Vasario pabaigoje šešioliktoji Vilniaus knygų mugė vėl taps ypatingų susitikimų ir bendravimo vieta. Per keturias dienas čia įvyks daugiau nei trys šimtai susitikimų su autoriais, iliustruotojais, ekspertais, menininkais ir prekijais, kurie ne tik dalinsis patirtimi, keisis nuomonėmis, bet ir atskleis daiktų istorijas.
Vilniaus knygų mugė 2014
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pabendrauti kvies ekspertai, visuomenės veikėjai, dailininkai

Didžiausia skaitytojų šventė į sostinę kasmet suburia ne tik mylimiausius rašytojus. Čia atvyksta ir įžymūs knygų dailininkai. Kaip iliustruoti vaikų literatūros kūrinius neužgožiant teksto? Kaip perteikti knygos dvasią? Tai uždaviniai, kuriuos sprendžia iliustruotojai visame pasaulyje. Laukiama viešnia, garsi prancūzų iliustruotoja Frédérique Bertrand Vilniaus knygų mugėje atskleis savo kūrybos paslaptį. Personalinių ir jungtinių parodų dalyvė, daugybės tarptautinių apdovanojimų laureatė šiandien iliustruoja ne tik knygas, bet ir dirba tokiems leidiniams kaip „New York Times“. Menininkė mugėje pristatys ir visas renginio dienas eksponuos savo knygas, kvies į paslaptingos cinema ombra technikos pristatymą bei drauge su leidykla „éditions du Rouergue“ visų lauks pokalbyje apie knygų gimimą ir jų kelią į pasaulinę šlovę.

Intelektualaus pokalbio pasiilgusių lankytojų lauks garbūs svečiai “Forume – LRT studijoje”. Pirmąją renginio dieną diskusijoje „Detektyvinė istorija kaip šiuolaikinė pasaka” atsakymo į klausimą, kokios pagrindinės dabartinio detektyvo rašymo kryptys ir perspektyvos ieškos speciali viešnia – kriminalinio romano ekspertė, literatūros kritikė bei Švedijos kriminalinės akademijos narė Kerstin Bergman. Mokslininkė išgarsėjo knyga „Swedish Crime Fiction: The making of Nordic Noir“, detektyvui skirtomis literatūrologinėmis studijomis bei daugybe mokslinių ir populiaraus žanro straipsnių. Apie kriminalinių kūrinių funkciją šiuolaikiniame pasaulyje, atrastą sėkmės formulę, žanro pavojus ir siužeto ypatybes kartu su K. Bergman kalbės tarptautinės sėkmės sulaukę detektyvų autorės Salla Simukka (Švedija) bei Katarzyna Bonda (Lenkija).

Politikos ir kultūros frontą laikys ir į šiandieninę Rytų Europos regiono situaciją pažvelgs gausi tarptautinė ekspertų komanda iš Ukrainos, Estijos, JAV ir Lietuvos. Diskusijoje „Prieštaros ir dramatiška Rytų Europos regiono ateitis“ susitiks Gintautas Mažeikis, Kęstutis Girnius, Alexanderis Butsenka (Ukraina), Gregory’s Feiferis (JAV) bei specialiai į diskusiją pakviestas Tomas Venclova. Poetas, literatūros tyrinėtojas padės išaiškinti rašytojų ir poetų vaidmenį ir tai, kaip jie prisideda prie Rytų Europos modernizavimo proceso.

Stenduose prabils kolekcinės knygos, atgis istorijos

Kaip ir kasmet, senomis paslaptimis vilios neformalus „Bukinistų pasažas“, kviesiantis ne tik įsigyti senų knygų, bet ir išklausyti šių daiktų istorijas. Čia įsikurs išparduodamos asmeninės bibliotekos ir leidinių kolekcininkai, galintys atskleisti ne vienos knygos paslaptį.

Asmeninėms bibliotekoms dėmesio netrūks ir atnaujintoje interaktyvioje bibliotekų erdvėje. Apsilankiusieji galės trumpam pabėgti nuo mugės šurmulio, susipažinti su išskirtiniais Lietuvos bibliotekų projektais bei iš specialistų sužinoti kaip susitvarkyti savo namų biblioteką.
„Nedaugelis žino, kiek daug yra būdų išrikiuoti ir suvaldyti namuose esančias knygas. Egzistuoja daugybė priemonių, padedančių įsiminti, kur pasidėjome mylimą knygą, kurią ir kam paskolinome. Visas keturias dienas bibliotekininkai konsultuos ir dalinsis patirtimi su visais: jau turinčiais savo leidinių kolekciją, ar dar tik pradėjusiais kaupti“, - apie projektą pasakoja Vilniaus universiteto bibliotekos komunikacijos ir informacijos skyriaus vedėja Indrė Zalieskienė.

Smalsuoliai turės unikalią galimybę iš arti susipažinti su itin retai demonstruojamais senaisiais žemėlapiais, kolekcinėmis monetomis bei medaliais. Viename iš stendų prisistatys monetų ir jų istorijos tyrinėtojai, supažindinsiantys su knygomis apie pinigus, pristatys geriausių ekspertų vertinimų sulaukusias medalių kolekcijas. Ekspozicijoje bus pristatomas nepaprastai didelio  skersmens  grynu auksu dengtas medalis lietuvių literatūros pradininkui Kristijonui Donelaičiui, demonstruojamas 1000 litų banknotas, pagamintas iš aukso folijos, neemituotos legendinio skulptoriaus Juozo Zikaro sukurtos aukso monetos replika bei kitos kolekcinės įdomybės.
Mugėje lankytojai išvys ir tris įspūdingus, retai viešai demonstruojamus žemėlapius. Projektas “Senieji žemėlapiai” eksponuos kunigaikščio Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio iniciatyva išleistą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapį. Daugiau kaip keturis šimtus metų menantis objektas laikomas vienu iš reikšmingiausių Lietuvos istorijos ir kultūros paminklų. Stende bus galima išvysti pirmąjį Europos lingvistinį bei Pirmojo pasaulinio karo metais V. Gabrio sukurtą etnolingvistinį žemėlapius.

