Ne vienas klaipėdietis savo miesto nebeįsivaizduoja be sielą pakylėjančios varpų muzikos, kuria gali mėgautis ne tik svarbių renginių metu, bet ir kiekvieną savaitgalį. Šiemet Klaipėdos karilionas švenčia solidžią gyvavimo sukaktį.
Varpas
© DELFI
Prieš dvidešimt metų, 1987-ųjų lapkričio 13 dieną, Centrinio pašto bokšte buvo sumontuotas didžiausias Lietuvoje – 48 varpų – karilionas, skambėjęs iki 2006-ųjų.

Vokietijos Peterio Schillingo firmos meistrų instrumentas buvo pagamintas dar 1985-aisiais, tačiau pasirodė esąs toks prastas, kad porą metų buvo vis tobulinamas.

Šiandien uostamiestis pagaliau gali didžiuotis itin kokybišku olandų „Royal Eijsbouts“ karilionu, kurio pirmuosius akordus klaipėdiečiai išgirdo praėjusių Kalėdų proga.

Du dešimtmečius kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį varpus prakalbinantys klaipėdiečiai karilionininkai Kęstutis Kačinskas ir Stanislovas Žilevičius šypsojosi, jog arčiau Dievo pakylėjanti muzika dabar skamba ir iš dieviško instrumento, tačiau su didžiausiojo Lietuvoje titulu Klaipėdos karilionui teko atsisveikinti.

Kauniečiai ne tik atnaujino 1937 metų gamybos karilioną, bet ir papildė jį 14 naujų varpų. „Jie sąmoningai taip padarė – pridėjo tiek varpų, kad bent vienu būtų daugiau nei Klaipėdoje. Kaunas yra Kaunas“, – juokėsi K.Kačinskas.

Instrumentas nušiurpino

Muzikų pastebėjimu, skambėjimo prasme vienas pridėtas varpas didelės įtakos neturi. Pasak S.Žilevičiaus, skirtumas jaučiamas, kai instrumente yra kelios papildomos oktavos.

Karilionininkas prisiminė, jog jam didžiausią įspūdį paliko 72 varpų Neipervilio (JAV) karilionas. Vien didysis šio instrumento varpas sveria 18,5 tonos. Palyginimui – bendras Klaipėdos kariliono varpų svoris siekia apie penkias tonas.

„Priversti suskambėti tokį varpą – gana sunku. Reikia atsistoti ant pedalo ir pasišokinėti. Tačiau tokie varpai rečiausiai ir naudojami“, – aiškino S.Žilevičius.

Muzikai neslėpė, jog buvusio ir dabartinio Klaipėdos karilionų kokybė – nelygintina. „Dabartinis – šiandien vienas moderniausių instrumentų. Per metus tokių pagaminama vos trys keturi. Yra nedaug firmų, kurios gali pasigirti statusu royal („karališkas“), tai itin aukštos kokybės garantija, – pasakojo K.Kačinskas. – Naujuoju instrumentu galima atlikti ką tik nori. Anksčiau stengdavomės groti tik tokius kūrinius, kuriuose geriausiai išryškėja melodija. Apie šiuolaikinę muziką galėdavome tik pasvajoti, nes būtų skambėjusi tikra kakofonija.“

Muzikas prisiminė kadaise pralinksminusią situaciją, kai senuoju Klaipėdos karilionu pabandę groti danas ir olandas ėmė tarpusavyje diskutuoti, ar kur nors dar regėjo baisesnį instrumentą. Paaiškėjo, kad toks yra – kažkur Naujojoje Zelandijoje.

Darbo vietoje – it pirtyje

S.Žilevičius ir K.Kačinskas tikino, jog tik iš pirmo žvilgsnio jų darbas atrodo romantiškas. „Į sporto salę treniruotis neiname, mums ir repeticijų užtenka“, – šmaikštavo S.Žilevičius.

Po intensyvesnių repeticijų ar koncertų muzikai persunkti ne tik prakaito – delnus neretai padengia iki kraujo nutrintos pūslės. Pašnekovai prisipažino, jog rankos – jautriausia šios profesijos atstovų vieta.

Su pirštinėmis skambinti nepatogu, tad kai kurie karilionininkai pasigamina specialias odines delnų apsaugas. Pasak pašnekovų, ypač sunku būdavę skambinti senuoju instrumentu, mat jo klavišai – kampuoti.

K.Kačinskas prasitarė, jog muzikuoti yra tekę ir gana neįprastu būdu. Vasarą pašto bokštas taip įkaisdavo, kad kartais karilionininkai turėdavo galuotis 40-50 laipsnių karštyje – apie kondicionierius tuomet buvo galima tik pasvajoti. Tad tokioje situacijoje geriausiai gelbėdavo paplūdimio stiliaus apranga.

Neturi kuo repetuoti

Sumanymas Klaipėdoje įrengti karilioną tapo svarbiu įvykiu ne tik miesto gyvenime, tačiau kardinaliai pakeitė ir juo turėjusių skambinti žmonių gyvenimą.

