Kai į G.Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos salę gerą pusvalandį pavėlavęs įėjo pasaulinio garso tapytojas Nikas Safronovas, per salę nuvilnijo susižavėjusių moterų šnabždesys.
Teptukai
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
„Koks gražus vyras. Labai gražus“, – garsiai ištarė pusamžė moteris. Prie tokios dailiosios lyties atstovių reakcijos svečias, rodos, įpratęs – ne veltui visuose interviu su elitiniu Maskvos dailininku mirga pikantiški pasakojimai apie galybę jo mylėtų gražuolių ir nežinia kiek augančių vaikų.

Brangiausiai pasaulyje mokamas portretistas, pasirodo, įpratęs ir prie jam klijuojamos Kazanovos etiketės, ir prie to, kad labiau nei paveikslais žmonės domisi jo asmeniniu gyvenimu.

Paperka nuoširdumu

Penkiasdešimt vienerių metų dailininko N.Safronovo pasiekimų sąrašas labai įspūdingas: Tarptautinės meno akademijos narys, Uljanovsko universiteto profesorius, Azerbaidžano valstybinio kultūros ir meno universiteto Garbės daktaras, Pasaulietiškiausio menininko premijos laureatas, tarptautinių Konstantino Didžiojo, Šventojo Stanislovo, II laipsnio šventos Onos ordinų kavalierius, tikrasis Jungtinių Tautų Organizacijos Kultūros, mokslo ir meno karališkosios akademijos narys, daugelio labdaros fondų globėjas.

Andromedos ūke šviečia Niko Safronovo vardu pavadinta žvaigždė, o pavardė puikuojasi pirmajame pasaulio elito dešimtuke. Tačiau atėjęs į susitikimą su savo jaunystės miestu vadinamo Panevėžio žmonėmis garsius titulus menininkas palieka už durų. Ranką prie širdies pridėjęs atsiprašo už pavėlavimą ir iškart padėkoja už tai, kad dar yra žmonių, suprantančių rusų kalbą.

„Suprantu nemažai lietuviškų žodžių, bet rišliai kalbėti nemoku, – publiką N.Safronovas iškart paperka nuoširdumu. – Atėjau pas jus su atvira širdimi, klauskite, kas įdomu. Panevėžyje nebuvau dvidešimt penkerius metus. Važiavau gatve, kurioje gyvenau. Tikiuosi, kad salėje yra žmonių, kuriuos tuomet teko sutikti.“

Ateitį susapnavo

Pirmasis iš salės atskriejęs klausimas – kada N.Safronovas pajuto dailininko talentą. „Mano gyvenime labai daug mistikos, tad esu priverstas ja tikėti. O savo ateitį susapnavau, – pasakoja menininkas. – Kartą aplankė sapnas, kad vaikštau didžiulėje prabangioje galerijoje, ant sienų kabo daugybė paveikslų, o aš žinau, kad visi tie paveikslai – mano. Sapne matytą paveikslą nutapiau ir pardaviau jį už tris tūkstančius rublių. Tai buvo didžiuliai pinigai. Tada ir pradėjau jaustis dailininku.“

Sapnas išsipildė: N.Safronovo darbai eksponuojami prabangiausiose pasaulio galerijose, draudimo bendrovės juos draudžia milžiniškomis sumomis, o turėti šio dailininko tapytą portretą garbės reikalu laiko pramogų pasaulio žvaigždės ir valstybių prezidentai.

Panevėžį savo jaunystės miestu menininkas vadina neatsitiktinai: čia jam teko porą metų gyventi ir dirbti dramos teatre, iš Pašilių kaimo buvo kilusi jo motina. Dailininko motina buvo tremtinė, o tėvas – karininkas. Sachaline susipažinę jaunuoliai susituokę apsigyveno Uljanovske, čia susilaukė sūnaus Niko.

