1958 m. spalį Balio Lukošiaus spektakliu „Eglė žalčių karalienė“ savo gyvavimą pradėjęs Vilniaus lėlių teatras (1971 metais pervadintas Vilniaus teatru „Lėlė“) švenčia penkiasdešimtmetį. Ta proga spalio 18 – 27 dienomis rengiamas jubiliejinis „Vieno teatro festivalis“. Jo metu šalia kitų renginių bus suvaidinti visi dvidešimt keturi dabar teatro repertuare esantys spektakliai.
© Teatro archyvo nuotr.
Taip pat žiūrovų laukia keletas teminių vakarų, į kuriuos teatras kviečia visus norinčiuosius. Jubiliejui paminėti bus atidarytos dvi parodos, pristatytos kelios naujos knygos, rašoma teatro pranešime.

Spalio 18 d. rytą Užupyje, Krivių gatvėje buvo atidengta pirmojo spektaklio vietą (o tai buvo dabartinės Užupio gimnazijos aktų salė) žyminti atminimo lenta. Į Oginskių rūmus Arklių gatvėje 5 teatras įsikėlė 1975-aisiais. 18 d. vakarą teatro Didžiojoje salėje vyko susitikimas su teatro įkūrėjo Balio Lukošiaus auklėtiniais, pirmųjų spektaklių aktoriais. Vakarą vedė dailininkas ir režisierius Rimas Driežis.

Spalio 20 d., pirmadienį, rengiamas vakaras „Muzika lėlių teatre“. Iš daugelio puikių kompozitorių, per penkeris dešimtmečius kūrusių „Lėlei“, muzikologo Viktoro Gerulaičio vedamame vakare dalyvaus Bronius Kutavičius, Osvaldas Balakauskas, Mindaugas Urbaitis, Faustas Latėnas ir Teisutis Makačinas.

Spalio 21 d., antradienį, „Lėlei“ pjeses rašiusius Marcelijų Martinaitį, Sigitą Gedą, Antaną Gudelį kalbins literatūrologas Kęstutis Urba. Taip pat vakare dalyvaus „Lėlės“ aktorė Nijolė Indriūnaitė, ne vienerius metus pagal Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros (LATGA-A) paskaičiavimus, buvusi daugiausiai Lietuvos vaikų scenoje interpretuojama autore. Šį mėnesį pasirodys jos knyga

Spalio 23 d., ketvirtadienio vakaras bus skirtas turbūt daugiausiai teatrui „Lėlė“ ir apskritai lėlių teatrui Lietuvoje nusipelniusiam menininkui, dailininkui ir režisieriui Vitalijui Mazūrui. Jo kūrybos vakarą ves teatrologė Audronė Girdzijauskaitė. Bus galima pamatyti unikalių vaizdo įrašų: 1986 metų Mazūro spektaklių Federico García Lorca‘os „Dono Kristobalio balaganėlis“ ir „Dono Perlimplino meilė“ ir kt. fragmentus.

Taip pat festivalio programoje – Ramunės ir Vytauto V.Landsbergių „Orvido knygos“ pristatymas. V.V.Landsbergis yra vienintelio šiuo metu dramos spektaklio „Lėlės“ repertuare – „Vilis“ apie Vilių Orvidą – scenarijaus autorius ir režisierius. Spalio 22 d. teatro Mažojoje salėje bus suvaidintas spektaklis, o po jo bus pristatyta naujai išleista knyga.

Festivalio, kuriame laukiama ir užsienio svečių, metu vyks teatro „Lėlė“ kartu su Kultūros, filosofijos ir meno instituto Teatrologijos skyriaus mokslininkais organizuojama tarptautinė mokslinė konferencija „Lėlių teatras Vilniuje: tradicijos, įtakos, atradimai“.

Joje ketinama apžvelgti Vilniaus lėlininkų veiklą nuo seniausių laikų iki šiandienos. Pranešimus skaitys mokslininkai ir praktikai iš Lenkijos, Rusijos ir Lietuvos: Marekas Waszkielis, Dovydas Judelevičius, Malgorzata Abramowicz, Jagoda Hernik Spalinska, Rimas Driežis, Krzysztofas Niesiołowskis, Henrykas Jurkowskis, Audronė Girdzijauskaitė, Irina Uvarova, Gražina Mareckaitė ir Helmutas Šabasevičius.

Konferencija vyks Kultūros ministerijoje, o šalia jos esanti galerija „Meno niša“ specialiai ta proga rengia dailininkės Irmos Balakauskaitės parodą „Mechaninis teatras“. Parodoje bus eksponuojamos ne tik I. Balakauskaitės mechaninio teatro kinetinės miniatiūros, bet ir senesnius laikus menantys eksponatai: Teatro, muzikos ir kino muziejuje saugomos XIX a. afišos skelbiančios apie mechaninio teatro pasirodymus Vilniuje ir liaudiškojo mechaninio teatro pavyzdys, liaudies meistro sukurtas kinetinis „Malūnas“ iš Lietuvos nacionalinio muziejaus fondų. Spalio 23 d. dar viena paroda – „Knygos lėlių teatrui“ – bus atidaryta Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Jubiliejinis „Vieno teatro festivalis“ baigsis spalio 27 d. – kaip tik tada prieš penkiasdešimt metų įvyko pirmojo spektaklio premjera.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Kazys Saja: Lietuva – slystelėjusi, bet nenurašyta (26)

Nors dėl įvairių aplinkybių, grėsmių ir emigracijos Lietuvai gresia nykimas, mes vis dėlto...

Viktoro Diawaros mama po daugiau nei trijų dešimtmečių Afrikoje visas patirtis sutalpino knygoje (11)

Ką tik knygynuose pasirodžiusi Viktorijos Prėskienytės-Diawaros apsakymų knyga „Bėgimas į...

Modernų muziejų Kaunas kuria kartu su partneriu - Vytauto Didžiojo universitetu (2)

Kauno miesto muziejus pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU).

Andrius Kaniava apie darbus ir šeimą: romantika man – geri santykiai (3)

Aktorius, režisierius, bardas Andrius Kaniava neseniai nusipirko laikrodį. Užsisegė jį ant rankos...

Vincento van Gogho paveikslas užmirštas dulkėjo beveik šimtmetį (10)

Nyderlandų Singer Lareno muziejus visuomenei parodė užmirštą ir iš naujo atrastą Vincento van...

Top naujienos

Orai: sniegas neskubės tirpti, grįš šaltis (13)

Panašu, jog šalyje pagaliau įsitvirtins tikra žiema, su sniegu pasipuošusiomis apylinkėmis. Nors...

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (446)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą buvo ištikęs krachas, greičiausias – Juknevičius (443)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (439)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Avangarde finišavęs Juknevičius: labai gaila Vaido (7)

Vienuoliktasis Dakaro etapas vieniems Lietuvos sportininkams buvo sėkmingas, kitiems labai skaudus....

Šeškus tiki LiAngelo ateitimi: jam reikia pradėti mąstyti europietiškai Jasilionis prisipažino pasinaudojęs Ballų silpnybėmis (13)

Edvinas Šeškus praleido rungtynes dėl kelio skausmų, todėl jo tėvas ir vyriausiasis...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (39)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (407)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (34)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose? (14)

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...