Unikalią rankomis rištų knygų ekspoziciją „Meninė Švedijos knygrišyba  Nobelio literaturos premijos laureatu tema“ atveš specialiai į mugę atvyksiantys Švedijos menininkai Eva Eriksson, Kristina Enhörning, Per-Anders Hübner ir lietuvė Dalia Lopez Madrona. Itin kruopštaus amato atstovai pristatys dalį vertingos Nobelio premijų laureatų knygų ekspozicijos. Kūriniuose naudojamos įvairiausios technikos nuo seniausių tradicinės knygrišybos laikų iki šių dienų lazerinių naujovių.

Smalsuoliai galės iš arčiau pažinti ir Rytų istorinį paveldą. Pirmą kartą mugėje prisistatys ir kultūriniais perlais dalinsis lietuviams mažai pažįstama šalis – Omano Sultonatas. Greta informacinių knygų apie šalį rikiuosis khanjars - “J” formos apeigų durklai, tradiciniai sidabro papuošalai, indai kavai dallahs, smilkalai, mira ir vaišės.

Visa tai tik dalis Vilniaus knygų mugės įdomybių. Lankytojų lauks naują muzikos leidybai ir gyviems pasirodymams skirta „Muzikos salė“, tradiciškai veiks „Knygos kino salė“, pristatysianti tarptautinę filmų programą, „Literatų svetainė“, kūrybinė studija visai šeimai „Tu gali sukurti knygą“, gražiausių metų knygų ir iliustracijų parodos, vyks susitikimai su rašytojais, naujausių knygų premjeros, skaitymai, diskusijos literatūros, knygų leidybos ir kultūros temomis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Galerijos „Meno niša“ 15 metų jubiliejui – Kęstučio Svirnelio paroda „Šerstis“ (1)

Vilniaus senamiestyje įsikūrusi galerija „Meno niša“ mini savo 15 metų veiklos sukaktį ir ta...

Dėl „Brexit“ Jungtinės Karalystės miestai negalės tapti Europos kultūros sostine (2)

Didžiosios Britanijos miestai dėl „Brexit“ negalės būti karūnuoti Europos kultūros sostine....

Vilniuje prasideda paroda „Mokykla 2017“

Penktadienį parodų ir kongresų centre „Litexpo“ Vilniuje prasideda svarbiausias švietimo...

Į Vyriausybės kultūros ir meno premijas – pusšimtis pretendentų (4)

Kultūros ministerija sulaukė apie pusšimčio pretendentų į Vyriausybės kultūros ir meno...

Pretendentų į Vyriausybės kultūros ir meno premijas – pusšimtis (2)

Kultūros ministerija sulaukė apie pusšimčio pretendentų į Vyriausybės kultūros ir meno...

Top naujienos

V. Putino Rusija. Naujas Rusijos planas Ukrainoje - tik dūmų uždanga virš tikrųjų tikslų (18)

Rugsėjo pradžioje spaudos konferencijos metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė ,...

Įvardijo jautriausias Gedimino kalno vietas: taip palikti per žiemą negalima (7)

Lankytojams užvertas Gedimino kalnas virto viena didele statybų aikštele. Ant jo zuja darbininkai...

Gyvai / FIBA pasaulio čempionato atranka: Kosovas – Lietuva (131)

Lietuvos krepšinio rinktinė 2019-ų metų FIBA pasaulio čempionato atranką pradeda nuo...

Gydytoja paaiškino, kodėl net ir norėdama negali pacientui skirti tai, ko jis vertas (79)

Gydytojai norėtų nuolatos atsinaujinti savo žinias ir kelti kvalifikaciją, tačiau iš savo...

Netikėti istoriniai faktai, kurių nerasite istorijos vadovėliuose (4)

Ne viskas, ką išsiaiškino istorikai, atsispindi istorijos vadovėliuose.

Prasidėję išpardavimai įkvėpė: atskleidė gudrybę, kaip išleisti mažiau (116)

Penktadienį prasidėjus nuolaidų akcijai „ Jamam “, pirkėjai suplūdo į parduotuves, norėdami...

Monique surengė koncertą netradicinėje erdvėje: gerbėjai šėlo muziejuje (3)

Penktadienio vakarą atlikėja Monika Pundziūtė-Monique surengė debiutinio albumo „Sun&Moon”...

Šventojo su vaiku statula sukėlė įvairių minčių: nusprendė uždengti (14)

Viena katalikiška mokykla Australijoje priėmė sprendimą uždengti statulą, vaizduojančią...

Radiniai pabėgusio Šiaurės Korėjos kario kūne atskleidė siaubingą šios šalies padėtį (74)

Neseniai paskelbti iš Šiaurės Korėjos pabėgusio kario medicininės patikros rezultatai perša...

„Juodasis penktadienis“ visu gražumu – pirkėjai laužėsi į parduotuvę (27)

„Juodasis penktadienis“, dar geriau žinomas kaip išpardavimų penktadienis, kuomet visos...