Valdžios abejingumas kliudo įgyvendinti vieną prestižiškiausių Europos kultūrinių projektų. Jau aišku, kad 2009-ųjų Europos kultūros sostinės Vilniaus nebepasieks pasaulinės dailės šedevrai. Panašus likimas gali ištikti ir kitus planuojamus renginius.
Rūta Vanagaitė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Projekto "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" rengėjai skėsčioja rankomis. Sąskaitose švilpauja vėjai, nes kelis mėnesius jų nepasiekia Kultūros ministerijos skirti pinigai. Projekto biudžetas apskritai neaiškus. Dėl laiku nepradėtų Nacionalinės galerijos statybų į Vilnių nebeatkeliaus garsiausių pasaulio dailininkų šedevrai. Baiminamasi, kad dienos šviesos neišvys dar keli ambicingi renginiai.

Tačiau valdžios vyrai dėl projekto įgyvendinimo ir Lietuvos prestižo, regis, nesuka galvos. Kultūros ministerija atsisako komentuoti, kodėl vėluojama vykdyti įsipareigojimus. Projektu, kuris reprezentuotų Lietuvos kultūrą, vakar susidomėjo vos du parlamentarai.

Pristatė 2 Seimo nariams

Projekto "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" į Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą (ŠMKK) atėjusios pristatyti jo rengėjos rado tuščią posėdžių salę. Iš vienuolikos ŠMKK narių pasirodė tik Dalia Teišerskytė. Kiek pavėlavęs atėjo Povilas Jakučionis.

Prieš savaitę LŽ kalbintas ŠMKK pirmininkas Virginijus Domarkas piktinosi, kad projektas nebuvo pristatytas Seimo nariams. Tačiau vakar į pristatymą V.Domarkas neatėjo. "Buvau susitikime su prezidentu. Tačiau komiteto posėdyje dalyvavo mūsų žmonių, tad tikrai gausiu visą informaciją", - aiškino Seimo narys.

Viešosios įstaigos "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" vadoves, kurios rūpinasi projekto kūrimu ir įgyvendinimu, šokiravo toks Seimo narių abejingumas. "Tai nacionalinės svarbos projektas. Du mėnesius planavome jo pristatymą Seimo komitete, derinome laiką, o galiausiai atėjo tik pora parlamentarų", - stebėjosi jos.

Viešosios įstaigos vadovės iš pradžių norėjo net nepristatyti projekto. "Iki šiol buvo tokia pat situacija. Matyti, kad niekam šis projektas neįdomus, kad tai nėra valstybės prioritetas, tad nereikia jo ir pristatyti", - reziumavo viešosios įstaigos vykdomoji direktorė Rūta Vanagaitė.

D.Teišerskytė teisino posėdyje nepasirodžiusius ŠMKK narius. Parlamentarė tikino, jog šiomis dienomis jie nuolat plėšosi tarp daugybės susirinkimų. Tačiau D.Teišerskytė pripažino, kad į kelis mėnesius planuotą posėdį kolegos galėjo pasižiūrėti atsakingiau. "Na taip, šiandien labai pasišiukšlinome", - negailėjo savikritikos Seimo narė.

Nemato reikalo skubėti

Projekto rengėjai dviem parlamentarams skundėsi atsainiu valdžios požiūriu į tarptautinio renginio įgyvendinimą. "Gavome Europos kultūros sostinės statusą ir apsiraminome", - apie stringantį projektą kalbėjo viešosios įstaigos direktorė Giedrė Kabašinskienė.

Pasak jos, valdžia miegojo beveik 3 metus ir tik neseniai paskubomis ėmėsi steigti projekto kūrimu ir įgyvendinimu turinčią pasirūpinti viešąją įstaigą. "Jei biuras būtų buvęs įkurtas iškart, vos gavus statusą, šiandien nebūtume tokioje situacijoje, kai projektui parengti turime tik 3 mėnesius", - piktinosi R.Vanagaitė.

Vadovėms kelia nerimą ir neišspręstas biudžeto klausimas. Kaip rašė LŽ, pagal Tūkstantmečio minėjimo programą projektui įgyvendinti yra numatyta vos 19 mln. litų. Europos Komisijai Lietuva įsipareigojusi skirti tam tikslui 24 mln. eurų (apie 83 mln. litų). Tačiau valdiški pinigai viešosios įstaigos vis nepasiekia.