„Tai, kad mama kilusi iš Panevėžio krašto, sužinojau tik tada, kai jos jau nebebuvo, – apgailestauja menininkas. – Buvau visai mažas, kai mama buvo mane atsivežusi į Lietuvą. Atmintyje liko tik nuotrupos: labai gražus kraštas ir moterų pirtis su nepaprastai gražiomis nuogomis moterimis. Buvau 22-ejų, kai apėmė noras apsigyventi mamos gimtose vietose. Taip atsidūriau Panevėžyje ir įsidarbinau dramos teatre dailininku dekoratoriumi.“

Dvejus metus Panevėžyje N.Safronovas vadina geriausiais savo gyvenimo metais: „Dienos tada buvo ilgos, o naktys – nedovanotinai trumpos. Tie metai – skaidriausi mano gyvenime. Todėl atvažiuoti į Panevėžį labai norėjau, bet viešnagę vis atidėliodavau. Net ir prie gražiausių prisiminimų kartais sunku prisiliesti.“

Rusiškas Dali

Nostalgiškai N.Safronovas mena darbą teatre su Juozu Miltiniu ir Donatu Banioniu. Po poros metų jis įstojo į tuometį Vilniaus dailės institutą, tačiau mokslų nebaigė ir atsidūrė Maskvoje. Nežinojęs, kaip tvarkyti savo gyvenimą Rusijos sostinėje, N.Safronovas sulaukė draugų pasiūlymo dalyvauti... erotinėje parodoje. Bandęs įrodyti jokiu būdu nesąs erotinis dailininkas, N.Safronovas vis dėlto pristatė keletą savo darbų ir sulaukė netikėtos šlovės. Jo darbai apkeliavo nemažai užsienio šalių, o menininko pavardė netrukus buvo įrašyta tarp 10 geriausių pasaulio erotinių dailininkų.

„Esu nepastovus ir su moterimis, mano tapymo technika nepastovi – peizažų etapą keičia portretai. Esu nutapęs 21 valstybės prezidento portretą, galbūt tarp jų bus Adamkus ir Brazauskas, – planais pasidalija N.Safronovas. – Tikrai nereikia būti prezidentu, kad nutapyčiau portretą, bet sakau atvirai: yra žmonių, kuriuos piešti atsisakau.“

N.Safronovo kolekcijoje – Alos Pugačiovos, Sofijos Loren, Roberto de Niro, Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir kitų visame pasaulyje garsių žmonių portretai. Menininkas sako, kad tik nežinančiajam gali pasirodyti, jog pasaulis po jo kojomis gula pats. Iš tiesų N.Safronovas pasakoja dirbantis labai daug, į tapybos paslaptis jis gilinosi Paryžiuje, Amsterdame, studijavo garsiausių pasaulio portretistų darbo specifiką.

Dažnai vadinamas rusišku Salvadoru Dali N.Safronovas ilgai dėl to pyko, bet bėgant metams sako supratęs, kad šis palyginimas ne toks jau ir prastas. „Tuo metu, kai gyvenome už geležinės sienos, vedžiau prancūzę, išgyvenau su ja savaitę, bet gavau galimybę išvažiuoti į užsienį“, – neslepia menininkas.

Panevėžyje surengs parodą

N.Safronovas net neketina slėpti turintis verslininko gyslelę ir savo dailininko talentą puikiai mokantis panaudoti žemiškai gerovei susikurti. Pusantro milijono dolerių vertės butas Maskvoje, pilis Šveicarijoje, gražiausios pasaulio moterys – tai tik dalis menininko gyvenimo.

Dailininkas sako, kad likimas jam dosnus, bet dar svarbiau mokėti pasinaudoti sėkme. Pavyzdžiui, nutapęs garsenybės portretą N.Safronovas nesikuklina jį įteikti viešai, taip pasidaryti sau puikiausią reklamą ir į eilę susistatyti dar keletą pasaulio turtingųjų, norinčių pozuoti ir už tai dosniai sumokėti.

„Žinau, kad apie mane sklando daugybė legendų, bet neketinu jų išsklaidyti, – šypteli Kazanova pravardžiuojamas menininkas. – Esu vadinamas prabangių vakarėlių liūtu, bet mano kaltės dėl to nedaug. Per dieną gaunu 20-30 kvietimų į elitinius priėmimus, dalyvauju bent dviejuose, o žurnaluose jau pasirodo nuotraukos. Nesu turtingas, bet ir ne vargšas. Beveik visus pinigus uždirbu užsienyje, o leisti juos man patinka Rusijoje.“

Iš publikos sulaukęs pasiūlymo surengti parodą Panevėžyje, N.Safronovas nedvejodamas sako būtinai taip padarysiąs. Nors jo darbai eksponuojami prabangiausiose pasaulio galerijose, dailininkas tikina, kad vieta nesvarbu – svarbu pasiūlymas ir žmonės, kurie jo laukia. „Draugams savo darbus galiu eksponuoti kad ir virtuvėje, o su Panevėžiu mane sieja labai gražūs jausmai – esame draugai“, – atvirai sakė menininkas.

