Regis, pats dangus – vaiskus iki mėlynumo – virš Lietuvos ir Latvijos linkėjo sėkmės tapytojai Rūtai Katiliūtei Rygoje. Nacionalinės premijos laureatė galerijoje „Māksla XO" atidarė autorinę parodą „Sinonimai". Mėlynos drobės tapo menininkės skiriamuoju ženklu. Net ir Latvijoje.
Rūtos Katiliūtės paroda Rygoje. Laima Milkintė

Vos pravėrusią galerijos duris lietuvę pasičiupo latvių žiniasklaidininkai. Pasimėgauti jos subtiliais, niuansuotais kūriniais į parodą suko garsiausi Rygos kolekcininkai, menininkai, užsienio pasiuntinybių atstovai. „Mano darbus reikia žiūrėti tyloje ir ramybėje", – jiems patarė R. Katiliūtė.

Elizabetės gatvėje veikianti galerija „Māksla XO" gali pasigirti puikiais kaimynais: greta – užsienio šalių ambasados, Nacionalinis meno muziejus ir Latvijos dailės akademija. „Tai viena geriausių Latvijos galerijų", – patikino į parodą užėjusi latvių tekstilininkė Iveta Vecenanė.

2018 metus galerija paskyrė tapybai. 12 parodų, po vieną per mėnesį, turėtų atsakyti į klausimą, kokia ta šiuolaikinė tapyba – gyva ar mirusi, gyvybinga ar atgyvenusi savo laiką.

Išvydo amžiną tapybą ir to pakako

Tylūs, subtilūs R. Katiliūtės darbai atlaikė tikrą juos stebinčios publikos emocijų siautulį. Lietuvių nacionalinės autorės braižo išskirtinumą pripažino ir pati galerijos „Māksla XO" vadovė, simpatiškoji Ilzė Žeivatė.

Nuo 2009-ųjų ji dalyvauja šiuolaikinėje meno mugėje „ArtVilnius" ir R. Katiliūtės kūrybą žinojo jau daugelį metų. Nors su autore nė karto nebuvo susitikusi. Lietuvės kūryba I. Žeivatei tam tikru atžvilgiu priminė latvių menininkę Tatjaną Krivenkovą.

„Maniau, kad tai jauna ir labai jautri kūrėja. Ir tik prieš porą mėnesių sužinojau, kad Rūta jau brandaus amžiaus, – nusijuokė I. Žeivatė. – Ji ypač šiuolaikiška, „lengva", „neišmąstyta". Tai ir yra tapybos šiuolaikiškumas – ji nepavaldi laikui, kartai, epochai, amžiui – ji yra amžina", – pabrėžė latvių galerininkė.

Ji net nesumetė pasiteirauti, kokio amžiaus yra jai patinkanti autorė. „Manęs tai nedomino. Domino kas kita – mačiau šiuolaikišką gerą tapybą. Taškas", – nukirto I. Žeivatė.

Pralenkė garsius pirmtakus

R. Katiliūtės kūrybos tyrinėtoja prof. dr. Raminta Jurėnaitė yra teigusi, kad lietuvei pavyko praturtinti vieną iš itin kontempliatyvių XX–XXI a. abstrakčiosios tapybos tradicijų. Ji pratęsė Marko Rothko, Yves'o Kleino ir Gotthardo Graubnero kūrybines paieškas.

„Tačiau R. Katiliūtės tapyba daug suprantamesnė ir jausmingesnė nei minėtų pirmtakų. Ji – šviesos melancholijos tapytoja, suvirpinanti šviesą ir vaizduotę", – teigusi garsioji menotyrininkė.

Klausiama, ar Rūta Katiliūtė lygintina su garsiojo Ilzės tėvynainio Marko Rothko tapyba, galerininkė I. Žeivatė atsakė neigiamai. „Nematau jokio panašumo. M. Rothko gyveno ir mirė gilioje depresijoje. Jam drobės buvo lyg langai, pro kuriuos veržėsi iš savo liūdno gyvenimo ten, į šviesą.

Tai visai skirtingo mąstymo menininkai. Rūta tapo tai, kam reikia begalinio jautrumo: šviesą ir švytėjimą, pasaulį ir jausmus, Dievą ir gamtą. M. Rothko tapė savo vidinį pasaulį, savo šeimos, genties istoriją", – aiškino I. Žeivatė.

Žiūrėti plačiomis akimis

Už abstrakčiosios tapybos turtingumą Nacionaline premija įvertinta R. Katiliūtė yra viena nuosekliausių šios krypties kūrėjų. Jos vardas siejamas su abstrakcionizmo raida Lietuvoje. 1968 metais baigusi LTSR valstybinį dailės institutą (dabar – Vilniaus dailės akademija) ji atsisakė motyvų, pasakojimo ir pasinėrė į grynųjų formų, spalvų ir jausmų poveikio paieškas.

