Vokietija – šalis, kurioje daugiausiai pasaulyje skaitoma užsienio literatūros. Čia dirba ir Lietuvos kultūrą puoselėja LR kultūros atašė dr. Gabrielė Žaidytė, kuri yra ne tik aplankiusi visas svarbiausias ir labiausiai žinomas Europos knygų muges, bet ir labai stipriai prisideda prie lietuviškos literatūros sklaidos užsienyje.
Gabrielė Žaidytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Į Vilniaus knygų mugę ji atvyksta specialiai kiekvienais metais, kad ir kur bebūtų. Kasmet dr. Gabrielės Žaidytės kalendoriuje Vilniaus knygų mugės negali pakeisti jokie kiti planai – nei pasaulyje, nei namuose. Lietuvos kultūros atašė Vokietijoje manymu, „Vilniaus knygų mugė – tai viena intensyviausių ir dinamiškiausių intelektualinių susitikimų erdvių Lietuvoje: inspiruojanti ir atverianti naujas įžvalgas ir patirtis, ir vėl, ir vėl suteikianti teksto atradimo ir susitikimo džiaugsmą“.

Apie tai, kodėl pilna koja privalu dalyvauti Vilniaus knygų mugėje, kuri prasidės jau šį ketvirtadienį, dr. Gabrielė Žaidytė atsako tiesiai prieš skrydį iš Berlyno.

- Ką Knygų mugės reiškia pasaulyje: susitikimai, verslai, kontaktai, įvaizdis, prestižas?

- Viską atskirai, viską kartu ir dar daug daugiau. Susitikimai, įvaizdis, prestižas, kontaktai - tai paviršutiniški, gerai matomi ir paprastai suprantami knygų mugių atributai, kurie asocijuojasi ne tik su knygų, tačiau ir su įvairiomis kitų sričių mugėmis. Vis dėlto knygų mugė – tai teksto, skaitymo, mąstymo erdvė, kurioje susitikimai dažniausiai ne geografiniai, o atradimai – šiandiena nesibaigiantys. Tad tai ir yra tai, kas knygų muges išskiria iš kitų - jų kiekvieno savaip interpretuojamos erdvės, konstruojamos kiekvieno jose besilankančio. Už tai knygų mugės ir yra: ir susitikimai, ir verslai, ir kontaktai, ir prestižas, ir daug daugiau.

- Kaip Knygų muges vertina meno, verslo žmonės, diplomatai. Ar tai gali būti šalies vizitinė kortelė?

- Knygų mugė yra šalies vizitinė kortelė. Jos raison d‘etre – tekstas, susitikimas, mintys, diskusija ir iš jų atsirandantys nauji tekstai, susitikimai, mintys ir diskusijos. Sunku įsivaizduoti, jog turinio prasme gera knygų mugė galėtų vykti šalyje, kurios gyventojai neskaito, nepažįsta teksto malonumo, nesidžiaugia knygos kvapo ir jos estetikos magija. Skaitymo kultūra yra viena iš pagrindinių tautos kultūros koordinacinių ašių, iliustruojanti šalies gyventojų būsenas, patirtis ir ateities projekcijas. Todėl knygų mugės – elitinės susitikimų erdvės ne tik rašytojams, leidėjams ar skaitytojams, kurie, vedami skirtingų paskatų, jose „gyvena“, bet ir politikams, verslininkams ar diplomatams, į knygų muges ateinantiems kaip į idėjų, inspiracijų, galbūt ir įvaizdžio konstravimo erdves, bet juk tai taip pat – knygų mugių privilegija.

- Kokia Lietuvos patirtis (kiek Jūs pati susijusi) su Lietuviškų knygų sklaida užsienyje. Ar mes įdomūs, ar tik egzotiški?

- Kalbant apie knygų muges Europoje, nemanau, kad esame labai egzotiški. Mūsų literatūra – Europos kultūros dalis, kaip ir mūsų istorinės patirtys – dalis Europos istorijos žemėlapio. Todėl mes tikrai turime ir ką pasakyti, ir apie ką kalbėti. Dirbdama Vokietijoje, aš vis sutinku įvairių žmonių, kurie gerai prisimena ir labai gražiai atsiliepia apie Lietuvos buvimą garbės viešnia Frankfurto knygų mugėje 2002 metais. Ar tai nėra patys geriausi komplimentai visai šaliai? Tikrai buvo labai malonu, kai vienos seniausių ir prestižiškiausių Europoje ir didžiausios pasaulyje Rytų ir Centrinės Europos literatūrai skirtos Leipcigo knygų mugės direktorius mūsų susitikimo metu man pasakojo apie lietuvių literatūrą ir jos pristatymą Frankfurte, apie mūsų literatūros recepciją ir vertimus Vokietijoje, kviesdamas mus savo tekstus pristatyti Leipcige – istoriškai mums jautrioje ir mus suprantančioje intelektualinėje erdvėje ir pasirengus šioje knygų mugėje po kelių metų tapti Šalimi-viešnia, kas iš tiesų būtų labai didelė garbė.

