Susipažinti su Lietuvos totorių kultūrinio paveldo dalimi kviečia unikali senųjų rankraščių paroda, trečiadienį atidaryta Vilniaus universiteto bibliotekos Pranciškaus Smuglevičiaus salėje.
© ELTA (M.Ambrazo nuotr.)
Visą mėnesį veiksiančioje retoje ekspozicijoje - iš įvairių fondų surinkti senieji totorių religiniai rankraščiai - Koranai, maldaknygės, turintys savo religinę ir šviečiamąją paskirtį, traukiantys akį rytietiško stiliaus apipavidalinimu.

Parodos atidarymo proga pristatytas išsamus katalogas, apžvelgiantis Lietuvos totorių rankraščius, saugomus Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Lietuvos mokslų akademijos bibliotekos ir Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuose. Tai Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto docentės Galinos Miškinienės, slavų filologijos magistrančių Sigitos Namavičiūtės ir Jekaterinos Pokrovskajos darbas, kurį šių metų pradžioje išleido Vilniaus universiteto leidykla.

Pasak autorių, panašūs Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) totorių rankraščių katalogai jau išleisti Lenkijoje ir Baltarusijoje, tačiau juose nesama duomenų apie Lietuvoje saugomus rankraštinius šaltinius, todėl leidinys ypač svarbus išsaugojant Lietuvos totorių materialinės kultūros ypatumus.

Lietuvos totorių istorija siekia 600 metų. Per visą tą laiką juos veikė įvairūs politiniai, ekonominiai, religiniai faktoriai. Ši kultūriniu ir etniniu požiūriu nevienalytė bendruomenė, per amžius gyvendama šalia kaimynų krikščionių, smarkiai nutautėjo, apie XVI a. prarado savo gimtąją kalbą. Savo religinius ir pasaulietinius tekstus Lietuvos totoriai rašė baltarusių ir lenkų kalbomis, naudodami arabų rašmenis. Taip susiformavo totorių kitabų raidynas, kuriuo parašyti žinomi XVII a. vidurio - XIX a. Lietuvos totorių rankraščiai.

Nuo XVII a. egzistuojanti totorių - slaviškai kalbančių musulmonų rankraštinė tradicija, sudaranti išskirtinį LDK kultūrinio palikimo bruožą, pastaraisiais metais sulaukia vis didesnio ne tik įvairių šalių mokslininkų, bet ir platesnės tarptautinės visuomenės dėmesio. Nauji šios tradicijos mokslinio tyrimo centrai atsirado Šveicarijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje.

Tyrinėjant Lietuvos totorių rankraštinę tradiciją, vadinamą kitabistika (nuo arabų kalbos žodžio kitab ("knyga"), reikia gilių keleto sričių žinių - Lietuvos istorijos, musulmonų teologijos, slavistikos, taip pat orientalistikos ir archeografijos išmanymo.

Kitabistikos pagrindą sudaro iki mūsų dienų išlikusių senųjų rankraščių dalis, daug mažesnė už buvusią LDK totorių bendruomenėje. Tokių rankraščių vis dar pasitaiko totorių šeimose, gyvenančiose Lietuvos, Lenkijos ir Baltarusijos teritorijose. Palyginti nedidelė rankraščių dalis, surinkta mokslininkų pastangomis, dabar saugoma įvairių šalių archyvuose ir sudaro aktualų kitabistikos pagrindą.

Pagal savo turinį rankraščiai skirstomi į Koranus, kitabus, chamailus, tefsirus ir tedžvidus. Kitabais vadindavo tik labai didelio formato ir apimties knygas. Iš jų buvo galima sužinoti apie musulmonų apeigas, tradicijas, susipažinti su populiariais padavimais apie pranašą Mohamedą ir jo pirmtakus. Daug vietos juose užimdavo Rytų apysakos, folkloras, kartais - Biblijos legendos.

Chamailus (maldaknyges) sudaro arabų bei turkų kalbomis rašyti maldų tekstai ir jų paaiškinimai baltarusių ir lenkų kalbomis. Čia galima rasti ne tik maldų, bet ir žinių apie musulmonų laiko skaičiavimą, patarimų, kaip gydyti ligas maldomis, sapnų aiškinimų, įvairių pranašavimų.

Tefsirai - tai Koranas su atpasakojimu, komentaru lenkų kalba tarp eilučių, padedančiu suprasti Korano turinį, o Korano skaitymo taisyklės dėstomos specialiuose rankraščiuose - tedžviduose.

