Jau veikia atnaujinta ir patobulinta aštuonerius metus Vilniaus regiono bibliotekų specialistų kurta kraštotyros informacijos interneto svetainė „Vilnijos vartaiׅ“. Reikšmingiausias populiarios interneto svetainės pokytis – atsiradusi rubrika Bičių korys, kurioje gyventojai galės dalintis asmeninėmis, šeimos gyvenimo istorijomis, žiniomis apie savo gyvenamąsias vietoves.
Vilniaus vaizdas
© M. Šadurskaitės nuotr.

Kitos kraštu besidominčiam vartotojui aktualios naujovės – Vilnijos krašto svarbių datų kalendorius, žemėlapis, kuriame sužymėta virš 1000 krašto objektų bei sudaryta galimybė pasirinkti maršrutą pagal tam tikrą temą.

Tobulinant kraštotyros interneto svetainę siekta kuo labiau atitikti bendruomenės ir reiklių interneto vartotojų poreikius bei lūkesčius. Atnaujintuose „Vilnijos vartuose“ išplėstos informacijos paieškos galimybės, supaprastinta navigacija, padidintas interaktyvumas, svetainė pritaikyta regos negalią turintiems bei pirmenybę mobiliems įrenginiams teikiantiems žmonėms.

Interneto svetainės žemėlapyje sužymėti Vilnijos krašto objektai – kulto pastatai, gamtos objektai, paminklai žymiems žmonėms, memorialinės lentos, skulptūros, įvairūs muziejai, kapinės, archeologijos, architektūros, istorijos paminklai – pravers kiekvienam savarankiškai planuojančiam kelionę ar netikėtai tapus vietos gidu. Žemėlapis interaktyvus, galima prisiartinti dominančią vietovę, o paspaudus objektą žyminčią ikoną atidaromas trumpas jo aprašymas, taip pat yra galimybė keliauti pasirinktu maršrutu. Ateityje maršrutų daugės, tad bus galima rinktis aktualiausią krašto pažinimo temą.

Aplinką, kurioje gyvename, formuoja žmonės, ypač didelis vaidmuo tenka reikšmingą indėlį palikusioms asmenybėms – kūrėjams, politikams, kultūros ir visuomenės veikėjams. Apsilankius „Vilnijos vartų“ interneto svetainėje galima sužinoti beveik 450 žymių žmonių kilmę, trumpą biografiją, kur įamžintas jų atminimas, kokie gauti apdovanojimai. Kiekvieno gyvenimo aprašymo pabaigoje pateikiamas literatūros sąrašas, kuris nuves skaitytoją gilesnio ir išsamesnio pažinimo keliais. Daug pasiekusių žmonių gyvenimų pavyzdžiai didina pasididžiavimą savo kraštu ir gali įkvėpti kitus siekti geresnių rezultatų bei labiau prisidėti prie savo šalies gerovės.

Interaktyvios parodos žemėlapis
Interaktyvios parodos žemėlapis
© Organizatorių iliustracija

Unikalūs gyventojų pasakojimai internete

Neseniai atnaujintoje interneto svetainėje jau galima rasti tris žmonių parengtus išsamius pasakojimus apie Vilnijos krašto vietoves: Burniškių kaimą (Širvintų r.) ir dviejų dalių pasakojimą apie Pasodninkus (Širvintų r.).

Autentiški, unikalūs, tikri, nepagražinti pasakojimai apie šias gyvenamąsias vietoves, ten gyvenusių šeimų likimus, kalbos ypatumus, kasdienio gyvenimo papročius ir buitį iliustruoti vertingomis senosiomis ir šių dienų nuotraukomis, skaitmeninėmis dokumentų kopijomis. Tikimasi, kad ateityje gyventojų pasakojimų rasis vis daugiau ir daugiau, kaip ir kraštotyrininkų entuziastų, kurie nepagailės savo laiko ir užrašys išgirstas įdomias istorijas.

