Teatro žiūrovams dėl spektakliams kuriamos muzikos gerai pažįstamas šiuolaikinės akademinės muzikos kompozitorius Antanas Jasenka šiemet mini 25 metų kūrybos jubiliejų. Šiai progai paminėti kompozitorius paruošė dovaną šiuolaikinės muzikos gerbėjams, teatro žinovams ir mylėtojams – teatralizuotą muzikinį spektaklį „Stichijos“. Jo premjera įvyks gruodžio 8 d. Viniaus „Menų spaustuvėje“.
Antanas Jasenka
© Asmeninio albumo nuotr.

Koncerte žiūrovai išgirs muziką, kurią A. Jasenka per pastaruosius 15 metų sukūrė Oskaro Koršunovo, Yanos Ross, Jaceko Malinowskio režisuotiems spektakliams. Atskiri muzikos kūriniai pirmą kartą bus sujungti į vieną temą „Stichijos“.

„Pasibaigus spektakliui, jame skambėjusi muzika dažniausiai pasimiršta, todėl nutariau, kad galima viską išsaugoti ir iš esamų, teatrui skirtų kūrinių sukurti savarankiškus kūrinius – taip ir padariau. Taigi, šį savo kūrybinį jubiliejų skiriu teatrui, nes šiame žanre esu visiškai neįpareigotas jokiems formatams. Formatas yra pats teatras“, – sako A. Jasenka.

A. Jasenkos muzikiniame spektaklyje, kuriam jis sukūrė ne tik muziką, bet ir tekstus, pasirodys visas būrys žinomiausių šiuolaikinės muzikos atlikėjų: kamerinis orkestras „Modus” (meno vadovas ir dirigentas Robertas Bliškevičius), choras „Brevis” (vadovas Gintautas Venislovas), aktorius Vaidotas Martinaitis, saksofonininkas Liudas Mockūnas, perkusijos metras Arkadijus Gotesmanas bei šiuolaikinio šokio šokėjai. Scenoje vienu metu pasirodys 36 atlikėjai.

Nors pavieniai šio spektaklio kūriniai A. Jasenkos gerbėjams jau yra girdėti, tačiau, pačio kompozitoriaus teigimu, tai bus puiki proga kiekvienam klausytojui individualizuoti savo patirtis. „Šiuo spektakliu noriu pabrėžti, kad tame stichijų lauke, kuriame visi kasdien esame, svarbu pamatyti grožį ir suprasti, koks paslaptingas yra šis gyvenimas. Todėl ir mano muzika šiame koncerte susijungia su asmeninėmis patirtimis“, – sako jis.

Kūrybos jubiliejų mininčio kompozitoriaus teigimu, jo muzika yra skirta visiems klausytojams. „Neskirstau muzikos pagal amžių – muzika yra arba jos nėra. Ji neturi sienų tarp manęs ir mano klausytojų. Taip pat joje nėra kodų, kurie atpažįstami kaip mada, kurie, dažnai manoma, turi būti populiarioje muzikoje. Nenaudodamas kodų, kurie atspindi laikotarpio madą, tarsi esi neįdomus. Tai netiesa, nes tikiu, kad „geras daiktas nerūdija“, – teigia A. Jasenka.

Po Lietuvą keliaujančio šiuolaikinės kamerinės muzikos festivalio „Muzikos ruduo“, į kurio programą yra įtrauktas spektaklis „Stichijos“, meno vadovo R. Bliškevičiaus teigimu, tai yra pagrindinis ir reprezentacinis festivalio koncertas, demonstruojantis itin aukštai iškeltą festivalio meninę kartelę.

„Muzikos ruduo“ yra šiuolaikinės lietuviškos muzikos festivalis. Jo koncertai vyks 8 Lietuvos miestuose ir miesteliuose: Birštone, Kėdainiuose, Žiežmariuose, Kernavėje, Jašiūnuose, Vievyje, Raseiniuose ir Vilniuje. Festivalis rengiamas lapkričio-gruodžio mėnesiais. Organizatoriai – VšĮ „Muzikos ruduo” ir Lietuvos kompozitorių sąjunga, globėja – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Antanas Jasenka nuo XX a. 9-ojo dešimtmečio pradžios žinomas tiek akademinės šiuolaikinės muzikos kompozitorių bendruomenėje, tiek eksperimentinės muzikos scenoje. Jis išsiskiria neo-avangardo stiliaus muzika. A. Jasenka kuria muziką teatro spektakliams, yra DIISC ORCHESTRA iniciatorius ir narys.

