© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Dievo Krėslo paslaptys

Vienu prasmingiausių savo gyvenimo darbų Alfredas įvardija Dievo Krėslo miškų paslapties išnarpliojimą. Jis su broliu Romualdu beveik visą pirmąjį Nepriklausomos Lietuvos dešimtmetį paskyrė šventos kalvos paslaptims išaiškinti ir joms įamžinti. Dar sovietmečiu Romualdui, aistringam medžiotojui, užkliūdavo keistos miško patalų įdubos. Jis žiūrėdavo į kulkų suvarpytus medžius, atmintyje stengdamasis atkurti kadaise girdėtus pasakojimus apie čia vykusius mūšius, kurių aidą jiedu su broliu net Telšiuose gyvendami girdėjo.

O kai vietos laikraštis paskelbė, kad nebeliko gyvų tų įvykių liudininkų, ši žinia brolius paskatino dar labiau domėtis Dievo Krėslo paslaptimis. Pirmiausia jie aptiko legendinio partizano Zigmo Tomkaus bunkerį, kitokių partizanų kovos likučių. Alfredas, būdamas garsus tautodailininkas, statė kryžius didvyriams atminti. Kai pastatė aštuntąjį kryžių – tarsi iš ano pasaulio sugrįžo Stasys Mockus, miške Kiaune vadintas. Atsišaukė ir buvęs partizanų ryšininkas eigulys Vladas Bridva. Jų padedami broliai su metalo detektoriumi keletą metų naršė miškus, ieškodami partizanų bunkerių bei jų kapavietės. O kartu vyko ir „atminties kasinėjimai“, kurie šiandien jau leidžia atkurti visą didvyriškos kovos vaizdą. Surankiotos kovų relikvijos šiandien saugomos „Alkos“ muziejuje. Partizanų bunkerio kopiją Alfredas įrengė savo sodyboje, kad jį galėtų parodyti moksleiviams, atvykstantiems čia į ekskursijas. O bene svarbiausia – kad broliai atrado tiek ilgai ieškotą partizanų kapavietę. Po šio įvykio partizanai buvo iškilmingai perlaidoti.

Alfredas neslepia, kad jam skaudu, kai gyvieji, netgi partizanų giminės, negerbia kovų dalyvių atminimo: „Aš, statydamas kryžius, tikėjausi, jog taip padarysiu tik pradžią. Maniau, atsišauks giminės, pasirūpins deramu partizanų įamžinimu. Bet jiems labiau rūpi kompensacijos, privilegijos.“

Tarptautinių parodų dalyvis

A.Jonušas – pasaulinio garso juvelyras. Mudviejų susitikimo dieną jis pasidžiaugė gavęs vardinį kvietimą į tarptautinę juvelyrų parodą Bankoke. „Nevažiuosiu, nes tokiai tolimai kelionei neturiu pinigų.“ A.Jonušas sako į žmones išėjęs kaip gintaro ir metalo apdirbimo meistras. Juvelyras šiandien sunkiai jau suskaičiuotų savo autorines parodas, jo papuošalais padabintos net pačių tolimiausių kraštų pirmosios damos. 1995-aisiais „Kauno lango“ galerijoje surengė parodą, o po metų jo darbai buvo eksponuojami parodoje JAV. Misisipės valstijos Kolumbo mieste buvo eksponuojama 20 jo sukurtų kaklo papuošalų, apyrankių, žiedų. 1997 m. A.Jonušas Lietuvos prezidentūros užsakymu pagamino nepakartojamą sidabro ir gintaro vėrinį Graikijos premjero žmonai. O po keleto mėnesių juvelyro rankų darbas buvo įteiktas ir popiežiui.

Buvo sumanyta iš įvairių Lietuvos institucijų surinkti po vieną karoliuką ir suverti juos į rožinį. Prezidentūra tokį karoliuką užsakė padaryti Vilniaus dailės kombinatui, bet Prezidentas pasirinko A.Jonušo karoliuką, į kurį meistras sugebėjo sutalpinti kone visą Lietuvos istoriją. Jis rankomis padarė tai, ko Dailės kombinato sukurtame variante nesugebėta padaryti net lazeriu. A.Jonušo autorinės parodos vyko ir Strasbūre, Belgijoje, Bangladeše, visur tautodailininką lydėjo didžiulis pripažinimas. Ne kartą menininkas dalyvavo ir svečiose šalyse organizuojamuose folkloro festivaliuose. Vokietijoje vykusioje gintaro papuošalų parodoje A.Jonušo sukurtas papuošalas buvo parduotas už pačią didžiausią kainą. O Alfredas viso labo – tik tautodailininkas, kaip pats sako, „pats iš savęs visko išmokęs.“ Tik kai Nepriklausomybės pradžioje likimas jį nuvedė už poliarinio rato, kur buvo įsidarbinęs privačioje Kautokeino sidabro galerijoje, šios galerijos savininkai, pastebėję neeilinius lietuvio gabumus, pasirūpino, kad jam būtų suteiktas tarptautinio juvelyro vardas.

Žemaičio kiemą atranda japonai

A.Jonušas plačiai žinomas ir kaip japoniškos kultūros puoselėtojas. Kodėl jis taip daro? Nė pats nežino, bet ėmė ir sukūrė savo žemaitiškame kieme japonišką sodą. Pirmiausia įrengė sausą upeliuką, pastatė arbatos gėrimo namelį, prieš jį – vandens šaltinį – būtiną švaros simbolį prieš įeinant į arbatos namus. Čia yra ir japonams švento Fudzijamos kalno simbolis. Prie jo galima prieiti pro šventus Tori vartus, už kurių atsiveria kelias į Rojų. Šalia kalno rymo Buda Amida, rojaus deivė, pilna ir kitokių japoniškų mitologinių būtybių. Visa tai Alfredas padarė pats. Sunkiausia jam buvo stogų skrybėlės kraštus į viršų užraityti. Japoniška dvasia tvyro ir namuose. Nors Japonijoje jis sako niekada nebuvęs ir veikiausiai nebebūsiąs. O ir ko ten trenktis: A.Jonušas pats Telšiuose įkūrė Žemaičių ir japonų draugiją. Tai sužinoję, patys japonai čionai atvažiuoja. „Gal ir nelabai protinga, bet ką daryti, jei dvasiai to reikia“, – tarsi teisinasi Alfredas.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Faustas“ – 200 kostiumų ir 30 sekundžių persirengimui (2)

Vasario 21-25 d. į Vilniaus kongresų rūmų sceną grįžta Vilnius City Operos 10-mečio kūrinys...

Marijampolė pradeda kultūros sostinės programą (8)

Šeštadienį Marijampolėje pradedama 2018-ųjų Lietuvos kultūros sostinės programa.

Mirė knygos „Metai Provanse“ autorius Peteris Mayle`as (4)

Sulaukęs 78 metų amžiaus, mirė knyga „Metai Provanse“ (A Year in Provence) išgarsėjęs...

Marijampolė kviečia į kultūros sostinės renginius (31)

Šeštadienį Marijampolė pradės kultūros sostinės metus. Jų programoje „Laikas keičiasi ir...

Saulės trūkumą Londone bandoma kompensuoti šviesų festivaliu (1)

Gūdžios žiemiškos Londono naktys ir vakarai nuo ketvirtadienio trumpam nebebus tokie niūrūs –...

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (70)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (103)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (330)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (90)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (40)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis (2)

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (10)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (3)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (185)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (170)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...