Sovietmetis iš Sūduvos sostinės buvo atėmęs ne tik laisvę, bet ir miesto pavadinimą. 34–erius metus Marijampolė „dėvėjo“ Kapsuko vardą. Marijampolietis kraštotyrininkas Vincas Peckus sakė nepasigendąs „anų“ laikų – laimingiausiai gyvenąs dabar, nepriklausomoje Lietuvoje, tačiau iš atminties neišsitrynė ir įdomūs, net kurioziniai faktai apie gyvenimą „prie sovietų“.
Kai Marijampolė buvo pervardinta iš šio krašto kilusio vieno iš Lietuvos komunistų partijos įkūrėjų Vinco Mickevičiaus-Kapsuko vardu, kraštotyrininkas, ilgametis Rygiškių Jono gimnazijos mokytojas, buvęs šios mokymo įstaigos direktorius, dabar gimnazijos muziejaus vadovas, 7 knygų autorius Vincas Peckus tarnavo sovietinėje armijoje.

Pašnekovas spėja, jog Marijampolės miesto pavadinimas tuometiniams partijos veikėjams, matyt, asocijavosi su Marijos žeme. Kapsukas „gyvavo“ 34 metus – nuo 1955 iki 1989-ųjų.

V. Peckus – ryškų pėdsaką krašto istorijoje palikęs pedagogas ir kraštotyrininkas, net sovietiniame Kapsuke sugebėjęs saugoti krašto tradicijas.

Dar 1965 metais ponui Vincui buvo skirtas uždavinys – įkurti mokyklos muziejų. Kraštotyrininkai ypač daug dirbo 1966–1967 metais, kai buvo pradėta ruoštis paminėti jubiliejines – 100-ąsias mokyklos gyvavimo metines. Kadangi visuomenė noriai rėmė kuriamą muziejų eksponatais, 1967 metais muziejus buvo atidarytas, o gautose nedidelėse patalpose visi surinkti eksponatai, pasirodė, jau nebegalėjo sutilpti. 1986 metų pavasarį muziejus įsikūrė dviejų kambarių patalpose.

„Atmenu, susidomėję liaudies menu mokiniai atkreipė dėmesį į liaudies architektūrą. Jaunieji kraštotyrininkai išvaikščiojo daugelį kaimų, aprašė, fotografavo, net piešė išlikusius Sūduvos kaimų svirnus. Mūsų parengtas darbas „Sūduvos svirnai“ respublikinėje kraštotyrininkų apžiūroje pelnė pirmąją premiją. Kitas darbas – „Suvalkijos stubos“. Kelerius metus rinkome medžiagą, buvo apkeliauta šimtai sodybų bei namų. „Suvalkijos stubos“ buvo ne tik gerai įvertintos: penkiatomis rinkinys pateko į Mokslų Akademijos kraštotyros draugijos fondus, buvo eksponuotas Vilniaus parodų rūmuose.

1983 metais buvo baigtas veikalas „Senieji Lietuvos darželiai ir dabartinės pavyzdinės sodybos“, po šešerių metų – „Sūduvos šeimų šventės, apeigos ir tradicijos“, – darbus vardijo ilgametis pedagogas.

Į partiją nestojo

Tiesa, darbo sąlygos neretai buvusios apgailėtinos. V. Peckus prisimena, kad pradėjęs dirbti lietuvių kalbos mokytoju, uždirbdavo apie 100 rublių per mėnesį. Už 10 rublių buvo išsinuomojęs varganą kambarėlį, kuriame nebuvo net lango. Svarbiausia – tilpo lova.

„Norėdamas prisidurti prie atlyginimo, dėsčiau dar ir tuometinėje Kapsuko griežtojo režimo pataisos darbų kolonijos mokykloje. Klasėje turėjau apie 30 „galvažudžių“. Vieni klausydavo, ką aš pasakoju, kiti tyliai rašydavo laiškus, tretiems pamokos būdavo savotiška pramoga, kai nereikia nuobodžiauti kamerose, į akis „nelenda“ prižiūrėtojai. Manau, kad buvome radę bendrą kalbą, nes per egzaminus net tuometinė kolonijos mokyklos vadovybė stebėjosi, kad „mokiniai“ yra gerai pasirengę“, – pasakojo V. Peckus.

Keturiasdešimt metų mokytojavęs ponas Vincas teigė nesivaikęs aukštų postų, o ir pasiūlymų nesulaukė. Kodėl?

