Tarsi atsižvelgusi į pavadinime slypinčią užuominą apie turą, kelionę, Vilniaus galerijų savaitgalį savo maršrutą pasiūlė ir galerija „Contour Art Gallery“: jis vadinosi „Ir vėl kelyje. Šį kartą – Jūs pas mus“ ir vedė per galerijos globojamų menininkių Laisvydės Šalčiūtės, Rūtos Vadlugaitės ir Naujojoje Vilnioje kuriančios Eglės Ridikaitės dirbtuves.
Renginio akimirkos
© Tania Serket

Menas turi provokuoti

Būrelis iš anksto užsiregistravusių savaitgalio ekskursantų pirmiausia aplankė Latako gatvėje įsikūrusią L. Šalčiūtę.

Viena aktyviausių šiuolaikinių viduriniosios kartos konceptualių menininkių L. Šalčiūtė kuria tapybą, menines instaliacijas, meninius objektus, fotografijas, grafiką, piešinius, literatūrinius tekstus. Todėl kūrėjos svečiai labiausia domėjosi, kas ją skatina išmėginti tokią gausybę technikų.

Pastaruoju metu menininkės darbuose esama nemažai nuogumo – tai irgi įkvėpė ne vieną lankytojų klausimą. L. Šalčiūtė išsakė savo įsitikinimą, kad menas turi provokuoti, jo pareiga – nuolat budinti snaudžiančią sąmonę.

Jaunosios kartos tapytoja R. Vadlugaitė savo laikiną studiją turi Vilniaus dailės akademijos senuosiuose rūmuose. 2016 metais ji dalyvavo konkursinėje „Žabolis Art Prize“ parodoje „Atgimimas“ ir tapybos kategorijoje pelnė pirmąją vietą.

R. Vadlugaitė su pagyrimu baigė VDA bakalauro studijas, dabar rengiasi magistrantūrai, o pavasarį pakvies į pirmąją autorinę parodą.

Rūta yra žinomo dailininko Raimondo Gailiūno auklėtinė, todėl jos minimalistinė raiška, vaizduojami motyvai pirmiausia pasižymi filosofinio mąstymo nutvieksta estetika.

Pasitiko dosniai pasiruošusi

Man, pargrįžusiam iš visų Lietuvos miestų, pavyko suspėti į paskutinę ekskursijos stotelę. Ir tai tik pagriebus prie darbovietės užsistovėjusį automobilį. Todėl dabar pirmiausia norėtų būti išsakyti Naujosios Vilnios įspūdžiai. Kiek kartų, regis, dviračiais leidomės į ją su vaikais – iš Pavilnio kelio pasukę žemyn, Vilnelės link. Pažįstamos ir gatvės, ir sankryžos, ir pastatai.

O teritorija, per kurią driekėsi gatvė į E. Ridikaitės dirbtuvę, dar niekada neteko važiuoti. Aplankė keistas nuošalumo pojūtis.

Buvusios gamyklos stovėjimo aikštelėje jau laukė „Contour Art Gallery“ vadovės Vilmos Mačianskaitės suburtų „parodinėtojų“ kompanija.

Visu būriu šeštadienį ištuštėjusio sovietinio pastato laiptine užkopėme į penktą aukštą. Tamsaus koridoriaus viduryje laukė praviros durys, pro kurias krito saulėtos popietės šviesa.

Dirbtuvės šeimininkė E. Ridikaitė svečius sutiko pasirengusi. Ant grindų ištiesusi didžiulių matmenų darbą iš „Kultūringų grindų“ ciklo, taip pat išvyniojusi „Kitą zuikį“ (2011) (ne keptą zuikį). Kabojo ir šiuo metu kuriama, jau 18-oji, „babutas skarela“.

Padarė staigmeną

Viešnagė pas E. Ridikaitę išsiskyrė iš kitų „Contour Art Gallery“ maršruto stotelių. Ir ne todėl, kad buvo jau paskutinė. Dirbtuvėje, menininkei visai to nesitikint, buvo įteikta Vilniaus miesto savivaldybės mero premija.

Tai pažymintį oficialų raštą ir kardelių puokštę, iškart pagriebtą plojimų ir ovacijų bangos, E. Ridikaitei atvežė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos atstovės Agnė Vilkončiūtė ir Daiva Meilutė.

