Klaipėdos parodų rūmuose veikia kinų šiuolaikinio meno paroda „Kas aš? 798 įspūdžiai“. Jos autoriai ir kūriniai tokie brangūs, kad saugumo sumetimais jų kainas vengiama skelbti. Negarsinamos jos ir dabar, parodai baigiantis, tačiau įrašai pasauliniuose meno aukcionuose byloja apie amą gniaužiančias kūrinių sumas.
Wu Mingzhong. Viena meilė (2014)
© Mindaugas Klusas

798 įspūdžiai

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras (KKKC) nuo 2010-ųjų kartą per metus daugiau dėmesio skiria kurios nors vienos šalies meno scenai. Atskleisti visų jos tendencijų, aišku, nesiekiama, vargu ar toks užmojis būtų įgyvendinamas. Tačiau susipažinti su įdomesniais reiškiniais klaipėdiečiams sudaromos puikios galimybės.

Parodų rūmuose jau lankėsi vokiečių, lenkų, rusų, britų, prancūzų, gruzinų meno pajėgos, rengti kiek ir kuklesni Danijos, Švedijos menininkų pasirodymai.

Kinijos šiuolaikinio meno paroda
Kinijos šiuolaikinio meno paroda
© Mindaugas Klusas

Palankiai susiklosčius aplinkybėms, Klaipėdoje prieš žiūrovų akis dabar atsivėrė keli pastarieji Kinijos meno dešimtmečiai. Atidesnis žiūrovas čia pastabės chronologinę kaitą, stilistines permainas, ypač tapybos darbuose. Tačiau ir mažiau menais besidomintieji liks kupini gerų įspūdžių.

Kinai mus stebi

Parodą „Kas aš? 798 įspūdžiai“ specialiai Klaipėdai parengė Pekino galerijų asociacijos prezidentas, Kinijos kultūros ministro pagrindinis patarėjas meno ir kultūros klausimais Xin Dong Cheng.

KKKC direktorius, menotyrininkas Ignas Kazakevičius pernai pavasarį jį sutiko Pekine, Centrinės ir Rytų Europos kultūros forume „16+1“. Pakvietė surengti kinų meno parodą Klaipėdoje. Pakako metų ir kelių mėnesių, kol sumanymas virto realybe.

Kinija jau kuris laikas yra užmezgusi tvirtus ryšius su Vakarais. O Vidurio ir Rytų Europos šalis atranda tik dabar. Xin Dong Cheng keliauja, pristato savo ekspoziciją ir domisi vietiniais kontekstais“, – DELFI teigė I. Kazakevičius.

Parodos kuratorius Xin Dong Cheng (Donatas Bielkauskas)
Parodos kuratorius Xin Dong Cheng (Donatas Bielkauskas)

Kinijoje toks reiškinys buvo nežinomas

Devintojo dešimtmečio pradžioje Xin Dong Cheng studijavo chemiją, vėliau nepilnu etatu dirbo teatre. Kai 1992 metais Pekine išvydo „Galerie de France“ surengtą parodą, suprato, kad menas – tikrasis jo pašaukimas.

„Padangių imperija“ tuo metu dar buvo uždara, galerijų veikė nedaug. Tad kuratorius ir kolekcininkas stengėsi atvežti įdomių užsienio meno pavyzdžių. Išsprendė ir dar vieną paradoksą:
„Dešimtojo dešimtmečio pradžioje dauguma šiuolaikinių Kinijos menininkų gyveno atokiau nuo Pekino, nes šiuolaikinis menas buvo draudžiamas, kūrėjai dirbo beveik pogrindyje. Reikia paminėti, kad nuo Didžiosios kultūrinės revoliucijos (1966–1976) pabaigos iki 9-ojo dešimtmečio pradžios Kinijos menas vystėsi tarsi vakuume.

Chemijos studijas tęsiau Sorbonoje, gyvenau kituose Europos miestuose, keliavau po bienales ir atkreipiau dėmesį, kad šiuolaikinis kinų menas nuolat pristatomas užsienyje, o Kinijoje tokio reiškinio apskritai nėra. Tada suvokiau savo misiją – „atrastus“ mūsų menininkų kūrinius pristatyti gimtojoje šalyje“, – pasakojo Xin Dong Cheng.

Permainų simbolis

„798 įspūdžiai“ iš parodos pavadinimo – užuomina į Pekino 798-ąjį rajoną, kuris 6-ajame XX amžiaus dešimtmetyje iškilo kaip pramoninė zona, karinės gamyklos pastatų kompleksas, o ilgainiui tapo garsiu galerijų miesteliu. Pasikeitus politinėms aplinkybėms, didžiuliuose pastatuose ėmė telktis kūrybinių industrijų centrai.

Ypač kvartalas suklestėjo po 2004 metų: privačios dirbtuvėlės virto šiuolaikinėmis dizaino parduotuvėmis, kavinėmis, meno galerijomis. Kitaip tariant, 798-asis meno kvartalas tapo Kinijos permainų simboliu. Xin Dong Cheng šiame rajone vadovauja trims meno galerijoms.

