aA
Neretai galima išgirsti nusiskundimų, jog Lietuvos vaikai ir paaugliai per mažai skaito, juos sunku sudominti, o mūsų rašytojai – neturi kuo nustebinti. Visgi, nuolatos pasirodančios ir apdovanojimų gaunančios knygos jaunimui neleidžia su tuo sutikti.
Kęstutis Urba (D.Mickevičiaus nuotr.)

Pavyzdžiui, pirmajame nepriklausomoje Lietuvoje organizuotame paauglių ir jaunimo literatūros konkurse, kurį inicijavo leidykla „Alma littera“, buvo atrinktos, išleistos bei apdovanotos trys knygos. Visos trys knygos pateko į Metų knygos rinkimų akciją, buvo pripažintos ir kituose konkursuose, o viena jų – Rebekos Unos „Atjunk“ – buvo ne tik išrinkta Metų knyga paaugliams, bet ir pelnė Prano Mašioto premiją.

Apie sudėtingą, įprastų žanrų nepaisančią paauglių ir jaunimo literatūrą, naujas galimybes pasireikšti jauniems kūrėjams bei tai, kuo ypatinga Prano Mašioto premija kalbame su vaikų literatūros kritiku Kęstučiu Urba.

- Kaip atsirado, nuo ko prasidėjo Prano Mašioto premijos teikimas bei kokioms knygoms ši premija teikiama?

- 1993 metais Lietuvoje įsisteigė IBBY (International Board on Books for Young People) skyrius, ir kaip tik tais metais pradėta teikti literatūrinė premija už geriausią ankstesniųjų metų knygą vaikams bei paaugliams. Nuo pat pirmųjų metų iki šiol ją finansavo garsus krepšininkas Šarūnas Marčiulionis. 2013 metais, minėdami 150-ąsias Prano Mašioto gimimo metines, šiai premijai suteikėme šio svarbaus Lietuvos vaikų rašytojo vardą. Malonu, kad nugalėtojas, be Šarūno Marčiulionio piniginės premijos, dabar gauna ir P. Mašioto giminaičio dailininko Vytauto Žirgulio paveikslą.

- Ar galima teigti, kad Prano Mašioto premija – svarbiausia premija rašantiems knygas vaikams bei paaugliams?

- Galima kalbėti apie tris apdovanojimus vaikų rašytojams Lietuvoje. IBBY Lietuvos skyriaus valdybos paskatinta Švietimo ir mokslo ministerija nuo 2004 metų pradėjo teikti Vaikų literatūros premiją už trejų pastarųjų metų kūrybą. Antra – IBBY Lietuvos skyriaus teikiama Prano Mašioto premija. Savotiška premija laikyčiau ir skaitytojų apdovanojimą – Metų knygos akcijoje renkamą Metų knygą vaikams ir Metų knygą paaugliams. Kiekviena iš šių trijų premijų svarbi savaip.

- Kuo Prano Mašioto premijos teikimas išsiskiria iš kitų premijų? Kuo ji ypatinga?

- Šiai premijai nei autorių, nei kūrinių nereikia pristatyti. IBBY Lietuvos skyriaus sudaryta 7 specialistų komisija perskaito visas praėjusiais metais išleistas knygas, jas vertina, įtemptai ginčijasi ir balsuoja. Ypatingas vertinimo komisijos darbštumas ir objektyvumas (žinoma, tiek, kiek jis išvis įmanomas vertinant meno kūrinius) galėtų būti laikomi šios premijos ypatingumu. Dar sykį pabrėšiu, jog tai vaikų ir paauglių literatūros specialistų skiriama premija už vertingiausią metų knygą jauniesiems skaitytojams.

- Sėkmingai pasibaigus pirmajam Lietuvoje paauglių ir jaunimo literatūros konkursui – kaip vertinate jį? Ar konkursas pavyko?

