Dailės galerijoje atidarytoje tradicinio japonų meno parodoje iki birželio 13 dienos galima grožėtis nuostabiais kimono, išpieštomis kriauklių geldelėmis, dailiai išsiuvinėtais obiais ir drožybos dirbiniais
© "Panevėžio balsas"

Kimono skirti Lietuvai

Dailės galerijoje atidarydama tradicinio japonų meno parodą Japonijos nepaprastoji ir įgaliotoji ambasadorė Lietuvoje Miyoko Akashi nuoširdžiai pasakė, kad menininkes sukurti tokius nepaprastus ir unikalius meno dirbinius įkvėpė gamtos grožis. Ambasadorės pasakyti žodžiai – tiesa. Tą liudija parodoje eksponuojamų kimono pavadinimai: „Žvynai“, „Skraidantys jonvabaliai“, „Danija“.

Parodos lankytojus turėtų sužavėti Lietuvai skirti kimono. Jie sukurti 2009 metais ir pavadinti „Tolimas“. Prie eksponuojamų kimono paaiškinta, kad jie sukurti „praėjusiais metais vizito Lietuvoje metu išvydus vaizdingas Lietuvos kalvas ir patyrus malonių įspūdžių“. Aštuoni parodoje demonstruojami kimono alsuoja lietuviškumu. Tik pažvelgus į šiuos kimono, atrodo, kad jie austi senovinėmis lietuviškomis staklėmis. Tačiau palietęs audinį supranti, kad jis kitoks nei lietuvių audiniai.

Ši paroda, atkeliavusi į Panevėžio dailės galeriją, Japonijos ambasados organizuoto kultūros renginių ciklo „Iri-Iro Nippon! – Japonija toli, Japonija arti“ dalis. Joje demonstruojami Masu Yamamoto sukurti nuostabūs kimono, Yumiko Matsumoto išpieštos kriauklių geldelės, Yoneko Namai tradiciniai japonų drožybos dirbiniai, Yoshiko Ogura dailūs obiai (kimono diržai) ir siuvinėjimo darbai.

Padovanojo imperatoriaus šeimai

Kimono meistrė Masu Yamamoto juos siūti pradėjo prieš 35 metus savo šeimai. 1982 metais pirmą kartą jos austas drabužis buvo atrinktas į Japonijos šiuolaikinę taikomosios dailės parodą. Du savo sukurtus kimono meistrė padovanojo imperatoriaus šeimai – 1993 metais „Tosa-no-usho“ („Jūros potvynis Tosoje“) ir 2002-aisiais „Youva“ („Saulėta taika“). Dabar Masu Yamamoto yra viena iškiliausių tekstilininkių savo šalyje. Jos personalinės parodos buvo eksponuojamos ne tik Japonijoje, bet ir Danijoje, Turkijoje, Vokietijoje.

Kimono gamybai gali būti naudojama medvilnė ir linas, bet dažniausiai jie yra siuvami iš šilko. Vienam drabužiui išausti reikia maždaug 3000 šilkverpių vikšrų. Siūlai, išvynioti iš šilkverpių vikšrų kokonų, yra specialiai ruošiami ir dažomi natūraliu būdu, naudojant tuo metų laiku augančius augalus. Taip yra paruošiamas kiekvienas plonytis siūlelis. Apie 1200 siūlų yra sudedama į audimo stakles ir, šaudyklei tarp metmenų perbėgus apie 200 000 kartų, išaudžiamas 40 cm pločio ir 13 m ilgio audinys. Jis sukerpamas į 8 lygias dalis, iš kurių siuvamas kimono. Beje, apdaras labai tinka Japonijos tvankiam klimatui. Apsirengus kimono vasarą yra vėsu, o žiemą – šilta. Japonės labai vertina ir brangina kimono, perduoda juos iš kartos į kartą.

Preciziški siuviniai

Subtiliai parodoje atrodo menininkės Yumiko Matsumoto piešiniai ant kriauklių geldelių. Menininkę tapyti Iki (nostalgiškuoju stiliumi) įkvepia gamta įvairiais metų laikais, švelnūs jausmai, japonų tradicija žavėtis ka-chou-fu-getsu (gėlės, paukščio, vėjo, mėnulio) grožiu. Kriauklių geldeles Yumiko Matsumoto tapo savo technika, žinoma kaip ornamento, arba kougou (smilkalų dėžutė) technika.

