1999 metais kitokio teatro pasiilgusius žiūrovus pakvietusi Naujosios dramos akcija (NDA) šiemet švenčia dešimties metų jubiliejų. Startavusi kaip naujosios dramaturgijos forumas šiandien NDA yra naujų teatro idėjų platforma, konceptualiai pristatanti „karščiausias“ Europos teatro tendencijas ir provokuojanti apmąstyti šiuolaikinio teatro procesus.
Spektaklis „Platforma“
Šiųmečio festivalio, kuris vyks gegužės 21-25 d. ir birželio 24, 25 d., tema – „Dekalogas“: dabar“. Ją inspiravo šiemet sukankantys dvidešimt metų garsiajai Krzysztofo Kieślowskio filmų serijai „Dekalogas“. Dešimt Kieślowskio filmų, sukurtų pagal dekalogo įsakymus, tapo reikšmingu tuometinio laikmečio kultūros ir visuomenės įvykiu ne vien Lenkijoje, bet daugelyje sovietmetį išgyvenusių Rytų ir Vidurio Europos šalių.

Praėję dvidešimt metų nėra tik filmo jubiliejus – tai visiškai naujos epochos ir modernios visuomenės formavimosi laikotarpis. Ką jai reiškia dekalogo tiesos? Kaip jos aktualios šiandienos meninėje kūryboje?

NDA’08 programoje – dialogas tarp Kieślowskio „Dekalogo” ir skirtingų kartų šiuolaikinės Europos kultūros avangardo asmenybių – režisierių Johano Simonso (Belgija), Armino Petraso (Vokietija) bei rašytojų Michelio Houellebecqo (Prancūzija) ir Dorotos Masłowskos (Lenkija).

NDA’08 pradės unikali paroda „Krzysztofas Kieślowskis. Ženklai ir atmintis“, dokumentiškai perteikianti kūrybinį ir asmeninį vieno iškiliausių XX amžiaus pabaigos kino menininkų gyvenimą. Parodą 2006 metais parengė Lodzės kino muziejus specialiai Berlyno kino festivaliui. Paroda sulaukė didelio pasisekimo ir buvo pristatyta kitose Europos šalyse.

Taip pat bus parodyti Kieślowskio režisuoti „Dekalogo“ filmai ir įvyks edukacinis seminaras, kurį ves į Vilnių atvyksiantis daugelio Kieślowskio filmų bendraautorius scenaristas Krzysztofas Piesiewiczius. Filmai ir paroda taip pat aplankys Kauną ir Palangą. NDA’08 kino programos projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su Lenkų institutu.

NDA’08 teatro programą papuoš vieno ryškiausių šiuolaikinių Europos režisierių Johano Simonso spektakliai „Platforma“ pagal kontroversiškiausio mūsų dienų rašytojo Michelio Houellebecqo romaną ir „Dešimt Dievo įsakymų“ pagal Krzysztofo Kieślowskio „Dekalogo“ scenarijus. Abu šie spektakliai pastatyti viename seniausių ir kartu moderniausių Belgijos teatrų NTGent.

Prestižinės „Naujosios Europos teatro realybės“ premijos laureatas Johanas Simonsas teigia, jog „teatras privalo būti pasaulio įvykių centre, kad galėtų pasipriešinti tikrovei“. Gento teatre vaidinama keliomis kalbomis, bendradarbiaujama su skirtingų šalių aktoriais, režisieriais, scenografais, kompozitoriais ir muzikantais. Nuo kito sezono Johanas Simonsas yra pakviestas vadovauti vienam garsiausių Vokietijoje Münchner Kammerspiele teatrui.

Spektakliai „Platforma” ir „Dešimt Dievo įsakymų” yra savotiška dilogija. Joje keliami šiandien aktualūs skirtingų religijų, visuomenių, kartų bendravimo klausimai. Nors „Platformos“ herojai įkūnija Vakarų civilizacijos bankrotą, Simonso spektaklyje jie tragedijos akivaizdoje patiria tikrą meilę. Spektaklyje „Dešimt Dievo įsakymų“ meilės patirtis išgyvenama per akistatą su savo paties sąžine.

NDA’08 vainikuos vieno įdomiausių šiuolaikinių jaunų vokiečių režisierių ir Maksimo Gorkio teatro Berlyne meno vadovo Armino Petraso režisuoto spektaklio pagal jaunosios kartos lenkų literatūros žvaigždės Dorotos Masłowskos pjesę „Du vargšai rumunai, kalbantys lenkiškai“ premjerą.

Maksimo Gorkio teatras yra mažiausias valstybinis repertuarinis Berlyno teatras, garsėjantis savo istorija ir kūrybiniais skandalais. Šiame teatre prieglobstį rado žymiausi to meto režisieriai. Šiuo metu Armino Petraso vadovaujamo teatro repertuare – šiuolaikinės klasikos ir modernių pjesių interpretacijos, taip pat romanų ir kino filmų adaptacijos. Be to, teatras turi su šiuolaikinės dramaturgijos tekstais dirbančią studiją.

