aA
Nors menininko Vytauto Tomaševičius paroda „Pašnekesiai wirtuvėje" kviečia į Lazdynus, ji šiandien buvo atidaryta Lietuvos dailininkų sąjungos Pamėnkalnio galerijoje. Joje apsilankius galima konstatuoti, kad laiko tėkmė kūrėjo prestižui neatnešė jokių nuopuolių, priešingai – Vytautas auga vis didesnis ir įdomesnis.
© DELFI / Domantas Pipas

„Iz kuchonnych kranov bjot veseliaščij gaz..." – andai dainavo Borisas Grebenščikovas. Neverta kartoti, koks reiškinys su stiprinamųjų gėrimų garais, cigarečių dūmais ir plačiais pokalbiais buvo sovietmečio virtuvė. Ypač inteligentų šeimose.

Reiškinio liudininku, tik ne tiesioginiu, teko tapti ir pačiam Vytautui. Jo tėvo, garsaus kino operatoriaus Jono Tomaševičiaus namus, konkrečiau – virtuvę, savo asmenybėmis yra išmatavę daugybė meno kūrėjų, tarp jų – ir tuometis kaimynas poetas Sigitas Geda. Daugiausia prisisvečiavęs buvo kinematografininkų gildijos kolega režisierius Marijonas Giedrys.

Atvirai: pasakė, ką galvoja

Parodos atidarymas, kaip skelbė ir pavadinimas, prasidėjo nuo pašnekesio virtuvėje. Tik truputį inscenizuoto. Susėsti prie staliuko V. Tomaševičius pakvietė sociologę Liną Mačiulę ir psichologę Irmą Skruibienę. Pirmoji dėmesio skyrė automobiliui kaip visuomeninio statuso simboliui. Antroji pažvelgė į skyrybas su sovietmečiu ir iki šiol tai lydinčias psichines traumas.

Lengvai atpažįstamo dekoratyvaus stiliaus tapytojas V. Tomaševičius ėmėsi socialinės kritikos. Į jo kūrybą įsiveržė dabartis ir aktualijos, o amžinosios estetikos vertybės liko amžinybei.

Anot tapytojo, jis vaizduojąs, kas svarbu, įdomu ir skauda dabar. „Ateina laikas, kai pradedi sakyti, ką galvoji", – pabrėžė atidarydamas dvidešimtą autorinę parodą.

Politinių partijų korupcija, kaimyno emigranto automobilio vardinis numeris, raidės w dilema – štai kuo, pasak V. Tomaševičiaus, dabar gyvena kadaise prestižiniu vadinto Lazdynų mikrorajono gyventojai.

Parodomojo rajono šiandiena – daugiabučiai ir kiemai, prabangūs automobiliai, turtingo gyvenimo ženklais sovietmečiu laikytos interjero detalės – į visa tai Lazdynuose augęs dailininkas žvelgia nebe vaiko, o brandaus kūrėjo akimis.

Dirbo su W. Herzogu

„Sakyčiau, ši paroda labai asmeniška. Tiek dėl raidės w, tiek ir dėl išėjimo temos", – į biblines platumas veržėsi vidurinei menininkų kartai atstovaujantis V. Tomaševičius. Parodoje jis rodo „Pabėgimą iš Egipto" su liepsnojančiu krūmu. Paveikslu tarsi atsisveikino su vaikystės kiemais ir išėjo ieškoti ko nors nauja – į Pažadėtąją žemę.

Taip pat tai simbolinis išėjimas iš uždaros sovietinės visuomenės. Prestižinėje mokykloje nuo pirmos klasės anglų kalbos mokęsis Vytautas tik pasikeitus santvarkai įvertino priežodį „ką išmoksi – ant pečių nenešiosi". Anglų kalbos įgūdžiai labai pravertė, kai į Lietuvą suskato keliauti užsieniečiai.

Nuo 1996 metų Vytautas dirbo dailininku Lietuvos kino studijoje, tada amerikiečiai filmavo „Naujuosius Robin Hudo nuotykius". Paskui į Lietuvą filmuoti „Nenugalimo" atvažiavo režisierius Werneris Herzogas. Vytautas kūrė lietuviškos filmo dalies dekoracijas, susibičiuliavo su gyvąja kino legenda.

V. Tomaševičius turi lenkiško kraujo. Niekada to neslėpė, apie tai žinojo visi jo draugai. Todėl ir raidė w paveiksle neonu užsižiebė neatsitiktinai („Aktualizuota Valaičio skulptūra, arba Pomirtinis paminklas W raidei"). Viena vertus, autorius atkreipia dėmesį į skulptūrų griovimo ir naujų statymo bumą, pasižymintį visišku nejautrumu laikui ir emocingu politikavimu.

Raidė w rėkia kaip priekaištas, primena apie Lietuvos nenorą įteisinti lotyniškų rašmenų x ir w, dėl kurių mišrios šeimos patiria daug nepatogumų. Į paveikslą V. Tomaševičius sudėjo ir visą įtūžį dėl istorijos, dar sovietmečiu nutikusios su jo pirmuoju pasu. Šešiolikmetis tada drąsiai pasipriešino sovietų biurokratams, norėjusiems jį paversti „Tomaševič".

