmo diena. Atsiliepdama į Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo...

Lietuvos atstovybėje Briuselyje - litvakų dailininkų kelią Paryžiuje pristatysianti paroda

Rugsėjo 26 d., antradienį, 19 val. Lietuvos nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje (Rue...

Top naujienos

Feisbuke įvertinęs barą viena žvaigždute sulaukė grasinančių užuominų (37)

Vilnietį Dominyką papiktino vieno sostinės baro sprendimas imti 1,5 euro mokestį, jei klientas...

R.I.T.A. Aprūpinimas bulvėmis ir tarybinės visuomenės demokratizavimas nepriklausomos Lietuvos moksle (30)

Dr. Eugenijus Stumbrys, Lietuvos mokslo tarybos politikos ir analizės skyriaus vadovas sako, kad...

I. Makaraitytė. Grybauskaitės ir Skvernelio priešas vėl prisikėlė (200)

„Noriu dirbti“, – pareiškė Linas Linkevičius , Užsienio reikalų ministras, kai sužinojo,...

Lietuvos krepšinio lygos čempionato rungtynės: „Šiauliai“ - „Juventus“ (2)

Lietuvos krepšinio lygos čempionato rungtynės: „Šiauliai“ - „Juventus“. Tiesiogiai iš...

Būgnų berniuku išvadintas A. Guoga kirto atgal (65)

„Dėl Eligijaus Masiulio – akivaizdu, kad problema sukasi apie vieną asmenį, kuris ieško, kaip...

Sveikatos apsaugos ministerijos vardu prisidengę sukčiai platina vaistus (20)

Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) simbolika prisidengę sukčiai platina neva stebuklingus...

Įspūdingas šuolis: sviestas Lietuvoje per metus pabrango 74 proc. (233)

Pasaulio rinkoje brangstantis sviestas Lietuvoje per metus pabrango 74 proc.

Vaikžudžių teismas: G. Kontenis ir toliau kaltina M. Kaziukaitytę (88)

Kauno apygardos teismas antradienį uždarame posėdyje toliau nagrinėjo vaikžudyste kaltinamų...

Košmaras kartojasi jau kitame kelyje: persekiotojai įbaugino BMW vairavusią merginą užpultas ir 2016 m. „Mercedes“ (434)

Viešai pristatyta nenorinti būti studentė kelyje išgyveno tikrą dramą. BMW automobiliu...

„Lexus LC 500“ testas: japoniškas GT modelis – be konkurencijos specialiai „Motorams“ iš Flimso, Šveicarijos (24)

Efektinga išvaizda, beveik 500 AG galia, aukščiausios klasės apdaila ir ta pati gamybos linija,...