Nepaprastai svarbu paskatinti jaunimą domėtis savo krašto ir jame gyvenusių žmonių istorija. Atsiminimus užrašiusi Rūta Verkauskaitė iš savo patirties žino, kad jaunystėje visai kitaip yra vertinami senų žmonių pasakojimai, kartais jie atrodo „neįdomūs, įkyrūs arba net kvailoki. O kuomet sulauki brandaus amžiaus ir tampi protingas – būna per vėlu... <...> Ilgainiui prisiminimai išnyksta visiškai: pasakotojas atgula amžinojo poilsio, gyvenimo tempas sparčiai iriasi pirmyn, žmonių kartos keičiasi.“

Dzūkiškos bandos
Dzūkiškos bandos
© Organizatorių archyvas

Didesnės krašto pažinimo galimybės

„Vilnijos vartai“ – puikus pavyzdys, kaip suvienijus profesionalių bibliotekos specialistų pastangas galima sukurti išsamų, patikimą, aiškios struktūros, didelės aprėpties, unifikuotą, lengvai bendruomenei prieinamą ir patrauklų kraštotyrinės informacijos masyvą. 2008 m. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka pradėjusi kurti interneto svetainę partnerystės principu dirba kartu su visomis aštuoniomis Vilniaus apskrities savivaldybių – Elektrėnų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Trakų, Ukmergės, Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono viešosiomis bibliotekomis.

Kiekviena iš šių bibliotekų rengia straipsnius apie savo aptarnaujamos teritorijos vietoves ir joje gyvenusius žymius žmonės. Viešosios bibliotekos turi sukaupusios nemažai su krašto istorija susijusių kraštotyros darbų, kurių literatūros sąrašus kaip ir dalį suskaitmenintų vertingesnių darbų galima rasti „Vilnijos vartų“ interneto svetainėje.

2015 m. Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos inicijuoto „Bibliotekos pažangai 2“ projekto „#MŪSŲKRAŠTAS: Alytaus ir Vilniaus bendruomenių tapatumo ugdymas bibliotekose“ įgyvendinimo ėmėsi dar didesnis partnerių ratas – prisijungė Lietuvos aklųjų biblioteka, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetas, Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka.

Kiekvieno partnerio sukaupta patirtis, informacija ir žinios prisideda prie kraštotyros interneto svetainės išskirtinumo, turinio įvairovės ir kokybės bei didesnių krašto pažinimo galimybių.

Prieš aštuonerius metus pradėtas darbas neišvengiamai bus tęsiamas ir toliau, nes informaciją reikia nuolatos atnaujinti, papildyti naujais aprašymais, faktais ir nuorodomis į literatūros šaltinius.

Šiuo metu interneto svetainėje „Vilnijos vartai“ galima rasti net 600 straipsnius apie Vilnijos krašto vietoves, beveik 450 personalijų ir 24 nominacijų aprašymus bei 2300 pozicijų kraštotyros darbų sąrašą, 89 iš jų pateikti suskaitmeninti.

Gerąja Vilniaus apskrities savivaldybių viešųjų bibliotekų patirtimi susidomėjo Alytaus rajono savivaldybės viešoji biblioteka ir netrukus dienos šviesą išvys kraštotyros interneto svetainės „Vilnijos vartai“ dvynė – „Dainavos kraštas“, kurioje identišku principu bus pateikiama informacija apie Alytaus rajono vietoves ir žymius žmones. Kraštotyra besidomintis interneto svetainės lankytojas galės vienu mygtuko paspaudimu pereiti iš „Vilnijos vartų“ į „Dainavos kraštą“ ir atvirkščiai.

Projekto „#MŪSŲKRAŠTAS“ organizatorių ir partnerių pagrindinis siekis – parodyti, kad krašto pažinimas gali būti įdomus, įtraukiantis, smagus ir kad kiekvieno iš mūsų žinios, kūryba, patirtys gali papildyti kraštotyrinę informaciją bei suteikti jai unikalumo.

