Lietuva yra tokia maža, kad ir vienas žmogus čia gali realiai pakeisti situaciją“, - sako Kotryna Zylė, grafikos dizainerė ir knygos vaikams autorė. Būdama vos 24-erių, su kurso drauge ji įsteigė dizaino studiją, o vasarą spaudė ranką šalies Prezidentei – kaip Europos Sąjungos Tarybos pirmininkavimui skirto logotipo autorė.
Kotryna Zylė
© Asmeninio archyvo nuotr.

„Tais metais man labai sekėsi konkursuose – laimėjau net du didelius dalykus: sukurti ženklą Lietuvos paviljonui pasaulinėje parodoje Expo 2012, kuri vyko Pietų Korėjoje, ir logotipą Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai. Buvo labai įdomu pamatyti, kaip tokie dideli ir viešumo susilaukiantys konkursai vyksta. Nežinau, kaip mano laimėjimai atrodė iš šalies, bet aš nusiraminau, įsitikinusi, kad jie yra labai aiškūs ir skaidrūs“, - pasakoja Kotryna, kuri tuomet buvo bene jauniausia Lietuvos grafinio dizaino asociacijos narė.

„Konkursuose stengiuosi dalyvauti ir iš idėjos. Jie nėra dėkingi – darbo geriems dizaineriams visada yra kalnai, o čia niekada nesi tikras, kad laimėsi. Nenorėčiau, kad susiklostytų tokia situacija, kai reikšminguose konkursuose dalyvauja tik tie, kurie tuo metu neužsiėmę. Todėl pati visada stengiuosi rasti laiko ir draugus dizainerius skatinu įsitraukti“, - savo poziciją dėsto ji.

„Beje, mums, kaip dizaino studijai, šie labai daug viešumo gavę darbai ypatingo žinomumo neatnešė. Kur kas didesnis „bum“ įvyko, kai vieną mūsų grynai kūrybinį projektą „Taste the Font“ šią vasarą pasigavo didžiausias dizaino portalas designboom.com. Mūsų studijos vardas buvo minimas nuo Brazilijos iki Britanijos. Nuolat turime sąrašą grynos kūrybos idėjų ir stengiamės joms rasti laiko – fotografuoti maisto eidavome per pietus pas mane namo. Atrodydavo, kad visai nėra kada, negalime sau to leisti, bet pastumdavome darbus ir atsitraukdavome. Ruošdavome maistą, fotografuodavome, kažkada parašydavome tekstus, kažkada išversdavome juos į anglų. Tos savirealizacijos, grynai kūrybai skirto laiko neįmanoma įvertinti jokiais pinigais – tai taip gerai praleistas laikas!“, - prisimena ji.

Kotryna sako nuolat turėjusi įvairių idėjų, kurios kyla savaime ir nelabai yra valdomos. Be klientų užsakymų, su drauge Migle Vasiliauskaite ji kasmet sugalvoja ir padaro po dovanoti tinkamą objektą „Kalėdiniam dizaino turgui“, publikuoja savo tekstus „Literatūroje ir mene“, o dabar kartu su leidykla „Aukso žuvys“ rengia vaikams skirtą knygą „Milžinas mažylis“, kurią pati rašė ir iliustravo.

„Savo magistrantūros baigiamajam darbui Dailės akademijoje sumaniau sukurti projektą, garsinantį Lietuvoje esančius UNESCO paveldo objektus. Pamaniau, kad tos pasaulinės svarbos vietos nusipelno daugiau dėmesio. Kapstymasis po Vilniaus, Kernavės, Kuršių Nerijos dabartį ir istoriją kažkaip natūraliai atvedė mane prie padavimų – tų laikų, kai nebuvo nei miestų, nei datų, kai gyveno milžinai ir skraidė ežerai. Man atrodo, paslaptys traukia visus. Labai patinka, kaip mitologiją supranta skandinavai – išsilavinę, šiuolaikiniai žmonės, o gali nutiesti kelią ne tiesiai, bet aplink, kad nereikėtų judinti akmens, po kuriuo gyvena fėjos.

