Jau tryliktus metus Vilniuje gegužės 5–11 dienomis vyks Lietuvos šokio informacijos centro ir „Vilniaus festivalių“ rengiamas Tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis ’09“. Šiemet Menų spaustuvės ir Lietuvos nacionalinio dramos teatro scenose festivalis publikai pristatys 18 trupių iš Norvegijos, Vokietijos, Danijos, Islandijos, Italijos, Prancūzijos, Latvijos ir Lietuvos, ir pateiks margaspalvį šiuolaikinio šokio spektrą nuo įprastinių šokio spektaklių iki hiphopo bei žmogaus ir ekskavatoriaus dueto.
Pasak organizatorių pranešimo spaudai, pagrindinis šių metų festivalio akcentas – vienos pagrindinių pasaulio šokio valstybių ir svarbiausios šiuolaikinio šokio šalies Prancūzijos šokio vitrina „FranceDanse Vilnius“, rengiama kartu su nacionaline programa „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ bei CulturesFrance ir Prancūzų kultūros centru Vilniuje.

Per paskutinius XX amžiaus dešimtmečius kryptingos ir efektyvios valstybinės kultūros politikos ir pačios šokio bendruomenės aktyvumo dėka šiuolaikinis šokis šioje šalyje tapo išskirtine, itin populiaria profesionaliųjų menų sfera: Prancūzijoje veikia šimtai po visą šalį pasklidusių šokio trupių ir teatrų, daugybė trupių gastroliuoja visuose pasaulio žemynuose.

Šokio menas, kurio neriboja kalbos barjerai, pasiekia įvairaus skonio, išsilavinimų, socialinių sluoksnių bei tautybių žiūrovus. Todėl Vilniui tapus Europos kultūros sostine, Lietuvos šokio informacijos centras festivalio „Naujasis Baltijos šokis‘09“ rėmuose nusprendė pristatyti visą puokštę pasaulio šiuolaikinio šokio sostinės – Prancūzijos – šokio trupių iš skirtingų šios šalies mietų: „Beau Geste“, „Cie Illico“, „Systeme Castafiore“, „Compagnie Ariadone“, Compagnie Rêvolution.

Gegužės 8–11 d. vyksianti vitrina „FranceDanse Vilnius“ Sereikiškių parke pradės bene didžiausia programos intriga – neįprastas trupės „Beau Geste“ duetu „Pašėlęs svaigulys“. Šiam duetui reikia daug ir atviros erdvės, nes jo atlikėjai – žmogus ir ekskavatorius.

Šokėjas ir didžiulė mašina. Įspūdingas, nemokamas reginys Vilniaus publikai bus parodytas dukart: gegužės 8 ir 9 dienomis.

Prancūzų pasirodymus tęs trupė „Cie Illico“, kuri „FranceDanse Vilnius“ pristatys net tris spektaklius. Pirmasis iš jų – „Switch“, sukurtas keturiems vyrams šokėjams ir šešiolikai kaukių, spręs tapatybės problemas. Spektaklyje „Sapnai apie valsą“ pats trupės vadovas, choreografas Thomas Lebrunas atliks komiškas variacijas klasikinio valso tema. O „Nustėrusiame žvaigždyne“, jungiančiame tris solo, bus pateikti žvaigždžių portretai, siekiant atskleisti maišto ir neteisybės momentus. Be to, „FranceDanse Vilnius“ įvyks ir bendro naujo Thomaso Lebruno ir lietuvių šokėjos bei choreografės Loretos Juodkaitės spektaklio „Daryti tai, nedaryk to“ premjera.

Po ilgos pertraukos bus pamaloninti buto šokio gerbėjai. „Tamsos šokiu“ vadinamos japonų kilmės šiuolaikinio šokio krypties choreografės Carlottos Ikedos trupė „Compagnie Ariadone“ pristatys spektaklį „Sora no ao, dangaus žydrynė“, kuriame atsiskleis moteriškoji buto pusė. Neliks nuvilti ir hip hopo gerbėjai. Jau kelintus metus iš eilės „Naujasis Baltijos šokis“ pristato po vieną šios šokio rūšies spektaklį, tad ir šiemet „FranceDanse Vilnius“programoje vėl bus galima išvysti pernai vilniečius jau sužavėjusios ir daugybę žiūrovų pritraukusios hiphopo šokio trupės „Compagnie Rêvolution“ naujausią spektaklį „Miesto baletas“, jungiantį visiškai prieštaringas – hiphopo ir klasikinio šokio – formas.

O šokį, muziką ir teatrinius triukus jungianti trupė „Systeme Castafiore“ spektaklyje „Stebuklų vadovėlis“ pakvies pasinerti į pasakų pasaulį.

„FranceDanse Vilnius“ bus gretinama su naujausiais lietuvių choreografų Agnijos Šeiko ir Dovilės Binkauskaitės, Loretos Juodkaitės, Tautivilo Gurevičiaus, Jonės Dambrauskaitė ir Kauno šokio teatro „Aura“ darbais, taip siekiant skatinti prancūzų ir lietuvių šokio bendruomenių bendradarbiavimą.

