Penktadienį vakare Jungtinių Tautų (JT) švietimo, mokslo ir kultūros organizacija UNESCO paskelbė į prestižinius JT Pasaulio paveldo sąrašus oficialiai įtraukusi 17 naujų objektų. Pirmą kartą čionai įtrauktos vietovės, esančios Bahreine, Moldovoje bei Bosnijoje ir Hercegovinoje.
Tarp naujai įtrauktų Europos paveldo objektų yra Baltarusijoje, Nesvyžiuje stovinti Radvilų šeimos pilis ir bažnyčia bei istorinis Bosnijos ir Hercegovinos Moštaro miestas, kurio garsusis tiltas buvo sugriautas per praėjusiame dešimtmetyje vykusius karus, o dabar vėl atstatytas.

Sąrašuose taip pat atsidūrė Rusijos Jaroslavlio miesto senamiestis, garsėjantis daugybe XVII amžiuje statytų šventovių ir dalyvavęs 1763 metais Jekaterinos Didžiosios nurodymu pradėtoje Rusijos miestų atnaujinimo programoje.

UNESCO saugomu objektu nuo šiol tapo Belgijos Antverpeno mieste veikiantis Plantino ir Moretuso muziejus, įsteigtas renesanso ir baroko epochose gyvavusioje spaustuvėje bei leidykloje, kurias XVI a. pabaigoje įkūrė prancūzas Christoffelis Plantijnas. Vėliau jo išplėtotą verslą perėmė vaikaitis Balthasaras I Moretusas, kurio vadovaujama spaustuvė XVII a. Europoje garsėjo ne tik aukštos kokybės spaudiniais, bet ir kaip humanizmo bei mokslo centras.

Į sąrašus įtrauktas Prancūzijos Havro uostas per Antrąjį pasaulinį karą buvo smarkiai sugriautas. Miesto centras, 1945-1964 metais atstatytas vadovaujant Augustui Perretui, laikomas pokarinės urbanistinės plėtros pavyzdžiu, visų pirma todėl, kad čia buvo pritaikytos naujos betono panaudojimo formos.

Dar vienas UNESCO saugomas paveldo objektas - Pietų Albanijoje, Drinos slėnyje stovintis Osmanų imperijos Girokastros miestas. Ypač puikiai išsaugotus jo pastatus puošia Balkanų regionui būdingi bokšteliai.

Patenkintas ir Lietuvos bei dar devynių valstybių prašymas kaip mokslinį ir kultūrinį objektą į paveldo sąrašus įtraukti Struvės dienovidinį lanką. 1816-1852 metais astronomo Friedricho Georgo Wilhelmo Struve sudarytas geodezinis lankas buvo vienas iš didžiausių ir įspūdingiausių bandymų ištirti ir nustatyti Žemės dydį ir formą.

Žemės dienovidinio lankas tęsėsi nuo Dunojaus žiočių prie Juodosios jūros iki Norvegijoje, Arkties vandenyno pakrantėje esančio Fugleneso. Tuo laiku tai buvo tiksliausiai išmatuotas ir ilgiausias dienovidinio lankas, jo matavimo rezultatais ištisą šimtmetį naudotasi skaičiuojant ir tikslinant Žemės elipsoido parametrus.

Nuo šiol UNESCO saugomu objektu tapo Sicilijos Sirakūzų miestas bei uolėtas Pantalikos nekropolis, kuriame yra išlikę graikų ir romėnų kultūrų pėdsakų.

Į sąrašus įtraukti ir kai kurie Azijos, Artimųjų Rytų, Afrikos bei Pietų Amerikos paveldo paminklai. Tarp jų yra Makao uostas, nuo XVI amžiaus vidurio iki 1999 metų priklausęs Portugalijai, o paskui perleistas Kinijos administracijos žinion, ir šiaurės vakarų Turkmėnijoje esanti Kunia Urgenčo vietovė, turtinga VI-XVI amžiumi datuojamų paminklų.

Pirmą kartą į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašus įtrauktas Bahreine esantis objektas - Kalato al Bahreino archeologinė kapavietė, kurios radiniai liudija, kad žmonės šioje vietoje nuolat gyveno nuo 2300 metų prieš Kristų iki XVI mūsų eros amžiaus.

JT švietimo, mokslo ir kultūros organizacija rūpinsis Šiaurės Vakarų Irane esančiu senoviniu Soltanijės miestu, kuris gali pasigirti vienais nuostabiausių persų architektūros šedevrų.

