Sunkiau, nei išrinkti knygą dovanai, yra nebent išsirinkti knygą sau. Ypač kai nežinai, kokios būtent nori. Vaikštant tarp, rodos, nesibaigiančių lentynų, į galvą ima įkyriai lįsti klausimai: Ar aš noriu romano? Lietuvių autoriaus ar užsienio rašytojo? Kuriam laikui šios knygos užteks? Atsakymu į šiuos klausimus kartais gali tapti rečiau išleidžiamos ir brangios, gausiai iliustruotos bei sunkiai rankose nulaikomos knygos.
© Fotolia nuotr.

Vienas tokių knygų pavyzdžių – E. H. Gomricho „Meno istorija“, kuri ne pirmą kartą perleidžiama atranda vis naujų skaitytojų. O šiemet pastarosios knygos gretas papildė ir didelė mados istorijos knyga – „Mada. Nuo pirmykščių laikų iki šių dienų“.

Apie rečiau išleidžiamų knygų išskirtinumą, atsparumą laikui bei priežastis, kodėl prie jų skaitytojai nuolat sugrįžta, kalba garsi Lietuvos dizainerė Julija Janus ir leidyklos „Alma littera“, neseniai pristačiusios knygą „Mada. Nuo pirmykščių laikų iki šių dienų“, vadovė Danguolė Viliūnienė.

Knyga – geriau už internetą?

Anot leidyklos vadovės D. Viliūnienės, yra knygų, kurios nesensta, nepraranda aktualumo ir keičiantis skaitytojų kartoms. „Tokių knygų kaip E. H. Gomricho „Meno istorija“ arba naujai išleista „Mada. Nuo pirmykščių laikų iki šių dienų“ populiarumą nulemia keli dalykai. Visų pirma skaitytojus traukia tai, kad šias knygas kuria savo srities specialistai: tiek tekstinė, tiek iliustracinė šių knygų medžiaga yra vertinga ir kaupiama ne vienerius metus, ilgai dirbama, kol gimsta knyga. Svarbu ir temų universalumas, aktualumas. Minėtų knygų vertė nesumažės ir po daugelio metų, nes nei meno, nei mados istorija jau nesikeis, tai praeitis, galima tik vieno ar kito reiškinio, objekto interpretacija. Tiek menas, tiek mada yra ir bus svarbi žmonijos kultūros dalis“, – sako D. Viliūnienė.

Pripažinta dizainerė Julija Janus, nepraleidžianti beveik nė vienos knygos apie madą ar mados istoriją, išskyrė ir tai, kad knygose informacija skaitytojams pateikiama patraukliau ir išsamiau nei internete.

„Knyga – išsami, smagiai sudaryta, patraukli savo dydžiu ir informacijos gausa. Norint tai, kas profesionalių sudarytojų sudedama į tokias knygas, surasti savarankiškai, gali kainuoti daug brangaus laiko. Nekalbant apie tai, kad informacijos paieškos, tarkime, internetinėje erdvėje yra nenuoseklios bei sunku patikrinti randamos informacijos tikrumą“, – teigia J. Janus.

Universali žinių išraiška

J. Janus pabrėžia, kad knygose, kuriose didelis dėmesys skiriamas istorijai, nuotraukoms ir vienai konkrečiai temai, svarbiausia – pateikimas. Anot žinomos dizainerės, informacijos pateikimas tokiose knygose turi būti universalus ir prieinamas visiems, nepriklausomai nuo konkretaus žmogaus išprusimo lygio toje srityje ar domėjimosi gylio.

Tuo metu D. Viliūnienė pastebi, kad panašios knygos tinka tiek specialistams, tiek įvairaus amžiaus ir išsilavinimo smalsiems skaitytojams, nesvarbu, kiek jie turi tos srities žinių ar patirties. Tiesiog bus skirtingai priimama informacija, skirtingas poreikis.

„Tiek mada, tiek menas yra universalu. Kiekvienas žmogus su šiais dalykais susiduria kiekvieną dieną, tik supratimas ir vertinimas skirtingas. Kuo daugiau žmogus sužino, tuo didesnis poreikis gilintis, ieškoti, pažinti. Gyvenimas darosi spalvingesnis, įdomesnis “, – sako D. Viliūnienė.

Dizainerės J. Janus teigimu, domintis kuria nors sritimi, geriausia susirasti vieną sau priimtiniausią ir geriausią knygą, pagal kurią vėliau skaitytojas gali net patikrinti kitas panašios tematikos knygas.

Ne vien namų bibliotekos puošmena

„Dizainas ir mada – pagrindinės mano veiklos sritys, tad namuose turiu beveik visas lietuviškai išleistas mados istorijas ar albumus. Tačiau šios knygos niekada nedulka mano bibliotekos lentynose: turėdama laiko jas perverčiu, pasitikslinu ir palyginu tarpusavyje. Žinoma, didelė dalis knygų apie madą Lietuvoje yra parduodamos anglų kalba, tad lietuviškai išleista plati ir gausiai iliustruota knyga šia tema – svarbi kiekvienam besidominčiam“, – mano J. Janus.