Tačiau tuo „Naujojo Baltijos šokio ’09“ geografija neapsiriboja. Tęsdami tradiciją pristatyti Šiaurės šalių šokį festivalio regėjai šių metų programoje pristato pagrindinę Norvegijos šokio trupę „Carte Blanche“. Festivalio atidarymui bus parodyti du garsių kvietinių choreografų sukurti spektakliai. Didžiojoje Britanijoje reziduojantis choreografas Hofeshas Schechteris šiai trupei sukūrė nepaprasto populiarumo susilaukusio spektaklio „Maištas“, kurio pagrindu tapo neseni neramumai Paryžiaus priemiesčiuose, versiją.

O Izraelio choreografė Sharon Eyal, paprastai dirbanti išskirtinai tik su garsiąja „Batsheva Dance Company“, ryžosi šešioms „Carte Blanche“ šokėjoms sukurti spektaklį „Kiaulė žudikė“. Taip pat bus galima išvysti šmaikščius, bet susimąstyti priverčiančius jaunų kūrėjų iš Danijos ir Islandijos darbus.

Atskiras vakaras bus skirtas ir italų šokiui. Trijų neseniai Lietuvoje viešėjusio teatro kūrėjo Romeo Castellucci vaikų Teodoros, Agatos ir Demetrio Castellucci bei jų kolegos Eugenio Resta įkurta trupė „Dewey Dell“ festivalyje pristatys spektaklį „à elle vide“, primenantį mistišką, tačiau ilgam įsimenantį sapną.

Tą patį vakarą bus galimą išvysti ir choreografo Leonardo Diana monospektaklį „Į šviesą“, pasakojantį apie grįžimą į gyvenimą, gyvenimiškosios jėgos ir amžinosios šviesos atradimą bei papildytą įpūdingomis vaizdo projekcijomis.

Neliks pamiršta ir viena stipriausių pasaulyje – vokiečių šokio mokykla. Trupės „resistdance & friends“ tarpdisciplininiame spektaklyje „Privačios erdvės“ choreografė Silke Z. į vieną visumą jungdama šokį, vaizdo instaliaciją ir kino filmą, tyrinėja privačios erdvės problemą. O šokėja Caroline Simon sukūrė itin komišką spektaklį „Kūrinys“, kuriame manipuliuojant tekstu bei įvairiais šokio spektakliams būdingais stereotipais šmaikščiai žaidžiama meno silpnybėmis.

Taigi, kasmet margą temų ir šokio rūšių įvairovę publikai pateikiantis festivalis „Naujasis Baltijos šokis ’09“ ir šiemet laikosi pagrindinio savo tikslo – atgabenti į Lietuvą kuo įvairesnį, daugiau įvairių šiuolaikinio šokio formų bei žanrų apimantį choreografų spektrą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Iš Dailininkų sąjungos galerijos pavogta bronzinė skulptūrėlė (3)

Vilniuje iš Dailininkų sąjungos galerijos pirmadienį pavogta bronzinė skulptūrėlė.

Bendros gamybos kino forume Italijoje - dėmesys lietuviškam kinui

Pirmadienį prasidėjusiame bendros gamybos kino forume „When East Meets West“ Trieste (Italija)...

Pekine prasidėjo ledo žibintų festivalis

Praėjusį penktadienį Pekine prasidėjo 32-asis ledo žibintų festivalis. Jo lankytojai pateks į...

Kultūros ministrė: Davoso deklaracija pabrėžia kultūros vaidmenį kuriant gyvenamąją aplinką (4)

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson dalyvavo Davose (Šveicarijoje) vykusioje Europos kultūros...

Geriausiems operos ir baleto solistams Lietuvoje bus įteiktos premijos (1)

Paskutinę sausio dieną, prieš „Sevilijos kirpėjo“ spektaklį LNOBT Didžiojoje salėje...

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (8)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (194)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Kainos šiemet dar augs (138)

Kasmet didėjančios kainos maisto ir paslaugų sektoriuose piktina gyventojus, tačiau ir šiemet...

Kas galėtų kišti koją Nausėdai prezidento rinkimuose (8)

Ekonomistas Gitanas Nausėda , pirmaujantis tarp galimų kandidatų į prezidentus, laikosi buvusio...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (170)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Ant raudono kilimo – akį traukiančių iškirpčių fiesta stilistės komentaras (58)

„Šiuolaikine mada nieko nenustebinsi, tad trumpo sijono ir gilios iškirptės derinys nėra tabu....

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (145)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Oksana Pikul: iš vyro patiriu psichologinį ir fizinį smurtą (94)

Drama Jasaičių šeimoje prasidėjo sekmadienio rytą. Į policijos pareigūnų rankas pakliuvęs...

Sirijos režimas kaltinamas chemine ataka sukilėlių teritorijoje (19)

Sirijos sukilėlių kontroliuojamame anklave netoli Damasko mažiausiai 21 asmuo, tarp jų yra ir...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (374)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...