„Du vargšai rumunai, kalbantys lenkiškai“ – tai makabriškas pasakojimas apie šiuolaikinę Lenkijos realybę, kuri yra panaši ir kitose Rytų Europos šalyse, per trumpą laiką išgyvenusioms dideles permainas. Sostinės ir provincijos atskirtis, nepakantumas „žemesnėms tautoms“, drastiškos socialinės ir moralinės perversijos – visa tai yra jų pasekmė.

Apie dvidešimtmetę rašytoją Dorotą Masłowską Lenkija, o netrukus ir visa Europa išgirdo 2002-aisiais, pasirodžius pirmajam jos romanui „Lenkų ir rusų karas po baltai raudona vėliava“. Daugiausia dėl įvairių vulgarybių ir cinizmo šis literatūrinis debiutas sutiktas nevienareikšmiškai, tačiau ir skaitytojai, ir kritika suskubo įvertinti Masłowskos atrastą autentišką kalbėjimo apie savąją kartą ir šių dienų Lenkiją būdą bei gebėjimą virtuoziškai valdyti kalbą. Už prozą apdovanota prestižinėmis lenkų literatūros premijomis ir sulaukusi daugybės pirmojo romano vertimų į užsienio kalbas, 2006 metais Masłowska debiutavo kaip dramaturgė pjese „Du vargšai rumunai, kalbantys lenkiškai“.

Spektaklis „Du vargšai rumunai, kalbantys lenkiškai“ atkeliaus į Vilnių iškart po premjeros prestižiniuose festivaliuose Wiener Festwochen ir Theaterformen. Jo pristatymą Lietuvoje remia Goethes institutas ir programa „Vokietijos kultūros pavasaris“.

NDA’08 renginiai vyks „Menų spaustuvėje“ ir „Skalvijos“ kino centre Vilniuje, Kauno dramos teatre, „Ramybės” kultūros centre ir Antano Mončio muziejuje Palangoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

100 metų kartu: Lietuvos istorija jos bendraamžių lūpomis

„100 metų kartu“ – fotografijomis ir dokumentinio kino kadrais pasakojama šimto metų...

6 dalykai, kuriuos Eimunto Nekrošiaus premjeroje „Cinkas“ rado šalies įžymybės

Į Valstybinį jaunimo teatrą režisierius Eimuntas Nekrošius grįžo su spektakliu „Cinkas...

Švenčiant šimtmetį suskambės 100 varpų: kuo jie ypatingi

Šešių kompozitorių bendras projektas „Gloria Lietuvai“, kurio koncertas Vilniuje įvyks...

Atrastas dar vienas „Giesmės apie stumbrą“ autoriaus raštas

LMA Vrublevskių bibliotekos Rankraščių skyriuje surastas dokumentas, veik prieš 500 metų...

Kokią žinią šiemet skleis Filharmonija? (1)

Minint Lietuvos Valstybės 100-metį pozityvu ir simboliška yra pasidžiaugti, kad pastate, kur 1905...

Top naujienos

Viešina skandalingas nuotraukas: VU nedelsdamas inicijuoja vidinį tyrimą (150)

Į DELFI redakciją kreipėsi Vilniaus universiteto ( VU ) garažo darbuotojais prisistatę asmenys....

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Karbauskis ir Brazauskas: kas tarp jų bendro? (342)

Ramūnas Karbauskis su savo žemėmis ir giesmele „viskas teisėta“ Lietuvos padangėje nėra...

Varėnos raj. – panika dėl meningokoko: infekcija nusitaikė į vyresnius (12)

Varėnos raj., Valkininkuose, žmones išgąsdino žinia apie žaibine meningokoko forma susirgusią...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (233)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Siaubinga: Plungės raj. rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu raštu atsisakė pagalbos (109)

Trečiadienį Plungės rajone esančiame Alksnėnų kaime rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu,...

Gyvai / Startavo 12-asis Dakaro etapas: organizatorių paskutinės minutės pokyčiai ir ilgiausias išbandymas automobiliams (5)

Jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio dvyliktasis etapas sportininkus pasitiko staigmenomis dar...

Paskelbtas išplėstinis Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašas įtraukti Eurolygoje žaidžiantys lietuviai (9)

Likus daugiau nei mėnesiui iki Pasaulio čempionato atrankos rungtynių su Vengrijos ir Kosovo...

Pagaliau prabilo 13 vaikų kalinusios poros artimieji (10)

Ne vienus metus Elizabeth Flores maldaute maldavo suteikti progą susitikti su sūnėnais ir...

Pasibaigus pikantiškai istorijai vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (78)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

6 pažastų niežulio priežastys ir lengvos priemonės, kaip jo išvengti (1)

Niežulį pažastyse dažniausiai sukelia prasta higiena ar drabužiai su ankštomis rankovėmis. Jei...