R. Katiliūtės parodos „Sinonimai" kuratorė Sonata Baliuckaitė teigė sulaukusi latvių žurnalistų klausimo, kaip reikėtų žiūrėti tokį R. Katiliūtės meną. Atviromis akimis ir širdimis, atsakiusi. „Ir būti labai atviriems pasauliui. Ieškoti sinonimų, ką norite viename ar kitame paveiksle pamatyti. Arba tiesiog galvoti apie spalvą", – latviams išeitį siūlė Sonata.

R. Katiliūtė per pastaruosius penkerius metus surengė net penkias naujų darbų parodas. Menininkės kūrybą galerija „Meno niša" pristatė tarptautinėse meno mugėse Vokietijoje, Belgijoje, Lietuvoje, Austrijoje. Lietuvės kūriniai vertinami užsienio meno kuratorių ir kolekcininkų.

Dar 1990 metais dvi R. Katiliūtės personalinės parodos buvo surengtos Vokietijoje „Salustowicz" galerijoje, 1994-aisiais jai skirta prestižinė Pollocko-Krasnerio fondo stipendija. Jos kūriniai buvo atrinkti parodai Berlyne stojimo į Europos Sąjungą proga. Personalinės parodos surengtos prestižinėje Berlyno „Brockstedt" galerijoje, taip pat „Tallinn Art Hall".

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Cirque Du Soleil“ Šanchajuje pristatė „Įsikūnijimo“ įkvėptą programą

Rugpjūčio 16 dieną Šanchajuje pirmą kartą parodyta garsiojo cirko „ Cirque du Soleil “...

Aušrinė Stundytė: operos režisierius turi būti lyg geras meilužis

Operos pasaulyje sėkmės istorijų – daug ir skirtingų, o štai lietuvės Aušrinės Stundytės...

Prasideda antrosios „Baltijos kino dienos“: programoje filmai apie laisvę, meilę ir mus (1)

Pirmadienį Vilniuje šventiniu kino seansu prasidės antrą kartą rengiamos „Baltijos kino...

Humanitarų bendrija: savanoriai, šauktiniai ar verktiniai? (1)

Rugpjūčio viduryje įvyko jau XIII „Literatūros salų” vasaros seminaras. Renginio metu buvo...

Banksy sako nesuteikęs leidimo jo darbų parodai Maskvoje

Slapusis britų grafitininkas Banksy paskelbė socialiniuose tinkluose, kad jis neturi nieko bendra...

Top naujienos

Bandė emigruoti į Norvegiją, bet nepasisekė: nuo to laiko savo šeimos gyvenimą pavertė pragaru (26)

„Sugyventinis sakė, kad neužsikoduos. Sakė: ką, aš nesveikas, kad negersiu? Vaikų teisių...

Baltarusės vyksta gimdyti į Vilnių ir moka tūkstančius: Olga papasakojo esminius skirtumus (14)

Tarp Baltarusijos moterų, besiruošiančių tapti motinomis, populiarūs gimdymai Vilniuje. Žinoma,...

„Žiurkikių“ kebabais prekiaujantis verslininkas: nėra ko piktintis, pavadinimas – žmonos garbei (75)

„Žiurkikių“ kebabas. Tokį maisto patiekalą galite nusipirkti dviejose Molėtuose...

Doveika įvertino Vėlyvio provokaciją bažnyčioje: ar nusišlapinti ant artimo žmogaus kapo taip pat būtų labai meniška? (350)

„Čia nieko originalaus. Nieko. Tuščia. Čia garbėtroškos priemonė“, – apie Emilio Vėlyvo...

Intrigos nebelieka: broliai Lavrinovičiai karjerą tęs Prienuose ir klausys Šeškaus nurodymų (5)

Po dvejų metų Panevėžyje broliai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai kelsis į Prienus, kur...

Šią šeimą prisimena kiekvienas lietuvis, tačiau tik retas žino, ką jai iš tiesų teko iškęsti (74)

Jie – broliai dvyniai. Ji – vyresnioji sesuo, vadinta eterio lakštingala. Visi trys bajoriškos...

Kaip vasaros užbaigtuvių metu rengiasi stilingi sostinės gyventojai (23)

Besibaigianti vasara Vilniuje vis dar gena sostinės gyventojus ištrūkti į miestą, nes saulėtų...

Inga Stumbrienė su šeima Singapūre apsistojo viename prabangiausių viešbučių: įspūdis – neišdildomas (98)

Po 14-ųjų vetuvių metinių minėjimo Balyje verslininkai Inga ir Aivaras Stumbrai apsistojo...

Pasaulyje išgarsėjusį šokoladą kuriantis lietuvis: kartumas – prasto šokolado požymis (8)

Šokoladas tikrai ne saldainis – tai labai išlepęs kakavos vaisiaus produktas, sako rankų darbo...

Nausėda pasveikino važiuojančius apsipirkti į Lenkiją (583)

Pirmadienį „Žinių radijuje“ viešėjęs Gitanas Nausėda kiek netikėtai pasidžiaugė į...