A. Jasenkos akustinės bei elektroninės muzikos kūryboje dominuoja stringančio, laužyto į smulkias atplaišas ir daugiasluoksnes faktūras skaidyto garso srautai, dėmesys tembrui ir detalei, dinamiško tempo kompozicijos, garso karpinių koliažai.

A. Jasenka yra pelnęs du Auksinius scenos kryžius už muziką teatrui, o 2015 m. Lenkijoje už sukurtą muziką spektakliams Lenkijos lėlių teatruose šioje šalyje buvo išrinktas geriausiu metų kompozitoriumi.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Į Lietuvą atvyksta Thomo Manno šeimos biografas (1)

Į Lietuvą atvyksta žinomas vokiečių biografas Manfredas Flugge, išleidęs knygą „Thomo...

Į Lietuvą pirmą kartą atvyksta jaunasis britų talentas King Krule

2018-ieji Lietuvos melomanams jau dabar žada būti išskirtiniai metai. Nėra daug jaunų muzikos...

Didžiausiame kino festivalyje Baltijos šalyse – lietuviškų filmų gausa

Savaitgalį prasidėjusio tarptautinio Talino kino festivalio „Juodosios naktys“ programoje...

Penki Lukiškių aikštės memorialo maketai išsamiai pristatomi parodoje (3)

Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) ketvirtadienį atidaroma paroda, kurioje galima susipažinti su...

Arnoldas Zdanevičius. Atviras laiškas vicemerui Kairiui arba atsisveikinimas su „Aura“ ir kitais demonais (7)

Neseniai mačiau Jus Kauno filharmonijoj, pamaniau sau, jeigu jau Kauno vicemeras, atsakingas už...

Top naujienos

Italų žurnalistai „rado“ sensaciją: kruvinų žudynių istorijoje - lietuvių snaiperių pėdsakai (3)

Kas iš tikrųjų įvyko 2014-ųjų vasarį Kijeve, kai į Maidano protestuotojus pasipylė...

Perbraižomos Lietuvos verslo ribos kursto nesutarimus (42)

Ketvirtadienį ryte kalbėdamas Žinių radijuje premjeras Saulius Skvernelis sukritikavo jį į...

Užkalnis. 10 prašymų Kalėdų seneliui (107)

Dabar toks laikas, kai vaikai rašo laiškus Kalėdų seneliui ir prašo dovanų.

Vežėjai skambina pavojaus varpais: mus gali sužlugdyti (26)

Krovinių gabenimo automobiliais įmonei „Telmento transportas“, turinčiai 260 darbuotojų...

Kariniuose Donecko objektuose – sprogimai, Zacharčenka uždraudė apie juos komentuoti sureagavo Ukraina (87)

Naktį iš lapkričio 22 d. į 23 d. dviejuose Donecko kariniuose objektuose aidėjo sprogimai, per...

Aukšto Plungės r. savivaldybės valdininko atsisveikinimas: priešpaskutinę darbo dieną girtas sudaužė tarnybinę „Hondą“ (10)

Sutrikdyta žmogaus sveikata, du sudaužyti automobiliai – tokios eismo įvykio, kurį lapkričio...

„Eurovizinį“ Latvijos duetą „Walters & Kazha“ supurtė liga: po diagnozės Valteris tapo neatpažįstamas

Penktąją vietą Latvijai „Eurovizijoje“ 2005 metais pelnęs duetas „Walters & Kazha“...

Įkvepiantys plius dydžio merginos stiliaus pokyčiai (16)

Kiek dažnai pamatę užrašą „pokytis“ tikitės pamatyti standartinį paveikslą su plius...

Rekordinę sumą Kalėdoms skyręs Kaunas žada parodyti, ko Lietuvoje dar nebuvo (46)

Pastarosiomis dienomis Kauno miesto rotušės aikštėje tikras darbymetis. Čia jau gerokai...

Ekstremalaus kultūristo Richo Pianos mirties aplinkybėms skendint migloje – Ironvyto pamoka jaunimui (33)

Prieštaringai pagarsėjusio ekstremalaus kultūristo Richo Pianos mirties aplinkybės vis dar...