Kaip žinia, Lietuvai patikėta garbinga teisė 2008 metais surengti vieną reikšmingiausių muzikos festivalių – „Pasaulio muzikos dienas“. Šis daugiau nei 50 kraštų vienijančios organizacijos ISCM (International Society for Contemporary Music – Tarptautinės šiuolaikinės muzikos draugijos) renginys lyginamas su olimpinėmis žaidynėmis, dėl teisės jį surengti varžosi daugelis šalių.
© Corbis
Lietuvai prieš porą metų pavyko iškovoti šią garbingą teisę, finaliniame balsavime „įveikus“ Graikiją. Tai liudija apie tarptautinį mūsų muzikinės kultūros pripažinimą. „Pasaulio muzikos dienos 2008“ – tai pirmasis tokio masto šiuolaikinės muzikos renginys ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse bei apskritai pirmasis toks festivalis šiame Europos regione.

Festivalis yra programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė – 2009“ dalis ir neabejotinai taps vienu iš svarbiausių jos įžanginių renginių šiais metais. „Pasaulio muzikos dienas 2008“ padeda surengti Lietuvos kultūros ministerija, Vilniaus miesto savivaldybė ir pagrindinės mūsų šalies kultūrinės organizacijos. Praėjusią savaitę pasirašyta rėmimo sutartis su Hansabanku – festivalio mecenatu, kuris taip pat reikšmingai prisidės prie festivalio įgyvendinimo.

Likus beveik pusmečiui iki „Pasaulio muzikos dienų 2008“, jau yra paskelbta šio festivalio programa – daugybė jo renginių vyks Vilniuje šių metų spalio 24 – lapkričio 8 dienomis. Festivalio tema InBetween (buvimas tarp įvairių reiškinių, jų sąveikoje) deklaruoja atvirumą įvairiems požiūriams ir idėjoms: festivalyje pristatoma kūryba, peržengianti žanrų, tradicijų, meno formų ar jo vartojimo įpročių ribas, o programa, siekiant renginių kultūrinės ir socialinės įvairovės, yra kelių lygmenų.

Didieji festivalio akcentai – tai muzikinio teatro superprojektai, išsiskiriantys aukščiausio lygio kūrybinėmis pajėgomis ir daugiafunkcine realizacija. Pirmą kartą Lietuvoje statoma nauja šiuolaikinė užsienio autoriaus opera, Peterio Eötvöso „Meilė ir kiti demonai“ pagal Gabrielio Garcia Marquezo novelę.

Tai prestižinio Glyndebourne operos festivalio (Jungtinė Karalystė) ir Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro koprodukcija (lapkričio 7, 8 d.). O teatras Vidy Lausanne (Šveicarija) parodys geriausią savo paskutinio dešimtmečio projektą – kompozitoriaus ir režisieriaus Heinerio Goebbelso muzikinį teatro spektaklį „Eraritjaritjaka“ (spalio 28, 29 d.).

Festivalio temą atspindi ir kviestinių kompozitorių, pripažintų Europos muzikos meistrų – brito Jonathano Harvey‘us ir vengro Peterio Eötvöso – kūryba, atliekama žymiausių pasaulio atlikėjų. Pirmą kartą Lietuvos festivalių istorijoje nuskambės užsienio autoriui užsakyto kūrinio premjera (spalio 26 d.) – tai Jonathano Harvey‘aus opusas unikaliam violončelių oktetui „Conjunto Iberico“ (Olandija – Ispanija).

Be to, „portretinį“ Harvey‘aus koncertą surengs vienas geriausių chorų Europoje – Latvijos radijo choras ir žymus britų dirigentas Jamesas Woodas (spalio 31 d.), o elektroninės šio kompozitoriaus kūrybos aspektą atskleis audiovizualinė instaliacija „Mortuos Plango, Vivos Voco“ (spalio 25, 26 d.). Tuo tarpu Peterį Eötvösą festivalio publika išvys ir kaip dirigentą – pripažintas Europos interpretuotojas diriguos festivalio atidarymo koncertą (spalio 24 d.), kurio įspūdingą programą jis parengs su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru.

Menų sąveikos ir netradicinių erdvių gerbėjus turėtų sudominti festivalio „tranzitinės“ programos: visų pirma, tai specialus Vėlinių arba „muzikos miestui“ projektas – grandiozinio Onutės Narbutaitės kūrinio „Akmenys, gėlės, vardai ir žvaigždynai“, vienu metu skirtingose Vilniaus sakralinėse erdvėse atliekamo 7 chorų, premjera (lapkričio 1, 2 d.).

Taip pat numatyta originali šiuolaikinės muzikos „užstalės“ programa „Procession“ – daugiau nei 5 valandas truksiančios klausymosi puotos dalyviai vėlyvą šeštadienio vakarą iki išnaktų galės klausytis ISCM komisijos specialiai atrinktų dešimčių šalių kūrinių bei čia pat vaišintis kulinarinio paveldo gėrybėmis (spalio 25 d.). Tranzito arba žinios perdavimo, bendravimo idėją atspindės ir XX a. klasikos šedevro – Luciano Berio kūrinio „Laborintus II“ – atlikimas (lapkričio 4 d.).Tai projektas, įtraukiantis ir džiazo improvizacijas, ir 7-ojo dešimtmečio italų kino filmų muziką, „grojamą“ DJ Florentintino.

