Jeigu Naujųjų metų rytą gatvėje sutiksite kaminkrėtį, būtinai palieskite bent jo sagą - laimė lydės visus metus.
Radiacija, pavojus, stop
© images.lt
Palieskit kaminkrėtį

1837-ųjų gruodžio mėnesį Vilniuje įkurtas kaminkrėčių cechas. Šiandien visoje Lietuvoje rastume vos keliasdešimt šią retą, legendomis ir prieatarais apipintą profesiją turinčių žmonių. Vienas jų – R. Sakevičius - kaminkrėčiu dirba jau 28-erius metus. Jis sako, kad norintys dirbti kaminkrėčio darbą pirmiausia turi įgyti krosnininko profesiją. Ir dar svarbūs du dalykai: „Reikia nebijoti aukščio ir turėti gerą žmoną – kad ir suodiną į lovą priimtų“, - juokiasi kaminkrėtys R. Sakevičius.

Kaminkrėčio profesija – apipinta legendomis. Viena jų pasakoja, jog kai kartą karalių Georgą III vežusios karietos arkliai pasibaidė, jis būtų žuvęs, jei pro šalį ėjęs kaminkrėtys nebūtų gyvulių suvaldęs. Nuo išgąsčio atsipeikėjęs karalius gelbėtojo nerado, tačiau išleido nurodymą ypač gerbti ir mylėti visus kaminkrėčius. Nuo to laiko manoma, jog kaminkrėtys – laimės simbolis, o kai kuriose šalyse suodinos kaminkrėčių figūrėlės – tradicinė Kalėdų dovana. R. Sakevičius tikina, jog anksčiau žmonės labai dažnai bandydavo jį paliesti tikėdami, kad prisilietimas prie kaminkrėčio atneš laimę. Tačiau pats kaminkrėtys to nesureikšmina: „Prašom, lieskit - bet jeigu jums Dievo skirta, laimė ir taip ateis“.

R. Sakevičius teigia, jog kaminkrėčiai cilindrus ir frakus dėvi tik filmuose: „Juk su cilindru nepatogu – ypač vėjuotu oru užlipus ant stogo vėjas gali nupūsti su tokia kepure...“

Šeši A. Tarkovskio sakiniai

Gruodį minime liūdną datą - 1986 metais, būdamas 54-erių, mirė rusų režisierius Andrejus Tarkovskis.

Režisierius Audrius Stonys sako, jog pasauliniame kine nebuvo sukurta nieko geresnio ar didingesnio už A. Tarkovskio filmus: „A. Tarkovskio kūryba, jo filmai peržengia tradicinius kino rėmus – tai jau ne vien kino kūriniai. Iš tiesų šitas žmogus atėjo į šį pasaulį pasakyti šešis sakinius - visi jo šeši filmai yra tarsi tam tikra viena žinia, kurią jis labai kryptingai sakė. Ir paskutinis Jo filmas „Aukojimas“ tarsi užbaigė šitą ratą - užbaigė sakinį, padėjo tašką. Neįsivaizduoju, ką dar galima būtų buvę pasakyti po to. Visuose A. Tarkovskio filmuose yra viena linija – prasmės ieškojimas ir bandymas suprasti, dėl ko reikia gyventi šioje žemėje. Kiekvienas filmas tarsi atveria vienas ar kitas duris šitam ilgam koridoriui ir paskutinis sakinys yra „Aukojimas“ – kad prasmė yra atiduoti, paaukoti, sudegti. Ką jis ir padaro pats – sudega.“ A. Stonys sako, jog negalima atskirti A. Tarkovskio asmenybės ir jo kūrybos – tai labai glaudžiai susiję: „Daugelis jo filmų yra netiesiogiai, bet labai asmeniški. Autobiografiškiausias filmas – „Veidrodis“. Pats A. Tarkovskis yra pasakęs - „Vienintelis dalykas, kas nėra autobiografiško šitame mano filme yra tai, kad pagrindinis herojus miršta nuo vėžio“. Bet praėjus maždaug 20-čiai metų jis pats miršta nuo šios ligos...“ – „Žinių radijui“ sakė režisierius A. Stonys.

Radiacija

Lygiai prieš 115 metų gimė JAV genetikas H. J. Moelleris. Eksperimentais jis įrodė, kad veikiant radiacijai atsiranda mutacijos. Radiacinės saugos centro direktoriaus pavaduotojas Gendrutis Morkūnas sako, jog šis atradimas padarė tikrą perversmą mokslo pasaulyje: „Iki to laiko buvo manoma, jog egzistuoja kažkoks radiacijos kiekio slenkstis – neviršijus tam tikro apšvitos kiekio, tie neigiami reiškiniai nepasirodo. Pavyzdžiui, kad paraustų rankų oda, reikia tam tikros radiacijos dozės. Taip buvo manoma iki Moelerio darbų. O jis įrodė, kad bet koks kiekis, net pats mažiausias, gali sukelti negrįžtamus pokyčius žmogaus organizme.”

