Skandalingas režisieriaus Rimo Tumino pasisakymas apie tai, kaip jis pateisina žiaurius Rusijos vadovo Vladimiro Putino vadovavimo principus, Lietuvoje neliko nepastebėtas. Maskvos Jevgenijaus Vachtangovo teatrui jau daug metų vadovaujančio lietuvio nuomonė buvo aktyviai aptarinėjama Lietuvos teatrų užkulisiuose ir socialiniuose tinkluose.
Režisierius Rimas Tuminas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Nuomonę reikia gerbti

Ką apie tai mano Lietuvos teatralų bendruomenė? Daug kas kalbėti viešai šia tema atsisakė. O sutikusieji kalbėti buvo santūrūs. Pabūgo R. Tumino it rusai V. Putino.

Lietuvos Nacionalinio dramos teatro Meno vadovas Audronis Liuga pabrėžė, kad Rimas Tuminas yra brandus menininkas. Todėl kaip ir kiekvienas tokio masto žmogus, jis turi savo poziciją.

„Kokia ji bebūtų, reikia ją pripažinti ir gerbti. Manau, gerai, kad jis tą poziciją išsakė, argumentavo. Visuomenė tiek Rusijoje, tiek Lietuvoje tai žinos. Nepažįstu asmeniškai šio režisieriaus, bet, mano nuomone, jis yra pakankamai nuoširdus dėl to, ką sako. Tai yra jo įsitikinimai. Galiu pasakyti tik tiek, kad nenoriu to interpretuoti nei gerai, nei blogai. Bet visada yra labai svarbu, kai žmogus išdrįsta pasakyti savo poziciją“, – DELFI sakė A. Liuga.

Audronis Liuga
Audronis Liuga
© DELFI / Tomas Vinickas

Pareiškimas nenustebino

Šis plačiai nuskambėjęs R. Tumino pasisakymas visai nenustebino režisieriaus Oskaro Koršunovo. Kūrėjas DELFI sakė, kad kitokios nuomonės ir nėra galimos dirbant tokios šalies teatre.

„Manęs nė kiek nenustebino toks pasisakymas. Reikia suvokti, koks tai yra teatras. J. Vachtangovo teatras yra vienas labiausiai politiškai pririštų teatrų. Kitaip jis ir negalėjo pasisakyti, – neabejoja O. Koršunovas. – Man teko dirbti Maskvoje. Žinau, kokios politizuotos įstaigos ten yra teatrai.“

Oskaras Koršunovas
Oskaras Koršunovas
© DELFI / Tomas Vinickas

Atspindėjo Kremliaus santykį su Vakarais

Kategoriškesnes nuomones apie R. Tumino kalbą išreiškė su teatro bendruomene nesusiję žmonės.

Viešųjų ryšių ekspertas Mykolas Katkus socialiniame tinkle rašė, kad jam šis R. Tumino pasisakymas JAV yra šlykštus.

„Kultūros ir meno žmogus, nuostabių meno vaizdinių kūrėjas viską, ką daro Kremlius, pateisina remdamasis viena negudria „geopolitine“ prielaida: žudykit ir plėškit viską, pjaukit ir deginkit visus, o mes nesipriešinsim, imsim pinigus, pietausim prie vieno stalo, kad tik karo nebūtų, – viešą Maskvos J. Vachtangovo teatrui vadovaujančio lietuvio pasisakymą socialiniame tinkle įvertino M. Katkus. – Kai tokiam grubiam smegenų plovimui pasiduoda koks negudrus žemes prarasti bijantis Joniškio verslininkas, yra beveik suprantama, kai tai daro prasigėręs hedonistas prancūzų aktorius ar pamiršta bojevikų žvaigždė – juokinga, kai tai daro tikrai išmintingas ir gilus režisierius, turintis realios sovietinio režimo patirties – tada jau galime svarstyti nebent apie Stokholmo sindromą, sulaužytą jo kartos kūrėjų santykį su valdžia ar tiesiog niekada neišnykusius kolaboravimo instinktus.“

Mykolas Katkus
Mykolas Katkus
© DELFI / Valdas Kopūstas

Viešųjų ryšių eksperto nuomone, lietuvių kilmės režisieriaus pasisakymas atspindi ir platesnį Kremliaus siekį nustatyti santykį su kritiškais, tačiau pragmatiškais Vakarais.

„Visa nuo praėjusiųjų metų vidurio prasidėjusi Kremliaus propaganda primena Šaltojo karo pabaigos naratyvą, – neabejoja jis. – Girdi, Rusija yra baisi valstybė, iš esmės – tiksinti bomba, galinti bet kurią akimirką nugrimzti į chaosą, humanitarinę katastrofą ir sprogti branduoliniu karu. Vakarai su ta bomba elgiasi neatsakingai, negerbia jos ypatingo statuso, didžiulės, prieš fašizmą kovojant sudėtos aukos, ir ją nuolat provokuoja. Ir tik vienintelis lyderis – Putinas (anksčiau – Gorbačiovas) stovi tarp beveik neišvengiamo sprogimo, Vakarų ir pasaulio pabaigos. Todėl Putinui reikia padėti, su juo reikia kalbėtis, jam nusileisti, o prie Rusijos jautrumų (kurių sąrašas yra labai sparčiai kintantis ir vis besiplečiantis) – reikia prisiderinti. Ši istorija buvo sekama ir Vilniaus Sausio 13 (Gorbačiovas nevaldo padėties) ir Donecke (Putinas negali liepti kovotojams prieš fašizmą). Kitaip – Rusija bus išprovokuota ir ateis Žirinovskis (vis mažiau baisus), Strelkovas ar Rogozinas ir tada jau niekas su Rusija nebesikalbės.