Tad po ilgokos dešimties metų pauzės, ši kovą, Leipcige Lietuva vėl bus pristatoma atskira lietuvių literatūros programa kartu su istorinėmis temomis. Labai smagu prisiminti taip pat ir mūsų sėkmes abiejose didžiausiose knygų mugėse Lvove, Ukrainoje – tiek Tarptautiniame leidėjų forume, tiek Lvovo vaikų knygų mugėje, kuriose mes turėjome savo vaikų knygų laboratorijas, inicijuodavome kultūrologines ir literatūrines, tradicinėmis tapusiais, diskusijas, virtusias impulsais naujiems vertimams, literatūriniams susitikimams ir debatams. Tad iš tiesų – mes ir įdomūs, ir turintys, ką pasakyti. Juk mes turime savo rašytojus, filosofus ir istorikus, kurie formuoja Europos intelektualinį identitetą.

- Kodėl Jūs pati visada atvykstate į Vilniaus Knygų mugę?

- Kiekvieną kartą atėjusi į knygyną stebiuosi ir džiaugiuosi, kiek puikiausiai išleistų naujų knygų galima rasti jų lentynose. Lietuva – privilegijuota geografinė teksto erdvė. Mūsų vertėjai ir leidėjai skubiai verčia ir leidžia tekstus, kurių kartais nerandu išverstų, tarkime, net į vokiečių – tautos, daugiausiai pasaulyje skaitančios kitų šalių literatūrą – kalbą. Lietuviškai atsiranda beveik viskas, kas tuo metu labiausiai skaitoma pasaulyje, o Vilniaus knygų mugėje – visa kartu – ir kas pasaulyje, ir kas Lietuvoje. Tad ji – viena intensyviausių ir dinamiškiausių intelektualinių susitikimų erdvių Lietuvoje: inspiruojanti ir atverianti naujas įžvalgas ir patirtis, ir vėl, ir vėl suteikianti teksto atradimo ir susitikimo džiaugsmą.

Kalbino Gabija Vitkevičiūtė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Parodyti giminę – baisiau nei pirmą kartą nusirengti

„Parodyti giminę – baisiau nei pirmą kartą nusirengti“, – sako vienas pjesės, pagal kurią...

Audronė Žiūraitytė. Naikinantis primestos kaltės jausmas ir vilties galia

Prieš penkerius metus rašytame straipsnyje aptardama LNOBT baleto trupės naujojo vadovo...

Arthur Hermann. Kaip „Nacionalinis mitas“ virto realybe (1)

Matthias Dornfeldt, Enrico Seewald. Hundert Jahre deutsch-litauische Beziehungen. Husum: Husum...

Aktorius Petras Venslovas: apie vaikystę, kurią teko praleisti Sibire ir brangiausią gyvenimo dramaturgiją (1)

Kai Petrui buvo metukai, jį į tėvo švarką įsuptą, su tėvais ir vyresniuoju broliu išvežė į...

Ką menininkai dirba visą dieną

Penktadienį Dailininkų sąjungos galerijoje Vilniuje atidaroma tapybos paroda „Ką menininkai...

Top naujienos

Penktadaliu didėsiančios medikų algos – tik akių dūmimas? (3)

Nuo gegužės medikų atlyginimus žadama kelti penktadaliu. Tačiau darbo grupė iki šiol dar dirba,...

Apie mergaitę Kaune spardžiusius jaunuolius papasakojusiam liudininkui – žiaurūs grasinimai (411)

„Bus išdaužyti langai“, „gyvas nepareisi“, „būsi papjautas“, – tokius žodžius...

Panika dėl nesiliaujančių vagysčių iš automobilių: tą pačią mašiną šįmet apšvarino dukart (61)

Net ir ramiame rajone esančio namo kieme nakčiai paliktą automobilį galite rasti išdaužtais...

Ją norėjo „parduoti“ užsienyje, teko pasirinkti tarp vaiko ir darbo: Dalia meldžia padėti bent dukroms (88)

36-erių Dalia – jau triskart mama. Savo dukras ji labai myli, tačiau graužiasi negalinti joms...

Ligonių maitinimas skiriasi kaip diena ir naktis: tikrintojai skelbia vertinimus (88)

Skirtingose gydymo įstaigose ligonių maitinimas skiriasi kaip diena ir naktis. Tikrintojai...

Viena didžiausių mįslių aviacijoje: kas galėjo nutikti dingusiam Malaizijos lėktuvui? (35)

Net ir praėjus ketveriems metams nuo to laiko, kai dingo Malaizijos oro linijų lėktuvas, vykdęs...

„Ikea“ vadovas papasakojo, kuo ypatinga parduotuvė Lietuvoje ir kokios gudrybės bendrovei uždirbo milijardus (120)

Visame pasaulyje pastaruoju metu vyksta dideli rinkų pokyčiai, vis dėlto Lietuvoje nėra viskas...

Gyvai / Europos U21 futbolo čempionato atranka: Lietuva – Suomija (1)

Artimiausias Lietuvos rinktinės rezervas tęsia kovą dėl patekimo į Europos čempionatą....

Siūloma suteikti „mamadienius“ ir vieną vaiką auginančioms šeimoms (171)

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) frakcijos narė Monika...

Beata Nicholson: kiekvienas namuose esantis daiktas turi būti reikalingas (41)

„Jaučiu nostalgiją savo seniems daiktams, todėl ieškodama naujų, keliu jiems aukščiausius...