Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės-Bitės bibliotekos konferencijų salėje atidaryta lenkų fotografų paroda „Čečėnija – galutinis sprendimas“ jau iš anksto pranašavo rimtį, susikaupimą, nusiteikimą pamatyti šiurpius vaizdus.
Pagyvenusi moteris Čečėnijos sostinėje Grozne eina greta sienos, kuri nurašinėta kandidatų į prezidentus pavardėmis. Sekmadienį Čečėnijoje bus renkamas naujas prezidentas.
© Reuters/Scanpix
Apie tai bylojo ir kvietimas apsilankyti ekspozicijos atidaryme, nes buvo skelbta, kad jaunesni nei aštuoniolikmečiai į parodą nebus įleidžiami. Jaunimo ir nebuvo, susirinko vyresnio amžiaus panevėžiečiai, kurie tyliai ir atidžiai apžiūrėję fotografijas liko tiesiog priblokšti, kai kas net braukė ašaras.

Nuotraukose vaizdai iš Rusijos ir Čečėnijos karo: rusų oro pajėgų atakų aukos civiliai žmonės, tarp jų moterys, vaikai. Taip pat antskrydžių metu nuo žemės paviršiaus nušluoti kaimai, vaiduokliais virtę miestai, ieškančių dingusiųjų be žinios neviltis, čečėnų bėgimas iš pavojaus teritorijų, rusų kareivių ypač brutalių karo nusikaltimų liudijimai.

Atsakingi už vertybes

Ekspozicija prasideda tradiciniu, parodoms būtinu koncepcijos nusakymu, o toliau – pirmojoje fotografijoje matyti besišypsantys buvęs Rusijos prezidentas V.Putinas, Amerikos prezidentas George‘as W. Bushas su žmona. Bet už jų prasideda šiurpūs vaizdai: kraujas, žaizdos, lavonai, skausmas, neviltis, baimė, vienu žodžiu – karas.

„Rusų valdžia prisiekinėjo, kad kariauja su teroristais, o iš tikrųjų be jokio pateisinimo su žeme buvo sulyginti taikūs kaimai, vyko aklos atsitiktinės nekaltų žmonių žudynės“, – rašoma parodos kataloge.

O organizacijos „Human Rights Watch“ ataskaitoje sakoma, kad dingusiųjų be žinios čečėnų skaičius pasiekė tokias proporcijas, kad tai gali būti laikoma nusikaltimu žmonijai.

Parodos katalogo įžangoje Čečėnijos Respublikos Ičkerijos garbės konsulas Lenkijoje Adamas Borovskis rašo: „Laisvojo pasaulio politikai skelbia žmogaus teisių retoriką, tačiau čečėnų tautos gyvastį lengvai iškeičia į Rusijos energijos išteklius. Vakarų civilizacija yra atsakinga už žmogiškųjų vertybių išdavystę, nebylų naujojo genocido sutikimą“.

Paroda buvo nukabinta

Parodos globėjas Panevėžio miesto meras Vitas Matuzas ekspozicijos atidaryme pabrėžė, kad fotografijos į miestą atkeliavo netradiciniu būdu, pasiūlė europarlamentaras Vytautas Landsbergis.

Šio politiko iniciatyva, drauge su Lenkijos europarlamentaru Konradu Šymanskiu, praėjusių metų spalyje paroda buvo atidaryta Briuselyje Europos Parlamente, tačiau, anot V. Matuzo, keletas fotografijų buvo netrukus uždengta, o po nakties kai kurios jų dingo.

Kaip viešai skelbiama, Vengrijos parlamentaras Šabolcas Fazako įsakė kitą dieną, po parodos atidarymo, ją nukabinti, nes nuotraukos netinkamos eksponuoti Europos Parlamente.

„Laikas, kuris užfiksuotas fotografijose, – jau po Sovietų sąjungos griuvimo. Rusijoje pasikeitė prezidentas, bet kaimynas yra šalia. Tai labai svarbu ir negalima užsimiršti“, – teigė Panevėžio meras.

Į parodos atidarymą atvykęs komiteto „Lenkija - Čečėnija“ narys Piotras Hlebovičius kalbėjo, kad paroda Panevėžyje bus startas fotografijas parodyti ir kituose Lietuvos miestuose.

„Čečėnų kančios tęsiasi. Užminę ant sprogmenų iki šiol žūsta žmonės. O emigrantams, kurių daug Lenkijoje, Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse, reikia ne parodų, jiems reikia pagalbos, ypač psichologinės. Iškentę smurtą pas mus jie atvyksta tarsi į kitą pasaulį. Netiki tuo, ką mato“, – teigė svečias.

Pakvietė maldai

Šiurpios fotografijų ekspozicijos atidarymo ceremonijoje Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas tarė: „Visai Čečėnijai noriu pasakyti: kiek daug jūsų buvo ir kiek mažai liko, bet pavargusių, mielų, kuriems budeliai nupynė vainiką. Kitos tautos temeldžiasi už jus“.

