Nors Lietuvoje nuo katalikybės įsigalėjimo užfiksuotos kelios dešimtys šventųjų apsireiškimų, Bažnyčia oficialiai yra pripažinusi tik vieną – Mergelės Marijos pasirodymą Šiluvoje (Raseinių r.). Tačiau maldininkai traukia ne tik į Šiluvą, bet ir kitas apsireiškimų vietas.
Jėzus Kristus, kryžius, religija
© D.Tunkūno nuotr.
Keturnaujienos kaime (Šakių r.) stovinti nedidelė bažnytėlė kasdien sulaukia būrio tikinčiųjų. Į šią šventovę katalikai veržiasi pasimelsti ir tikėdamiesi dieviškųjų stebuklų. Tikima, kad beveik prieš 40 metų čia apsireiškė Dievo sūnus Jėzus Kristus ir jo motina Marija. Juodu regėjimuose išvydo keturnaujienietė dabar 78 metų Anelė Matijošaitienė.

Moteris savaitraščiui „Panorama“ pasakojo anuomet, prieš keliasdešimt metų, vieną rudens dieną išgirdusi balsą – jis jai pranešė, esą apsireikš Jėzus Kristus. Paslaptingo balso pranešimas, kad moteriai apsireikš Dievo sūnus, pasitvirtino.

Po kiek laiko moteriai apsireiškė ir Kristaus motina Marija. „Mano sūnus čia stovėjo, ir aš galiu atsistoti“, – tuomet į keturnaujienietę kreipėsi Marija. Švenčiausioji Mergelė Marija paprašė Anelės nuolat kalbėti rožinį ir melstis už visus, kurie išklydo iš tikėjimo kelio.

Apie savo regėjimus A. Matijošaitienė papasakojo krikšto sūnui. Berniukas apie moters regėjimus prasitarė mokykloje. Netrukus į Keturnaujienos kaimą atskubėjo būrys saugumo atstovų. Jie pareikalavo, kad Anelė atsisakytų savo žodžių ir paskelbtų, jog istoriją apie šventųjų pasirodymą išsigalvojo. Kaimo moteris saugumo atstovams pasirodė labai pavojinga, nes jos papasakojimai apie religinius apsireiškimus žadino aplinkinių tikėjimą.

Apie šventųjų apsireiškimus Anelės sodyboje išgirdę tikintieji vienas po kito važiavo į Keturnaujieną. Netrukus moterį pasiekė sovietinės valdžios nutarimas, kad jos sodyba bus nugriauta, o jos vietoje pastatytas oro uostas.

Sunkiausiomis gyvenimo akimirkomis, kai buldozeriai su žeme lygino gimtuosius namus, Anelei vilties vėl suteikė paslaptingas balsas. Praėjus keleriems metams nuo pirmo apsireiškimo, balsas jai pranešė, kad netoli jos sugriautų ir sudegintų namų bus pastatyta koplyčia, o Lietuva vėl bus nepriklausoma.

Po kiek laiko nuomonės nepakeitusi moteris buvo uždaryta į beprotnamį. Anelė įsitikinusi, kad išgyventi psichiatrinėje ligoninėje jai padėjo Dievas. „Viskas buvo Dievo rankose, – žvelgdama į Kristaus statulą pasakojo suvalkietė. – Stiprūs vaistai, kurių man švirkšdavo, neveikdavo – lyg koks vanduo ten būtų buvęs“.

Masiškai tikintieji į Keturnaujieną ėmė plūsti Atgimimo laikotarpiu. Tūkstančiai žmonių melsdavosi čia apsireiškusiems šventiesiems, o iš šiferio sukaltose laikinose klausyklose kunigai klausydavo išpažinčių. Prieš dešimtmetį Keturnaujienoje už žmonių paaukotus pinigus buvo pradėta bažnyčios statyba. Dievo namai išdygo nugriautos Anelės sodybos vietoje, kur buvo apsireiškęs Jėzus Kristus ir jo motina Marija.

Kryžių kalnas, Šimonių, Ugionių, Gelvonų, Kantaučių, Girkalnio miesteliai – vieni iš keliasdešimties, kuriuose, kaip manoma, įvyko apsireiškimų. Nors Lietuvoje oficialiai pripažįstamas tik Marijos pasirodymas Šiluvoje, dvasininkai nedraudžia melstis kitose vietose. Pasak religijotyrininko Gintaro Beresnevičiaus, Bažnyčia atsargios pozicijos dėl galimų apsireiškimų laikosi, mat nenori apsigauti.

„Kas darėsi XX amžiuje – nelabai susivoksi. Atvirai sakant, Bažnyčia šitų dalykų bijo, nes labai dažnai tai gali būti šarlatanų pinklės“, –sakė religijotyrininkas. Pasak jo, iš Bažnyčios praktikos galima spręsti, kad tik maždaug vienas iš 20 apsireiškimų būna tikras.