„Jau dvidešimt metų kaip baudžiauninkai kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį skambiname, – šypsojosi S.Žilevičius. – Valdžia taip nustatė, ir šventa. Tačiau suprantama, kad mieste, kuriame yra karilionas, jis ir turi skambėti.“

Fortepijono virtuozui S.Žilevičiui ir chorinio dirigavimo studijas baigusiam K.Kačinskui teko mokytis naujo „amato“. Skambinimo karilionu subtilybių klaipėdiečiai sėmėsi Vokietijos mieste Magdeburge. Muzikai nuolatos dalyvauja tarptautiniuose konkursuose, yra išleidę po keletą kompaktinių plokštelių, originalios muzikos bei aranžuočių karilionui leidinių. Karilionininkai kupini idėjų parengti naujas koncertines programas. Tačiau, net turėdami modernų instrumentą, to padaryti negali – klaipėdiečiai vis dar priversti repetuoti su senajam karilionui pritaikytu įrenginiu, vadinamuoju treniruokliu.

„Dirbti su šiuo instrumentu beprasmiška, tai tas pats, jei repetuotum su bajanu, o koncerte reikėtų groti akordeonu. Mes tiesiog gaištame laiką, kurį galėtume skirti naujiems kūriniams parengti“, – piktinosi K.Kačinskas.

Karilionininkų teigimu, repeticijoms skirtas instrumentas turėjo atkeliauti su naujuoju karilionu, juolab kad ir pinigai tam buvo skirti. Tačiau dėl kažkieno aplaidumo „treniruoklio“ klaipėdiečiai vis neturi. Muzikai karčiai šypsojosi, jog galbūt jo neprireiks laukti dar dvidešimt metų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Iš Dailininkų sąjungos galerijos pavogta bronzinė skulptūrėlė (3)

Vilniuje iš Dailininkų sąjungos galerijos pirmadienį pavogta bronzinė skulptūrėlė.

Bendros gamybos kino forume Italijoje - dėmesys lietuviškam kinui (2)

Pirmadienį prasidėjusiame bendros gamybos kino forume „When East Meets West“ Trieste (Italija)...

Pekine prasidėjo ledo žibintų festivalis

Praėjusį penktadienį Pekine prasidėjo 32-asis ledo žibintų festivalis. Jo lankytojai pateks į...

Kultūros ministrė: Davoso deklaracija pabrėžia kultūros vaidmenį kuriant gyvenamąją aplinką (12)

Kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson dalyvavo Davose (Šveicarijoje) vykusioje Europos kultūros...

Geriausiems operos ir baleto solistams Lietuvoje bus įteiktos premijos (2)

Paskutinę sausio dieną, prieš „Sevilijos kirpėjo“ spektaklį LNOBT Didžiojoje salėje...

Top naujienos

Karbauskis iš Jakilaičio gavo ir kitokių klausimų (78)

Po antradienį vykusios spaudos konferencijos, kurioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Aplinkiniuose laukuose surinko visas atliekas ir pasistatė štai tokį namą (186)

Krunai – kaimas Širvintų rajone, kuris jau 2001-aisiais laikytas išnykusiu. Šiandien čia...

Susirinkusi LRT taryba reaguoja į Karbauskio veiksmus (84)

LRT tarybos pirmininkas Žygintas Pečiulis sako, kad būdamas universiteto profesoriumi uždirba...

Tobula vieta Saboniui – „Pacers“ aprangą apsivilkęs talentas nenustoja stebinti (11)

Bebaimiu vadinamas 21-erių metų Domantas Sabonis ne tik įsitvirtino Indianos „Pacers“...

Kaimynas: 13 vaikų kalinusios poros namuose – šlykštūs vaizdai (7)

Savo 13 vaikų kalinę ir kankinę sutuoktiniai ankstesnius savo namus buvo pavertę tikra landyne,...

Netikėtas posūkis: LaVaras Ballas padės Šeškui treniruoti „Vytautą“ (22)

Ballų viešnagės Lietuvoje istorijoje – netikėtas posūkis: antradienio popietę pranešta, kad...

Gydytojas pataria: ką pakeisti, kad aplinkiniai spėliotų jūsų tikrąjį amžių (2)

„Jums skauda kelius, rankas išvagojo gilios raukšlės , o nuotaika blogesnė už lietuvišką...

Arūnas Milašius. Kai pradėjome plėšyti reklaminius žurnalų puslapius, mums ėmė sektis. Nesustokime. (47)

Nors bėdų, skaudulių ir saviplakos, baimės „o ką pasakys tas kaimynas, kurio dar nepažįstu“...

Vilniaus centre sprogo vamzdis – gatvę tvindo vanduo vairuotojams pataria vengti Upės g. (86)

Antradienį perpiet sostinės Upės gatvė patvino dėl sprogusio vandentiekio vamzdžio –...

Matijošaitis apie prezidento rinkimus: padėsiu Skverneliui (165)

Apie jokius kitus žygdarbius negalvosiu, kol nebaigsiu mero kadencijos, LRT RADIJUI sako Kauno meras...