Parodoje pakvipo daugiabučiais

Skaitmeninio impresionizmo stiliaus darbai išsaugojo V. Tomaševičiui būdingas spalvas, atpažįstamus pavidalus ir detales. Kieme, kurį perbėgo tapytojo vaikystė, išsižergė feraris. Ir, perkeltas į paveikslą, tinkamai pajuodintas ir išdidintas, tapo atsisveikinimo su vaikyste simboliu („Ferarri krepšinio aikštelėje").

Vien tapybos autoriui pasidarė maža: ją papildo žiniasklaidos ir literatūros tekstų ištraukos, instaliacijos, saviti garso ir apšvietimo sprendimai.

Ir, be abejo, kvapas – daugiabučių mikrorajono kvapas: aštrokas, bet malonus, primenantis šlapią betoną, sulytus namus, pabėgius. Ir patenkantis į parodos salę iš keturių dozatorių.

Meno apibrėžimų – tūkstančiai. Ir vienas jų teigia, esą tai kūrėjo sąmonės perkeista tikrovė. „Jei viską darai nuoširdžiai, žmonės tavo darbuose ima atpažinti save. Nes paveikus gali būti tik sąžiningas menas. Rasi, kas nors mano darbuose atpažins tą atsisveikinimo, išėjimo, permainų nuotaiką", – vylėsi V. Tomaševičius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Jau trečia „JCDecaux premija“ – jaunųjų menininkų tobulėjimui

JCDecaux Lietuva kartu su Šiuolaikinio meno centru lapkričio 30d. pristatys 2018 m. „JCDecaux...

Nacionalinės premijos laureatas Makarevičius: tapybos kalba turi savo gramatiką

Laiką visi patiria skirtingai. Vieni tai fiksuoja, kiti teka pasroviui arba laukia. Menininkas...

Paskutinį mėnesio sekmadienį - nemokami muziejai (8)

Nuo kitų metų pradžios kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį visi gyventojai galės nemokamai...

Teatro pasaulyje dar viena netektis - mirė aktorius Tomas Vaisieta (55)

Trečiadienį paryčiais eidamas 85 metus mirė žinomas, ilgametis Lietuvos nacionalinio dramos...

Mirė aktorė Birutė Raubaitė (12)

Antradienį mirė kino ir teatro aktorė Birutė Raubaitė, skelbia Nacionalinio Kauno dramos teatras....

Top naujienos

(Ne)Grįžtu. Į Airiją išvyko jau sulaukusi 50-ies: geriau nei čia savo pensijos net neįsivaizduoju į šalį plūsta vyresni lietuviai (37)

„Gerai, išgersime kavos“, – pasigirsta žodžiai už nugaros Monaghano, miestelio Airijoje,...

Vyriausybė galutinai apsisprendė, kaip kovos su kainomis: „vaučeriais“ naudosis ne visi papildyta 15.05 val.  (346)

Vyriausybės pasitarime pristatytos paruoštos ministerijų priemonės, kaip kovoti su augančiomis...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nedaužė, bet santykiai nebuvo laimingi? (54)

„Mes gimėme laikais, kai sulūžusius daiktus buvo įprasta taisyti, o ne išmesti“ – tokios ir...

Kokios pensijos galime tikėtis: ką daryti, kad netektų skursti? (3)

Savaitgalis Druskininkų sanatorijoje, atostogos saulėtoje Ispanijoje, popietės su anūkais vandens...

Neeilinis smurtas prestižinėje Kauno gimnazijoje: apsiginklavęs mokinys daužė paauglį papildyta policijos pranešimu (143)

DELFI pasiekė informacija, kad vienoje prestižinėje Kauno gimnazijoje mokinys kastetu daužė kitą...

Pirkėjas pastebėjo išaugusią žaislo kainą: ar tai „Maximos“ triukas apgauti per akcijas?

Švenčių sezonas artėja ir vis daugiau lietuvių pradeda ieškoti dovanų, kurias galėtų įsigyti...

Nuolaidos, apie kurias garsiai nekalbama: kaip sutaupyti, keliaujant su vaikais

Gimus vaikams, kelionės dažnai tampa prabanga. Jei jau morališkai susitaikei, kad teks iškęsti...

Taiso neblaivių vairuotojų pamėgtą įstatymų spragą – pernai ja pasinaudojo ne vienas (23)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį pritarė įstatymo pataisų paketui,...

Ministrė Petrauskienė už uždarų durų sėdo prie derybų stalo su profesinėmis sąjungomis (36)

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė sukvietė profesinių sąjungų vadovus į...

Įsileidus Kremlių – tragedija: neįsivaizdavome, kad žmonės bus žudomi vidury baltos dienos (437)

Lygiai prieš penkerius metus prasidėjo Ukrainos Orumo revoliucija – Maidanas . „Tai buvo...