Tam, kad apsireiškimas būtų pripažintas Bažnyčios, į ją turi kreiptis tikintieji su prašymu ištirti galimą apsireiškimo atvejį. Pasak Vilniaus šv. Teresės bažnyčios ir Aušros vartų koplyčios rezidento, Lietuvos policijos kapeliono kunigo Aušvydo Belicko, dažniausiai tokie tyrimai užtrunka gana ilgai.

Tirti apsireiškimą imasi speciali vyskupų komisija. Ji apklausia apsireiškimo liudininkus, išnagrinėja galimus stebuklų atvejus. „Taip pat aiškinamasi, kokia žinia buvo perduota apsireiškiant, ar ji neprieštarauja tikėjimui, tiriama, kokią įtaką padarė apsireiškimas“, – pasakojo kunigas.

Tačiau įtakos apsireiškimo pripažinimui turi ne vien stebuklai. Galimas apsireiškimas vertinamas labai racionaliai. Komisija ne tik domisi liudininkų biografija, bet ir ų psichine būkle.

Lietuvoje į Bažnyčią dėl oficialaus apsireiškimų pripažinimo kreipiamasi labai retai. Pastarąjį kartą norėta ištirti, ar galima stebuklu pripažinti Palemone neva pravirkusios Švenčiausiosios Mergelės Marijos statulą. Tačiau po tyrimo paaiškėjo, kad iš tiesų statula neverkė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Viktoro Diawaros mama po daugiau nei trijų dešimtmečių Afrikoje visas patirtis sutalpino knygoje (1)

Ką tik knygynuose pasirodžiusi Viktorijos Prėskienytės-Diawaros apsakymų knyga „Bėgimas į...

Modernų muziejų Kaunas kuria kartu su partneriu - Vytauto Didžiojo universitetu

Kauno miesto muziejus pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Vytauto Didžiojo universitetu (VDU).

Andrius Kaniava apie darbus ir šeimą: romantika man – geri santykiai (3)

Aktorius, režisierius, bardas Andrius Kaniava neseniai nusipirko laikrodį. Užsisegė jį ant rankos...

Vincento van Gogho paveikslas užmirštas dulkėjo beveik šimtmetį (10)

Nyderlandų Singer Lareno muziejus visuomenei parodė užmirštą ir iš naujo atrastą Vincento van...

Ryškėja Vilniaus knygų mugės programa: kokių užsienio svečių sulauksime šiemet?

Vasario 22-25 d. vyksiančioje 19-ojoje Vilniaus knygų mugėje tradiciškai ne tik bus pristatomos...

Top naujienos

Nepriklausomybės pamokos. Diena, kai dužo Seimo langai (10)

Prieš devynerius metus, 2009-ųjų sausio 16 dieną, prie Seimo įvykęs profsąjungų surengtas...

Būkite atidūs – kai kurių bankų paslaugų įkainiai didės ir 50 proc. (13)

Daugelis komercinių bankų klientų jau gavo laiškus apie būsimus paslaugų kainų pokyčius. Jeigu...

Dviguba savižudybė Kazlų Rūdoje: tragišką sprendimą paskatino nelaiminga meilė? (95)

Šalia Kauno esantį Kazlų Rūdos miestelį šią savaitę sukrėtė didelė tragedija –...

Apsilankė šalčiausiame pasaulio kaime Rusijoje: net nuėjimas į tualetą čia – ekstremali patirtis rekordinė temperatūra - minus 71,2 (42)

Žmonės čia ištvermingi, nebijantys sunkaus darbo. Vargu ar daug pasaulyje tokių vietų, kuriose...

Dar viename kelyje Lietuvos vairuotojų laukia nauji kelio ženklai (7)

Magistralėje A2 Vilnius– Panevėžys (95,88 km ir 110,31 km) pradeda veikti du naujai įrengti...

Tragikomedija Sibire – 36 Rusijos sportininkai „tepė slides“ atvykus dopingo kontrolieriams (20)

Rusijos sporto portalas Championat.ru publikavo straipsnį, kuriame aprašyta tragikomiška situacija...

Gyvai / Vienuoliktasis Dakaro etapas: lyderiai kaunasi be kompromisų visi lietuviai jau trasoje, Žala vėl spaudžia (73)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikės iš Beleno...

Bitkoino kursas kelia nerimą – kirto 10 tūkst. dolerių ribą (39)

Bitkoino kursas trečiadienio dienos prekybos metu nusmuko žemiau 10 tūkst. JAV dolerių ribos,...

Prie Kauno susidūrė vilkikai, BMW nulėkė nuo kelio, susidarė didžiulės spūstys sunkiai sužalotas vilkiko vairuotojas (42)

Trečiadienį, apie 14.36 val., gautas pranešimas, kad Kauno rajone, A8 kelyje, 2 km nuo Kauno,...

Skvernelis apie parlamentinį tyrimą: į kai kuriuos klausimus neįmanoma atsakyti (52)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad opozicijos inicijuojamas parlamentinis tyrimas dėl žemės...