Jo Ekscelencijos žodžiais, Rusija, ar ji būtų stalininė, putininė, medvedevininė, – pasibaisėtinai nesikeičia. Smurtas tęsiasi. Tiesa, į Sibirą negirdėti, kad būtų vežami žmonės. Bet jie žudomi vietoje. Šiuos J. Kaunecko žodžius sustiprino jo paskaitytas Kęstučio Genio eilėraštis, sukurtas ta pačia tematika. Vėliau vyskupas pakvietė maldai, jos metu sužibo ne viena ašara parodos atidarymo dalyvių akyse.

Po ekspozicijos atidarymo „Sekundės“ kalbintas P. Hlebovičius sakė, kad fotografijos yra Čečėnijos Respublikos Ičkerijos garbės konsulo Lenkijoje A. Borovskio nuosavybė. Šis žmogus į parodos atidarymą atvykti negalėjo. Tačiau jo bendražygis P. Hlebovičius informavo, kad A. Borovskis yra komiteto „Lenkija-Čečėnija“ vadovas.

Kibirkštis tolesniam darbui

Svečias apie save pasakojo, jog 1981–1989 metais Lenkijos karinio režimo metu jis pasitraukė į pogrindį, užsiėmė neleistinų laikraščių, knygų leidyba.

„Tada ieškojau ryšių su Sovietų sąjungos respublikų disidentais. Glaudžiausias bendradarbiavimas užsimezgė su lietuviais. Aš esu sąrašuose tų žmonių, kurie laikomi Sausio 13-osios laisvės gynėjais. Buvau Vilniuje, organizavau transportą, ryšius, spaudą. Tuo laiku mes dirbome su Lietuvos laisvės lyga, Sąjūdžiu ir kitomis pažangiomis organizacijomis“, – kalbėjo P. Hlebovičius.

Svečias buvo įsitikinęs, kad paroda Panevėžyje taps kibirkštimi tolesniam darbui. Jis neabejojo Lietuvos piliečių aktyvumu prisidedant prie pagalbos Čečėnijai.

„Kai žmogus užmiršta baisumus, jo sąžinė lieka rami, bet ši paroda neleis užsimiršti. Skelbiama, kad karas Čečėnijoje baigtas, bet ten vyksta baisūs dalykai, dingsta žmonės, tad manau, kad lietuviai irgi neliks tam abejingi“, – teigė P. Hlebovičius.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rusija uždraudė šalies kino teatruose rodyti filmą „Stalino mirtis“ (166)

Rusijos kultūros ministerija uždraudė satyrinę komediją apie Sovietų Sąjungos diktatoriaus...

JAV: mirė moteris iš feministinio plakato „We Can Do It!“ (1)

Šeštadienį JAV šiaurės vakaruose esančio Logvju miesto hospise mirė Naomi Parker Fraley, tapusi...

Neilas Diamondas paskelbė sergantis Parkinsono liga

JAV muzikos scenos veteranas Neilas Diamondas , vienas iš daugiausiai įrašų pardavusių visų...

Lietuvos 100-mečio proga lietuviški filmai – pasaulio kino salėse (2)

Atkurtos Lietuvos jubiliejaus proga lietuviškas kinas į sales žiūrovus kvies visame pasaulyje....

Eksponuos kunigaikščio Gedimino laišką, kuriame pirmą kartą paminėtas Vilnius (6)

2018 m. sausio 25 d., ketvirtadienį, 12 val. 30 min. Lietuvos dailės muziejus ir Lietuvos...

Top naujienos

Žvalgybos informaciją paviešinęs vokietis: Rusijos reakcija nustebino (35)

Melas, išsigalvojimai, siekis apšmeižti Rusiją. Tokių vertinimų praėjusį gruodį sulaukė...

Didžiausi žemvaldžiai: kas dalinasi Lietuvą (1)

Lietuvos plotas yra 65,3 tūkst. kv. km. (arba 6,53 mln. ha). Daugiau kaip pusė mūsų šalies...

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (314)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (766)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Orai: žiema baigsis netikėtai (11)

Savaitei įpusėjus ramūs orai baigsis ir į šalį atkeliaus kritulių banga, žiemiškas šaltis...

Faktai, priversiantys suabejoti istorija: princesės Dianos žūtis nebuvo nelaimingas atsitikimas?

Velso princesė Diana buvo mylima milijonų žmonių. Ji skleidė gėrį, grožį, graciją ir...

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (31)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Šeškų pavadavęs LaVaras nesusimovė: mače be gynybos „Vytautas“ pranoko „Dzūkiją“ (153)

Ketvirtas „Big Baller Brand Challenge“ draugiškų rungtynių ciklo mačas Virginijui Šeškui...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (338)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (30)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...