- Vertinu kaip vieną iš reikšmingiausių pastarojo laiko literatūrinio gyvenimo įvykių Lietuvoje. Pirmasis konkursas neabejotinai pavyko. Kartu, itin neramu, kaip bus toliau.

- Kokie teigiami pokyčiai įvyko po pirmojo šio konkurso?

- Į paauglių literatūrą atėjo naujų, šiuolaikinius paauglius pažįstančių žmonių. Viena skaitytoja garsiai pasakė: „Nustebau, kad ir lietuvių autoriai gali taip rašyti“. Šią frazę galbūt galima suprasti kaip įžeidimą. Bet jaunoji skaitytoja būtent taip pateikė aukščiausią įvertinimą. Savo ruožtu pridursiu, jog paauglių literatūros konkursą laimėjusios knygos labai sustiprino, paryškino tokios literatūros problematikos socialumą ir pilietiškumą.

- Kaip manote, ar pirmasis toks paauglių ir jaunimo literatūros konkursas turėjo daug įtakos šiųmetiniams Prano Mašioto premijos laureatams?

- Konkurso nugalėtojos sukūrė itin didelę įtampą, konkurenciją. Tai buvo tikras iššūkis komisijai. Be abejo, jos išstūmė keletą gerų kitų autorių knygų, nes premijų skaičius yra ribotas. Labai džiugu, kad šiemet Prano Mašioto premija sutapo ir su skaitytojų išrinkta Metų knyga.

- Ką Prano Mašioto premija, paauglių ir jaunimo bei kiti konkursai suteikia patiems kūrėjams? Ar tai juos pakankamai motyvuoja?

- Vis dažniau mūsų premijas gauna jauni kūrėjai, netgi debiutantai. Tai jiems pirmas reikšmingas laiptelis, o kartais ir šuolis. Mūsų organizacija (turiu galvoje IBBY) rūpinasi ir lietuvių vaikų bei paauglių literatūros sklaida pasaulyje, todėl tai ir galimybė patekti į tarptautinę erdvę. Negalima abejoti, kad premija skatina kurti. Žinoma, ji savaime negarantuoja tolesnių konkretaus autoriaus darbų literatūrinės vertės.

- Kaip paauglių ir jaunimo literatūros plitimas skatinamas užsienyje? Kaip mes atrodome kitų šalių kontekste?

- Man atrodo, kad iš vadinamojo posovietinio bloko šalių, mes vaikų literatūros kūrėjus skatiname bene azartiškiausiai, aktyviausiai. Taip, kone kiekviena šalis turi kokią nors premiją, dažniausiai irgi renkamos geriausios metų knygos. Kita vertus, mums lygintis su amerikietiškuoju Niuberio medaliu, teikiamu nuo 1923 metų, nederėtų.

Kad ir kaip žiūrėsi, stulbina Švedijos iniciatyvumas ir altruizmas – jie skiria 5 mln. Švedijos kronų vertės Astridos Lindgren premiją už kūrybą vaikams. Tai tarptautinis apdovanojimas, kuris labai retai atitenka saviems, tai yra švedų rašytojams.

- Ko tikitės iš šių metų, jau antrojo, paauglių ir jaunimo literatūros konkurso, jo dalyvių bei naujų kūrinių paaugliams ir jaunimui?

- Tiesiog truputį bijau nusivilti. Neramu, kad paauglių literatūroje po tokio staigaus pakilimo gali atsirasti duobė.

- Kokios temos, kokie žanrai ar problemos šiandien rašant paaugliams ir jaunimui – aktualiausi?

- Nėra temų, nėra žanrų, kurių nebūtų šiuolaikinėje paauglių literatūroje. Ji labai pliuralistiška. Kuo toliau, tuo sunkiau atsakyti, kas aktualiausia, kas populiariausia. Tų dalykų reiktų klausti bibliotekininkių ir mokytojų.