Visos šios knygos Lietuvos totoriams turėjo didelę kultūrinę ir švietėjišką reikšmę. Nuo galutinės integracijos, visiško susitapatinimo su kitomis tautomis totorius, jų religinį gyvenimą, tradicijas ir papročius saugojo stiprūs bendruomenės, kilmės ir giminystės ryšiai, ne paskutinį vaidmenį šiame procese vaidino ir rankraštinis palikimas.

Pasak totorių paveldo tyrinėtojų, nors nemažai darbų parašyta apie totorių raštiją ir kitas kultūros problemas, dar per menkai rūpinamasi totorių materialinės kultūros paminklų paieška, jų registracija, saugojimų ir publikavimu. Šios raštijos tyrimo Lietuvoje tradicijas ilgus metus plėtojo Vilniaus universiteto profesorius Antonas Antanovičius. Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriuje saugomas jo turtingas archyvas. Profesoriaus A. Antanovičiaus pradėtą darbą sėkmingai tęsia to paties universiteto Slavų filologijos katedros docentė G. Miškinienė, subūrusi aplink save bakalauro ir magistro pakopų studentų grupę.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mirė knygos „Metai Provanse“ autorius Peteris Mayle`as (4)

Sulaukęs 78 metų amžiaus, mirė knyga „Metai Provanse“ (A Year in Provence) išgarsėjęs...

Marijampolė kviečia į kultūros sostinės renginius (9)

Šeštadienį Marijampolė pradės kultūros sostinės metus. Jų programoje „Laikas keičiasi ir...

Saulės trūkumą Londone bandoma kompensuoti šviesų festivaliu (1)

Gūdžios žiemiškos Londono naktys ir vakarai nuo ketvirtadienio trumpam nebebus tokie niūrūs –...

Anomalija sostinėje: šioje vietoje naktis prasideda vidurdienį

Vidurinės kartos (vos neparašiau – vidurdienio) menininkė E. Gineitytė sugrįžta į akademijos...

Suprasti klaidą užtruko 20 metų: vis tikėjome, kad Lietuvoje situacija bus palankesnė

„Jei paimtume pavyzdžiu Niujorką ir visas Lietuvos galerijas sutelktume vienoje gatvėje, greitai...

Top naujienos

Vienos kraupiausių žudynių istorijoje: odekolono vonios – vienintelis būdas atsikratyti kraujo dvoko (200)

„Degtinę, kaip patys suprantate, maukdavo iki sąmonės netekimo. Sakykite, ką norite, bet darbas...

Šalis su 4 500 eurų vidutine alga stebina kainomis (144)

Nors Šveicarijos vidutinis atlyginimas „į rankas“ yra didesnis nei Lietuvoje kone 7 kartus, kai...

Naktinis reidas Vilniuje: girtus vairuotojus gaudė ir policija, ir pareigingi piliečiai (20)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį reidą surengę Vilniaus kelių policijos pareigūnai vėl...

Šaltis smogs kaip reikiant: –15 laipsnių bus ne riba (29)

Žiemos gerbėjai gali džiūgauti, nes sniegu ir žiemišku šaltuku dar kurį laiką tikrai...

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos (421)

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Tryliktasis Dakaro etapas: puikiai pasirodęs Žala finišą pasiekė 9-oje vietoje, Juknevičius ir Vanagas dvidešimtuke (526)

Priešpaskutinis 2018 metų Dakaro etapas Lietuvos komandoms klojosi lyg iš natų. Geriausiai sekėsi...

Papasakojo, kas Kaune dedasi vakarais: be dujų balionėlio į gatvę nekelia kojos (492)

„Apie 22 val. laukiau autobuso ir telefonu kalbėjau su drauge. Stotelėje sėdėjęs aiškiai...

„AX Armani“ su naudingais lietuviais paskutinę sekundę triumfavo Vitorijoje, CSKA paėmė „Pao“ tvirtovę „Real“ krito Malagoje (10)

Viena autsaiderių Milano „AX Armani“ (6/13) Eurolygoje iškovojo antrąją pergalę iš eilės....

Nesušalkite! 6 pozos, tinkamos seksui po antklode (56)

Neatsisakykite meilės žaidimų vien dėl to, kad kambaryje yra vėsu.

Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata (172)

Dažnas vyresnio amžiaus skaitytojas atsimena sovietmečiu sklidusius gandus apie tai, kad įtakingus...