Vilniaus mažajam teatrui šiandien – dvidešimt penkeri. Jis gimė 1990 m. kovo 2 dieną ir yra devyneriomis dienomis vyresnis už atkurtąją Lietuvos Respubliką.
Vilniaus mažasis teatras
© D.Matvejevo nuotr.

Šventinėje spaudos konferencijoje, į kurią žurnalistus pakvietė VMT įkūrėjai: maestro Rimas Tuminas, kompozitorius Faustas Latėnas ir scenografas Adomas Jacovskis, buvo pasidžiaugta, jog į VMT - kartu su režisiere Gabriele Tuminaite - atėjo nauja jauna karta, kad teatras yra gyvas ir besikeičiantis, kalbantis apie amžinąsias vertybes - harmoniją ir grožį. Maestro Rimui Tuminui norėtųsi matyti jį gilų ir paradoksalų.

„Kad jis smogtų mums į paširdžius. Bet neniekintų, nemokytų, nenurodinėtų. O pakylėtų mus gyvenimui. Kad pamačius spektaklį, norėtųsi sakyti: eisiu, gyvensiu, nepasiduosiu, nugalėsiu. Reikia auginti nugalėtojų kartą“.

Vilniaus mažojo teatro šventinių renginių savaitė pavadinta “Rytoj – diena ir šventė”. O kokios Rytojaus dienos jam linkėtų žmonės, kūrę teatrą prieš ketvirtį amžiaus?

„Labai sunkus klausimas. Jeigu teatro meno vadovai žinotų atsakymą į šį klausimą, tai jie būtų laimingi žmonės. Aišku, norėčiau, kad čia virtų gyvenimas. Kad ateitų jauni, kūrybingi režisieriai. Režisieriai – darboholikai, kurie nebijotų apsirikti, kurie nebijotų nesėkmių, tada pastatymai bus sėkmingi. Kai bus sėkmingi pastatymai, tai bus puikus teatras. Jis ir dabar geras. Yra puikūs aktoriai. Yra gerų režisierių. Bet man norisi, kad jauni žmonės dar labiau norėtų dirbti, kad jie veržtųsi į sceną. Kovotų dėl jos, - mintimis dalijosi Adomas Jacovskis.

Kompozitorius Faustas Latėnas pridūrė, kad „Visi laisvi kampai turi būti užsimti repeticijomis. Turi būti ruošiami ir monospektakliai, ir poezijos vakarai. Norėtųsi, kad kultūros politika būtų dosnesnė menui, kultūrai, kad kultūros žmogus galėtų save skirti daugiau tam teatrui, kuriame jis dirba, o nesiblaškytų, kur daugiau uždirbti. Galbūt kartais reikia pasiaukoti, padirbėti su rimta medžiaga ir pasiūlyti ją teatrui (...) Mes irgi neturėjom nei mašinų, nei butų, bet mes dirbom, dirbom ir dirbom. Gerovė ateina su amžium. Ne iš karto visi viską turi. Jaunam žmogui duota žymiai daugiau jėgų ir energijos, kad jis galėtų kurti sau gerovę ir vaidmenis. Mums jau užtenktų jėgų tik kurti spektaklius. Jau gerovės nebesinori kurti“.

Per 25 metus Vilniaus mažasis teatras žiūrovus pakvietė į 65 premjeras. Teatro vizitinėmis kortelėmis tapo tokie spektakliai kaip: „Vyšnių sodas“, „Trys seserys“, „Nusišypsok mums Viešpatie“, „Mistras“, „Revizorius“, „Maskaradas“, „Madagaskaras“. Šiuo metu teatro erdvėse repetuojamas naujas Rimo Tumino spektaklis „Minetis“, kuris taps dar vienu teatro įvykiu. Juo ir prasidės šventinių renginių savaitė “Rytoj – diena ir šventė” (kovo 5 , 6, 27 ir 28 d.). Nekantriai laukiama įspūdingo Davido Geringo bei Vladimiro Tarasovo bei Vilniaus mažojo teatro trupės Concerto Grosso - „Bach Plus“ (Kovo 8 d.) bei vieno produktyviausių šiuolaikinio teatro kompozitoriaus - Fausto Latėno autorinio koncerto (Kovo 7d). Styginių kvartetas "Art Vio" atliks kompozitoriaus pjesę styginių kvartetui, sonatas smuikui ir fortepionui, fortepioninį trio. Koncerto vedėjas - Viktoras Gerulaitis.