Jis tarsteli Lietuvoje turintis ir kitokių planų: jei likimas ir šįkart bus palankus, čia norėtų susirasti gražuolę merginą, galbūt vesti trečią kartą ir vėl apsigyventi Vilniuje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Operos viltimi pripažinta Aistė Pilibavičiūtė ruošiasi reikšmingam debiutui

Šią savaitę Vincenzo Bellini operos „Kapulečiai ir Montekiai“ spektakliuose Džuljetos...

Ray Moon Bartkus: tikrai geros idėjos yra geros visur – ir Marijampolėje, ir Niujorke

„Lietuvą gelbėti yra pasirengę vis nauji gelbėtojai, keista, kad vis dar esama naivuolių, kurie...

Pianistas Kasparas Uinskas Lietuvoje surengs tris solinius koncertus (1)

Pirmąją pavasario savaitę solinius koncertus pagrindinėse Lietuvos koncertų salėse surengs...

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras atveria duris jaunimui

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras žengė didelį žingsnį, siekdamas plačiau atverti...

Eglė Baliutavičiūtė: Keistuoliai maištininkai (knygų apžvalga)

Lietuvos nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos darbuotoja Eglė Baliutavičiūtė LRT KLASIKOS laidoje...

Top naujienos

Vilniuje pasikėsinta nužudyti Lietuvos fitneso čempionę: suimtas garsus sportininkas (110)

Pragaras tęsėsi metų metus, tačiau Lietuvos ir Europos fitneso čempionė Ilona Kokoš taip ir...

Ėmėsi pilnametystės dar nesulaukusių paauglių gaujos: dviejų merginų mamos sako, kad reikia pagalbos (46)

Pareigūnai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl, įtariama, paauglių merginų gaujos sumuštos...

Sustabdyta populiaraus kelionių pardavėjo licencija (53)

Valstybinis turizmo departamentas laikinai sustabdė vieno iš didžiausių Lietuvoje kelionių...

Pranešimas Japonijos žmonėms: slėpkitės pastatuose arba po žeme (56)

Japonijos nacionalinis transliuotojas NHK antradienį paskelbė tiesos neatitinkantį pranešimą apie...

Sunku patikėti, bet regionuose uždirba daugiau nei Šiauliuose ar Panevėžyje (112)

Nors Panevėžys ir Šiauliai gali puikuotis didmiesčių statusais, tačiau dėl atlyginimų...

Laikinasis „Brose“ strategas žino, kada „Žalgiris“ gali nubausti skaudžiausiai

Dėl vyriausiajam treneriui atliekamos operacijos Bambergo „Brose“ vairą laikinai perimantis...

Čečėnijos prezidento atstovas: Lietuva nedomina Kadyrovo (192)

Lietuvos sprendimas įtraukti Čečėnijos lyderį Ramzaną Kadyrovą į nepageidaujamų šalyje...

Dalijosi idėjomis, kaip švęsti Lietuvos jubiliejų: tai patirsime tik kartą gyvenime (363)

Lygiai po mėnesio – Vasario 16-ąją Lietuva švęs atkurtos Lietuvos 100-ąjį gimtadienį. Ta...

Likus 3 savaitėms iki netikėtos mirties, „The Cranberries“ 46-erių vokalistė buvo viešai prakalbusi apie savo sveikatą

Staigi ir netikėta „ The Cranberries “ vokalistės Dolores O‘Riordan mirtis verčia prisiminti,...

„Dydis nesvarbu“ klausia – ar tikrai horizontalūs dryžiai platina? (6)

„Dydis nesvarbu“ klausimas gali nuskambėti kvailai, nes juk visur sako, kad vertikalės ilgina,...