Į prestižinius sąrašus įtraukti keli Izraelio objektai: biblinės kalvos, kurias sudaro priešistoriniai Megido, Hazoro ir Ber Šebos gyvenviečių pylimai, taip pat keturi nabatėjų miestai - Haluza, Mamšitas, Avdatas ir Šivta bei Negevo dykumoje stovinti tvirtovė, kurie visi kartu sudarė prekybos smilkalais ir mira kelią.

Afrikoje saugotina vietove paskelbta Nigerijos Osun Osogbo šventoji giria - Osogbo miesto pakraštyje plytintis tankus miškas, kuriame pilna šventyklų, šventų vietų ir meno dirbinių, skirtų jorubų genties dievybėms.

Pietų Amerikos žemyne, Čilėje, UNESCO rūpinsis Humberstouno ir Santa Lauros miestais vaiduokliais, kurie XIX amžiuje garsėjo kaip salietrų kasybos centrai. Juose gyveno darbininkai, atvykę iš Čilės, Peru ir Bolivijos, sukūrę savitą vietos kultūrą.

Į Pasaulio paveldo sąrašus taip pat įtrauktas 1819 metais įkurto Sienfuegos miesto, esančio Kubos pietuose, senamiestis, laikomas iškiliu modernizmo ir urbanizmo architektūrinių krypčių, kurios Lotynų Amerikoje pradėjo plėtotis XIX amžiuje, pavyzdžiu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mirė knygos „Metai Provanse“ autorius Peteris Mayle`as (3)

Sulaukęs 78 metų amžiaus, mirė knyga „Metai Provanse“ (A Year in Provence) išgarsėjęs...

Marijampolė kviečia į kultūros sostinės renginius (6)

Šeštadienį Marijampolė pradės kultūros sostinės metus. Jų programoje „Laikas keičiasi ir...

Saulės trūkumą Londone bandoma kompensuoti šviesų festivaliu (1)

Gūdžios žiemiškos Londono naktys ir vakarai nuo ketvirtadienio trumpam nebebus tokie niūrūs –...

Anomalija sostinėje: šioje vietoje naktis prasideda vidurdienį

Vidurinės kartos (vos neparašiau – vidurdienio) menininkė E. Gineitytė sugrįžta į akademijos...

Suprasti klaidą užtruko 20 metų: vis tikėjome, kad Lietuvoje situacija bus palankesnė

„Jei paimtume pavyzdžiu Niujorką ir visas Lietuvos galerijas sutelktume vienoje gatvėje, greitai...

Top naujienos

Papasakojo, kas Kaune dedasi vakarais: be dujų balionėlio į gatvę nekelia kojos (111)

„Apie 22 val. laukiau autobuso ir telefonu kalbėjau su drauge. Stotelėje sėdėjęs aiškiai...

Baikerio Kilkaus nužudymu įtariamas Baltrūnas griebėsi naujos taktikos (191)

Prieš daugiau kaip tris mėnesius mįslingai dingusio baikerio Aivaro Kilkaus tyčiniu nužudymu...

Kaip buvo „taisoma“ nomenklatūrininkų sveikata (112)

Dažnas vyresnio amžiaus skaitytojas atsimena sovietmečiu sklidusius gandus apie tai, kad įtakingus...

Gyvai / Lemtingasis 13-asis Dakaro etapas: lietuviai nesiruošia sudėti ginklų Peterhanselis pateko į avariją (258)

Paprastai 13-asis Dakaro ralio etapas vadinamas lemtinguoju, mat jame sportininkai galutinai...

Brolių Ballų vardu reklamuoja šakočius (5)

Kai buvo paskelbta, kad į Lietuvą atvyks krepšininkų Ballų šeima, netruko pasipilti prognozės,...

Šie specialistai taps aukso vertės (215)

Pastarąjį pusmetį įsibėgėjusios intensyvios diskusijos apie idėjas, kurios į Lietuvą...

Sugalvojo, kaip pagauti nesilaikančius kelio ženklo vairuotojus (38)

Kėdainiuose Didžiosios gatvės atkarpoje nuo Senosios gatvės iki Didžiosios Rinkos aikštės...

Tragiška avarija prie įvažiavimo į Kelmę: sužaloti 5 žmonės, vienas jų mirė ligoninėje (8)

Penktadienį, apie 16.50 val., Kelmės r., kelyje Šiauliai-Kelmė, prie pat įvažiavimo į Kelmę,...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyras: „Žalgiris“ - VEF

Eurolygos jaunimo atrankos turnyras: „Žalgiris“ - Rygos VEF. Tiesiogiai iš Kauno.

Dėl oro sąlygų Maskva tapo pašaipų objektu: gruodį saulė čia švietė vos 6 minutes (99)

Tie, kuriems teko susidurti su rūsčia rusiška žiema, nedvejodami pripažins, kad nuolatinis...