Pasak D. Viliūnienės, knygų apie madą, meną Lietuvoje išleidžiama vis daugiau, tačiau jos dažniausiai skirtos arba kažkuriam laikotarpiui, arba konkrečiam kūrėjui.

„Šiandien lietuvių kalba yra išleidžiama nemažai informacinių knygų. Visos jos – vertingos ir skatina pažinimą. E. H. Gomricho „Meno istorija“, „Mada. Nuo pirmykščių laikų iki šių dienų“ yra išsamios, gausiai iliustruotos, kruopščiai parengtos. Šios knygos lentynoje nedulkės, bus nuolat skaitomos, vartomos“, – teigia D. Viliūnienė.

Kita vertus, leidyklos vadovės nuomone terminas „knyga visam gyvenimui“ skamba per išdidžiai, nes gyvenimas banguotas, o žmonių poreikiai keičiasi. „Yra tik knygos tam tikram gyvenimo tarpsniui, knygos, padariusios įtaką. Nebent tas gyvenimas yra labai nuobodus, vienodas, pilkas, ir perskaitytos tik kelios knygos“, – apibendrina D. Viliūnienė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Į Kauną leidžiasi geriausių Prancūzijos ekspresionistų desantas (1)

„Menas yra siekis gyventi be ideologinių ramsčių, be religinių apribojimų ir sąmonės...

D. Langas: kai ištinka muzika A. Maldeikienės recenzija (2)

Klasikinė muzika buvoja: ji slepiasi natų sąsiuviniuose; melodijose, kurių mokeisi klasėje;...

Lietuvoje viešėjęs smuikininkas D. Garrettas: Vilniuje daug gražių kampelių (13)

Pasaulinio garso smuikininko Davido Garretto viešnagė Lietuvoje baigėsi, tačiau atlikėjas...

N. Kazlaus laidoje – čekų kino grandas, „Oskaro“ laureatas Jiřís Menzelis (4)

Šį sekmadienį LRT laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus ” – pokalbis su...

Tarptautiniame dainų festivalyje: visas būrys kylančių žvaigždžių (2)

Neseniai Vilniuje praūžė galingas II Tarptautinis populiariosios vokalinės muzikos festivalis...

Top naujienos

Lietuvė apsilankė Š. Korėjos restorane: net ir valgant skanų maistą sunku negalvoti apie režimą (85)

Žinau, kad rašydama šį straipsnį ir prisipažindama, kad sąmoningai nusprendžiau apsilankyti...

Latvių pasiekimas išjudino lietuvius: už mane daugiau uždirba net Panevėžio duobkasys feisbuke plinta kvietimas streikuoti (201)

Latvijos sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad Latvij os ligoninė se dirbančių gydytojų...

R. Vanagaitė išklojo, ką patyrė su politikais Maskvoje matė palūžusį V. Uspaskichą (190)

Autobiografinę knygą „Višta strimelės galva“ pristatanti rašytoja, viešųjų ryšių...

Naudinga žinoti perkantiems NT: praktiniai patarimai (20)

Šiame straipsnyje kalbėsime apie pasirengimo nuomai etapą nuo objekto paieškos iki įsigijimo...

Tragiška avarija Vilkaviškio rajone: vairuotojas žuvo, keleivis sužalotas

Vėlų pirmadienio vakarą, apie 22.20 val., Vilkaviškio r., kelio Vilkaviškis-Gražiškiai...

Išskirtiniai sostinės butikai: kokių vienetinių prekių ten galima rasti? (6)

Jaukiose sostinės senamiesčio gatvelėse yra įsikūrę daugybė butikų, kuriuose galima atrasti...

Ar gali būti, kad nuo sekso senstama? (14)

Panašu, kad taip. Išvadą, jog seksualinis aktyvumas turi įtakos senėjimo procesui, padarė...

Policininkai talkino slaptam detektyvui: klientus domino ne tik meilužių gyvenimas (17)

Dabar jau į pensiją pasitraukę du Vilniaus policininkai ne vienerius metus galėjo talkinti...

Pristatė baldus katėms: gyvūnams sunku atsispirti (1)

IKEA neseniai pristačius baldų augintiniams kolekciją, įmonė „Okawa Kagu“ pristatė tik...

C. Ronaldo antrus metus iš eilės išrinktas FIFA geriausiu pasaulio žaidėju Kaip lietuviai prisidėjo prie rinkimų (14)

Pirmadienio vakarą Londone paaiškėjo, kam atiteko FIFA futbolo geriausiųjų apdovanojimai –...