Ne vieną į parodą užsukusią panevėžietę žavėjo dabar jau mirusios Yoshiko Ogura preciziškai išsiuvinėti obiai (kimono diržai) ir kiti siuvinėjimo darbai. Impulsą kūrybai dažniausiai duoda gamtos motyvai: gėlių žiedai, paukščiai.

Obis – labai svarbi kimono dalis, tradiciniam japonų drabužiui suteikiantis ypatingo puošnumo. Jie yra labai įvairūs ir turi tam tikras dėvėjimo taisykles. Iš pradžių tiek vyrų, tiek moterų obiai buvo vienodo pločio, apie 8 cm, tačiau XVIII amžiaus pabaigoje moterims skirtieji tapo dvigubai platesni, o XIX pradžioje jie siekė net 30 cm.

Parodos lankytojai gali susipažinti ir su tradicine japonų drožyba. Menininkė Yoneko Namai dirba senuoju kamakurabori stiliumi. Iš medžio išskaptuotų lėkščių, dubenėlių, padėklų, rėmų ir kitų dirbinių paviršiai dekoruojami raižytais ornamentais, dengiami spalvotu laku, poliruojami. Tokiu stiliumi sukurti darbai pasižymi lengvumu ir patvarumu. Parodoje eksponuojama 30 kamakurabori dirbinių. Jų pavadinimai „Chrizantema“, „Japoninės slyvos“, „Bijūnas“ išduoda, kad idėjų menininkė semiasi iš gamtos formų, dažniausiai gėlių žiedų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bostono muziejaus turtus nuo kandžių saugoja keturkojis prižiūrėtojas

Bostono dailės muziejaus personalas su džiaugsmu pristato naują komandos narį – tai be galo...

Operos viltimi pripažinta Aistė Pilibavičiūtė ruošiasi reikšmingam debiutui (3)

Šią savaitę Vincenzo Bellini operos „Kapulečiai ir Montekiai“ spektakliuose Džuljetos...

Ray Moon Bartkus: tikrai geros idėjos yra geros visur – ir Marijampolėje, ir Niujorke (2)

„Lietuvą gelbėti yra pasirengę vis nauji gelbėtojai, keista, kad vis dar esama naivuolių, kurie...

Pianistas Kasparas Uinskas Lietuvoje surengs tris solinius koncertus (3)

Pirmąją pavasario savaitę solinius koncertus pagrindinėse Lietuvos koncertų salėse surengs...

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras atveria duris jaunimui (1)

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras žengė didelį žingsnį, siekdamas plačiau atverti...

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (303)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (318)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ susigrąžino lyderio pozicijas (293)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pagal populiarumą nežymiai aplenkė...

Vėl neišmiegojote? Jums padės vienas labai paprastas psichologinis triukas (24)

Kad ir kaip keistai tai skambėtų, žmonės šiais laikais yra vis labiau pavargę, bet vis sunkiau...

Tillersonas įspėja dėl karinių veiksmų prieš Šiaurės Korėją (24)

Jungtinės Valstijos įspėjo Šiaurės Korėją, kad atsisakymas vesti derybas galėtų iššaukti...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (30)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Žalai dešimtas Dakaro etapas kainavo daug nervų

Po klasikinio ralio tipo greičio ruožų ir duobėtos bekelės Bolivijoje, Dakaro dalyviai vėl...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais ir dar viena valanda baudos atnaujinta 06.53 val. (237)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

Sveikos mitybos raciono karalius – kiaušinis: kuo jis mums naudingas (4)

Mitybos specialistai teigia, kad joks kitas produktas neturi tokio organizmui reikalingų medžiagų...

Imigrantus Airijoje anglų kalbos mokanti Egidija: patys nepakančiausi – lietuviai (3)

Egidija Vaitkienė jau 13 metų gyvena Airijoje . Monachano grafystėje suaugusiųjų kursuose ji...