Įgyvendinant šį tikslą sukurtos dvi interaktyvios parodos („Pasižvalgymai po Vilnių“ ir „Ar gerai pažįsti Alytaus rajoną?“), unikalus aliaso principu žaidžiamas stalo žaidimas apie Vilnių, organizuotos ekspedicijos į Pūčkorių atodangą, Žuvinto biosferos rezervatą, dzūkiškų bandų edukacinis užsiėmimas, fotografijos konkursas. Visų šių skirtingų veiklų dalyvių atsiliepimai įkvepiantys, patvirtinantys, kokia svarbi yra gyvoji patirtis ir aktyvus savo krašto pažinimas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Lietuvoje viešėjęs smuikininkas D. Garrettas: Vilniuje daug gražių kampelių (6)

Pasaulinio garso smuikininko Davido Garretto viešnagė Lietuvoje baigėsi, tačiau atlikėjas...

N. Kazlaus laidoje – čekų kino grandas, „Oskaro“ laureatas Jiřís Menzelis

Šį sekmadienį LRT laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus ” – pokalbis su...

Tarptautiniame dainų festivalyje: visas būrys kylančių žvaigždžių (2)

Neseniai Vilniuje praūžė galingas II Tarptautinis populiariosios vokalinės muzikos festivalis...

Išskirtinė istorija: religinis D. Ibelhauptaitės gyvenimo kelias (25)

Artėjanti Vilnius City Operos gruodžio 6-10 d. „Samsono ir Dalilos“ premjera Dalios...

Konservatyviajam Singapūrui – išbandymas Paryžiaus kabareto gundymais

Garsusis Singapūro pramogų kompleksas „Marina Bay Sands“ svetingai atvėrė duris puikiai visame...

Top naujienos

Unikalų namą Rusnėje nugriovė tam, kad sukūrentų. Bažnyčios plytas siūlyta parduoti (63)

Rusnėje neseniai buvo nugriautas Darbo partijos nario, Šilutės verslininko Sauliaus...

Pasižvalgykite po Ignalinos AE panaudoto branduolinio kuro saugyklą (59)

Spalio viduryje Ignalinos atominė elektrinė gavo leidimą eksploatuoti naują kietųjų...

Lietuvoje buriasi nauja grupuotė: mato kyšančias Kremliaus ausis (702)

Pogrindyje tūnojusi Lietuvos radikalų fašistų grupelė lenda į viešumą. Šalies didmiesčiuose...

Vieta, kur Šiaurės Korėja plauna savo pinigus (93)

„Easey Commercial Building“ biurų pastatas stovi pagrindinėje Honkongo Wan Chai rajono...

Benamiai pasaulio miestuose – nuo prabangių viešbučių iki būsto ant vandens

Socialinių prieglaudų visiems benamiams neužtenka, ir miesto vadovybėms tenka sukti galvą, kur...

D. Bostą į aikštę metęs Šaras: Eurolygai jis dar nepasiruošęs (1)

Lietuvos krepšinio čempionate (LKL) ir toliau namuose neklumpantis Kauno „Žalgiris“ be...

R. Valatka. Partinė, valstybinė ir emigrantų šizofrenija darkosi laisvai (139)

Socialdemokratai turi naują baltą pūkuotą partijos Pirmininką. Bet nebeturi frakcijos Seime....

Vyrai, nepersistenkite – sportas kai kuriais atvejais gali būti pražūtingas (11)

Pernelyg intensyvus sportas gali jus pražudyti, tvirtina mokslininkai.

Kodėl mokslininkai taip ilgai nesuprato, iš kur atsiranda vaikai? (27)

Iki 1875 m. niekas visame pasaulyje nežinojo, kaip atsiranda vaikai. Nežinojo nei eiliniai žmonės,...

Negailestingos ligos nublokšta į patį dugną: jei su manim taip elgiasi, kas vyksta su kitomis? (67)

Gražaus gyvenimo planus sugriovusi negailestinga liga jauną moterį nubloškė į patį dugną....