Net likus mažiau negu dvejiems metams iki projekto įgyvendinimo pradžios, politikai ragina neskubėti spręsti finansinių klausimų. "Pirmiausia reikia rimtai įvertinti projekto realumą, žiūrėti, ar jis neišpūstas, ir tada viską nuspręsti", - vakar sakė V.Domarkas.

Nebeišvys šedevrų

Kultūros sostine 2009-aisiais tapsiantis Vilnius negalės didžiuotis keliais anksčiau planuotais renginiais. Lietuvos valdžia nesuskubo pasirūpinti Nacionalinės galerijos statybomis. 2009-aisiais, kaip buvo planuota, ji nebeatvers durų. Praėjusią savaitę Vilniuje viešėjęs Pablo Picasso muziejaus direktorius skeptiškai įvertino projekto rengėjų planus pasiskolinti ir į Vilnių atsivežti garsių pasaulio dailininkų šedevrų. "Liūdėdami atsisveikinome su šiuo projektu. Neturime infrastruktūros, nebus kur kūrinių eksponuoti. Taip pat niekas neskolins šedevro 2009-iesiems, jei derybas pradėsime dabar", - pasakojo R.Vanagaitė.

Iki šventės, kai Vilnius bus paskelbtas kultūros sostine, nepavyks baigti ir Tūkstantmečio stadiono statybų. Netvarkomi parkai, neremontuojami teatrai. Projekto kūrėjai skundėsi, kad jiems dėmesio neskiria ir Vyriausybės vadovas. Premjeras dar nė karto nebuvo sušaukęs už projektą atsakingos komisijos.

Gavęs Europos kultūros sostinės statusą Vilnius atsidūrė po didinamuoju EK stiklu. Ši institucija atidžiai stebi, kaip mums sekasi įgyvendinti užsibrėžtus tikslus. Pasak projekto rengėjų, Briuselyje jau ėmė sklandyti kalbos, kad Lietuvos valdžia per mažai rūpinasi tais reikalais. Kai kas prognozuoja, jog projektas gali baigtis panašiai kaip ir planai 2007-aisiais įsivesti eurą.

Signalų negirdi

Į projekto pristatymą atėję du Seimo nariai kraipė galvas išgirdę, kad dėl stringančių darbų Vilnius 2009-aisiais rizikuoja apsijuokti. "Kultūra mūsų šalyje visada buvo paskutinėje vietoje, bet čia juk toks rimtas projektas, o dėmesio ir jam nėra", - stebėjosi P.Jakučionis.

Seimo ŠMKK pirmininkas tikino, kad apie problemas, kurios kamuoja projekto rengėjus, girdi pirmą kartą. "Pirmiausia iš LŽ girdžiu, o ne iš tų, kas turėtų kalbėti. Kultūros ministerija tyli. Gal nemato problemos?" - spėliojo V.Domarkas.

Europos kultūros sostinės statusą Vilnius pelnė prieš dvejus metus. Šiuo vardu jis dalysis su trečiu pagal dydį Austrijos miestu Lincu.

Europos kultūros sostinės renkamos nuo 1985 metų. Tokį statusą gavusiems miestams metams suteikiama galimybė Europos Sąjungos gyventojus supažindinti su savo kultūra ir tradicijomis.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Iš Dailininkų sąjungos galerijos pavogta bronzinė skulptūrėlė (3)

Vilniuje iš Dailininkų sąjungos galerijos pirmadienį pavogta bronzinė skulptūrėlė.

Bendros gamybos kino forume Italijoje - dėmesys lietuviškam kinui (1)

Pirmadienį prasidėjusiame bendros gamybos kino forume „When East Meets West“ Trieste (Italija)...

Pekine prasidėjo ledo žibintų festivalis

Praėjusį penktadienį Pekine prasidėjo 32-asis ledo žibintų festivalis. Jo lankytojai pateks į...

Kultūros ministrė: Davoso deklaracija pabrėžia kultūros vaidmenį kuriant gyvenamąją aplinką (7)

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson dalyvavo Davose (Šveicarijoje) vykusioje Europos kultūros...

Geriausiems operos ir baleto solistams Lietuvoje bus įteiktos premijos (1)

Paskutinę sausio dieną, prieš „Sevilijos kirpėjo“ spektaklį LNOBT Didžiojoje salėje...

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (287)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (50)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (11)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (282)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (11)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (55)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (5)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (35)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (97)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...