Fotografijos galerijoje atidaryta Niujorke gyvenančio Arūno Kulikausko ir kauniečio Giedriaus Liago paroda paprastu pavadinimu „Fotografijos“. Parodos pavadinimas neįmantrus, bet paroda išskirtinė.
© "Panevėžio balsas"


Abu autoriai – prieš dvidešimt metų į indėnų žemes anapus Atlanto išvykęs Arūnas Kulikauskas ir Kaune gyvenantis Giedrius Liagas – viduriniosios kartos grupei priklausantys fotomenininkai. Tačiau jie prieš porą dešimtmečių į Lietuvos vizualinio meno sferą įnešė eksperimentinio atvaizdo strategijas ir atsisakė vyravusių reportažinės, dokumentinės fotografijos kanonų. Arūnui ir Giedriui įdomu fiksuoti ne tiek svarbius momentus, bet panirti į kasdienių situacijų ir buitinės rutinos problemas.

Fiksuoja paprastus objektus

Fotomenininkas A. Kulikauskas, šiuo metu gyvenantis Niujorke, parodoje „Fotografijos“ pristato išskirtinai pinhole technika (pinhole technikos pagrindas – nuo Aristotelio bei Euklido laikų žinoma ir analizuojama šviesos savybė, kai pro skylutę įsiskverbianti šviesa ant visiškai tamsios patalpos sienos projektuoja apverstą vaizdą), panaudojant polaroid medžiagas, sukurtus darbus.
Du fotografijų ciklai, sukurti A. Kulikausko, visiškai skiriasi pagal pasirinktą „dėmesio objektą“. Vienose fotografijose autorius fiksuoja didmiesčio kasdienybėje lūkuriuojančius dviračius – visiškai nereprezentatyvūs ir neišskirtiniai objektai. Kitame cikle – Meksikos šventyklos ir sakraliniai pastatai, bylojantys apie čiabuvių gyvenimo epicentrą. Tačiau parodoje pristatytų darbų vientisumą ir nuoseklų pasakojimą garantuoja specifinė technika – autoriaus pamėgtas žemas rakursas, platus žvilgsnio kampas, o autoriaus prisilietimas prie šių objektų toks valingas, kad net iš pažiūros radikaliai skirtingi objektai tampa vienas kito vizualine tąsa.

Verčia žiūrovą šifruoti reikšmę

A. Kulikausko kolegai G. Liagui taip pat nesvetimos pačios artimiausios aplinkos studijos. Tačiau jo darbai išsiskiria gyvybingais koloristiniais elementais, o fotografijos mechaniškai pažeistos. Susidaro toks įspūdis, kad G. Liagas savo kūryboje atsuko laiką atgal į 1963 metus, kai Kauno fotografai savo fotodarbus konstravo pagal dailės kanonus. Bet kartu fotomenininkas sugeba pakylėti tuos pamirštus principus į aukštesnę pakopą, atitinkančią šios dienos postmodernizmo koncepcijas. Jo darbuose vyrauja forma, dažnai iš fotografijos dokumentalumo palikdama tik pėdsaką. Menininkas tarsi užkoduoja darbą ir priverčia žiūrovą užsiimti jo sumanytos minties šifravimu.

Gyvena Niujorke

A. Kulikauskas – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, surengęs keliolika personalinių parodų visame pasaulyje. Prieš 20 metų išvyko gyventi į Jungtines Amerikos Valstijas, iš ten dabar keliauja po pasaulį. Dešimtmetį dirbo fotografu antologinių filmų archyve Niujorke, kurio vienas įkūrėjų iki dabar ten dirbantis Jonas Mekas. Šiuo metu autorius užsiima laisvai samdomo fotografo ir dizainerio veikla. Penkiasdešimt vienų metų fotomenininkas prisipažįsta nesiruošiąs keisti gyvenamosios vietos, nes iš anapus Atlanto geriau matoma Lietuva ir visas pasaulis.

A. Kulikauskas – itin spalvinga ir stipri asmenybė. Išgyvenęs daug kritinių situacijų, asmeninių dramų, laikosi tvirto žodžio principų. Pats jis sako: „Nieko pasaulyje nekeisk, nes niekas jame per amžius nesikeičia. Vienintelis, ką gali pakeisti, – tai save. Kiek pagerinsi save, tiek pagerės pasaulis. Iš esmės pasaulyje yra labai paprasta. Tik mes lekiame milžinišku greičiu ir neaišku – kur. Kiekvieną rytą atsikėlęs pasijuntu kaip ant plaukiančios lyties. Ji aižėja kaip ir visas pasaulis, tik neaišku, kada ji subyrės.“

Darbus įsigijo užsienio muziejai

G. Liagas yra surengęs daugiau nei dešimtį personalinių parodų. Fotografijos saugomos Lietuvos, Rusijos, JAV ir Japonijos muziejuose. Ilgai dirbo Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės fakultete mokymo meistru, dėstė fotografiją Kauno Vytauto Didžiojo bei Kauno technikos universitetuose.

Fotomenininko svarbiausi darbai: „Eksperimentas“ (1989), „Muitinės gatvės gyventojai“ (1990), „Albumas“ (1995). Jis yra surengęs ne vieną personalinę parodą. Jos apkeliavo ne tik Lietuvos galerijas, jomis galėjo žavėtis Lenkijos, Latvijos meno mėgėjai. Menininko darbus yra įsigiję Meno muziejus Vladivostoke (Rusija), Lietuvių dailės muziejus Čikagoje (JAV), Metropoliteno muziejus Tokijuje (Japonija).
Postmodernistinis požiūris į fotografiją – tai skiriamasis G. Liago kūrybos bruožas, todėl kiekviena paroda tarsi naujas menininko kūdikis, šiek tiek panašus į savo brolius, bet visiškai individualus.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Faustas“ – 200 kostiumų ir 30 sekundžių persirengimui (2)

Vasario 21-25 d. į Vilniaus kongresų rūmų sceną grįžta Vilnius City Operos 10-mečio kūrinys...

Marijampolė pradeda kultūros sostinės programą (9)

Šeštadienį Marijampolėje pradedama 2018-ųjų Lietuvos kultūros sostinės programa.

Mirė knygos „Metai Provanse“ autorius Peteris Mayle`as (4)

Sulaukęs 78 metų amžiaus, mirė knyga „Metai Provanse“ (A Year in Provence) išgarsėjęs...

Marijampolė kviečia į kultūros sostinės renginius (31)

Šeštadienį Marijampolė pradės kultūros sostinės metus. Jų programoje „Laikas keičiasi ir...

Saulės trūkumą Londone bandoma kompensuoti šviesų festivaliu (1)

Gūdžios žiemiškos Londono naktys ir vakarai nuo ketvirtadienio trumpam nebebus tokie niūrūs –...

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (605)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (17)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (133)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (5)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Patikrinau Berlyno kainas: skirtumas nešokiruoja, bet kai kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (39)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui - nauji nemalonumai (222)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Sabonis ir „Pacers“ svečiuose sugebėjo parklupdyti galingą San Antonijaus klubą (3)

NBA pirmenybėse skambią pergalę iškovojo Indianos „Pacers“ (25-20) krepšininkai, svečiuose...

„The Cranberries“ vokalistė Dolores O'Riordan pašarvota atvirame karste: prasidėjo tris dienas truksiantis atsisveikinimas

Sekmadienį tūkstančiai žmonių ėjo atsisveikinti su netikėtai mirusia grupės „The...

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (65)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (391)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...