„Mero ir visų vilniečių vardu noriu jums padėkoti už inovatyviais idėjas. Tokį, regis, kasdienį dalyką kaip grindys pakėlėte į akių lygį, ir tai išliks amžiams. Genialumas dažniausia slypi paprastuose sprendimuose. Linkime Vilniuje surasti dar daugiau gražių akcentų“, – sveikindama menininkę, linkėjo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja A. Vilkončiūtė.

Apdovanojimą E. Ridikaitė pelnė už Vilniaus miestui skirtą parodą „Atėjai, pamatei, išėjai: kultūringos grindys“, 2017-ųjų pradžioje rodytą VDA parodų salėje „Titanikas“ ir galerijoje „Artifex“.

Keliauja į Berlyną

Tarptautinės meno mugės „ArtVilnius’14“ ir XI Vilniaus tapybos trienalės laureatė E. Ridikaitė praturtina Lietuvos meno lauką itin ambicingais sumanymais, kurie užvaldo jos mintis ir laiką ne vienus metus. Prie projekto „Atėjai, pamatei, išėjai: kultūringos grindys“ menininkė užtruko ketverius metus.

Dauguma Eglės kūrinių nuo kūrybos pradžios virsta ciklais: „Žiedų 50“ sudaro 4, „Dievo spalva“ – 20, „Europa“ – 4, „Palikimas: bobutas skarelas“ – 17 kūrinių, „Kultūringos grindys“ – 23 įspūdingo dydžio darbai.

Kitą savaitę E. Ridikaitė ir Eglė Gineitytė su galerija „Contour Art Gallery“ išvyksta į meno mugę „Positions Berlin“. Berlyno meno savaitei skirtame laikraščio „Der Tagesspiegel“ specialiame leidinyje tarp dešimties menininkų, į kuriuos siūloma atkreipti ypatingą dėmesį, E. Ridikaitė puikuojasi pirmoje vietoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bostono muziejaus turtus nuo kandžių saugoja keturkojis prižiūrėtojas

Bostono dailės muziejaus personalas su džiaugsmu pristato naują komandos narį – tai be galo...

Operos viltimi pripažinta Aistė Pilibavičiūtė ruošiasi reikšmingam debiutui (3)

Šią savaitę Vincenzo Bellini operos „Kapulečiai ir Montekiai“ spektakliuose Džuljetos...

Ray Moon Bartkus: tikrai geros idėjos yra geros visur – ir Marijampolėje, ir Niujorke (2)

„Lietuvą gelbėti yra pasirengę vis nauji gelbėtojai, keista, kad vis dar esama naivuolių, kurie...

Pianistas Kasparas Uinskas Lietuvoje surengs tris solinius koncertus (3)

Pirmąją pavasario savaitę solinius koncertus pagrindinėse Lietuvos koncertų salėse surengs...

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras atveria duris jaunimui (1)

Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras žengė didelį žingsnį, siekdamas plačiau atverti...

Top naujienos

Skaičiuoklė: paskaičiuokite, kiek pensijos gausite pagal naują tvarką (56)

Nuo sausio 1 d. įsigaliojo naujos redakcijos Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas....

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos (398)

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (449)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Naujausi reitingai: „valstiečiai“ susigrąžino lyderio pozicijas (549)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga pagal populiarumą nežymiai aplenkė...

Įprastai atrodantis namas slėpė šiurpią paslaptį: kaimynai nė neįtarė, kas ten vyko (2)

Šis niekuo neišsiskiriantis namas Pietų Kalifornijoje iš pirmo žvilgsnio atrodo toks, kaip ir...

Jau prasidėjo: bitkoinas per parą neteko ketvirtadalio savo vertės (5)

Bitkoino kursas naktį į trečiadienį buvo nusileidęs į žemiausią nuo gruodžio pradžios lygį,...

Pergalė prieš „Žalgirį“ sugrąžino vokiečiams pasitikėjimą, žiniasklaidą nustebino „minusinis“ Udrihas

Kauno „Žalgiris“ Eurolygos antrajame rate pralaimėjo jau antras rungtynes iš trejų žaistų....

Į Vokietiją Kristina išvyko nemokėdama kalbos: Lietuva – nedraugiškas kraštas saviems alga – bent 4 tūkst. eurų (66)

Lietuvė Kristina Korsakė , nemokėdama vokiečių kalbos, iš Lietuvos išvyko prieš aštuonerius...

Tillersonas įspėja dėl karinių veiksmų prieš Šiaurės Korėją (82)

Jungtinės Valstijos įspėjo Šiaurės Korėją, kad atsisakymas vesti derybas galėtų iššaukti...