aA
Ketvirtadienio vakarą Vilniuje įvyko šventinis Europos šalių kino forumo „Scanorama“ atidarymas. Jau 16-tą kartą festivalis beveik visą mėnesį į seansus kvies Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių kino mėgėjus. Šiemet kruopščiai atrinkti ir sugrupuoti filmai iš 34 šalių išsirikiavo 12-oje tradicinių „Scanoramos“ programų.
"Scanorama" atidarymas
© DELFI / Andrius Ufartas

„Šį vakarą pasidžiaukime vienas kitu. Pasistenkime nesiskaidyti, bet vienytis, nesmulkėti, bet filmuose ir gyvenimuose atverti prasmes. Netrukus išvysime puikų Christiano Petzoldo filmą „Tranzitas“, kuris prisimins, kad kiekvienas mūsų istorijos ir gyvenimo tarpsnis yra pereinamoji zona. Istorija mus ragina mokytis iš jos klaidų, nors dažniausiai mes nesame geri jos mokiniai. Todėl dažniau prisiminkime laimę būti čia ir dabar, švęsti kiekvieną gyvenimo akimirką“, – susirinkusius svečius sveikino festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Festivalio atidarymo filmas „Auksinio lokio“ apdovanojimuose buvo vertinamas kaip vienas ryškiausių pretendentų. Kino meistras, savo ankstesniu filmu „Feniksas“ (2014) sukūrė vieną stipriausių ir subtiliausių pasakojimų Holokausto tema, kurią savitai interpretuoja ir naujausioje juostoje. Režisierius kuria alegoriją apie šiandieninę Europą, Antrąjį pasaulinį karą perkeldamas į šių dienų Marselį. Petzoldas jungia žanrinio ir autorinio kino registrus, įtraukdamas žiūrovus į paslaptingą film noir istoriją.

Filmo anonsas:

Lapkričio 8 d. startavęs Europos šalių kino forumas „Scanorama“ į išskirtinius filmų seansus kvies Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių kino mėgėjus iki pat lapkričio 25 d.

„Scanoramos“ įkūrėja ir meno vadovė G. Arlickaitė sako, kad nors jų atrinkti filmai – labai skirtingi, visus juos vienija meninės kokybės kriterijus.

„16 metų „Scanorama“ siekė tikslų, kurie ir atvedė ją į šį laiką. Vienas iš jų buvo principinis: kad „Scanoramoje“ būtų filmai, kurie turi meninės kokybės ženklą. Jie skirtingi, jie gali patikti ar nepatikti, bet tam kriterijui jie atstovauja: iš to mes formavome savo veidą, savo programos veidą, iš to sudarome programos stuburą“, – programą pristatydama sakė G. Arlickaitė.

Pasak jos, šių metų „Scanorama“ kviečia ne tik mėgautis geru kinu. „Siūlome kartu su mumis atverti prasmes, glūdinčias ne istorijų paviršiuose ar veiksmo vingiuose, kviečiame iš naujo atrasti režisierius ir filmus, suvokti, kaip kino istorija tapę kūriniai nubrėžia šiandieninių meninių refleksijų kryptį“, – kalbėjo ji.

Jau 16 metų „Scanorama“ kerta visą Europą – nuo Šiaurės iki jos Pietų, supažindindama su ryškiausiais filmais iš įvairių Europos šalių. Šiemet kruopščiai atrinkti ir sugrupuoti filmai iš 34 šalių išsirikiavo 12-oje tradicinių „Scanoramos“ programų.

Mažiau filmų, bet daugiau seansų

Viena iš šių metų kino festivalio naujovių – filmų bus šiek tiek mažiau, bet jie bus rodomi daugiau seansų. „Šiek tiek sumažinome tradiciškai pristatinėjamų filmų nuo virš 100 iki virš 80, kad galėtume padidinti seansų skaičių kiekvieno filmo, ne tik Vilniuje, bet ir kituose miestuose“, – aiškino „Scanoramos“ programų koordinatorius Dmitrijus Gluščevskij.

„Kitas dalykas, mūsų programa šiemet labai atjaunėjo, pernai pristatėme „Galvok ką nori“ programą, jauniems, ekscentriškiems kūrėjams, o šiemet tas jaunas kraujas pasklido po visą mūsų programą. Iš pristatomų naujų ilgametražių filmų virš 60 proc. yra pirmi ar antri režisierių filmai. Šiemet europietiškame kine karaliauja jauni kūrėjai ir tai negali nedžiuginti“, – sakė D. Gluščevskij.

Festivalio viešnia Margarethe von Trotta: apie Bergmaną asmeniškai

Festivalyje šiemet ypatingas dėmesys skiramas dviems šimtmečiams – Ingmaro Bergmano ir Islandijos. Kaip sako festivalio organizatoriai, laikas išbando filmus, patikrina jų kūrėjų minčių universalumą ir gylį. Šiuo požiūriu 100-metį švenčiančio kino giganto Ingmaro Bergmano filmai,, sukurti prieš pusšimtį metų, šiandien įgyja tarytum naują kvėpavimą. „Scanoramoje“ bus parodytas legendinis „Septintasis antspaudas“, ilgus dešimtmečius primirštas „Prisilietimas“, pirmą kartą tikrosios apimties (6 valandų) jausmingasis gigantas „Scenos iš vedybinio gyvenimo“ ir paskutinysis Bergmano kūrinys „Sarabanda“.