„Kaip dažnas, taip ir aš, buvau komjaunuolis, tačiau pasiūlymo tapti komunistų partijos nariu atsisakiau. Atmenu, mieste būdavo Garbės lentos, kuriose puikuodavosi darbščiausių veikėjų nuotraukos. Po atsisakymo mano nuotrauka „tyliai“ iš lentos dingo, „nepastebimai“ netekau ir tuometinio profsąjungos pirmininko pareigų“, – pasakojo V. Peckus.

Peržengti bažnyčios slenkstį pedagogas nerizikuodavo. Su apmaudu jis prisimena, kai Šunskų gyvenvietės bažnyčioje tuokėsi vienas jo auklėtinių. Klasės vadovas liko stovėti anapus Dievo namų slenksčio. Kur jau ten eisi, jeigu esi mokytojas. Bažnyčia tabu nebūdavo tik tuomet, kai vykdavo laidotuvės.

„Atmenu, mokiniams reikėjo užpildyti anketą, kurioje turėjo atsakyti į klausimus: ar yra tikintys, ar lanko bažnyčią? Vieni parašė „ne“, kiti – „abejoju“, o viena mokinė parašė, jog yra tikinti ir lankosi bažnyčioje. Tuomet aš jai patariau taip nerašyti, kadangi vėliau dėl to abu turėsime daug bėdų. Pasijuokėme abu, ji parašė, kad „abejoja“, – su šypsena prisiminė penkias abiturientų laidas, apie pusantro šimto moksleivių, į savarankišką gyvenimą išleidęs pašnekovas.

Prabangos simbolis – „Volga“

Marijampolė labai nukentėjo per Antrąjį pasaulinį karą. Praūžus pačiai pirmai karo dienai, miesto aikštėje, kur lig tol buvo daugiau kaip pusantro šimto statinių, beliko vos 30. Iš viso per karą miestas neteko apie 7 000 gyventojų (44 proc. čia prieš karą gyvenusių žmonių). Visame mieste buvo sunaikinta 220 pastatų. Tačiau, kaip teigė V. Peckus, sovietmečio laikais tuometinis Kapsukas pradėjo ekonomiškai stiprėti. 1976 metais miestas jau buvo tapęs pramonės miestu.

Ypač tvirtai laikėsi nuo 1960-ųjų veikianti Maisto pramonės automatų gamykla, dabar UAB „Fasa“. Tais laikais šioje gamykloje buvo labai išplėtota fasavimo bei pakavimo automatų ir automatinių linijų gamyba. Darbams reikėjo tūkstančių darbuotojų, trūko inžinierių. Persikvalifikuoti ir dirbti buvo viliojami ir pedagogai: fizikai, matematikai, ne išimtis – ir humanitarai. Gamykla turėjo ir slaptų karinių užsakymų.

Nuo 1959 metų iki 1983-ųjų sėkmingai veikė Technologinių įrengimų, vėliau pervardinta Automobilių dalių gamykla; 1975 metais pradėjo „kvėpuoti“ Putliųjų verpalų fabrikas (dabar UAB „Vernitas“), gaminęs ne tik įvairių spalvų putliuosius verpalus, bet ir servetėles, skaras, pagalvėles, lėles, sportinius komplektus.

Nuo 1977-ųjų mieste veikia Pieno konservų kombinatas, kuriame gaminami konservai, sviestas, nenugriebtas pienas, valgomieji ledai. Būtent šis kombinatas 1978-aisiais pirmasis Sovietų Sąjungoje pagal savo gamybos technologiją pradėjo gaminti kondensuotą pieną su cukrumi besirupiu nenutrūkstamu būdu. Marijampolėje veikia ir seniausias Lietuvoje „Lietuvos cukraus“ fabrikas (nuo 1931 m.).

Dabar Marijampolė daugeliui asocijuojasi su automobilių turgumi, o sovietmečiu apie tokį verslą niekas net negalvojo. Kaip pasakojo V. Peckus, norintiems ir sulaukusiems savo eilės dirbantiesiems įstaigų valdžia skirdavo paskyras įsigyti „moskvičius“ ar „žiguli“. Tuometinio Kapsuko gatvėmis pravažiuojanti „Pabeda“ ar „Volga“ sukeldavo prabangos įspūdį.