Radiacinės saugos centro pareigūnas sako, jog žmogus, net ir gyvendamas vienkiemyje, net ir nesinaudodamas jokiais technikos stebuklais - vistiek neišvengiamai susiduria su radiacija: „Žmogus su jonizuojančia spinduliuote susiduria kiekviename žingsnyje. Netgi jeigu jis gyvena girios pakraštyje, medinėje trobelėje, neturi jokių elektros aparatų ir neišeina iš namų, - žmones vistiek veikia gamtinė, kosminė spinduliuotė. Arba žmogų, skrendantį lėktuvu, veikia radiacija, dar net intensyvesnė, negu veiktų jam stovint ant atominio reaktoriaus viršūnės.“

G. Morkūnas sako, jog kenksminga gali būti netgi pati medicina: „Kai kam atrodo, kad jonizuojančios spinduliuotės panaudojimas medicinoje yra menkai išsivysčiusios šalies požymis. Tačiau statistika teigia – kuo labiau išsivysčiusi šalis, tuo didesnę radiacijos kiekį žmogus gauna iš medicinos – iš rentgeno tyrimų, branduolinės medicinos. Ir tų sričių medicinoje, kur yra naudojama spinduliuotė, vis daugėja. Žinoma, pacientai, medicinos personalas, netgi lankytojai gauna tam tikrą radiacijos kiekį. Tačiau nauda, kurią duoda jonizuojančios spinduliuotės panaudojimas medicinoje, daug kartų viršija tą žalą“ – „Žinių radijui“ teigė Radiacinės saugos centro direktoriaus pavaduotojas G. Morkūnas.

Boksas ir S. Darius

1923 metų gruodžio pabaigoje surengtos pirmosios bokso varžybos – būtent nuo šios datos imta skaičiuoti Lietuvos bokso istorija. Pirmųjų varžybų iniciatorius buvo lakūnas Steponas Darius. Lietuvos bokso federacijos generalinis sekretorius Vytautas Sinkevičius teigia, kad lakūnas, nors ir nebuvo profesionalas, mėgo šį sportą.

Boksas – viena iš seniausių olimpinių sporto šakų. Šio sporto pirmtakas buvo kumštynės. V. Sinkevičius sako, jog antikinis boksas labai skyrėsi nuo šiuolaikinio: „Seniau buvo kovojama iki tol, kol varžovas pajėgdavo išsilaikyti – galėdavo būti 15 ir 20 nokdaunų. Jeigu tik sportininkas sugebėdavo pakilt, kova tęsdavosi. Kovodavo kaimas prieš kaimą, namas prieš namą arba tiesiog 20 vyrų prieš 20.“

Beje, vyrai kovodavo nuogi, todel moterims stebėti varžybas buvo draudžiama – grėsė net mirties bausmė, „nusikaltelę“ numetant nuo aukštos uolos. Veliau, kai kovotojai pasipuošė specialia apranga, draudimas buvo atšauktas. Įdomu, kad ir šiuolaikinio bokso varžybas moterims buvo leista stebeti tik po Pirmojo pasaulinio karo. Olimpinėse žaidynėse iki šiol gali dalyvautu tik boksininkai vyrai.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Faustas“ – 200 kostiumų ir 30 sekundžių persirengimui (2)

Vasario 21-25 d. į Vilniaus kongresų rūmų sceną grįžta Vilnius City Operos 10-mečio kūrinys...

Marijampolė pradeda kultūros sostinės programą (7)

Šeštadienį Marijampolėje pradedama 2018-ųjų Lietuvos kultūros sostinės programa.

Mirė knygos „Metai Provanse“ autorius Peteris Mayle`as (4)

Sulaukęs 78 metų amžiaus, mirė knyga „Metai Provanse“ (A Year in Provence) išgarsėjęs...

Marijampolė kviečia į kultūros sostinės renginius (31)

Šeštadienį Marijampolė pradės kultūros sostinės metus. Jų programoje „Laikas keičiasi ir...

Saulės trūkumą Londone bandoma kompensuoti šviesų festivaliu (1)

Gūdžios žiemiškos Londono naktys ir vakarai nuo ketvirtadienio trumpam nebebus tokie niūrūs –...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (52)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (61)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (311)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (88)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (39)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (1)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (6)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (2)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (180)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (164)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...