Vis dėlto greta netradicinių projektų vyks ir solidūs filharmoniniai koncertai (gros Lietuvos valstybinis ir Nacionalinis simfoniniai orkestrai, Lietuvos kamerinis orkestras, Kremerata Baltica), nors ir jų programos paveiktos festivalio temos InBetween – skirtingų reiškinių sąveikos. Pvz., spalio 25 d. LNSO programoje skambės garsiosios György Ligeti „Atmosferos“, elektroniškai remiksuotos Vytauto V. Jurgučio, ir kultinio nūdienos amerikiečių kompozitoriaus Johno Adamso opusas forepijonui ir orkestrui „Century Rolls“ (solistas – Petras Geniušas).

Nepajudinama ISCM „Pasaulio muzikos dienų“ tradicija – šiai organizacijai priklausančių šalių kompozitorių geriausių kūrinių atlikimas. Festivaliui Vilniuje dar praeitų metų rudenį tarptautinės komisijos buvo atrinkti 44 geriausi kūriniai is 32 pasaulio kraštų (iš pateiktų daugiau kaip 300 darbų), taip pat ir iš tokių egzotiškų kraštų kaip Čilė, Malaizija ar Farerų salos.

Kita puiki „Pasaulio muzikos dienų“ tradicija – tai galimybė festivalį rengiančiai šaliai pristatyti gausiai tarptautinei auditorijai savo muzikinę kultūrą tiek atlikėjų, tiek kūrybos požiūriu. Tad festivalio programoje – 17 lietuvių autorių kūrinių, iš kurių 9 specialiai kuriami festivalio užsakymu, o 8 yra sukurti anksčiau ir jau tapę pripažintais (tokie kaip Broniaus Kutavičiaus „Dzūkiškos variacijos“ arba Gintaro Sodeikos „Garso ontologija Nr. 2“).

Festivaliui ypatingo patrauklumo suteiks ir tokie intriguojantys projektai, kaip vieno geriausių pasaulio mušamųjų ansamblių „Les Percussions de Strasbourg“ („Strasbūro mušamieji“) koncertas (spalio 30 d.), originalumu garsėjančio anglų ansamblio „Apartment House“ fluxus programa su George‘o Mačiūno ir Ryčio Mažulio kūriniais (lapkričio 5 d.), vieno iš vadinamos Vilniaus džiazo mokyklos kūrėjo Vladimiro Tarasovo ir japonų muzikos virtuozų projektas „NaMaSaTa Quartet“ bei XX a. muzikos diktatoriaus Karlheinzo Stockhauseno 80-mečiui skirtas „Ensemble für Intuitive Musik“ koncertas (lapkričio 6 d.).

Įspūdingame festivalio uždarymo vakare (lapkričio 7 d.) dalyvaus garsusis britų DJ Scanner ir kiti elektroninės muzikos atlikėjai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Faustas“ – 200 kostiumų ir 30 sekundžių persirengimui (2)

Vasario 21-25 d. į Vilniaus kongresų rūmų sceną grįžta Vilnius City Operos 10-mečio kūrinys...

Marijampolė pradeda kultūros sostinės programą (9)

Šeštadienį Marijampolėje pradedama 2018-ųjų Lietuvos kultūros sostinės programa.

Mirė knygos „Metai Provanse“ autorius Peteris Mayle`as (4)

Sulaukęs 78 metų amžiaus, mirė knyga „Metai Provanse“ (A Year in Provence) išgarsėjęs...

Marijampolė kviečia į kultūros sostinės renginius (31)

Šeštadienį Marijampolė pradės kultūros sostinės metus. Jų programoje „Laikas keičiasi ir...

Saulės trūkumą Londone bandoma kompensuoti šviesų festivaliu (1)

Gūdžios žiemiškos Londono naktys ir vakarai nuo ketvirtadienio trumpam nebebus tokie niūrūs –...

Top naujienos

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (140)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (10)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (290)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...

„Lietuvos ryto“ jaunimas triumfavo Eurolygos jaunimo atrankos turnyre jaunieji žalgiriečiai – treti (4)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ turi daug žadančią pamainą. Sostinės ekipos talentai laimėjo Kaune...

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (197)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (822)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (98)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...

Signatarų namuose atidaryta Vasario 16-osios akto paroda (119)

Sekmadienį Signatarų namuose Vilniuje iškilminga ceremonija atidaryta į Lietuvą iš Vokietijos...

Valančiūnas ar Sabonis: kurio lietuvio savo komandoje labiau norėtų NBA žaidėjai? specialiai DELFI iš Londono (49)

Tik antrąjį sezoną Nacionalinėje krepšinio asociacijoje ( NBA ) rungtyniaujantis Domantas...