Tarp kiniško ir ciniško

„Kas aš? 798 įspūdžiai“ – tris kartas atstovaujančių 25-ių Kinijos menininkų paroda. „Šie autoriai per tris pastaruosius dešimtmečius padarė didžiulę įtaką Kinijos šiuolaikiniam vizualiajam menui. Kiekvienas turi labai savitą braižą, išskirtinį bruožą, kuris neleidžia jo supainioti su jokiu kitu“, – teigė I. Kazakevičius.

Labiausia tituluotas parodos autorius – Fang Lijun. Jis patenka į brangiausių pastarojo laiko Kinijos menininkų dešimtuką, jame užima septintąją vietą.

Šio dailininko litografija „Be pavadinimo“ puikuojasi praėjime tarp salių. Vienas Fang Lijun darbas 2014 metų „Sotheby‘s“ aukcione buvo parduotas už 7,66 mln. JAV dolerių. Ciniškojo realizmo lyderio paveikslas „Plikasis Popi“ tapo klasikos simboliu.

Kairėje - Fang Lijun. Be pavadinimo (2000)
Kairėje - Fang Lijun. Be pavadinimo (2000)
© Mindaugas Klusas

Kinijos Warholu vadinamas Feng Zhengjie išgarsėjo didelio formato portretų serija, nutapyta aliejiniais dažais. Jis vaizduoja kinų modelius, žvelgiančius tuščiu, nefokusuotu žvilgsniu.

Feng Zhengjie darbai, viena vertus, siejasi su tradiciniu liaudies menu, tačiau stengiasi perteikti ir jaunesnės kartos savimonę. Vienas menininko kūrinių „China no 40“ aukcione „Christie‘s“ 2009 metais buvo parduotas už 66,5 tūkst. eurų.

Fotografo Weng Fen darbai iliustruoja, kaip keičiantis visuomenei kinta žmonių sąmonė.

Fotografijoje „Ant sienos“ mergaitė iš senojo kvartalo žvelgia į daugiabučių ir autostradų miestą. Šis motyvas, virtęs ištisa darbų serija, po 2003 metų parodos Georges‘o Pompidou centre atnešė vaikinui iš Hainano provincijos pasaulinę šlovę.

Weng Fen. Ant sienos (2000)
Weng Fen. Ant sienos (2000)
© Mindaugas Klusas

Kitas Weng Fen fotografijų ciklas „Šeimos svajonės“ atskleidžia, kaip turėtų atrodyti laiminga šeima. Deja, tai tik kolektyvinės laimės utopija. Ši darbų serija taip at įkainojama fantastiška suma.

Ma Liuming išgarsėjo viešai demonstruojamos nuogybės akcijomis, kurios Kinijoje buvo ir tebėra draudžiamos. Todėl beveik visą savo kūrybinę karjerą menininkas buvo cenzūruojamas ir persekiojamas.

Vienas pirmųjų jo performansų vadinosi „Fen-Ma Liuming pietūs 1“, per kurį menininkas sėdėjo nuogas ir čiulpė plastiko tūtelę, pritvirtintą prie penio. Už tokio pobūdžio akcijas Ma Liuming netrukus buvo suimtas.

Weng Fen. Iš ciklo Šeimos troškimai (2000-2003)
Weng Fen. Iš ciklo Šeimos troškimai (2000-2003)
© Mindaugas Klusas

Parodų rūmuose rodomas jo tapybos darbas Nr. 17 iš „Kūdikių“ ciklo. Linksmą ir kiek siurrealistinį motyvą menininkas sukuria savo veido atvaizdą pridėdamas prie kūdikio kūno.

Kol kas dideliais pelnais už savo kūryba Ma Liuming negali pasigirti, tačiau Honkongo „Christie‘s“ aukcione už vieną jo kūrinį sumokėta kaina – 391,5 tūkst. Honkongo dolerių (44 tūkst. eurų) – atrodo gana solidi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rusija uždraudė šalies kino teatruose rodyti filmą „Stalino mirtis“ (160)

Rusijos kultūros ministerija uždraudė satyrinę komediją apie Sovietų Sąjungos diktatoriaus...

JAV: mirė moteris iš feministinio plakato „We Can Do It!“ (1)

Šeštadienį JAV šiaurės vakaruose esančio Logvju miesto hospise mirė Naomi Parker Fraley, tapusi...

Neilas Diamondas paskelbė sergantis Parkinsono liga

JAV muzikos scenos veteranas Neilas Diamondas , vienas iš daugiausiai įrašų pardavusių visų...

Lietuvos 100-mečio proga lietuviški filmai – pasaulio kino salėse (2)

Atkurtos Lietuvos jubiliejaus proga lietuviškas kinas į sales žiūrovus kvies visame pasaulyje....

Eksponuos kunigaikščio Gedimino laišką, kuriame pirmą kartą paminėtas Vilnius (6)

2018 m. sausio 25 d., ketvirtadienį, 12 val. 30 min. Lietuvos dailės muziejus ir Lietuvos...

Top naujienos

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (239)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (715)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Orai: žiema baigsis netikėtai (7)

Savaitei įpusėjus ramūs orai baigsis ir į šalį atkeliaus kritulių banga, žiemiškas šaltis...

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (31)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Šeškų pavadavęs LaVaras nesusimovė: mače be gynybos „Vytautas“ pranoko „Dzūkiją“ (142)

Ketvirtas „Big Baller Brand Challenge“ draugiškų rungtynių ciklo mačas Virginijui Šeškui...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (325)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (27)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (166)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (143)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (10)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...