Teatro ir kino kompozitoriaus, akademinės muzikos kūrėjo Fausto Latėno kūrybinėje biografijoje – daugiau nei 300 darbų Lietuvos ir užsienio teatruose, daugiau nei 20 darbų meniniuose, dokumentiniuose ir televizijos filmuose, TV spektakliuose, apie pusšimtį kūrinių orkestrui, solo instrumentams, vokalui ir chorui. Kompozitoriaus kūryba teatre, kine, akademinės muzikos kompozicijos įvertintos daugybe apdovanojimų ir premijų. Teatro pasaulyje Faustas Latėnas atsidūrė 1976-aisiais ir ilgam įleido šaknis – per beveik keturis dešimtmečius nuo teatro nenutolo nė per žingsnį. Kūrybinė Latėno biografija tapo dalimi ir lietuvių teatro muzikos, ir režisūros istorijos, kuri tęsiasi iki šiol, keičiantis kartoms ir spektaklio sampratai. 

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Faustas Latėnas yra ne tik produktyviausias šiuolaikinio teatro kompozitorius, bet ir vienas ryškiausių menininkų, garsinančių Lietuvos vardą už jos ribų.

Daugiau naujienų – „Facebooke“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Arnoldas Zdanevičius. Atviras laiškas vicemerui Kairiui arba atsisveikinimas su „Aura“ ir kitais demonais (5)

Neseniai mačiau Jus Kauno filharmonijoj, pamaniau sau, jeigu jau Kauno vicemeras, atsakingas už...

Donatas Puslys: nieko nepadarysi? Ar tikrai?

Vos prisilietus prie biblinės „Samsono ir Dalilos" istorijos, Vilnius City Operos kūrėjai...

Mirė ilgametė LRT radijo žinių vedėja L. Giniotienė (5)

Eidama 62-uosius po sunkios ligos mirė ilgametė LRT darbuotoja, radijo žinių vedėja Lilija...

Bus apdovanoti fotokonkurso „Lietuvos kariuomenė fotografijoje“ nugalėtojai (8)

Lietuvos kariuomenės dienos išvakarėse, trečiadienį, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės...

Etnologei Elvydai Lazauskaitei bus įteikta Basanavičiaus premija (1)

Trečiadienį Lietuvos nacionaliniame muziejuje Vilniuje etnologei, muziejininkei Elvydai Lazauskaitei...

Top naujienos

Orai: šalį užlies šiluma, bet džiaugsmo neatneš (11)

Po žiemiškesnės savaitės pradžios, antroje savaitės pusėje temperatūra šoktels aukštyn, tad...

20 dienų valgė ligoninės maistą: kai kurie pasiūlymai gerokai nustebino ligoninės komentaras (410)

Šimtai legendų, mitų, komentarų, nuotraukų, klausimų, nuolatinių diskusijų – daug neramumų...

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus: tą pačią skolą bandė išsireikalauti tris kartus (129)

Teisėjai skaudžiai pamokė skolų išieškotojus – už tai, kad jau trečią kartą tam pačiam...

Rado, kaip atsikratyti nelaukiamų klientų: už kebabą prašo 28 eurų (211)

Verslininkas Karolis Jaruševičius nemėgsta, kai jo valdomą maitinimo įstaigą vadina kebabine ....

Įspūdingų Kauno eglučių kūrėją suviliojo kitas miestas (24)

Neseniai paaiškėjo, kad šiemet miestą Kauno rotušės aikštėje puoš dvylikos metrų aukščio...

Kiek augs lėšos Lietuvos kariuomenei? (248)

Kitais metais Lietuvos kariuomenė s finansavimas peržengs 2 procentų ribą. Tačiau tai – tik...

Rusai įvardijo, dėl ko nepatenkinti Putinu (395)

Rusijos piliečiai mano, kad jų prezidentui Vladimirui Putinui už darbą einant šalies...

Gaisro metu nebuvo laiko galvoti: moters poelgis pralinksmino internautus (5)

Erdvius namus Šiaurės Kalifornijoje turėjusiam poniui Stardust turėjo būti nemenkas sukrėtimas...

Lygino tris skirtingas dietas ir nustatė, nuo ko priklauso geriausi rezultatai

Individualus ir išsamus DNR tyrimas gali labai padėti siekiant kuo tiksliau nustatyti konkrečiam...

Ilgą gydytojo Larry Nassaro seksualinės prievartos aukų sąrašą papildė dar viena olimpinė čempionė (10)

Buvusio JAV olimpinės rinktinės gydytojo Larry Nassaro laukia ilgi metai belangėje. Dar viena jo...