I. Bergmano kūrybą geriau pažinti ir suprasti padės į festivalį atvykstantys du dokumentiniai filmai apie patį kūrėją: „Bergmanas: lemtingi metai“ ir „Ingmaro Bergmano beieškant“. Pastarasis yra vienas laukiamiausių festivalio filmų, žiūrovams jį pristatys pati režisierė – Margarethe von Trotta, – kuri „Scanoramoje“ lankysis kartu su filmo bendraautoriumi, savo sūnumi Felixu Moelleriu.

„Šio filmo kelionė į „Scanoramą“, kaip ir svarbaus režisierių vizito planavimas truko labai ilgai. Visa tai, kaip ir tradiciškai stipri „Goethe's salone“ pristatoma vokiško kino programa „Scanoramoje“ – mūsų ir Goethe‘s instituto bendradarbiavimo rezultatas. Neatsitiktinai ir „Scanoramos“ atidarymo filmu šiemet pasirinkome vokiečių režisieriaus Christiano Petzoldo „Tranzitą“ – Annos Seghers romano ekranizaciją, adaptuotą jau šių dienų Europai“, – pasakojo G. Arlickaitė.

Šiuolaikinio kino temos: galia, vienatvė, asmenybė

Šiuolaikinį europietiškąjį vaidybinį kiną pristatanti programa „Kertant Europą“ imasi universalių temų ir nutrina laiko ribas. Galia, vienatvė, asmenybė – tai jos pagrindiniai registrai. Jie gali būti aštrūs, disonansiški ar ramūs, gilūs ir prisodrinti minčių. Pirmiesiems atstovauja filmai, nepripažįstantys ribų: „Riba“ (Švedija), „Ekstazė“ (Prancūzija), „Kaltė“ (Danija), „Namas, kurį pastatė Džekas“ (Danija), „Jo vardas buvo Kuro“ (Prancūzija), „DRIB“ (Norvegija). Hibridinio kino mėgėjai galės rinktis ir kitus jaunųjų ekscentrikų programos „Galvok ką nori“ filmus. Pagarbą klasikinei srovei atiduos atidarymo filmas „Tranzitas“ (Vokietija), „Šaltasis karas“ (Lenkija), „Krautuvų valsas“ (Vokietija), „Saulėlydis“ (Vengrija), „Laimingasis Ladzaras“ (Italija), „Limonadas“ (Rumunija). Išgyventi katarsį privers įspūdingi Norvegijos jaunų moterų režisierių debiutai – „Akloji zona“ ir „Pakilti iš pelenų“. Linksmų ir temperamentingų filmų nišoje – „Kariaujanti moteris“ (Islandija), „Visos bėdos dėl tavęs“ (Prancūzija) ir „Pašėlusios gastrolės“ (Norvegija).

Specialiųjų seansų“ programoje „Scanorama“ tradiciškai vers langus ir į kitus pasaulio kontinentus. Pernai pristatęs temperamentingąją Lotynų Ameriką šiais metais festivalis kvies į originalumu stulbinančius Kinijos modernaus kino seansus.

Artėjančiame Europos šalių kino forume „Scanorama“ bus pristatyti ir naujausi lietuvių kino darbai. Kitaip nei iki šiol, festivalyje šiemet bus parodytos ne tik lietuviškos premjeros, bet ir bendros gamybos darbai. Ryškiausias šios programos akcentas – „Scanoramos“ uždarymo filmas „Laiko tiltai“. Tai poetinės dokumentikos meistro Audriaus Stonio ir latvių režisierės Kristinės Briedės naujausias darbas.

Išsirinkti norimus filmus iš gausaus „Scanoramos“ repertuaro – nemenkas iššūkis net ir ištikimiems festivalio lankytojams. Festivalio mecenatas draudimo bendrovė „If“ filmų atranką pavers sklandžia patirtimi ir šiais metais pasiūlys naujovę – išmanų sprendimą greitiems pasimatymams su „Scanoramos“ filmais. Šios naujos iniciatyvos dėka, kuri netrukus bus prieinama visiems žiūrovams, telefone ar kompiuteryje bus galima vienu ekrano paslinkimu atmesti arba paskirti pasimatymą patikusiam filmui, atrasti naujas, nepastebėtas kino istorijas.

Diskusijos, paskaitos ir susitikimai

„Scanoramoje“ žiūrovai bus kviečiami ne tik žiūrėti filmus, bet ir susipažinti su jų kūrėjais, prodiuseriais, aktoriais, dalyvauti „Kino klubo“ pokalbiuose ir „Scanoramos krypčių“ diskusijose.