Faktai apie Marijampolę

Sūduvos sostinė, savivaldybės centras – Marijampolė – Lietuvoje yra septintas pagal dydį miestas, apskrities centras, išsidėstęs abipus Šešupės. Marijampolės savivaldybės teritorija yra 75,5 tūkst. hektarų ploto, čia gyvena 70,8 tūkst. gyventojų, iš jų 47 tūkst. – Marijampolėje. Teritoriją sudaro Marijampolė ir 6 seniūnijos. Marijampolės teritorija ribojasi su Vilkaviškio ir Kazlų Rūdos savivaldybėmis, Kalvarijos, Prienų bei Alytaus rajonais. Miestas yra svarbių automobilių magistralių sankirtoje. Viena iš jų – VIA BALTICA, tikimasi, po rekonstrukcijos sujungs Helsinkį su Vidurio ir Pietų Europa, kita – Kaliningrado miestą per Minską su Maskva. Per savivaldybės teritoriją eina geležinkelis Kaunas–Šeštokai–Alytus.

Atkūrus Nepriklausomybę ir nutrūkus Marijampolės pramonės įmonių ryšiams su užsakovais buvusioje Sovietų Sąjungoje, miestas išgyveno nemažai ekonominių sunkumų – vienos įmonės žlugo, kitos iki šiol sprendžia išlikimo klausimą.

Iki šių metų pavasario klestėjusi automobilių prekyba taip pat patyrė nuosmukį – Lietuvai įsijungus į Šengeno erdvę, mašinų pirkėjams, kurių daugumą sudaro Kazachstano gyventojai, tapo sunkiau gauti vizas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Anomalija sostinėje: šioje vietoje naktis prasideda vidurdienį

Vidurinės kartos (vos neparašiau – vidurdienio) menininkė E. Gineitytė sugrįžta į akademijos...

Valdovų rūmuose – kryžiažodžių sprendimo čempionatas (2)

Šeštadienį Vilniuje, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmų konferencijų...

Paskelbti Londono knygų mugėje dalyvausiantys Baltijos šalių autoriai (4)

Londono knygų mugės kultūrinę programą organizuojanti Britų Taryba pristato Lietuvos, Latvijos...

Marijampolė kvies prisiminti Žemaitę, Basanavičių, Kudirką ir kitus žymius kraštiečius (2)

Kultūros ministerijoje įvyko Marijampolės , Lietuvos kultūros sostinės 2018 m., programos...

100 metų kartu: Lietuvos istorija jos bendraamžių lūpomis

„100 metų kartu“ – fotografijomis ir dokumentinio kino kadrais pasakojama šimto metų...

Top naujienos

Po pirmagimio netekties gyventi teko mokytis iš naujo virusas „suvalgė“ smegenų kamieną  (9)

Tai buvo toli gražu ne pirmasis interviu, kurio metu ne tik atsiveriančiam, bet ir man –...

Liūdnai pagarsėjęs „Lexus“ vairuotojas: gavau nuo pareigūnų normaliai (215)

Ketvirtadienį į Vilniaus miesto apylinkės teismą atžygiavo liepos mėnesį siautėjęs...

Programišių ataka: įsilaužus į Lietuvos portalą apšmeižtas ministras Karoblis (109)

Įsilaužus į naujienų portalą tv3.lt, jame ketvirtadienio vakarą paskelbta išgalvota melaginga...

Lemiamą šturmą atlaikęs „Žalgiris“ dramatiškoje mačo pabaigoje įveikė Ispanijos čempionus (223)

17 taškų persvarą iššvaistęs Kauno „Žalgiris“ (12-7) sugebėjo išsaugoti pergalę savo...

Darbo vietą susikūrė atsidūrusi gyvenimo duobėje: liko viena su dvynukais ant rankų (61)

Su Lina Šukiene susitikome jos įkurtame vaikų žaidimo kambaryje. Švelniais spalvų tonais...

Aistros apimto senolio žmona baiminasi, kad akto metu jis nenumirtų (28)

Aš ir mano vyras gulime pataluose, švytintys nuo to momento intensyvumo. Mūsų kūnai susipynę ir...

Vis daugiau paauglių tampa žudikais: skaičius išaugo beveik trigubai (242)

Lietuvos policija pastebi nerimą keliančią tendenciją: vis daugiau paauglių nesibaido paimti...

Karbauskis žada išviešinti dalį LRT dokumentų: to net nebuvo įmanoma įsivaizduoti papildyta Siaurusevičiaus komentaru (1383)

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žada paviešinti dalį Lietuvos radijo ir...

Gyvai / Dvyliktasis Dakaro etapas: ilgiausias išbandymas automobiliams finišavo Juknevičius ir Vanagas (203)

Išbandymų dieną jau atlaikė Antano Juknevičiaus ir Benedikto Vanago ekipažai. "Craft Bearings"...

Kaip veiks vienintele likusi Valstybinių miškų urėdija (25)

Lietuvoje nebeliko 42 valstybinius miškus valdžiusių urėdijų – antradienį Registrų centras...