Gyventojai net piketuoja, jei iškyla grėsmė mitiniams padarams. Norėčiau, kad pristatytume save ne kaip alaus, krepšinio ir gražių moterų šalį, o kaip kraštą, kuriame vyko stebuklingos, mistinės istorijos. Gal ne man vienai tai svarbu, gal, parašius knygą, ir daugiau žmonių ims apie tai pasakoti, kalbėti ir prisiminti. Gaila, kad esame praradę natūralų pasakojimų tęstinumą – juk tautosaka yra tai, ką seka tauta. Kiekvienas su savo požiūriu, nusiteikimu ir patyrimu. Gal dėl to rašydama milžino Kerniaus pasakojimus nejaučiau, kad kuriu – aš tiesiog tapau viena iš tų daugybės pasakotojų, kurių dėka šios istorijos pasiekė mus. Kad padavimai gyventų, juos reikia tiesiog sekti“, - įsitikinusi beveik dvejus metus knygos rašymui ir iliustravimui skyrusi autorė.

„Man norisi padaryti kažką reikšmingo, kas pakeistų visos Lietuvos realybę. Gal tai labai skambu, bet juk gyvename ne Jungtinėse Amerikos Valstijose, mūsų šalis maža, čia greitai matai savo veiksmų rezultatą. Todėl noriu, kad kalbėtume apie tas vietas, kurios yra ypatingos viso pasaulio mastu, kad žinotume jų stebuklingas istorijas. Malonu, kad Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, į kurią su knygos idėja kreipiausi, manimi tiki ir knygą globoja”, - sako Kotryna Zylė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Prof.habil.dr. Markas Petuchauskas. Prisiminimai apie Claude Lanzmann: o buvo taip...

Kaip žaibas nutrenkė žinia. Išėjo Claude Lanzmann. Atminty iškilo jo viešnagė Vilniuje. O buvo...

Naujojo cirko savaitgalis’18: arčiau cirko šaknų ir pilnas emocijų

Per pastaruosius keletą metų šiuolaikinio cirko festivalio žiūrovams buvo stengtasi pristatyti...

Menų festivalyje Austrijoje – drobėmis virtę žmonių kūnai

Austrijoje vyko kasmetinis kūno tapybos festivalis . Modeliu jame buvusi Carina liepos 13 dieną...

Pamplonoje per bulių bėgimą subadytos žmogaus rankos (5)

Ispanijos sveikatos apsaugos pareigūnai pranešė, kad penktadienį, septintą San Fermino festivalio...

Tenoras Algirdas Drevinskas: naivių princų vaidmenys man jau nebeįdomūs (3)

Dvidešimtą sezoną Vokietijos Sarbriukeno mieste stovinčiame Saro žemės valstybiniame teatre...

Top naujienos

Linas Kojala. Nenurašykime Trumpo žodžių (76)

Vienas įdomiausių pirmadienio Donaldo Trumpo ir Vladimiro Putino susitikimo aspektų buvo...

Artėja rizikingiausias Ignalinos AE uždarymo etapas: nežino, ką ras atidarę reaktorius (14)

2023 metams suplanuotas Ignalinos atominės elektrinės reaktorių išmontavimas iššūkiu bus ne...

Jau rugsėjį Lietuva gali turėt naują koaliciją (3)

Jau rugsėjį Lietuva gali turėti naują frakcijinę koaliciją – tai DELFI patvirtino „Tvarkos...

Įtemptame pokalbyje su amerikiečių žurnalistu – suirzęs Putinas atsisakė paimti dokumentą (6)

Po savo susitikimo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu Helsinkyje ir po to surengtos bendros spaudos...

Naujausi reitingai parodė žmonių reakciją į reformas vidurvasarį (348)

Birželio pabaigoje Seime svarstant mokesčių ir pensijų reformas smuktelėjo jas parengusios...

Karių pasilinksminimas baigėsi mįslinga jauno vyro mirtimi (20)

Praėjusį savaitgalį sodyboje vykusios karių linksmybės baigėsi netikėta ir paslaptinga vieno...

Europa nesiveržia didinti gynybos finansavimo, nes turi buferį – Baltijos šalis? (185)

Baltijos šalims ir Lenkijai esant NATO , Vakarų šalyse mes esame traktuojami kaip buferis, kur...

Avarija Vilniuje: susidūrė 4 transporto priemonės, formuojasi spūstys (20)

Antradienį Vilniuje, Geležinio Vilko g., susidūrė 4 transporto priemonės. Pirminiais duomenimis,...

Gyvai / Sprendžia, kiek Pijus padėjo „valstiečiams“ ateiti į valdžią nuolat pildoma (110)

Vyriausioji rinkimų komisija ( VRK ) antradienio rytą ėmėsi iš esmės nagrinėti darbo grupės...

Ieva Narkutė: hormonai po gimdymo didžiausią įtaką padarė mano vyro gyvenimui, o ne kūrybai (9)

Dainininkė ir dainų autorė Ieva Narkutė -Šeduikienė (31) šiandien drąsiai į savo gyvenimo...