„Scakrypčių“ viešnios iš JAV – Nancy Bishop ir Kim Swanson – papasakos, kaip aktoriams reikėtų tinkamai save reprezentuoti tarptautinėse atrankose ir kaip derėtų elgtis, kad jos būtų sėkmingos. Hannah Lee Miller iš Didžiosios Britanijos kvies pasikalbėti apie animacinių serialų prodiusavimo ypatumus.

„Kino klube“, kuris tęsia pokalbių tradiciją pagrindinėje festivalio bazėje, Vilniaus kino teatre „Forum Cinemas Vingis“, vyks susitikimai su Tommi Korpela (pagrindinis aktorius filme „Amžinasis kelias“), Thomas'u Štuber'iu (filmo „Krautuvų valsas“ režisierius), Halldóra Geirharðsdóttir (pagrindinė „Kariaujančios moters“ aktorė), Camilla Strøm Henriksen (filmo „Pakilti iš pelenų“ režisierė), Gudny Hummelsvoll („Pakilti iš pelenų“ prodiuserė), Ylva Bjørkaas Thedin („Pakilti iš pelenų“ jaunutė aktorė). Taip pat kalbinsime ir lietuvių režisierius: Miglę Satkauskaitę („Išeiti iš namų“), Audrių Lekavičių („Spec. Žvėrynas“), Audrių Stonį („Laiko tiltai“) ir kitus festivalio svečius.

Į meistriškumo dirbtuves pakvies Margarethe von Trotta ir Felix‘as Moeller‘is bei režisierius Thomas'as Štuber'is. Šie meistrai nagrinės autorinio kino problemas. Minėtos „Scanoramos“ viešnios iš Norvegijos kalbės apie debiuto iššūkį šiuolaikiniame kine.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dviguba sėkmė lietuviškame TV seriale: garsi pravardė ir už milijonus parduotas paveikslas (4)

Neseniai duris atvėrusioje sostinės galerijoje GODÒ veikia tapytojo, scenografo, originalių...

70-metį švenčiantis Vladas Bagdonas: esu priklausomas nuo moterų ir juodojo šokolado (14)

„Po penkiasdešimties savo gimtadienių nesureikšminu”, - sako aktorius, Nacionalinės kultūros...

Kinijoje pristatyta daug metų gaminta milžiniška medinė skulptūra (1)

Kinijoje pristatyta milžiniška medinė skulptūra – 6 m ilgio, 4,3 m aukščio ir 1,5 m storio....

74 muziejai kartą per mėnesį atveria lankytojams duris nemokamai (6)

Kultūros ministerijai (KM) pavaldūs 74 nacionaliniai bei respublikiniai muziejai nuo sausio...

Patarimai, kaip turiningai paminėti Laisvės gynėjų dieną (5)

Šį savaitgalį jau 28-ąjį kartą bus minimos skaudžių sausio įvykių metinės ir Laisvės...

Top naujienos

Kas plauna smegenis Lietuvai: apklausos rodo, už ką verta padėkoti Putinui ir kur prašovė Kremlius (1076)

Lietuviai, kam jums ta kariuomenė? Nereikia jums ES ir NATO – vien išlaidos, nelaimės, pamintos...

Po „Brexit“ sukelto chaoso Britanijoje – nerimas iš Europos lyderių: JK tai būtų katastrofiška trys scenarijai (228)

Europos Sąjunga antradienį paragino Didžiąją Britaniją apsispręsti, kaip ji nori tęsti...

Dėl krepšinio pamišusioje valstijoje augęs Krameris: nuo „Air Jordan“ sportbačių iki svajonės apie NBA (7)

Itin svarbių Europos taurės rungtynių išvakarėse DELFI TV studijoje apsilankęs Vilniaus...

Pasikeitus mokesčiams, keičiasi ir pensija: dirbantys savarankiškai turėtų pasiskaičiuoti (71)

2019 metais įsigalioję mokestiniai ir pensijų kaupimo pakeitimai palietė visus dirbančiuosius,...

Nesėkmingą greičio ruožą įveikęs Vanagas: valandos per dvi dienas neatsiloši (167)

Benediktui Vanagui ir Sebastianui Rozwadowskiui, „ General Financing team Pitlane “ ekipažas,...

Tiesa ir mitai apie naujagimių svorį: ar antsvorio turinčiai mamai būtinai gims stambus vaikas?

Anot gydytojos neonatologės Eglės Markūnienės, žmogaus kūno sudėjimas yra nulemtas genų,...

Burnos kvapo priežastys gali jus nustebinti: gydytoja papasakojo apie tarpdančių siūlo testą (5)

Pagrindinės priežastys, dėl kurių iš viduramžių lietuvio burnos, kaip tvirtinama rašytiniuose...

Darbdaviams baimę kelianti karta ateina dirbti: jų lūkesčiai stebina (6)

Technologijų išmanymas, nauja darbo kultūra ir nuolatiniai pokyčiai – tai šiuolaikinės darbo...

Vokietijos pilietis Lietuvoje pasijuto diskriminuojamas (39)

Esu Vokietijos pilietis ir turiu 2009 metais Lietuvos migracijos tarnybos išduotą nuolatinio...