Sekti pirmojo konkurso finalininkių pramintu keliu ir teikti savo originalius rankraščius leidyklos „Alma littera“ organizuojamame paauglių ir jaunimo literatūros konkurse galima iki 2016 metų birželio 1 d. Konkursui kviečiama teikti prozos kūrinius, skirtus 10-17 metų skaitytojams.

Kaip ir pernai, trys geriausiais pripažinti kūriniai bus išleisti atskiromis knygomis, o pagrindinis konkurso prizas – 2900 Eur.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Chaplino pasaulio“ sode – Jacksono vardu pavadintas medis

Buvusi kino legendos Charleso Spencerio Chaplino rezidencija, esanti nedideliame Vevė miestelyje...

Turistai nepaliauja plūsti į Leonardo da Vinci gimimo vietą (2)

Kasmet apie 300 000 turistų iš viso pasaulio apsilanko renesanso erudito Leonardo da Vinčio gimimo...

Užsienio svečiai Vilniaus knygų mugėje: garsiausi vardai ir vis dar laukiami veidai (1)

Kiek daugiau nei 300 – tiek užsienio rašytojų per du dešimtmečius peržengė Lietuvos parodų...

Šv. Antano šventėje vyko apsivalymo ceremonija – jojikai su arkliais šokinėjo per laužus (1)

Trečiadienį Ispanijoje, kaime į šiaurės vakarus nuo Madrido vyko apsivalymo šventė „Las...

Stephenui Kingui pavyko išgelbėti knygų apžvalgos skiltį laikraštyje (3)

Kai finansinius sunkumus išgyvenantis rašytojo Stepheno Kingo pamėgtas vietos laikraštis...

Top naujienos

Kaip pradėti savo verslą: pinigų gauti lengva, sunkiausia visai kas kita (20)

Panevėžietės atidaryta mažoji bendrija „ Laikas desertui“ veikia tik ketvirtą mėnesį,...

„Gladiatorių mokyklos“ įkūrėjai piešia apgulties scenarijų: bus prieita iki kruvinų susidūrimų (3)

Piečiau Romos esančiu Trisulti vienuolynu ūmai susidomėjo medijos. Tačiau ne dėl jame...

Dukart išsiskyrusi Mia išdavė ilgai slėptą paslaptį: kiekviena diena buvo tragedija (332)

Skaudžiai meilės reikaluose nudegusi dainininkė Vilija Pilibaitytė-Mia prisipažino, kad po...

Užkalnis: kvepėkite, kaip 90-ųjų Gariūnų verslininkas (53)

„Bogart by Jacques Bogart“. Žinoma, nieko blogo nėra turėti savo gyvenimo apraše Gariūnų...

Pastebėjo tik akyliausi: Gintarės Gurevičiūtės suknelė „Žmonių“ apdovanojimų scenoje vos neiškrėtė pikto pokšto (34)

Net ir šou pasaulio vilkams stovėti scenoje, kuomet tave stebi šimtai tūkstančių žmonių, nėra...

TV eteryje ištarta frazė Sovietų Sąjungoje sukėlė tikrą ažiotažą: gavau konkrečią užduotį (408)

1986 metų liepos 17 dieną viešbučio administratorė ir visuomeninės organizacijos „Sovietinis...

Kaip visiems laikams atsikratyti pajuodusių paakių (2)

Išties nemalonu be perstojo girdėti tą patį, kad ir su nuoširdžiu nerimu užduodamą, bet jau...

Staiga ėmė svaigti galva – būsena tęstis gali ir labai ilgai: gydytoja nurodo, kada ieškoti pagalbos labai dažnas negalavimas (18)

Staigiai pakilote nuo sofos ir apsvaigo galva ? Su tokiu jausmu tikriausiai yra susidūręs beveik...

Žmonių elgesyje įžvelgia pavojingą tendenciją: ji niekur nebuvo dingus (211)

„Kam turėtų atitekti mergaitė – naujiesiems tėvams ar broliui?“ Toks vienos televizijos...

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (116)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...