Prie visų senų mitų apie „Rosijų umom neponiat“, dar reikia priminti visai neseną Gorbačiovo turne gąsdinant vis dar jį mylinčią Vokietiją branduoliniu karu, nuolatinius Rogozino pasisakymus (bauginti Baltijos šalis nebeįdomu, tai dabar ėmėsi Suomijos ir Švedijos), bei „atvirus“ Putino interviu užsienio žurnalams, kuriuose jis bando sudaryti trumpam iš laukinių žvėrių narvo ištrūkusio dresuotojo įspūdį ir nuolat pusbalsiu draugiškai įspėja vakariečius: jei tik spausit – bus blogiau. Prie šito velnyno dabar prisidėjo ir lietuvis. Surkovas patenkintas.“

Išvadino šėtono glamonėtoju

Savo nuomonės apie R. Tumino pasisakymą neslėpė ir publicistas Andrius Užkalnis. Jis V. Putino valdymo politiką pateisinantį lietuvių režisierių pavadino šėtono glamonėtoju.

„Ar visi, kas nepatingėjo pasmerkti ‎TenWalls‬, dabar suras laiko įvertinti šitam Karpatų Genijui ir lietuviškajam Nikitai Michalkovui, kuris taip subinytę bučiuoja teroristų vyr. gangsteriui, kad net iguanos verkia kamputyje?, – socialiniame tinkle rašė A. Užkalnis. – Ar čia jau nepainiokim meno su politika? Nu ir kas, kad Putinui čiulpia, užtat didelis menininkas. Fu** you, šėtono glamonėtojau.“

Andrius Užkalnis
Andrius Užkalnis
© DELFI / Kiril Čachovskij
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Penki Lukiškių aikštės memorialo maketai išsamiai pristatomi parodoje (2)

Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) ketvirtadienį atidaroma paroda, kurioje galima susipažinti su...

Arnoldas Zdanevičius. Atviras laiškas vicemerui Kairiui arba atsisveikinimas su „Aura“ ir kitais demonais (5)

Neseniai mačiau Jus Kauno filharmonijoj, pamaniau sau, jeigu jau Kauno vicemeras, atsakingas už...

Donatas Puslys: nieko nepadarysi? Ar tikrai?

Vos prisilietus prie biblinės „Samsono ir Dalilos" istorijos, Vilnius City Operos kūrėjai...

Mirė ilgametė LRT radijo žinių vedėja L. Giniotienė (5)

Eidama 62-uosius po sunkios ligos mirė ilgametė LRT darbuotoja, radijo žinių vedėja Lilija...

Bus apdovanoti fotokonkurso „Lietuvos kariuomenė fotografijoje“ nugalėtojai (8)

Lietuvos kariuomenės dienos išvakarėse, trečiadienį, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės...

Top naujienos

Bažnyčia šiaušiasi prie Šimašiaus sumanymą (89)

Sparčiai augančiame Vilniaus Pilaitės rajone ėmė trūkti ne tik darželių, bet ir mokyklų....

Seimas sprendžia, kiek mokėsite mokesčių kitais metais (79)

Ketvirtadienį Seime pradedami svarstyti pagrindiniai įstatymai, kuriuose numatoma, kiek iš ko...

Įspėja dėl padėties Luhanske: visos jėgos struktūros pasiruošusios galimam puolimui  gali baigtis taikių gyventojų aukomis (9)

Ekspertų teigimu, prorusiškų separatistų lyderių konfliktas gali baigtis taikių gyventojų...

Sudarė ministro nuodėmių sąrašą: klausimai Verygai – jau ant stalo (477)

Opozicija jau parengė septynis lapus klausimų interpeliacijai sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui...

Tokių unikalių vaistų kaip šis gamtoje ne tiek ir daug: įsitikinsite per 10 dienų (10)

Šių dienų aktualija nelabai maloni – visi be galo bijo su vidur iuoti. Mat iš visur bėdoja, kad...

Mėgins išparduoti daugiabutį, kur butai tik su apdaila (7)

„ Eika “ sostinės Pilaitės mikrorajone stato namą, kuriame visi 64 butai parduodami tik su...

Sultingas amerikietiškas Padėkos dienos kalakutas: pagaminti taip paprasta, kad išmoksite visi (18)

Kiekvienais metais ketvirtąjį lapkričio ketvirtadienį amerikiečiai švenčia Padėkos dieną ,...

Dvi paras moteris valgė tik tai, ką kasdien valgo Kylie Jenner: rezultatas buvo netikėtas (8)

„Kaip gi ji neturi sveikatos problemų?“, – klausė 25 metų Candace Lowry, kuri dvi dienas...

Didelė avarija Kaune: eismo įvykį sukėlęs girtutėlis vairuotojas nusprendė eiti namo kaltininkas visiškai girtas (105)

Sudėtingomis oro sąlygomis Kaune ir toliau fiksuojamos avarijos. Rimta nelaimė ketvirtadienio rytą...

Iš Putino – nerimą keliantis nurodymas (294)

Visos didžiosios tiek privačios, tiek valstybinės Rusijos bendrovės privalo būti pasirengusios...